آخرین اخبار :
  • منتشر شده در پنج شنبه, 02 آذر 1396 07:01
خبرشمال از اجرای اقتصاد مقاومتی با تاکید بر ارتقاء توانمندی‌های مازندران در زنبورداری گزارش می‌دهد

شهد شیرین خودکفایی

 

 

خبرشمال/ گروه اقتصادی

زنبورهای عسل نقش حیاتی در بقای انسان دارند و سهم زنبورعسل در افزایش تولیدات کشاورزی معادل۴درصد تولید ناخالص ملی کشور است اما این روزها حال زنبورها هم مثل دیگر بخش‌های محیط زیست کشور خوب نیست.
شاید بتوان زنبورعسل را از زمره مهم‌ترین جانوران کشورمان قرار داد. در اهمیت زنبورعسل همین بس که انیشتین گفته است اگر زنبورهای عسل منقرض شوند، انسان‌ها فقط چهار سال قادرند به زندگی بر روی زمین ادامه دهند. حتی از اهمیت این موجود در کتاب آسمانی قرآن هم یاد شده است.
اهمیت زنبورعسل در گرده افشانی و حفظ محیط زیست پیرامون ما بیشتر نمود پیدا می‌کند. علاوه بر تولید فرآورده‌های بسیار ارزشمندی چون عسل، موم، ژله رویال و ... زنبور عسل نقش بسیار تعیین کننده‌ای در افزایش تولید محصولات کشاورزی دارد که همین موضوع می‌تواند سبب رونق اشتغال در مازندران شود اما متاسفانه این موضوع در استان مازندران جدی گرفته نشد. تیرماه امسال بود که مدیرکل تعاون مازندران در خبری به نقل از«خبرگزاری مهر» با اشاره به وجود کلنی‌های زیاد زنبور عسل در استان، خام فروشی را از مشکلات فراروی این صنعت اعلام کرد.

کامران اصغری یکی از دلایل برجسته بودن رسته زنبورداری را وجود ظرفیت‌های بسیار بالقوه و بالفعل در استان برشمرد و افزود: شاید استان مازندران بیشترین تعداد کلنی زنبور را به‌ویژه نسب به استان‌های شمالی هم‌جوار داشته باشد.
وی یکی از علل مشکلات فروش عسل را خام فروشی برشمرد که به فراورده‌های دیگر زنبور همچون ژل رویال و بره‌موم اصلاً توجه نمی‌شود و افزود: خود زنبوردار که می‌داند ژل رویال بسیار مفید است و در حین بازدید از زنبور آن را حتی مصرف می‌کند اما هیچ‌گاه درصدد ترویج آن برنیامده است.
اصغری بابیان اینکه ما بدترین شیوه بسته‌بندی را در تمام محصولات خود داریم و عسل نیز بدین گونه است، هرچند سالی است که با ایجاد بحث صادرات عسل، این امر کمی بهتر شده است، چراکه افراد رغبت به خرید عسلی که بسته‌بندی یا کیفیت نامناسبی دارد، ندارند. وی با تأکید بر برنامه‌ریزی درست درزمینهٔ هزینه‌ها، خاطرنشان کرد: زنبورداری ازجمله رشته‌هایی است که با عدم برنامه‌ریزی، هزینه بسیار بالایی را برای فرد به همراه دارد، همچون مهاجرت زنبور، کرایه حمل و نقل، خریدن موم و شکر برای زمستان سپری زنبور، مقابله با آفاتی مانند کنه که باوجود مقابله سالانه همچنان وجود دارد. اصغری گفت: فرهنگ مصرف عسل در کشور ما نهادینه نشده است باید تفاوت قیمت زیادی میان یک شیشه عسل و یک شیشه مربا وجود داشته باشد، اما متأسفانه ندارد، ازاین‌رو باید، هزینه استحصال عسل را پایین بیاوریم تا صرف اقتصادی داشته باشد در بحث فروش هم مشکل نداشته باشیم، هرچند عسل تنها کالایی است که اگر خلوص بالا داشته باشد تا 10سال هم ماندگار است. اصغری بابیان اینکه ترویج زنبورداری، ترویج اشتغال بوده و خروجی این کار، اشتغال است، افزود: تسهیلات چهاردرصدی توجیه اقتصادی دارد و تسهیلات با سود ۱۸ درصد برای زنبوردار بسیار سخت است. اصغری بابیان اینکه در بیشتر بازارها تقلب وجود دارد، گفت: عسل خوب، مشتریان خاص خود را دارد و آزمایشگاه‌ها نیز خلوص عسل را مشخص می‌کند، اما در بازارعسل خالص از ناخالص تشخیص داده می‌شود و ما نگران این امر نیستیم، بلکه بیشتر در این زمینه به فکر افزایش مصرف عسل در کشور و صادرات عسل هستیم تا نگرانی فروش برطرف شود.

* عسل‌های تقلبی بازار صادرات را زمین می‌زند
رضا حیدری، فروشنده محصولات زنبور عسل در گفت‌وگو با خبرشمال درباره عرضه عسل‌های تقلبی در بازار هشدار داد و گفت: عسل‌های تقلبی زیادی در بازار عرضه می‌شود که خارج از کندو و بدون دخالت زنبور ساخته می‌شوند.
وی با اشاره به افزایش عسل‌های تقلبی در بازار، اضافه کرد: عسل‌های تقلبی زیادی در بازار عرضه می‌شود که خارج از کندو ساخته می‌شوند و تولید آنها توسط زنبور انجام نمی‌شود.
حیدری عسل‌هایی را که توسط فروشندگان دوره گرد به فروش می‌رسند، از جمله محصولات تقلبی عنوان کرد و گفت: عسلی که قیمت آن بین ۱۵ تا ۲۰ هزار تومان است، نمی‌تواند عسل طبیعی باشد.
وی قیمت هر کیلو عسل طبیعی اصل را از 40 هزار تومان تا 120 هزار تومان بسته به کیفیت محصول اعلام کرد.
این فروشنده با بیان اینکه اگر مقداری عسل طبیعی را در یک لیوان آب سرد بریزید، مشاهده خواهید کرد که عسل کاملا حالت چسبندگی خود را حفظ می‌کند و خیلی سخت و دیر در آب سرد حل می‌شود اما عسل تقلبی سریع در آب حل می‌شود، تصریح کرد: عسل طبیعی پس از مدتی و تحت پدیده‌ی کریستالیزاسیون، شکرک می‌زند و رس می‌بندد.
حیدری ادامه داد: برای شناسایی عسل طبیعی بلوری شده از شبه عسل تقلبی شکرک زده باید دانست تنها عسل طبیعی می‌تواند کم کم به مرور زمان کدر و ته نشین و رسوب کند. شکرک آن مانند شکرک طبیعی شیره‌ی خرما نرم بوده و هنگام خوردن ممکن است اندکی زبری داشته باشد اما هیچ گونه صدایی زیر دندان احساس نمی‌شود اما شکرک شبه عسل تقلبی (شکر آب شده و …) مثل نبات سفت بوده و به سختی با قاشق جدا شده و موقع خوردن مانند دانه‌های آب نبات، شکر و مربای شکرک زده زیردندان صدا داده و همچون شکلات به دندان‌ها می چسبد.

* زنبورداران بیمه نیستند
میلاد درودگر، کارشناس زنبور عسل و مبدع طرح صبحانه عسلی در مدارس در گفت‌وگو با خبرشمال با بیان اینکه در عرصه زنبورداری مشکلات بسیارزیادی وجود دارد، گفت: مهمترین این مشکلات نداشتن بیمه زنبورداری، وجود عسل‌های تقلبی و دست ساز در بازار است که آسیب بزرگی به زنبوردار و سلامت جامعه می‌زند.
وی ادامه داد: در کشورهای دیگر به زنبوردار بابت گرده افشانی یارانه می‌دهند اما در ایران باید به باغداران پول بدهیم تا زنبور در باغ آنها پرورش یابد، در صورتی که ارزش گرده افشانی زنبور ۱۴۳ برابر بیشتر از سایر محصولاتی است که تولید می‌شود. مبدع طرح صبحانه عسلی در مدارس با انتقاد از اینکه عسل از سبد غذایی خانواده‌ها حذف شده است، اظهار کرد: فرهنگ سازی پایه‌ای برای آشنایی بچه‌ها با عسل و روند تولید این محصول ضرورتی انکار ناپذیر است.
درودگر با بیان اینکه پرورش زنبور عسل و کشاورزی در مازندران می‌توانند راهکاری در جهت رونق اقتصاد و اشتغال بیمار مازندران باشند، گفت: این استان با توجه به سرسبزی و پوشش گیاهی که دارد از تنها استان‌هایی است که می‌توان در آن سه بار برداشت عسل داشت(بهار نارنج، جنگل، کوه مهم ترین دلیل آن است). با کمک مسئولان و حمایت آنها باید اولین تولید کننده عسل در کشور استان مازندران باشد.
این کارشناس زنبور عسل افزود: نکته‌ای که در این زمینه وجود دارد، آن است که متاسفانه هنوز هم استانی‌های ما عسل سرعین و سبلان را برای سوغات می‌آورند. در صورتی که عسل استان ما بسیار با کیفیت‌تر از این عسل‌ها است.
وی با تاکید بر اینکه ما اگر به باور توانمندی استان در این بخش برسیم پلی به سوی اشتغال بیشتر در استان و ترویج زنبورداری شکل می‌گیرد، تصریح کرد: عسل مازندران توانمندی این را دارد که برند شود، از طرفی با توجه به جمعیت زیاد مسافرانی که به این استان سفر می‌کنند می‌توان درآمد خوبی برای هم استانی‌ها در این بخش ایجاد کرد. 
این کارشناس زنبورعسل با بیان اینکه لازم است تا زنبورداران را برای تولید سایر محصولات زنبور عسل تشویق کرد، افزود: عسل آخرین و کم ارزش‌ترین محصول کندو برای زنبور است که این حجم خواص دارویی و درمانی دارد. پس باید به خواص دیگر محصولات هم پی‌برد.

* تلنگر 
امروزه در بخش پرورش زنبود عسل چالش‌های فراوانی وجود دارد که مهمترین چالش امروز جمعیت زنبورهای عسل برداشت غیراصولی (نحوه و زمان برداشت) عسل از کندوها و عرضه عسل تقلبی است که باید در جهت مقابله با آن اقدامات حمایتی شامل وضع قوانین بازدارنده، اطلاع رسانی و آگاه سازی مردم و کشاورزان از اهمیت زنبورهای عسل، تعیین فصل مشخص و معرفی روش‌های مؤثر برداشت و شناخت محصول صورت گیرد.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی