• منتشر شده در چهارشنبه, 10 آبان 1396 06:20
خبرشمال از فعالیت‌های انسانی منجر به نابودی حیات‌وحش گزارش می‌دهد

قربانیان هراس

 

 

 

خبرشمال/ گروه اجتماعی

همه ما در زندگی اخبار ناگواری می‌شنویم که برق از سرمان ‌می‌پراند. بر خلاف رویه همیشه که مرگ، تجاوز، قتل و دزدی در قلمرو انسان‌ها را در سرتیتر اخبارمان قرار ‌دادیم، این بار می‌خواهیم به سراغ پدیده‌ای به نام تجاوز بشر به عرصه حیات‌وحش برویم تا بدانیم دیگر این انسان‌ها نیستند که از حیوانات به خاطر حالت تدافعیشان در مواجه با خطر می‌ترسند، بلکه این حیوانات بیچاره هستند که باید برای فرار از دست خشونت‌های انسانی به دنبال راهکار باشند. برای این ‌کار بد ندیدیم تا جستاری به تاریخ و ادبیات این مرز و بوم بزنیم. در این مسیر صادق هدایت بیش‌تر از دیگر نویسندگان نظرمان را جلب کرد؛ اگرچه شاید او را با کتاب معروف بوف کورش بشناسید اما جست‌وجوی کوتاهی در آرشیو آثارش ما را با شخصیت این نویسنده برجسته آشناتر می‌کند.

* مباش در پی آزار و هر چه خواهی کن
هدایت در کتابی با نام انسان و حیوان می‌نویسد "انسان ظالم‌ترین و فاسدترین حیوان است، به غیر از منفعت، هوا و هوس خود چیز دیگری را نمی‌بیند. خودش از مرگ می‌ترسد، ولی سبب مرگ دیگران را فراهم می‌آورد". در این کتاب هدایت از حکما و فلاسفه در مورد اینکه حیوانات در کارهایشان دارای اراده و احساس هستند و تشابه و تفاوت‌های بین انسان و حیوان نکاتی را ذکر می کند. او در ادامه به ستم‌هایی که انسان نسبت به حیوانات روا داشته است می‌پردازد و اینکه چگونه انسان حیوانات را از طبیعت دزدیده، برای هر کدام یک مصرف و کاری تراشیده است و به این‌ها هم اکتفا نکرده و می‌خواهد با شکار کردن آنها برای خود تفریح و سرگرمی ایجاد کند. هدایت در قسمت‌های انتهایی کتاب انسان و حیوان با اشاره به مطالب بزرگان و اندیشمندان برای حیوانات حق و حقوقی قائل شده است. هدایت که بارها حساسیت خود را نسبت به ظلم نشان داده و حتی در کتاب بوف‌کور با نمادسازی توانسته است بسیاری از مسائل را نقد کند، در قسمت پایانی این کتاب به شعری از حافظ اشاره می‌کند. شعر معروف « مباش در پی آزار و هر چه خواهی کن/ که
در طریقت ما غیر از این گناهی نیست»

* انسانیت گمشده در قرن 21
اگرچه نوشته‌های صادق هدایت واقعیت امروز جامعه است، تنها در همان کتاب‌ باقی ماند و در عرصه فرهنگ و هنر این مرز و بوم تاثیری نداشت. برای اثبات این ادعا بیائید تا نگاهی در مسیرهای رفت‌و آمد و ریل‌سازی بشر بیندازیم تا ببینیم که انسان چگونه حیات‌وحش را مورد هجوم قرار داده است. کاش آزارها و تعرض بشر به همین‌جا ختم می‌شد، اما کافیست تا جست‌وجویی در اینترنت انجام دهید، آنگاه با فیلم‌های متعددی از حیوان‌آزاری مواجه می‌شوید که انسان‌های به اصطلاح متمدن با لگد بر شکم حیوانات می‌کوبند و گربه‌ای را در کیسه‌ای زندانی و کیسه را آتش می‌زنند، از فرار حیوان بیچاره در این لحظه قهقهه زده و از این شادی شگرف فیلم می‌گیرند، البته از ویدیویی که انسان‌نمایی، گاو زبان بسته‌ای را مورد ضرب و شتم قرار داده و پاهای حیوان زنده را با سلاح سرد قطع می‌‌کند و از خود فیلم می‌گیرد -گویا در حال فتح ماه است- چیزی نمی‌نویسیم» این موضوعات بخش‌های غیر قابل انکار زندگی بشر در قرن 21 هستند که جز شرمساری نمی‌توان چیزی در موردشان گفت و یا نوشت. اما بهانه خوبی هستند تا آن را دست‌مایه گزارشی قرار دهیم.

* گستاخی شکارچی‌ها و رجز خوانی آنان ناشی از فقدان قانون قاطع برخورد با متخلفان
مینا قنبری، از فعالان و دوستداران حفاظت از حیات وحش در گفت‌وگو با خبرشمال با اشاره به ویدیوهای متعدد از شکار حیوانات دلیل گستاخی شکارچی‌ها و رجزخوانی آنان را در قالب کلیپ‌ها ناشی از فقدان قانون برای برخورد قاطع با چنین متخلفانی عنوان می‌کند. وی معتقد است مسامحه با افراد مذکور از یکسو و عدم حمایت کافی از محیط بانان مزید بر علت شده تا هر از چندگاهی شاهد به تصویر کشیده شدن چنین وقایع تاسف آوری باشیم. قنبری وجود اسلحه‌های شکاری غیر مجاز را نیز عامل دیگری قلمداد می‌کند که در کنار عدم برخوردهای قاطع، باعث جری شدن عده‌ای از شکارچیان می‌شود. وی در تشریح برخی از مسامحه‌ها در برابر تخلفات شکارچیان عنوان می‌کند: شکارچیان متخلف در حالی آزادانه و بی محابا به کشتار گونه‌های ارزشمند جانوری منطقه ادامه می‌دهند که پس از هر بار دستگیری بزودی آزاد می‌شوند.

* کشیک‌های دائمی برای حفاظت از حیات‌وحش
مدیرکل حفاظت محیط‌زیست مازندران هم در گفت‌وگو با خبرشمال گفت: حال و وضعیت حیات‌وحش در استان خوب و مطلوب است. حسینعلی ابراهیمی کارنامی با بیان اینکه در مناطق مختلف کوهستانی برای حفاظت از گونه‌های حیات‌وحش کشیک‌های دائمی را برقرار کرده‌ایم، اظهار کرد: نیروها و محیط‌بانان برای حفاظت و حراست از گونه‌های حیات‌وحش از هیچ اقدامی کوتاهی نخواهند کرد و در این زمینه با متخلفان بسیاری مطابق قانون برخورد کردند. وی افزود: حفاظت مناسب از گونه با ارزش مرال و انجام اقدامات حفاظتی در مناطق جنگلی مازندران تنها با تلاش شبانه روزی محیط بانانی به دست می‌آید که با تمام وجود سعی دارند محیطی امن برای زاد و ولد این گونه با ارزش فراهم کند. مدیرکل حفاظت محیط‌زیست مازندران با تاکید بر اینکه اقدام برای محیط زیست شکننده مازندران ضروری است، تصریح کرد: حضور سازمان‌های مردم نهاد استان مازندران به عنوان ضلع سوم فعالیت‌های محیط زیست ضروری است. این مسئول همچنین قتل وعام پرندگان مهاجر و حیوانات را بی رحمانه خواند و اظهار کرد: در برابر اقداماتی که باعث نابودی حیات وحش شود کوتاه نخواهیم آمد.

* لزوم حمایت از محیط‌بانان
علی محمد شاعری، نماینده مردم بهشهر، نکا و گلوگاه در گفت‌وگو با خبرشمال خواستار تعیین تکلیف هر چه سریع‌تر لایحه حمایت از محیط بانان شد. وی با بیان اینکه با وجود 2 هزار و 700 محیط‌بان در کشور، گفت: متاسفانه این تعداد اندک از 15 میلیون هکتار از عرصه‌های طبیعی کشور محافظت می‌کنند یعنی هر محیط‌بان حفاظت از حدود 5 هزار هکتار از منابع طبیعی کشور را بر عهده دارد در حالی که سرانه محیط‌بانی در دنیا حدود 100 هکتار است. وی کمبود محیط‌بان را عمده علت تعرض شکارچیان غیرمجاز به عرصه‌های طبیعی و محیط بانان دانست و یادآور شد: متاسفانه تعداد اندک محیط بانان باعث شده این قشر در مواجهه با شکارچیان غیرمجاز به شهادت رسیده و مورد تعدی قرار گیرند در کنار این، کمبود تجهیزات هم مزید بر علت شده به گونه ای که با کمترین تجهیزات در حال دفاع و حفاظت از عرصه‌های طبیعی وحیات وحش کشور هستند. این نماینده مردم در مجلس دهم، با تاکید بر اینکه رفع کمبود محیط‌بان و تجهیزات آنها باید در لایحه حمایت از محیط‌بانان به صورت جدی دیده شود، یادآور شد: علاوه بر این در این لایحه موضوعاتی مانند افزایش حقوق و مزایا، معاضدت‌های قضایی و نحوه دفاع، برخورداری از مزایای مشاغل سخت و زیان آور، وضعیت بازنشستگی و حمایت کافی در محاکم قضایی باید مورد توجه جدی قرار گیرد. شاعری با تاکید بر اینکه معاضدت قضایی از محیط‌بانان برای بکارگیری سلاح در لایحه حمایت از محیط‌بانان باید لحاظ شود، تصریح کرد: متاسفانه محیط‌بانان زحمتکشی که حفاظت از عرصه‌های طبیعی و حیات وحش کشور را بر عهده دارند اختیار لازم برای استفاده از سلاح برای حفاظت بهتر از حیات وحش، عرصه‌های زیست محیطی و حتی جان خود را ندارند به گونه‌ای که در اکثر مواردی که برای حفاظت از جان خود و حیات وحش در مواجهه با شکارچیان غیرمجاز مجبور می‌شوند از سلاح خود استفاده کنند در محاکم قضایی محکوم می‌شوند از این رو این خلاء قانونی باعث شده شکارچیان با کشتار حیات وحش و محیط بانان بی دفاع و زحمتکش نگرانی در رابطه با پرداخت جریمه نداشته و با قساوت به این کار اقدام کنند.


* سخن پایانی
در حالی که نگارش این گزارش تمام نشده بود، متاسفانه خبر دیگری از زخمی شدن محمدعلی روحی، محیط‌بان پارک ملی کیاسر درمازندران به گوش رسید که نشان می‌دهد ما انسان‌ها نه تنها به حیوانات جفا می‌کنیم بلکه برای جان انسان دیگری هم ارزش قائل نیستیم. گناه این محیط‌‌بان چه بود که باید برای حفاظت از حیوانات زخمی می‌شد و گناه آن حیوانات چیست که کشته می‌شوند؟

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی