آخرین اخبار :
  • منتشر شده در یکشنبه, 30 مهر 1396 07:13
خبرشمال از مهم‌ترین روش‌های مقابله با آفت حلزون در باغات مرکبات گزارش می‌دهد

حلزون‌هــا دشمن نارنجی ‌پوش‌ها

 

 

 

خبرشمال / گروه اقتصادی

مازندران با تولید بیش از 50 درصد مرکبات، به قطب این محصول در کشور تبدیل شده است. اراضی باغی بسیاری در این استان سرسبز و زیبا وجود دارند که با توجه به اقلیم مناسب، به کاشت انواع و اقسام مرکبات، از تامسون و پرتقال گرفته تا ارقام مختلف نارنگی و غیره اختصاص یافته است. اما آنچه که در طول این سال‌ها بیش از هر چیزی دیگری، داغ بر دل باغداران زحمتکش این عرصه نهاده است، علاوه بر نبود حمایت‌های لازم و پشتیبانی‌های تمام قامت دولت‌ها از این تولیدکنندگان محصولات کشاورزی، مواجهه با انواع آفات و بلایای طبیعی بوده است. به طوری که در برخی از موارد، چنان کارد به استخوان باغدار می‌رسد که مجبور می‌شود، عطای این کار را به لقایش ببخشد! مصائب باغداران مازندرانی به ویژه در سال‌های اخیر، تمامی نداشته است. یک بار، آفت مگس مدیترانه‌ای، بار دیگر، سرمای زودرس و دفعه بعد، واردات مرکبات، درست در زمان برداشت محصول، از جمله بلاهای آسمانی و زمینی است که بر سر آنان نازل می‌شود.
در توضیح این مطلب و برای تنویر افکار عمومی، از زیانی که مگس مدیترانه‌ای، در سال‌ها قبل بر تنِ نرم و نازک مرکبات استان گذاشت، می‌گوییم. آفت مگس مدیترانه‌ای آفتی قرنطینه‌ای بود که از سال 85 وارد استان مازندران شد و تا سال 89 از نظر گستره شیوع و تراکم، افزایش قابل توجهی داشت. سرعت شیوع این آفت به گونه‌ای بود که در سال 88 تقریبا تمامی باغ‌های مرکبات استان مازندران را آلوده کرده بود. کار به جایی رسید که شماری از باغداران مازندرانی اظهار ‌داشتند: آفت مگس مدیترانه‌ای به بخشی از ثمرات باغی آن‌ها خسارت وارد کرده و به رغم رعایت توصیه‌های کارشناسی و مبارزه علیه این آفت، همچنان مگس میوه در باغ‌ها جولان می‌دهد. اما مدیران باغبانی جهاد کشاورزی مازندران، علت شیوع این آفت در باغ‌های مرکبات را رعایت نکردن توصیه‌های کارشناسی در نکاشتن سایر درختان میوه در این باغ‌ها عنوان می‌کردند. آن‌ها معتقد بودند که درختان هسته‌دار، نظیر هلو، انجیر، شلیل و خرمالو، میزبان مناسبی برای آفت میوه مگس مدیترانه‌ای بوده و باغداران به منظور افزایش درآمد، ما بین درختان مرکبات، اقدام به کاشت این نوع درختان کرده‌اند که این عمل بر خلاف دستور کارشناسی باغداری بود و سبب شد تا آفت مگس مدیترانه‌ای به باغ مرکبات هم سرایت کند.

* واردات در هنــگام برداشت محصول
از جمله دیگر اتفاقاتی که در سال‌های اخیر، منجر به تحمیل خسارات به باغداران و مرکب‌کاران زحمتکش مازندرانی شد، ورود بی‌رویه مرکبات خارجی به استان، درست در اوج برداشت مرکبات در داخل بوده است. با این اقدام غیرقانونی، از قیمت واقعی مرکبات، بشدت کاسته شده و باغداران برای فروش محصولات خویش به شدت متضرر می‌شدند. این اقدام، کار را به جایی رسانید که باغداران و مرکب‌کاران مازنی در اسفندماه سال 95، با نیسان‌هایی پُر از پرتقال، مقابل سازمان جهاد کشاورزی استان تجمع کردند تا بلکه بتوانند با شعار اقتصاد مقاومتی و تولید ملی، چشم مسئولان را رو به واقعیت تلخ درحال وقوع، باز کنند.

* سرمای زودرس!
از زمهریرِ سرد پاییز در برخی از سال‌ها هم که اصلا بهتر است هیچ نگوییم. وقتی سرمای پاییز، هوای زمستان می‌کرد و چنان ضربات مهلکی را بر پیکره باغات استان وارد می‌آورد که دیگر هیچ چیز جلودارش نبود. باغداران بی‌نوا، هنوز از مصیبتی که مگس مدیترانه‌ای و واردات بی‌رویه برای آنان نازل کرده بود، خلاصی پیدا نکرده بودند که سرما با همه قُوایَش بر آنان تاخت و هرچه از مرکبات بر سر راهش بود، با خود برد و آنگاه باغداران مانده بودند با یک آه و صد ناله از وعده‌های محقق نشده و یا به تعویق افتاده مسئولان و .....

* حلزون‌ها، دشمنان قدیمی مرکبات
حلزون‌ها نیز از جمله دشمنان آشنا با مرکبات استان هستند. این نرم تنان، دارای پوست لغزشی هستند و به همین خاطر هم در زبان محلی مازندرانی ' لیسک ' نام دارند و اگر چه به نظر بی آزار می آیند، ولی واقعیت امر این است که در صورت بی‌توجهی به شدت به محصول و درختان مرکبات خسارت می‌زنند.
به اعتقاد کارشناسان کشاورزی، حلزون از طریق علف های هرز کنار درخت خود را به میوه درخت می‌رساند و با تغذیه از پوست میوه، موجب زخمی شدن و در نتیجه پوسیدگی آن می‌شود و حتی اگر میوه را به این مرحله نرساند، قابلیت نگهداری در انبار ها را از آن سلب می‌کند. 
حلزون همچنین با سوراخ سوراخ کردن برگ درختان جوان، به ویژه نهال‌ها، صدمه و خسارت جدی بر رشد درختان وارد می‌کند.

* روش‌های ارگانیک و غیر ارگانیک مبارزه با آفت حلزون
مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی مازندران، در همین راستا به خبرشمال گفت: این آفت، آفت جدیدی نیست و از آنجا که در مکان‌های رطوبتی زندگی می‌کند، هر ساله با شروع فصل سرما و آغاز بارندگی‌ها، رشد و نمو و تولید مثل می‌کند. عبدالرحمن زاغی، با بیان اینکه این حلزون‌ها از علف‌های هرز نیز تغذیه می‌کنند، افزود: باغداران برای جلوگیری از حمله گسترده حلزون‌ها به باغات مرکبات، نباید در پی این باشند که تمامی علف‌های هرز، مابین درختان را به ویژه در زمان اواخر شهریورماه، از بین ببرند و باید اندکی از آنان را برای تغذیه این حلزون‌ها باقی بگذارند تا به این شکل، از سرعت و شدت تخریب آن‌ها کاسته شود.
زاغی، همچنین روش قدیمی قَیِّم یا (توک) را از جمله شیوه‌های مبارزه ارگانیک با این آفت یاد کرده و گفت: به وجود آوردن حد فاصل حداقل نیم متری میوه‌ها از سطح زمین و از بین بردن علف‌های هرز، پیشنهاد اول ما برای مبارزه غیرشیمیایی و بیولوژیک با این آفت است. 
این مقام مسئول، هدایت غاز و اردک و به طور کل، ماکیان به درون باغ‌های کوچک و محصور را از جمله دیگر راه‌های مبارزه با آفات دانسته و خاطرنشان کرد: 
از آنجا که ماکیان، علاقه خاصی به این موجودات کوچک دارند، می‌توان با هدایت این حیوانات خانگی به درون باغ‌ها، از میزان این آفات قدیمی در مازندران کاست. البته زاغی، جمع‌آوری حلزون‌ها از طریق ماشین آلات مکانیکی را از راه‌های دیگر مقابله با این آفت عنوان کرد و گفت: ریختن پوسته شالی یا خاکستر نرم در گرداگرد هر درخت به‌ ویژه درخت‌های جوان، از دیگر روش هایی است که به کمک آن می‌توان از خسارات بیش از پیش این آفت جلوگیری کرد.
عبدالرحمن زاغی، آخرین روش در مبارزه با این آفت را برای آنان که بسیار دیر وارد عرصه شدند، روی آوردن به مبارزه شیمیایی دانست و افزود: استفاده از طعمه‌های مسموم، از 10 تا 20 کیلوگرم، بسته به سطح آلودگی باغ، از جمله سریع‌ترین روش‌هایی است که می‌تواند در نابودی کامل آفت تاثیرگذار باشد که البته بهتر است، در هنگام غروب انجام گیرد.

* کلام آخر
مصائب باغداران، انگار تمامی ندارد و مرکبات نیز گویی هرچه می‌گذرد، دشمنان بیشتری پیدا می‌کنند، اما با این حساب نباید ناامید بود و تنها کاری که می‌توان انجام داد گوش فرادادن به توصیه‌های کارشناسان و همزمان به کارگیری سریع‌ترین و البته کم خطرترین روش‎‌ها برای حفاظت از این میوه‌های نارنجی و خوشمزه است.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی