• منتشر شده در چهارشنبه, 26 مهر 1396 07:37
گزارش خبرشمال از نگرانی عمیق باغداران مرکبات در فصل برداشت

رنجی که می‌بریم بی‌شمار است

 

 

باغداران مازندران در سال گذشته، شاهد بزرگترین ضرب شست زمستان بودند و به شدت از برف و سرمای زودرس آسیب دیدند. نکته قابل توجه این بود که بسیاری از کشاورزان، تجربه‌ای از مواجهه با آن سرما نداشتند و حقیقتا نمی‌دانستند با این برف و سرما چه کنند. در چنین وضعیتی مسوولان اتحادیه در مصاحبه مطبوعاتی در آذرماه سال قبل خطاب به کشاورزان تاکید می‌کردند: در برداشت محصولات خود عجله نکنند! همچنین رییس سازمان جهادکشاورزی شهرستان نیز بااشاره به اینکه هوا در روزهای آینده آفتابی است، گفته بود:" باغداران استان در برداشت مرکبات عجله نکنند.چون درختان مرکبات استان مقاومت تا چهار درجه زیرصفر سرما را دارند و بیشترین میزان سرما زیر 2 درجه زیر صفر بوده است. " توصیه‌ای غیر فنی که فایده‌ای برای باغداران داغدیده نداشت و حاکی از این حقیقت بود که بسیاری از مدیران اتحادیه باغداران نیز در این زمینه خالی از ذهن و بی‌تجربه بودند.
باغداران که برف زودرس سال گذشته را نادر و رویدادی منحصر به فرد تصور می‌کردند با ترس و تعجب مشاهده کردند امسال و درحالیکه تازه 12 روز از تابستان سپری شد قلب آسمان به کبود رفت و در ارتفاعات و حتی برخی مناطق پایین دست، برفی قابل توجه بارید. این برف مو به تن کشاورزان راست کرد و این تئوری را برای کارشناسان مطرح ساخت که نکند زمان کشت مرکبات در مازندران به سرآمده است!
سید رضا محمودی باغدار اهل و ساکن منطقه گهرباران که به گفته خودش، سال گذشته از برف و سرما بیش از 150 میلیون تومان متضرر شد به خبرشمال گفت: در برف سال گذشته بسیاری از کشاورزان غافلگیر شدند و حتی من که از کودکی در کشاورزی و باغداری حضور داشتم تامسون‌ها را بر روی درخت رها کردم و پس از چند روز که از شدت برف و سرما کاسته شد و داخل باغ آمدم متوجه شدم میوه‌ها بخاطر یخ‌زدگی تلخ شدند و همه را باید دور بریزیم.
این کشاورز میاندورودی با اشاره به افزایش سال به سال نهاده‌های کشاورزی از کود، سم، قیمت کارگر و ناپایداری‌های بازار فروش و جولان دلالان گفت: اگر قرار باشد برف و سرما نیز مرکبات و حتی وجود درختان را تهدید کند دیگر نمی‌توان هیچ امیدی به آینده داشت و نسبت به رونق کشاورزی این منطقه خوش‌بین بود. وی همچنین گفت: در روستاهای اطراف، افرادی را می‌شناسم که پس از سوختن درختان در سرمای سال قبل، هنوز درختان خود را جایگزین نکردند به این دلیل که توان مالی نداشتند و مسوولان هم حمایت چندانی نکردند.
عسکری از دلالان مرکبات که این روزها سخت مشغول خرید نارنگی پیش‌رس یا نارنگی ژاپنی است در خصوص توجه کشاورزان به توصیه مسوولان مبنی بر عجله نداشتن در برداشت مرکبات به خبرشمال گفت: پس از بارش اولین برف، به شدت از طرف باغداران زیرفشار هستم و همه از من می‌خواهند محصولشان را زودتر برداشت کنم و من به همه نمی‌رسم. وی تاکید کرد: باغداران از ماجرای سال قبل ترسیدند و تمایل دارند تامسون و پرتقال‌های خود را پیش‌فروش کنند اما خریدارانی چون من هم از تکرار برف و سرما، ترس داریم و دست به چنین ریسکی نمی‌زنیم. این دلال مرکبات همچنین گفت: به مسوولان بگویید برای حمایت از باغداران کاری کنند چون بسیاری از آنان از ترس ضرر و زیان ناشی از سرمای زودرس، به دنبال این هستند که تامسون و پرتقال خود را درحالیکه هنوز سبز است بفروشند مبادا همانند سال قبل غافلگیر شوند. سیفی که در منطقه شمال پل تجن ساری سورتینگ دارد از هجوم مرکبات سبز به سورتینگ‌ها خبرداد و گفت: این اقدام کشاورزان به خاطر ترس از تکرار ماجرای سال گذشته است. وی در پاسخ به سوال خبرشمال که با مرکبات سبز چه می‌کنید، گفت: در تمام سورتینگ‌ها این مرکبات خواه نارنگی پیش‌رس باشد یا نارنگی محلی، تامسون یا پرتقال به اتاق گاز حمل می‌شوند و در آنجا و در فرایند تزریق گاز و گرما، به رنگ می‌آیند سپس با واکس مخصوص براق می‌شوند و در پایان بسته‌بندی شده به بازار فروش ارسال می‌شوند. این سورتینگ‌دار در خصوص ضرر مواد شیمیایی برای سلامت انسان گفت: این مواد از پوست مرکبات نفوذ نمی‌کنند بنابراین ضرری ندارند. 
در خاتمه لازم است ذکر شود برای توسعه کشاورزی و باغداری و صرفه اقتصادی کشور، کشاورزان و باغداران نیازمند حمایت همه جانبه دولت هستند برای جلوگیری از تراژدی تکراری آسیب به صنعت کشاورزی و باغداری لازم است تمهدیات لازم به منظور پیشگیری از بحران و بلایای طبیعی صورت گیرد آنچه ضروری است فراهم کردن بستر لازم برای توسعه صادراتی محصولات باغی، جلوگیری از واردات این محصولات در فصل برداشت، و ارائه تسهیلات لازم بانکی برای جبران خسارت به باغداران و کشاورزان است.

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی