• منتشر شده در شنبه, 15 مهر 1396 06:48
خبرشمال ازنواخته شدن زنگ‌های نمادین در مدارس گزارش می‌دهد

هشدار برای هیچ!

 

 

 

خبرشمال/ گروه فرهنگی

نمی‌دانم اولین بار چه زمانی بود که آموزش و پرورش، خلاء زنگ‌های نمادین را احساس کرد و در پی آن شد تا بلکه به جبران تمام گام‌های برداشته نشده، زنگ‌ اول را به صدا در بیاورد، اما همین‌قدر می‌دانم که تعداد کارهای انجام نشده‌ای که "زنگ‌لازم" شده بودند به حدی رسیده بود که حتی فریاد دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش را نیز به آسمان برد که اگر به همین شکل ادامه یابد، تعداد زنگ‌های نمادین، از تعداد ساعات درس دانش‌آموزان، سبقت می‌گیرد و این دقیقا یعنی همان نقطه اوج فاجعه!
مهدی نوید ادهم، دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش در سال 91 و طی مصاحبه‌ای، به دلایل تصویب طرح نواخته شدن تنها 3 زنگ در مدارس کشور اشاره کرد و اظهار داشت: بررسی‌ها نشان داد که به بهانه‌های مختلف، زنگ‌هایی در مدارس نواخته می‌شد که این زنگ‌ها نظام آموزش و پرورش ما را مختل کرده بود!
وی با بیان اینکه نواخته شدن این زنگ‌ها پاسخ به نیاز دستگاه‌های مختلف کشور بود، ادامه داد: هر دستگاهی از ما درخواست داشت تا به مناسبت کار و مأموریت آنها، زنگ نمادینی در مدارس نواخته شود.
نوید ادهم اضافه کرد: ما بر سر دو راهی بودیم، از یک سو نیاز داشتیم دانش‌آموزان را با این پدیده‌های اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و فرهنگی آشنا کنیم و از سوی دیگر وظیفه داشتیم مراقب برنامه آموزشی و تربیتی آموزش و پرورش باشیم چرا که اهداف آموزشی و تربیتی بر اساس زمانی تعیین شده به نتیجه می‌رسید.
دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش گفت: بررسی کارشناسی انجام دادیم و مشخص شد که بیش از 50 زنگ نمادین در طول سال نواخته می‌شود؛ یعنی به طور متوسط هر یک روز در میان، یک زنگ در مدارس نواخته می‌شد لذا آمدیم مصوبه‌ای را پیش‌بینی کردیم که تنها 3 زنگ ملی در مدارس نواخته شود.
وی افزود: بر این اساس تنها در اول مهر که آغاز سال تحصیلی و هفته دفاع مقدس است، سیزده آبان که روز دانش‌آموز و تسخیر لانه جاسوسی است و 12 بهمن که آغاز دهه فجر است، در مدارس کشور زنگ نمادین نواخته خواهد شد.

احیا صنعت گردشگری با نواخته شدن زنگ 
اما اکنون درست در شرایطی که آموزش و پرورش، عزم خود را جزم کرده است تا از حجم زنگ‌های نمادینش بکاهد، کاشف به عمل آمده است؛ مدیرکل میراث فرهنگی مازندران، که گویا به این نتیجه درست و منطقی رسیده است که تلاش‌هایش، برای احیاء صنعت گردشگری در استان، به نتیجه مطلوب نرسیده است، خواستار افزودن یک زنگ نمادین به نام "زنگ گردشگری" در مدارس استان شده است تا بلکه اندکی از بار سنگین مسئولیت سازمان متبوعش برای دستیابی به توسعه در حوزه گردشگری کم شود!
صنعت گردشگری که سال‌هاست، پاهایش در گِل بی عملی مسئولان فرورفته و در حال درجا زدن است و حالا گویا قرار است تنها بانواخته شدن یک زنگ، بار اصلی توسعه آن را به دوش بکشد...!
از کجا معلوم شاید، دستگاه‌های اجرایی دیگری نیز در روزها و ماه‌ها و سال‌های آتی، دوست داشته باشند به تأسی از مدیرکل تلاشگر میراث فرهنگی استان، یک زنگ را به یاد اقدامات انجام نگرفته و تلاش‌های صورت نگرفته و آرزوهای برباد رفته به نام خودشان به ثبت برسانند.
زنگ‌هایی زنگ‌زده که جز لاپوشانی ناکارآمدی مدیران، کارایی دیگری ندارند!

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی