آخرین اخبار :
  • منتشر شده در شنبه, 01 مهر 1396 10:49
گفت‌وگوی خبرشمال با بخشدار بهنمیر:

کاهش درد و رنج غیرضرور مردم، وظیفه همه مدیران است

 

 

 
 

خبرشمال/ گروه اقتصادی

اشــاره: حدود سه دهه کار درحوزه‌های کلیدی استانداری مازندران، دوسال بخشداری میاندورود و دوسال بخشداری بهنمیر، از جمله سوابق "اسحاقعلی کشاورز" است. سال‌ها مطالعه آگاهانه و خدمت در سطوح کلان و ادارات کلیدی، از او مردی پخته و فرهیخته به عمل آورده است. به عنوان یک خبرنگار، وقتی با اسحاقعلی کشاورز صحبت می‌کنم، خیالم راحت است چون برعکس برخی، بسیار شفاف و با اشراف به موضوع سخن می‌گوید. 
خبرشمال مصاحبه‌ای با بخشدار بهنمیر انجام داده است که در زیر میخوانید.

خبرشمال/ موقعیت جغرافیایی و ترکیب جمعیتی بخش را تشریح کنید.
بخش بهنمیر به وسعت 91 کیلومتر مربع در غرب بابلسر واقع شده است. شهرستان بابلسر در مجموع سه بخش دارد، مرکزی، بهنمیر و رودبست. بهنمیر میان بخش‌های سه گانه بابلسر قابلیت‌هایی خاص دارد. از ویژگی‌های منحصر به فرد بهنمیر این است که حدود 7 کیلومتر ساحل بکر با یک نوار جنگلی در امتداد ساحل دارد که در مازندران بی‌نظیر است، نکته بعدی اینکه این بخش بجز بابلسر با سه شهرستان بابل، جویبار و کیاکلا مرز مشترک دارد که می‌تواند به عنوان یکی از ظرفیت‌های پنهان تلقی شود.
در بخش بهنمیر، حدود 25 هزار جمعیت ساکن در 16 روستا و یک شهر داریم. شهر بهنمیر نیز حدود 8 هزار نفر جمعیت دارد. بهنمیر 16 روستا دارد و بزرگترین آن دهستان عزیزک است. 
راه، محور توسعه است و یکی از راه‌هایی که بهنمیر را به مرکز استان وصل می‌کند جاده‌ای است که در دست تعریض است و با این راه، فاصله این بخش تا مرکز استان به اندازه 15 کیلومتر کمتر می‌شود و این امر هم موجب جلب توریست می‌شود و هم در تسریع ارتباط با مرکز استان و رونق اقتصاد موثر است.

خبرشمال/ اقتصاد بخش بهنمیر چه وضعیتی دارد؟
بهنمیر در سه صنعت شهرت دارد: صنایع چوبی و مبل سازی که در حال حاضر بیش از 150 نمایشگاه مبل در بهنمیر فعال است که 94 نمایشگاه، کارگاه تولیدی مستقل دارند و این به معنای بهبود وضعیت اشتغال در بهنمیر است. دومین نقطه قوت اقتصاد این بخش، مزارع توت فرنگی است. توت فرنگی تولیدی این بخش در مقایسه با سایر نقاط، از کیفیت بهتری برخوردار است و به فکر جذب سرمایه گذار و توسعه صنایع تبدیلی هستیم. سومین مورد، تولید نیشکر و کارگاه‌های پخت نیشکر است. نیشکر در میان انواع زراعی 54 گانه، مورد اقبال مردم است و در این بخش 15 کارگاه پخت نیشکر در بهنمیر فعالیت دارند و از جنوب کشور هم نیشکر به این کارگاه‌ها می‌آورند برای پخت و استحصال. ما در این سه نقطه قوت بهنمیر، به فکر ابتکاراتی هستیم از جمله گسترش صنایع تبدیلی هم در حوزه نیشکر و هم توت فرنگی.
نکته بعدی اینکه وقتی از اقتصاد بهنمیر صحبت می‌کنیم محلی، نمی‌توانیم از صنعت توریسم و گردشگری بگذریم، بخصوص با توجه به ساحل جنگلی زیبا و آببندان‌هایی که ظرفیت تبدیل به تفرجگاه‌های تابستانه دارند.
در حال حاضر با هدف تسهیل دسترسی مردم و مسافران به ساحل، راه جدید از شهر بهنمیر تا ساحل را به صورت بلوار در دست احداث داریم و اگر بتوانیم این جاده را احداث کنیم در توسعه صنعت گردشگری، گامی بزرگ برداشته ایم. چون بازگشایی یک راه مستقیم از شهر به ساحل می‌تواند سرمایه گذاران را ترغیب کند تا به سرمایه گذاری در بخش توریسم روی بیاورند و در این بخش از استاندار و فرماندار می‌خواهیم حمایت‌های خود را استمرار بخشند تا بتوانیم این جاده را که به اعتقاد من خونی تازه در رگ‌های صنعت گردشگری این بخش تزریق می‌کند، به اتمام برسانیم.

خبرشمال/ با توجه به اینکه نقطه نقطه مازندران، در زمینه گردشگری همانند یک زمین حاصلخیز، آماده سرمایه گذاری است، موانع گردشگری در بهنمیر را برشمارید؟
باید اعتراف کنم گردشگری این توان را دارد که نقطه اتکای اقتصاد محلی باشد. به ساحل، نوار جنگلی، آببندان‌ها و برخی محصولات کشاورزی مانند توت فرنگی که می تواند ذائقه مسافران را تحریک کرده موجب شود مسیرشان را به سمت بهنمیر کج کنند، اشاره کردم. در خصوص موانع، می توانم بگویم راهها و بویژه جاده جدید بهنمیر تا ساحل یکی از موانعی بود که با حمایت و مساعدت مدیران، در مسیر برداشته شدن است و یک بلوار از وسط بهنمیر تا ساحل به امتداد حدود چهارونیم کیلومتر در دست اجرا داریم. به باور من اگر این راه به ساحل باز شود، سرمایه گذاران برای فعالیت در بخش گردشگری تمایل بیشتری پیدا می‌کنند. 
یکی دیگر از موانع گسترش گردشگری، موانع فرهنگی و تغییر باور و نگرش مردم محلی است. برخی مردم محلی، حضور سرمایه گذار و تخصیص زمین برای اجرای طرح‌های گردشگری را به چشم رقیب، نگاه می‌کنند. اما حقیقت این است که وقتی یک کارآفرین، به قصد سرمایه گذاری به منطقه‌ای می‌آید در حقیقت فرصت‌های اشتغال را برای جوانان محلی، آماده کرده است و به همین دلیل است که حضور سرمایه گذاران و کارآفرینان در تمام دنیا یک فرصت محسوب می‌شود و افراد، بزرگان و ریش سفیدان محلی بهنمیر و روستاهای منطقه، نباید این نکته را از نظر دور دارند.

خبرشمال/ در بخش جذب سرمایه گذار و بهره‌مندی از اعتبارات ملی، خودتان اقدامی کردید؟ 
دقیقا. هر انسانی در هر جایی مسوول است و باید کاری کند که دیگران، درد و رنج غیر ضرور نبیند. ما هم برای خود سهم قائل هستیم تا مسیر رشد و توسعه محلی، سریعتر طی شود و عایدات اقتصادی آن به تمام مردم منطقه برسد. در این بستر تدوین سند چشم انداز توسعه بخش را شروع کردیم و از همه صاحب نظران و معتمدان محلی خواستیم مشارکت داشته باشند. در خصوص جذب سرمایه گذار نیز اخیراٌ چند سرمایه گذار آمدند و از منطقه بازدید کردند از جمله یکی از سرمایه گذاران توانمند، جهان دیده و دقیق به نام مهندس حاجی بابایی آمدند وبه اتفاق رییس کل دادگستری، استاندار محترم و فرماندارشهرستان با حوصله و دقت از منطقه بازدید کردند. در مورد اعتبارات ملی هم با نماینده جلسه ای داشتیم تا برای برخی پروژه‌ها از اعتبارات ملی هم بهره‌مند شویم چون واقعا نمی‌شود با اعتبارات استانی، چون تملک دارایی و موازنه و اعتبارات حوادثی نمی توان طرح‌های کلان را کلید زد.

خبرشمال/ محصــــولات کشاورزی بخش بهنمیر شامل چه چیزهایی می‌شود؟
برنج، گندم، سویا، مرکبات، توت فرنگی، نیشکر از جمله اقلام اصلی بخش است.

خبرشمال/ در خصـــوص طرح‌های مرتبط با توسعه کشاورزی چه اقدامی کردید؟
یکی از طرح هایی که با کمک جهاد کشاورزی انجام دادیم تجهیزسازی اراضی بود. کشاورزان در آغاز نگاه مثبتی به این طرح نداشتند و مقاومت می‌کردند اما چندین مرحله با بزرگان محل در روستاهای مختلف نشستیم و مذاکراتی در فضای دوستانه انجام دادیم تا در دهستان عزیزک طرح را شروع کردیم. خوشبختانه در عزیزک حدود 270 هکتار زمین شالیزاری به شکلی دقیق اجرا شد که کشاورزان روستاهای دیگر که قبلا مخالف بودند مکرر به ما مراجعه کردند و خواستار اجرای طرح در روستاهایشان شدند. و انشاالله در پاییز فاز بعدی این طرح را ادامه خواهیم داد.

خبرشمال/ در پایان موضوعات قابل ذکر در خصوص بخش بهنمیر را توضیح دهید.
در مسیر تدوین سند چشم اندازبخش، به فکر راه اندازی کارگروه‌های رشد و توسعه در بخش هستیم و کمیته‌های جداگانه‌ای به صورت تخصصی در این کارگروه‌ها فعال خواهند شد و این یکی از برنامه‌های جدی ما برای آینده است. در خصوص صنایع تبدیلی طرح و برنامه داریم و تلاش می‌کنیم بخش را از نظر اقتصادی و فرصت‌های شغلی به سطح مقبولی برسانیم.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی