آخرین اخبار :
  • منتشر شده در سه شنبه, 21 شهریور 1396 08:04
گزارش خبرشمال از وضعیت نامطلوب باغ‌وحش‌ها در مازندران

حال همه ما خوب است اما تو باور نکن!

 

 

خبرشمال / گروه اجتماعی

اگر اولین انتخاب کودکی‌هایمان نبود، حتما بعد از شهربازی و پارک، باغ وحش سومین جایی بود که دوست داشتیم برویم. اصلا انگار برای ما که هنوز سن زیادی هم نداشتیم، دیدن آنهمه «جَک و جانور» در یکجا، از شگفت‌انگیزترین و اعجاب‌آورترین اتفاقات زندگی بوده است. هنوز هم از قفس پرندگان به عنوان زیباترین حیوانات، قفس خزندگان، به عنوان مرموزترین جانوران و قفس حیوانات درنده به عنوان ترسناک‌ترین بخش بازدید از باغ وحش چیزهایی در خاطرمان باقی‌ست! بعضی از ما که دل‌نازک‌تر و احساساتی‌تر از بقیه بودند، با دیدن آن همه حیوان زبان‌بسته که بی‌گناه در قفس‌هایی تنگ زندانی شده و به دور خود می‌چرخیدند، ناراحت می‌شدند، اما بچه‌های جسورتر، با دیدن آن همه حیوان که اسیر دست انسان‌ها شده بودند، غرق در شادی و نشاط بودند... اما این روزها، قصه پرغصه برخی از باغ‌وحش‌ها، بسیار غم انگیزتر از آنچه که در کودکی‌هایمان فکرش را می‌کردیم، شده است؛ آنقدر تلخ و غمبار که دیگر کمتر کودکی، رغبت می‌کند برای دیدن چند حیوان رنجور که از زور بیماری و درد، به خود می‌پیچند، به باغ وحش برود!

* به بهانه یک گزارش 
روزنامه شهروند، در همین چند روز گذشته، در گزارشی با عنوان زندان‌هایی برای حیوانات، سراغی از باغ‌وحش‌های نابسامانی گرفته است که تقریبا به حال خود رها شده‌اند!
شهروند، ابتدا به سراغ باغ‌وحش بابلسر رفت و نوشت: باغ‌وحش خصوصی بابلسر همانی است که چند سال پیش تصاویری از خرس قهوه‌ای زنجیرشده‌ای در زمینی خاکی، نامش را سر زبان‌ها انداخت. آن زمان این باغ‌وحش بعد از اعتراض فعالان حقوق حیوانات به وضع اسفبار حیوانات به ‌طور موقت پلمب شد و خیلی زود با ادعای استاندارد شدن شرایط نگهداری حیوانات آغاز به‌ کار کرد. یکی از دوستداران حیوانات فیلم‌های تازه‌ای از باغ‌وحش بابلسر در اختیار «شهروند» گذاشته که نشان می‌دهد با وجود ادعای صاحبان این باغ‌وحش، اوضاع هنوز تا «خوب» خیلی فاصله دارد. سازمان حفاظت محیط‌زیست گویا قانع شده که دیگر با این مجموعه کاری ندارد اما انتقاد به انتقال بی‌ضابطه حیوانات به باغ‌وحش بابلسر همچنان بجاست. عجیب اینکه، اینجا با وجود مشکلات مختلفش میزبان گونه‌های نادر هم هست؛ مثل ببرهای سیرک خلیل عقاب که هنوز جای درست درمانی ندارند. شرایط چنان است که کمتر بازدیدکننده‌ای دل و دماغ این را پیدا می‌کند که 5هزار تومان خرج کند تا باغ‌وحش بابلسر را ببیند.
در تصاویر تازه دو ببر در قفسی کز کرده‌اند و چهار، پنج شیر در جایگاهی کوچکند که رغبت قدم‌زدن را از آن‌ها می‌گیرد. «آیا حیوانات باید در چنین جایی زندگی کنند و این شرایط استاندارد است؟ حداقل می‌توانند قدری تمیز کنند. گراز‌ها جایی بودند که دور و برش پر از آشغال بود. بعضی جاها بو آن ‌قدر زیاد است که حالت تهوع به آدم دست می‌دهد.» اینطور که عابد نتاج، یکی از شهروندان بابلسر، می‌گوید؛ مسأله بوی بد مال حالا نیست و سال‌هاست که باغ‌وحش بابلسر اینطور بوده است. او مشاهدات خود را اینطور شرح می‌دهد: «آخرین‌بار ٢٠‌سال پیش به این‌جا آمده بودم، اما وقتی هفته پیش بار دیگر به باغ‌وحش بابلسر آمدم، انگار ١٠سالگی‌ام تداعی می‌شد. از لحاظ بهداشتی واقعا افتضاح است. آب و غذایی که برای حیوانات می‌گذارند، کثیف است. روده‌ای که برای ماده شیر گذاشته بودند، چنان بویی می‌داد که هیچ‌کس رغبت نمی‌کرد نزدیک قفسش بشود. نه فقط من، خیلی از بازدیدکننده‌ها از این بو گلایه می‌کردند. قفس شیر همانی بود که در ١٠سالگی دیده بودم. نه رنگ کرده بودند و نه قدری بزرگش کرده بودند. فقط کل فضا کمی بزرگتر شده بود. حداقل همین‌هایی که داشته‌اند را در این سال‌ها بازسازی نکرده‌اند.» این شرایط در کنار نبود هیچ‌گونه تابلویی در کنار قفس‌ها نشان می‌دهد این باغ‌وحش چنان که ادعا می‌شود نه از کار نگهداری حیوانات بر آمده و نه حتی می‌تواند چیزی درباره آنها آموزش دهد.

* قدمت و ارزش توریســــتی باغ‌وحش بابلسر
خبرشمال برای روشن‌تر شدن بیشتر موضوع و برای آنکه تنها به قاضی نرفته باشد، به سراغ رئیس اداره نظارت بر امور حیات‌وحش اداره کل حفاظت محیط زیست مازندران رفت تا ببیند آیا در میانه‌های صحبت با او معمای حیوانات در زندان کشف می‌شود یا خیر؟!
کورس ربیعی در ابتدا با اشاره به قدیمی بودن این واحد باغ وحش در بابلسر، قدمت 30‌ساله و قرار گرفتن آن در محدوده پلاژ صفر شهرداری بابلسر را بسیار خوب ارزیابی کرده و گفت: بحث جایگاه‌ گونه‌های مختلف تحت نگهداری در این واحد، از ابتدا نیز مطرح بوده و اما اکنون وضعیت به نسبت 5 ، 6 سال گذشته بهتر شده و جایگاه گونه‌هایی نظیر میمون‌ها و خرس‌ها بهسازی شده است.

* تلاش برای عدم ازدیاد گونه‌ها 
وی با تأکید بر مسکونی بودن اضلاع جنوبی و غربی این باغ وحش نیز افزود: تلاش‌های بسیاری صورت گرفته تا گونه‌های پستاندار همچون شیرها در این واحد، ازدیاد نشود.
این مقام مسئول از حضور یک دامپزشک برای نظارت بر امور بهداشتی و نگهداری این واحد نیز خبر داد و خاطرنشان کرد: کاهش دوره‌ای، یعنی مراقبت و مداومت بر عدم ازدیاد گونه‌ها و همچنین نظارت بر جابجایی‌ها و نقل و انتقالات جانوران در این واحد نیز از جمله مواردی است که توسط عوامل سازمان حفاظت محیط زیست پیگیری می‌شود.

* ما ادعایی نداریم!
وی با اشاره به وجود 11 گونه پرنده و 13 گونه پستاندار در این باغ‌وحش، از فاصله بسیار تا رسیدن به استانداردهای لازم جهانی در این واحدها گفت و تصریح کرد: ما الان هم ادعا نمی‌کنیم که باغ‌وحش‌های موجود، استاندارد هستند و تنها چیزی که هست باید گفت: آنها اکنون اندکی برای پذیرش حیوانات مختلف در درون خود قابل پذیرش شده‌اند.

* بازدید از باغ‌وحش ساری تا اطلاع ثانوی ممنوع!
ربیعی همچنین در پاسخ به سوال خبرشمال در خصوص وضعیت نابهنجار و نابسامان باغ‌وحش ساری نیز تصریح کرد: این باغ‌وحش به دلیل عدم بکارگیری از نیروهای متخصص در امر بهداشت و نگهداری حیوانات، فرار جانوران و دزدیدن حیوانات موجود در این واحد نگهداری و همچنین مرگ و میر بیش از اندازه‌ای که از جانوران در این باغ‌وحش گزارش می‌‌شده است، تا ساماندهی و انتقال حیوانات آسیب دیده، تا اطلاع ثانوی برای بازدید دوستداران و علاقمندان حیات‌وحش ممنوع است.

* باید تعطیل شوند!
اما به همین جا نیز بسنده نکردیم و به سراغ مدیر انجمن علمی دوستداران محیط‌زیست مازندران رفتیم تا نظر او را جویا شویم.
عبادی در این باره با بیان اینکه ما از اساس با نگهداری حیوانات در قفس، به ویژه در باغ‌وحش مخالفیم، گفت: متاسفانه بسیاری از باغ‌وحش‌های کشور، بسیار عقب‌تر از استانداردهای جهانی هستند و حیوانات زبان بسته در شرایطی کاملا نامطلوب در این اماکن نگهداری می‌شوند که اصلا اگر اوضاع در اختیار ما بود، همه آن‌ها را تعطیل می‌کردیم، زیرا این طرز نگهداری، به جز به بند کشیدن و زجر کشیدن این جانداران بی‌گناه، نتیجه دیگری ندارد. 

* کلام آخر
هرچه بیشتر در گزارش شهروند و صحبت‌های رییس اداره نظارت بر حیات‌وحش حفاظت از محیط زیست استان و البته سخنان کوتاه مدیر انجمن علمی دوستداران محیط‌زیست، دقت می‌کنم، می‌بینم هیچ عبارت و جمله‌ای بهتر از این مصرع زیبای شعر سید علی صالحی نمی‌تواند زبان حالِ گویای حیوانات زبان بسته باغ‌وحش‌های ایران باشد که: «حال همه ما خوب است، اما تو باور نکن!»

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی