آخرین اخبار :
  • منتشر شده در چهارشنبه, 25 مرداد 1396 07:30
مصاحبه اختصاصی خبرشمال با مدیرعامل شهرک صنعتی آقا مصطفی خمینی ساری

تولید کنندگان تحریم داخلی هستند

خبرشمال/گروه اقتصادی
علیرضا فرجی که از سال 77 تولید کننده کارتن بوده است فرزند سروینه باغ ساری است. وی یک کارخانه تولید نوشیدنی در دست ساخت دارد و رییس انجمن صنایع سلولزی و نایب رییس خانه صنعت و معدن استان است. فرجی مدیرعامل شهرک صنعتی آقا مصطفی خمینی ساری است که می‌گوید: 20 سال سابقه فعالیت در تولید و صنعت را دارد اما شش هفت سال گذشته سال‌های بسیار سختی هم برای او و هم برای دوستانش در شهرک‌های صنعتی استان بوده است. 
گفتگوی خبرشمال را با فرجی بخوانید.
خبرشمال: تلقی شما از صنعت در مازندران چیست؟
تلقی من از وضعیت صنعت در مازندران، سوء مدیریت دولتمردان است. بخشی از مشکلات ما به نمایندگان مجلس بر می‌گردد چون ساماندهی قوانین دست و پا گیر تولید، همچنان لاینحل ماند و از این دولت به آن دولت کشیده شد. در تمام بخش‌ها بجای عمل بر اساس منطق و عقلانیت، دستوری عمل کردیم. مدیران هم می‌خواستند اقدام کنند اما وقتی راهکار قانونی وجود نداشته باشد کاری از دست آنها بر نمی‌آید. ما اگر انتقاد می‌کنیم برای برون رفت هم پیشنهاد داریم و انتقاد ما همراه با پیشنهاد است. من در این 10 سالی که مدیریت دارم و در این عرصه حضور داشتم اوضاع را به خوبی می‌شناسم و از صمیم قلب دوست دارم تولید کنندگان از این وضعیت بیرون بیایند.

خبرشمال: چند واحد در شهرک صنعتی آقامصطفی خمینی، فعال هستند؟
244عقد قرارداد و 145 پروانه بهره برداری داریم و حدود 60 واحد صنعتی فعال داریم که با ظرفیت حدود یک شیفت کار می کنند. دولت یازدهم یک ابتکاری کرد به نام بسته رونق تولید. تسهیلات بسته رونق پرداخت هم شد اما واحدهای صنعتی تمام آن پولها را از بانک به حساب طلبکاران خود انتقال دادند و صادقانه بگویم جای طلبکار عوض شد. و در حقیقت به واحدهای صنعتی زمان دادیم تا دیرتر زمین بخورند.

خبرشمال: پیشنهاد شما چیست؟ آیا این اقدام دولت مناسب نبود؟
نه منظورم این نیست. اقدام دولت اتفاقا بسیار ارزشمند بود. اما به نظر من کار باید ریشه ای حل شود. رانت هایی که در بازار وجود دارد خطر جدی بر سر راه تولید است. در کشور ما قیمت تمام شده محصول، بالا است، در ایران، نرخ بیمه تامین اجتماعی و مالیات بر ارزش افزوده بالا است. در کشور ما بسیاری از اینها، بر اساس سازوکارهای اقتصادی، تعریف نشده است. دولت براساس قوانین سنتی، قانون ارزش افزوده را اجرایی کرد و در این بخش، هیچ توجهی به تولید کننده و برگشت سرمایه او بویژه در شرایط رکود نداشت. سازمان امور اقتصادی و دارایی به مجرد اینکه فاکتور صادر شد ارزش برافزوده را طلب می کند اما در شرایط رکود معلوم نیست این پول برگردد یا برنگردد. اما دارایی کاری به این ندارد. سازمان اقتصادی ما مربوط به 50 سال قبل است و بخش خصوصی هم نتوانست صدای واحدی بسازد و این صدا را به گوش مسوولان برساند.

خبرشمال: نظرشما در خصوص وزرای پیشنهادی و بخش‌های صنعت و اقتصادی چیست؟
 وقتی به ترکیب وزرا نگاه می کنم متاسفانه چشم انداز خوبی را نمی بینم و فکر می کنم می توانست بهتر از این هم باشد. وزیر پیشنهادی صنعت و معدن فرد کارآمدی است اما در بخش تجارت و بازرگانی! آیا آقای شریعتمداری می تواند در بخش صنعت نیز موفق عمل کند ؟ ما سازمان بازرگانی را با صنعت ادغام کردیم متاسفانه راههای خروجی راپیش بینی نکردیم. مثلا در یک شهرک صنعتی، بالای 20 مجوز سبد سازی صادر کردیم. آیا ظرفیت سنجی کردیم؟ آیا این هم از وظایف تولید کننده است؟ آیا در اتاق و یا در خانه صنعت و معدن نباید برای بررسی طرح، وضعیت بازار فروش را در نظر بگیریم؟

خبرشمال: یکی از مشکلات تولید کننده‌ها و صاحبان صنایع مازندران این است که هم قیمت تمام شده محصول شان بالاست و قبل از تولید، نگاهی به بازارهای فروش ندارند و در انتظار می مانند تا فروشنده خود را به آنها برساند! نظر شما به عنوان تولید کننده چیست؟
در مورد بالابودن قیمت نهایی، باید بگویم صنعتگران و تولید کنندگان ما افراد باهوشی هستند اما وقتی شما درهای کشور را با دنیا می بندید و یا بخاطر تحریم ها، دستگاهها و تکنولوژی‌های مدرن داخل کشور نمی‌شوند چه انتظاری از تولید کننده و صنعتگر دارید؟ وقتی تولید کننده نمی تواند تکنولوژی‌های جدید را خریداری کند و ناچار به دستگاههای قدیمی و تکنولوژی‌های تاریخ گذشته پناه می برد نتیجه این می شود که قیمت نهایی بالا برود. با اطمینان می‌گویم عمده‌ترین دلیل این مسئله همین است. برخی دستگاههای ما در واحدهای تولیدی از تکنولوژی 30 سال قبل و حتی 40 سال قبل استفاده می‌کنند و تنها در دولت یازدهم فضا اندکی بهتر شده است اما همچنان مشکل داریم. مثلا در کار خودم که صنایع بسته بندی است بسیار عقب هستیم. و اگر این روند اصلاح نشود متاسفانه تولید در کشور متوقف می‌شود و من نگران هستم که در سالهای آینده باید التماس کنیم کسی بیاید و در تولید سرمایه گذاری کند. بخاطر اینکه عده‌ای به راحتی دارند قاچاق کالا می کنند و کالای مشابه خارجی را از مسیرهای غیرقانونی وارد می کنند. ما ریگی را در آسمان دستگیر کردیم اما نمی توانیم جلوی قاچاق کالا را که خطر بزرگ بر سر راه تولید است بگیریم؟ پس اقتصاد مقاومتی مورد نظر رهبری کجاست؟
 تولید کننده امروز تاوان همه چیز را پرداخت می کند اما از تولید حمایت نمی شود. با گرفتن مواجب از تولید کننده، امورات خود را می گذرانند اما هیچ حمایتی نمی کنند. 30 در صد به سازمان تامین اجتماعی، 9 در صد ارزش افزوده و 25 درصد به سازمان امور مالیاتی می دهیم اما این آقایان چه کاری برای ما می کنند؟ چرا به دلیل عدم پرداخت مالیات، حساب ما را بلوکه می کنند یا اگر مالیات را ندادیم در سازمان ثبت اسناد تمام نقل و انتقالات ما بسته می شود؟ آیا این ها در راستای اقتصاد مقاومتی است؟ 70 درصد مدیران افراد ناتوانی هستند که بر اساس روابط انتخاب می شوند.

خبرشمال: یک سری از قوانین حمایت سرمایه گذاری که در برخی استانها وجود دارد چرا در مازندران نیست؟
تا دهه 70 قرار بود مازندران کشاورزی بماند. مدیران وقت، ائمه جمعه و نمایندگان تلاش کردند تا این مبنا را تغییر دهند. حقیقت همین بود که مازندران هم توان صنعتی شدن دارد هم گردشگری و هم کشاورزی و این موارد مغایرتی با هم ندارند مثل استان اصفهان که قطب صنعت است اما کشاورزی و گردشگری هم دارد . میانه دهه 70، دولت وقت تصمیم گرفت صنعت را به مازندران بیاورد. اما زمانیکه تصمیم گرفته شد مازندران صنعتی بشود زمانی بود که بهره‌های بانکی سر به فلک کشید، قیمت دلار افزایش یافت و تعاملات با جهان رو به تیرگی نهاد. تمام این موارد دست به دست هم دادند تا مازندران به یک استان توسعه یافته و صنعتی تبدیل نشود. امروز در این استان اگر موهبتی داریم خداداد است. بالاترین نرخ بیکاری را در مازندران داریم. و به وضعیتی رسیدیم که حتی کارگر ساده ما نیز تحصیلکرده در حد کاردانی یا کارشناسی است.

خبرشمال: خط انتقال گاز تا چه اندازه به رونق صنعت در شهرکهای صنعتی کمک می کند؟
این اتفاق برای مازندران بسیار بزرگ بود بیشتر به این خاطر که مردم مازندران دیگر دغدغه ندارند که در فصل سرما نگران قطعی گاز باشند و روستاهای دودانگه چهاردانگه و کیاسر از این نعمت بهره مند خواهند شد. در صنعت هم تا فشار گاز کاهش می یافت نگرانی ایجاد می شد که باید به دنبال سوخت جایگزین می رفتند و این نگرانی ها همه مرتفع شد چون در فصل سرما 20 تا 30 درصد به صنایع ضرر و زیان وارد می شد و امیدوارم تدبیر این دولت در دولت دوازدهم نیز استمرار یابد.

خبرشمال: گفته می شود مازندران محل مناسب برای صنایع کوچک و متوسط است و صنایع بزرگ به محیط زیست این منطقه آسیب وارد می کند. آیا شما با این نظر موافق هستید؟
من اصلا این حرف را قبول ندارم و این ادعا در همه جای دنیا مردود است. در سراسر دنیا صنایع فولاد که ازجمله صنایع بزرگ است به آب بسیار زیادی نیاز دارد و قاعدتا مازندران برای صنایع فولاد مفید است. امروز چند کارخانه فولاد در مازندران داریم؟ فکر نمی کنم به تعداد انگشتان یک دست برسد. چرا؟ بخاطر همین حرف‌ها! امروز به تولید کننده به چشم یک شیاد نگاه می شود و حمایت‌هایی هم که هست اورژانسی و موقتی است. به شوخی به دوستان می گویم تولیدکننده بودن، تنها در شب خواستگاری خوب است. اما در اوضاع کلی، تولید و اشتغال در مازندران، هرسال اوضاع بدتر از سال قبل شده است. ولی ما با یک عشق و علاقه به روحانی رای دادیم و به رای خود اعتقاد راسخ داریم . امیدواریم هم دولت و هم وزیر صنعت، معدن و تجارت با وزیر امور اقتصادی و دارایی تعامل خوبی با هم داشته باشند. تعامل این دو دستگاه بسیار مهم است و کمک زیادی به تولید می کند. ما تولید کنندگان و صنعتگران در سازمان صنعت معدن و تجارت به تکنولوژی و سوئیفت، ال سی، روابط بین بانک‌های دنیا و تعامل با دنیا نیازمندیم در وزارت اقتصاد با گمرک، بنادر، با ارزش افزوده و مالیات مستقیم و غیر مستقیم مواجه‌ایم . امیدواریم در این دو جایگاه شاهد همکاری و تعامل باشیم. از نمایندگان مجلس و بویژه اعضای مجمع نمایندگان مازندران می خواهم امروز به داد تولید کنندگان و صنعتگران برسند.

خبرشمال: مدیرعامل برتر شهرکهای صنعتی کشور شدید. ضمن تبریک به شما، بگویید این انتخاب بر اساس چه سازوکاری صورت گرفت؟
ما در کشور بالای 800 شهرک و نواحی صنعتی داریم. معیارهایی وجود دارد و از طرف دکتر یزدانی مدیرعامل شرکت شهرکهای صنعتی کشور و معاونان ایشان، بازدیدهایی صورت گرفت و شهرک صنعتی ما که خودگردان است به عنوان شهرک برتر در سطح کشور انتخاب شد و برای من هم غیر منتظره بود و تصور نمی کردم کسی از تلاش‌های صادقانه ما قدردانی کند و خوشحالم از اینکه بعد از10 سال دیده شدم.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی