آخرین اخبار :
  • منتشر شده در سه شنبه, 25 آبان 1395 10:48
رییس شورای اسلامی روستای اویجدان عنوان کرد:

غار کشف نشده اویجـدان، جاذبــه گردشگری کم نظیری است

اختصاصی خبر شمال/
عشرت کراری/

یکی از روستاهای غرب کلاردشت با زیباییهای خاص و خیره کننده ای که مقصد سفر گردشگران بسیاری می باشد، روستای اویجدان است. این روستا با مساحت 184 هکتار، در بر گیرنده جمعیتی حدود 170 خانوار بومی و میزبان حدود 250 الی 300 خانوار غیر بومی(خوش نشین) می باشد. اویجدان، روستایی است که از شمال با روستاهای لش سر و واحد، از شرق با آیش لاهو، از جنوب با حسنکیف و نیز از جانب غرب با کردمحله، تلوچال وطویدره همسایه می باشد. اهالی این روستا اغلب با فعالیت هایی چون دامداری و باغداری مشغول هستند، برای آشنایی بیشتر با مختصات این روستا، با اعضای صمیمی و همدل شورای اسلامی و دهیار جوان و با انگیزه این روستا، گفتگو کردیم. رییس شورای اسلامی روستای اویجدان در گفتگو با خبر شمال به اقداماتی که این شورا در زمینه عمران و آبادانی روستا به انجام رسانده است، اشاره کرد. "شاه علی دلفان آذری" در چهارمین دوره حضورش در شورای این روستا و همچنین حضور در شورای اسلامی بخش مرکزی شهرستان کلاردشت با برخورداری از تجربه های فراوان، در این ارتباط توضیح داد.

* از سال 82 استارت عملیات عمرانی در این روستا زده شد
رییس شورای اسلامی روستای اویجدان گفت: یکی از مهم ترین مشکلات روستای اویجدان آب آشامیدنی آن بود که برای تعویض و ترمیم شبکه در این پروژه، 17 هزار متر(17 کیلومتر) لوله گذاری شبکه آب به انجام رسید. شاه علی دلفان افزود: در اقدام بعدی، استقرار سطل های زباله در جای جای روستا و نیز نام گذاری کوچه ها و خیابان ها را در اولویت قراردادیم، طوریکه شهردار وقت شهر کلاردشت(آقای بینش عسگریان) عنوان کرده بود که روستای اویجدان پیشتاز اقدامات عمرانی است و ما نامگذاری خیابان ها و ایجاد سطل زباله و پسماند را از شورای اسلامی اویجدان یاد گرفتیم. رییس شورای اسلامی روستای اویجدان با اعلام اینکه سالهای زیادی از پی گیری مکرر ایشان در ادارات استان برای تحویل ماشین حمل زباله می گذرد اما چنین اتفاقی تاکنون، میسر نشده است خاطرنشان کرد: برای جمع آوری زباله هفته ای 3روز با ماشین حمل زباله اجاره ای مبادرت به انجام این کار می نماییم، جمع آوری پسماند ماهیانه 27 میلیون ریال هزینه برای دهیاری در بر دارد، این در حالیست که روستای اویجدان بزرگترین و بیشترین پسماند تولیدی را دارد.

* لایروبی انهار و پاکسازی جوی های کشاورزی
شاه علی دلفان با اشاره به دو سیل اخیر در کلاردشت که خسارات زیادی به باغات روستا و نیز پل های دو طرف روستا وارد آورد یادآور شد: سیل موجب تخریب کامل پل ها شد که شورای اسلامی روستا نسبت به بازسازی پل های ارتباطی خیابان ها اقدام نمود، همچنین لایروبی مسیر رودخانه از ابتدا تا پایان حوزه روستای اویجدان و در 2 مرحله انجام شد، هرچند با توجه به قول هایی که توسط مسئولین ادارت ذیربط در راستای تامین اعتبار داده شد اما متاسفانه هیچ کمکی تا کنون صورت نگرفت، همچنین پاکسازی جوی های کشاورزی همه ساله جهت کمک به کشاورزی روستا در دستور کار دهیاری و شوراس اسلامی این روستا قرار دارد.

* شن ریزی در کوچه ها و خیابان ها
رییس شورای اسلامی روستای اویجدان سپس به بهسازی معابر در این روستای گردشگرپذیر اشاره کرد و گفت: در بسیاری از کوچه ها و خیابان هایی که نیاز به شن ریزی و مرمت راه ها بود مبادرت به شن ریزی و بهسازی نمودیم که از آن جمله می توان به شرق روستا، خیابان های شقایق به طرف خیایبان دریاچه آبی، خیابان فرهانی، صنوبر و خیابان یاس به طرف علم کوه اشاره کرد. شاه علی دلفان به شن ریزی مسیر اصلی کلاردشت به عباس آباد که جزو بافت روستای اویجدان می باشد هم  اشاره و خاطر نشان کرد: این عملیات باهزینه ای معادل 16 میلیون و 700 هزار تومان از محل بودجه دهیاری محقق شد.

* آسفالت
رییس شورای اسلامی روستای اویجدان در این رابطه اظهار کرد: این روستا با توجه به اینکه دارای خیابان های کنده کاری شده و شن ریزی شده بود و دست اندازهای زیادی داشت، شورا از محل درآمدهای روستا نسبت به آسفالت 6 کیلومتر مسیر مذکور اقدام کرد. شاه علی دلفان ادامه داد: حدود 5400 تن آسفالت برای این منظور خریداری و پروژه اجرایی شد. او افزود: حدود نیمی از این روستا آسفالت ندارد که امید آن می رود تا با همیاری ساکنین مسیرهای فوق به زودی برای تحقق این امر اقدام گردد.

* پتانسیل ها و جاذبه های گردشگری اویجدان
شاه علی دلفان آذری در این ارتباط توضیح داد: روستای اویجدان از نظر گردشگری دارای جاذبه های فراوان و مناظر بدیع و بکری می باشد که هر ساله مسافران زیادی آنجا را مقصد سفر خود قرار می دهند. رییس شورای اسلامی روستای اویجدان با اعلام این مطلب اضافه کرد: این روستا داری یک غار تاریخی کشف نشده است، دارای چندین چشمه آب زلال و رودخانه سردآبرود است که از دل روستا به اندازه بیش از 3 کیلومتر عبور می کند، همچنین روستای اویجدان دارای باغات درختان گردو، فندق، گیلاس و سیب می باشد. شاه علی دلفان گفت: هتل، رستوران و فروشگاه های بزرگ برندهای معتبر از جمله امکانات جانبی در حوزه این روستای توریستی می باشد.  همچنین احداث مجسمه نماد کشاورزی در اول روستا (یک مرد و یک زن کشاورز+2 گاو شخم زن) به عنوان یک نماد، از طرف شورای اسلامی در ابتدای ورودی روستای اویجدان خودنمایی می کند.

* حریم 200 متری، بزرگ ترین مشکل ساکنان بومی روستا
جانعلی دلفان، نایب رییس شورای اسلامی روستای اویجدان هم در ادامه این گفتگو توضیح داد: ساکنین حریم رودخانه سردآبرود (بطول 3 کیلومتر) که از بومیان اصلی روستا هستند و دارای ملک یا محوطه در حریم رود هستند با مشکلات ساخت و ساز برای خود و فرزندان شان مواجه اند که از طریق بنیاد مسکن مجوز ساخت به آنها داده نمی شود. آیا حریم 200 متری از هر طرف رود که مجموعا می‌شود 400 متر در طول 3 کیلومتر منصفانه است؟ وقتی در این وسعت، اجازه ساخت داده نمی شود پس تکلیف این مردم چه می‌شود؟ کسانی که هرگز در هیچ جای دیگری نیز زمین ندارند تا بتوانند اقدام به ساخت مسکن نمایند. جانعلی دلفان افزود: این مسئله، روستائیان را که همگی از طبقات ضعیف بوده، دچار مشکل کرده، آنها قادر به خرید زمین در جای دیگری از روستا جهت احداث ساختمان برای خود یا فرزندان خود نمی باشند. از 184 هکتار زمین منظور شده در طرح هادی، 100 تا 120 هکتار در حریم کیفی رود قرار دارد و اجازه ساخت داده نمی شود.

* قولی که توسط مسئولین داده شد اما هرگز محقق نشد
نائب رییس شورای اسلامی روستای اویجدان به مسئله کمبود آب شرب روستا در تابستان اشاره کرد و گفت: در خیابان فرهنگیان حسنکیف، آب شرب روستا را قطع کردند و این عمل موجب کم آبی در روستای اویجدان شد، این در حالیست که با توجه به جلسات مکرر با حضور نماینده مردم کلاردشت در مجلس، بخشدار وقت و مسئول اداره آب و فاضلاب شهری و روستایی و تنظیم صورتجلسه در مسجد روستا مبنی بر تعهد ایشان در تحویل1150 متر لوله 110 به روستا (جهت لوله گذاری مسیر پایان روستا تا حوزه شهری)، اما تا کنون علیرغم پیگیری های مکرر هیچ اقدامی انجام نشد.

* ساخت پل شهید کاظم نژاد
جانعلی دلفان گفت: پل احداثی در اول روستای اویجدان توسط شورای اسلامی و دهیاری، به نام شهید محمد زمان کاظم نژاد، ارتباط میان شهر و روستا و همچنین ارتباط چندین روستا را با یکدیگر میسر می کند‌ که قسمتی از آن انجام شد و مراحل تکمیل این پل بعنوان راه ارتباطی مهم، همچنان ادامه دارد. او تصریح کرد: هزینه ساخت این پل بیش از 100 میلیون تومان محاسبه شده است که از محل همیاری های روستا تامین گردید.

* مسجد اویجدان، با نقشه ای زیبا در حال ساخت است 
نایب رییس شورای اسلامی روستای اویجدان با اعلام اینکه زلزله سال 83 موجب تخریب مسجد قدیمی آن شد، خاطر نشان کرد: هیات امنا و شورای اسلامی برای بازسازی و زیباسازی مسجد روستا، اقدام به تخریب کامل آن بنا و احداث مجدد مسجد در همان نقطه نمودند، بنابراین با نقشه ای جدید و در سه طبقه مجزی عملیات اجرایی مسجد شامل سقف و ستون آغاز گردید. جانعلی دلفان با اشاره به اینکه تا کنون حدود 200 میلیون تومان (از محل همیاری مردمی و مشارکت خیرین) هزینه گردید یادآور شد: برای تکمیل این پروژه همچنان نیاز به کمک مردمی می باشد.

* گازکشی در کل روستا 
ابوالحسن دلفان آذری، عضو شورای اسلامی روستای اویجدان هم با اشاره به اینکه تمام روستا برخوردار از گاز مایع می باشد، گفت: با پی گیری های شورا تمامی روستای اویجدان مجهز به گاز مایع شد و پس از گازکشی و عملیات لوله گذاری، به دلیل تخریب های صورت گرفته در این راستا، حجم بسیار زیادی مخلوط ریزی و بیس‌ریزی توسط لودر، گریدر و غلطک انجام گردید. این عضو شورای اسلامی روستای اویجدان با اعلام اینکه پیمانکار گاز (آقای وظیفه دان) از لوله گذاری و گازکشی در خیابان اصلی کلاردشت به عباس آباد ممانعت نمود، توضیح داد: پیمانکار مربوطه اظهار کرد که بودجه ای از طریق اداره گاز به اینجانب پرداخت نشده است؛ بنابراین قراردادی با شورا انعقاد گردید که شورا با هزینه خود نسبت به لوله گذاری مسیر دو راهی لش‌سر تا پیچ تیت کله جنب مسیر خیابان کاظم نژاد اقدام نماید و این امر عملی گردید اما تا کنون طبق قرارداد، هزینه انجام شده شورا، توسط پیمانکار پرداخت نگردیده است. ابوالحسن دلفان آذری گفت: از اداره گاز استان تقاضا می شود نسبت به تسویه حساب با پیمانکار فوق اقدام نماید تا وی بتواند به تعهد مالی خود به شورا عمل نماید.

* کمک به تجهیز مدرسه روستا
ابوالحسن دلفان آذری در رابطه به مدرسه ابتدایی روستای اویجدان گفت: کمک به مدرسه روستا از طریق حیاط سازی و شن ریزی محوطه مدرسه یکی دیگر از جمله اقدامات شورای اسلامی و دهیاری این روستا می باشد. او خاطر نشان کرد: 30% امر ساخت مراحل اولیه مدرسه ابتدایی روستا نیز با همیاری شورا صورت پذیرفت؛ همچنین محوطه حیاط آن نیز با وسایل بازی کودکان و نوجوانان مجهز گردید. او در ادامه یاد آور شد: احداث سرویس بهداشتی و غسالخانه در محوطه مزارشهدا (باهمکاری شورای اسلامی روستاهای کردمحله، تلوچال و اویجدان) به مبلغ 20 میلیون تومان از جمله دیگر اقدامات این مجموعه می باشد.
 
* از 90 هکتار زمین، تنها یک باشگاه ورزشی می خواهیم!
ابوالحسن دلفان آذری به زمین مصادره شده زیر نظر سازمان زندانیان که با مساحت حدود 90 هکتار در جوار روستای اویجدان قرار دارد اشاره کرد و گفت: با توجه به نیاز مبرم این روستا به فضای سبز و همچنین باشگاه فرهنگی و ورزشی، هیچ گونه مساعدتی نشد و این زمین مصادره شده، همچنان بدون استفاده می باشد، از مسئولین ذیربط تقاضا داریم از ٱنجایی که کلاردشت هیچگونه فضای ورزشی و باشگاه فرهنگی ندارد با اختصاص بخشی از این زمین بلا استفاده، تاسیس یک باشگاه فرهنگی ورزشی را برای کلیه اهالی و جوانان شریف کلاردشت شاهد باشیم.

* کمک های مردم روستا و مسئولین شهرستان، کمک حال ما شد
دهیار روستای اویجدان در پایان این گفتگو به همکاری و مساعدت هایی اشاره کرد که در راه عمران و آبادانی روستا سهم بسزایی داشت. مهندس میثم کاظم نژاد که از سال 94 رسما بعنوان دهیار این روستا تلاش های مجدانه اش را آغاز کرده است، گفت: بهه نمایندگی از طرف همکارانم در شورای اسلامی  از روستائیان عزیز اویجدان که واقعا یار و همراه شورا و دهیاری بوده اند و از صبر وحوصله ای که در طی این مدت به خرج داده اند، تشکر و قدردانی می نماییم. دهیار روستای اویجدان سپس با  تشکر از فرماندار دلسوز و عمل گرای شهرستان کلاردشت مهندس ایوب صالحی گفت: فرماندار ما که از بومیان منطقه و دلسوز و آگاه به مسائل روستا می باشد گام های ارزشمندی را برای کمک به ما برداشتند که بدینوسیله مراتب تقدیر وامتنان خود را اعلام می داریم. مهندس میثم کاظم نژاد همچنین از زحمات بخشدار مرکزی کلاردشت آقای ذکائیان، از همکاریهای بی دریغ رییس اداره آبفار شهرستان کلاردشت مهندس مشایخ که در رفع کمبودهای آب آشامیدنی با شبکه سازی در روستا گامهای ارزشمندی برداشتند، از شهردار محترم شهر کلاردشت مهندس تونی و همچنین اعضای شورای اسلامی شهر که نسبت به تحویل دستگاه های راه سازی به شورا برای انجام فعالیت های عمرانی نهایت همکاری را داشتند و از هر کمکی دریغ نکردند، قدردانی نمود.

* مسئولین استان و شهرستان به حل مشکلات روستاها اهتمام ورزند
دهیار روستای اویجدان در پایان از مسئولین تقاضا کرد تا با ورود جدی به مشکلات و کمبودهای روستا که در این گزارش قید شده است، اقدام نمایند و در صدد حمایت و مساعدت در رفع مشکلات موجود  برآیند تا توسعه همه جانبه روستا محقق شود. مهندس کاظم نژاد به یکی از مهم ترین خواسته های اهالی این روستا که داشتن بوستان برای استفاده آحاد مردم ی باشد اشاره کرد و گفت: از منابع طبیعی می خواهیم تا با موافقت در راستای واگذاری محوطه کوه مقابل روستا که می تواند بهترین مکان برای ایجاد بوستان باشد، به این تقاضای شورای اسلامی و دهیاری اویجدان پاسخ مثبت دهد، تاکنون درخواست های مکرری از منابع طبیعی مبنی بر تحویل این زمین داشتیم که بدون پاسخ مانده است.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی