آخرین اخبار :
  • منتشر شده در جمعه, 16 خرداد 1393 05:34

در راستای اجرای طرح کارزار رسانه ایی شیشه

حتی یک بار تجربه هم اعتیاد آور است

 

مدیر اداره بهزیستی ساری در گفتگویی اختصاصی در راستای اجرای طرح کارزار رسانه ای در مازندران گفت: مصرف مواد مخدر به ویژه شیشه امروزه به عنوان یک معضل و آسیب اجتماعی در جامعه مطرح است که سازمان بهزیستی بر حسب وظیفه در این راستا اقدام به اجرای طرح کارزار رسانه ای درمازندران خصوصا ساری کرده است.

محمد علی رنجبر با بیان اینکه متاسفانه آمار استفاده از مواد مخدر به ویژه شیشه در استان مازندران خوشایند نیست گفت: این طرح در راستای آگاه سازی جامعه به ویژه جوانان و نوجوانان و خانواده ها از 13 تا 23 اردیبهشت ماه در مازندران اجرا می شود.

مدیر بهزیستی ساری با بیان اینکه در بهزیستی شهرستان با استقرار 5 پایگاه در سطح شهر با استفاده از همکاران و همیاران بهزیستی بعنوان کارشناسان تخصصی با حضور در مرکز شهر و مناطق آسیب دیده اطلاع رسانی به مردم و جوانان در قالب بروشور، سی دی آموزشی و.. انجام می شود بیان داشت: بهزیستی با طراحی سایت همیار مازندران به اطلاع رسانی در فضای مجازی نیز همت گماشت.
مدیر بهزیستی شهرستان ساری با اظهار اینکه جوانان و احاد جامعه با یک کلیک می توانند از این سایت در خصوص شیشه و عوارض آن آگاهی یابند خاطر نشان کرد: اجرای طرح کارزار رسانه ای کار بزرگی بود که باهمکاری شورای هماهنگی با مواد مخدر، فرمانداری، شهرداری و شورای شهر، و نهادهای ذیربط در استان و مرکز استان در حال اجرا است.
وی ضمن تشکر از تمامی همکاری هایی که در این خصوص انجام شد اظهار داشت: در راستای اجرای طرح کارزار رسانه ای با همکاری آموزش و پرورش کارشناسان ما در سطح مدارس به اطلاع رسانی و آگاه سازی دانش آموزان از آثار سوء مصرف مواد به وبژه شیشه پرداختند.

وی اضافه کرد: ارژانس 123 نیز با ماموریت اطلاع رسانی و آگاهی بخشی بطور سیار در سطح شهر در ایام اجرای طرح به گشت می پردازد.
رنجبر در خصوص اینکه چرا مازندران به عنوان یکی از استان های پر مصرف در مصرف مواد مخدر از نوع شیشه است بیان داشت: مازندران از استان های برخوردار در فرهنگ بالا است که متاسفانه به دلیل توریستی بودن منطقه افراد متفرقه و سودجویان مواد مخدر در آن امد و شد بسیار دارند که در کنار حس کنجکاوی نوجوان و جوانان به استانی با مصرف بالا تبدیل شد.
وی افزود: به همین دلیل در طرح کارزار رسانه، آگاهی بخشی از آثار مخرب و سوء مصرف شیشه به طور جد در دستور کار قرار گرفت تا برداشت های نادرست و کاذبی که در خصوص نیرو زا بودن، رفع خستگی و تقویت بهره هوشی به ویژه در ایام امتحانات و کنکور در خصوص استفاده از این مواد افیونی به خوبی روشن شود و تغییر نگرشی در مصرف آن به وجود آید.
رییس بهزیستی ساری ضمن هوشیاری جوانان و نوجوانان در خصوص آگاهی از پیامد های استفاده مواد مخدر بیان داشت: همسالان نقش بسیار مهمی در جریان اعتیاد به این مواد دارند که باید این نکته را مورد توجه داشته باشند که دوستان هم سال آلوده به مواد مخدر شیشه فقط برای اینکه تنها نباشند دعوت به استفاده از این مواد می کنند.

وی به جوانان و نوجوانان هشدار داد تا با کلیک نام شیشه در اینترنت از آثار شوم و خانمان بر انگیز شیشه آشنا شوند و به توصیه دوستان برای یک بار تجربه کردن در دام استفاده گرفتار نشوند.
وی گفت: هرگز این اشتباه را نکنند چون مواد مخدر به ویژه شیشه حتی برای یک بار تجربه هم اعتیادآور است.

رنجبر در خصوص ماده محرک شیشه بیان داشت: گروهی از داروها در سال 1930 بودند که به عنوان داروی ضد اشتها، لاغری و ضد سرفه ساخته شد ولی طولی نکشید که به علت عوارض و وابستگی شدیدی که داشت از لیست دارویی حذف شد؛ این ماده در زمان جنگ جهانی دوم برای برطرف کردن خستگی و افزایش انرژی استفاده می شد.
وی گفت: در ایران قبل از سال 1386 مصرف شیشه بسیار محدود بود. مدیر بهزیستی ساری بیان داشت: در مطالعه بررسی سریع وضعیت سوء مصرف مواد در ایران که در سال 1383 انجام شد، هیچ موردی از مصرف پیدا نشد اما این مطالعه در سال 1386 تکرارشد و این بار سه و نیم درصد مصرف کننده شیشه گزارش شد.
وی اوج مصرف شیشه را از سال 1387 و همزمان با تولید داخلی آن دانست و گفت: مت آمفتامین، که در بازار سیاه بنام "شیشه" معروف است، نام یک ماده روانگردان است. این ماده محرک اعصاب است و با تاثیر مستقیم بر مکانیسم های مغز شادی و هیجان در فرد ایجاد می کند و باعث اختلال شدید در خواب و یا بی خوابی شدید می شود. مصرف کننده دچار بی اشتهایی شدید شده و ساعت ها و حتی تا روزها اشتها به غذا ندارد .
رنجبر گفت: در واقع شیشه یا مت آمفتامین ماده ای شیمیایی، مصنوعی و یک محرک قوی و مخرب است که به نام های کریستال، شیشه، مت، آیس و یخ نیز شهرت دارد و به شکل دانه های کریستالی شفاف بصورت پودر یا تکه ای بفروش میرسد.

اما تاثیر شیشه در مغز مصرف کننده

وی در خصوص تاثیر شیشه در مغز مصرف کننده بیان داشت: در سیستم اعصاب مرکزی بین سلولها یا رشته های عصبی فضای بسیار کوچکی وجود دارد که به این فضا در اصطلاح پزشکی سیناپس می گویند؛ برای اینکه یک سلول عصبی بتواند پیامی را به سلول دیگر انتقال دهد باید از انتهای خود ماده ای به نام نوروترنسمیتر به داخل این فضای کوچک ترشح کند. این ماده بر روی گیرندهایی که در ابتدای سلول بعدی قرار دارند می نشیند و به این ترتیب پیام منتقل می شود.
رنجبر با بیان اینکه: دوپامین و سروتونین دو نوروترنسمیتری عمده ای هستند که مصرف شیشه یا مواد محرک باعث افزایش یا آزاد شدن ناگهانی ترشح آنها در مغز می گردد گفت: شیشه ای که در حال حاضر در بازار قاچاق مواد محرک ایران وجود دارد بیشتر بصورت کریستال های ریز( مانند شکر) است و قاچاق مواد با این شعار که شیشه حاوی مورفین نیست پس اعتیاد آور نیست مصرف آن را تبلیغ می کنند و متاسفانه بسیاری از افراد ناآگاه خواسته یا نا خواسته در دام این ماده محرک گرفتار می شوند.

وی گفت: واقعیت این است که شیشه یک ماده محرک بسیار اعتیاد آور است بطوریکه در بسیاری از مقالات پزشکی قدرت اعتیاد زایی آنرا بیشتر از مواد محرکی مانند کوکائین می دانند و در حال حاضر درمان اعتیاد به شیشه و مواد محرک مشکل ترین درمان در زمینه درمان سوء مصرف مواد است.

مدیر اداره بهزیستی ساری گفت: باید یادآور شوم که با مصرف یک نخ سیگار 20 واحد، خوردن شام در محیط خانه 100 واحد، مهمانی دوستانه 200 واحد و مصرف شیشه 1200 واحد دوپامین در مغر ترشح می شود که بنابراین شیشه اعتیادآورترین ماده مخدر لقب گرفته است.

اما چه پیامدی دارد مصرف شیشه

رنجبر در خصوص پیامد کوتاه مدت مصرف شیشه گفت: آثار کوتاه مدت شیشه بر روان انسان ، بر ساختار فیزیولوژیکی مغز ، بر قلب بر دستگاه تناسلی و... می توان به بروز پرخاشگری ، احساس گیجی ، احساس تشنج ، بروز حالات جنون آمیز ابتلاء به افسردگی شدید، بروز اختلال در وضعیت خلقی، احساس بی حوصله گی ، ایجاد توهم بینایی، ایجاد توهم شنوایی ، تخریب برخی از نواحی یا بافت مغز ، بروز سکته مغزی ، بروز حمله قلبی ، ابتلا به سکته قلبی، ایجاد نارسایی های قلبی ، بروز ناتوانی های جنسی ، ابتلاء به انزال زود رس جنسی (مردان )، کاهش میل جنسی، بروز ناتوانی در نعوظ(مردان ) ونهایتاً بروز ویروس HIV وبیماری ایدز اشاره کرد .
مدیر بهزیستی ساری در خصوص اثار مصرف بلند مدت شیشه هم گفت ایجاد سوء ظن، ایجاد اضطراب، بروز هذیان، ابتلاء به اختلالات خواب، ایجاد خشم غیر قابل کنترل ، بی قراری های شدید ، از دست دادن حس هماهنگی ، بروز رفتارهای خشونت آمیز ، بروز رفتارهای وسواسی ، از دست دادن انگیزه ، ایجاد مشکل در قضاوت ها وتصمیم گیری های فردی ، از دست دادن توان لذت بردن وایجاد سوء تغذیه می توان نام برد .

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی