آخرین اخبار :
  • منتشر شده در دوشنبه, 28 تیر 1400 07:58
«تامارا لطفی»، بانوی نمونه سال کشور در گفت‌وگو با «خبرشمال»:

این زن تواناست

ماه بانو صالح نژاد
اشاره: در جستجوی یک فضای تازه برای تمرینات بدنسازی و به همراه یک دوست با باشگاه بدنسازی سلامتی آشنا شده بودم، فضایی که به طور محسوسی بزرگتر از باشگاه‌های شهر احساسش می‌کنم. با فضای باز و طبيعت سبز و هوایی تازه که عموما در باشگاه‌ها دیده یا پیدا نمی‌شود. جزییات جذابی در این فضا دیده می‌شود که نشان از سلیقه و حوصله مدیرش دارد یک کافه رستوران سلامتی در این فضا است که تمام نوشیدنی‌ها و غذاهایش را در سالم‌ترین حالتش تحویل ما می‌دهد حال و هوای این فضا را در اولین ملاقات دوست داشتم و حالا در برابر تامارا لطفی برای مصاحبه نشستم. می‌دانم این همه انرژی و زیبایی سرچشمه‌اش کجاست. زنی قوی که قدرتش را نه فقط در شانه‌های محکم و فیزیکش بلکه راه رفتن و نشستن نگاه و لحن حتی نحوه چینش منظم کاغذ و قلم و تلفن همراه در برابرش و کنترل فضای اتاق می توان احساس کرد. او بی‌نهایت پرقدرت است و کاریزماتیک اما خستگی‌ عجیبی هم در تمام این جزییات سایه دارد و من بیش از یک بیوگرافی ورزشی از حرف‌های دلش در جستجوی همان خستگی و دلایلش هستم به بهانه انتخاب تامارا به‌عنوان بانوی برتر سال کشور.
مانند همه مصاحبه‌هایم با افرادی که در استعداد و هنرشان شهره هستند از او درباره خودش می‌پرسم از این که در میان تمام زنانی که هر چند صباحی به یک بار سری به باشگاه‌ها می زند و کمی بعد از درد‌های نخستین جلسه تمرین‌شان سعی می‌کنند بدن ایده‌آل و سلامتی را فراموش کنند او سلامتی را تا به اینجا رسانده است برایم از روزهای دور می‌گوید و آغاز تمرینات و شکل گرفتن اهدافش.
16 ساله بودم برای سلامت بدنم و رشد فیزیکی وارد باشگاه شدم.
ایروبیک را برای این هدف انتخاب کردم و بعد از آن وارد فضای ایروبیک حرفه‌ای و هنری شده‌ام عضو لیگ و بعد رشته استپ و رشته هنری ایروبیک ، پس از اولین انتخابم شروع به آموزش در شاخه‌های دیگر کردم و تصمیم به گرفتن مربیگری و حرفه‌ای شدن رفتم مشغول کارآموزی شدم و در 20 سالگی به خودم آمدم و دیدم درآمدی ندارم و از دارایی خودم هزینه می‌کنم برای دانش‌افزایی زندگی‌ام درگیر این حوزه شدم در تلاش بودم در عین حال که یک مربی و ورزشکار عملی هستم تجربیات و پژوهش و علم را هم به توانایی‌هایم اضافه کنم در 25 سالگی برای اولین بار باشگاه خودم را تاسیس کردم که اولین باشگاه تخصصی بانوان در استان مازندران بود و در همه‌ این سال‌ها سعی کردم بهتر و بهتر شوم من می‌دانستم و می‌دانم که مربی‌بودن تنها یک شغل کليشه اي و آسان شبیه تصوری که امروز از این رشته وجود دارد نیست در این حوزه با جان و روح آدم‌ها سر و کار داریم بدون اقرار و البته با جسمی که بسیار آسیب پذیر است و می‌تواند به آن‌ها زندگی تازه ببخشد یا با یک آسیب جزئی از سر نادانستن قوانین بدن و تمرین زندگی را به جهنمی بدل کنند باور دارم که در شغلم مثل یک پزشک و متخصص چند جانبه باید باشم باید با روحیات افراد اشنا باشم پس نیاز به دانستن روانشناسی داشتم برای زمانی که در انتخاب حوزه تمرینات به سراغم می ایند بهترین گزینه را معرفی کنم وگرنه ممکن بود انها را برای همیشه از ورزش زده و خسته کنم در عین حال که در برابر جان آنها مسئولم باید هر لحظه هوای بدنشان را داشته باشم و بدانم در راستای اهداف تعیین شده حرکت می‌کنند یا نه من معتقدم اگر در جامعه هر فرد بداند در برابر افراد دیگر و جامعه‌اش مسئول است اگر باور داشته باشیم نقش ما به عنوان یک فرد در جامعه چه اهمیت بالایی دارد یک جامعه ایده‌ال خواهیم ساخت. من موسس اولین و تخصصی‌ترین باشگاه بانوان با گستردگی شاخه‌های ورزشی از ورزش‌های همگانی در استان هستم و همچنین نماینده چندین شاخه در استان مازندران از کشور برای رسیدن به این هدف سال‌ها از ساعت ٤ صبح تا ٨ تمرین فشرده خود را داشتم و بعد در باشگاه باید در جایگاه مدیریت و مربی حضور پیدا می‌کردم در مجموع یک روز 17 ساعت بیداری داشتم و دارم و تمام این ساعت‌ها را هم باید در سرحال‌ترین و سرپاترین حالتم بگذرانم برای رسیدن به یک هدف جامع و ارزشمند باید براي خودت و هدفت ارزش ویژه قائل شوید و هر لحظه درگیرش باشید.
نظم عجیبی رفتار صورت و دست‌هایش می‌بینم که شاید بدون گفتن این برنامه کاری هم می‌توانستم حدس بزنم سال‌هاست در بهترین حالت زیستن خود را قرار داده تا در این سن و سال به این لقب و جایگاه برسد او در دهه چهارم زندگی است و هنوز حتی 40 سالش نشده اما پختگی و کلام یک پیر دانا را در او احساس می‌کنم از اقداماتی که در این سال‌ها تنها به شوق رشد جامعه و سلامتی مردمش به انجام رسانده می‌گوید و می‌شنوم که با خود می‌گویم امروز اگر کسی با خواندن این واژه‌ها یک شروع تازه در خود پیدا کند من هم به همان وضع تاثیر فرد بر فرد گفته تامارا وارد خواهم شد و لبخند مي زنم.
من در اقدامات و برنامه‌ها به دنبال کسب درآمد بیشتر و شهرت نبودم گرچه شناخته و دیده‌شدن در این رشته و فعالیت‌ها به من انگیزه می‌داد به همین دلیل سال 93 رییس کمیته برگزاری همایش و مسابقات استان در ژیمناستیک و همچنین دبیر اجرایی بانوان را به عهده گرفتم برگزاری اولین جشنواره بزرگ ژیمناستیک استان برای نمایش دادن تمام شاخه‌های این رشته با هدف معرفی ژیمناستیک به خانواده‌ها و ایجاد انگیزه و همچنین تقدیر از قهرمانان جوان در آن جشنواره که البته با هزینه شخصی بوده را برگزار کردم و از جمله اقدامات مهم دیگر طرح سطح‌بندی را برای جلوگیری از آسیب‌های احتمالی در کودکان در شاخه ژیمناستیک از جمله این اقدامات است ما ده سطح مختلف با لگوهای مخصوص تعریف کردیم تا فرزندان‌مان هرکجا در هر باشگاهي که می‌روند شناخته شوند این روش را برای کسب درآمد هیأت ژیمناستیک و همچنین حفظ سلامت کودکان و به جا گذاشتن یادگاری از خودم ایجاد کردم به رشته پیرامید جانی دوباره دادم که برای سال‌ها فراموش شده بود. مازندران توانست در برگزاری مسابقات کشوری مقام نخست را در انتخابی با مربی‌گری خودم و مقام سومی را در کشور با میزبانی استادیوم ازادی در رقابت 12 تیم در کل کشور و باز هم با سرپرست تیم و مربی بودن خودم به نتیجه برسانم که جا دارد از خانم فرج‌پور معاون اداره‌کل ورزش جوانان استان مازندران تشکر کنم بابت حمایت‌های بی دریغ‌شان سال 97 و 99 در همایش ملی با عنوان مدیریت هوشمند در کسب و کار تندیس مدیریت برتر بانو را گرفتم از 22 سالگی تا 36 سالگی در این حوزه سعی کردم حرفه‌ای تلاش کنم برای مدیریت به‌جا و درست هزینه‌های زیادی متقبل شدم چه جسمی چه روحی چه مالی و حالا تنها مشکلم کمی بی‌انصافی از سوی برخی مسئولان است.

از او می‌خواهم این مشکلات را بیشتر بگوید و توضیح می‌دهد تا امروز برای بسیاری توضیح داده این مسائل چه‌ها هستند و اما واکنشی از سوی مسئولانی که باید ناديده گرفته شده با این حال می‌گوید به احترام زمانی که برای گوش دادن به سخنان او گذاشتم و حضور خودم بعضی حرف‌های حتی تکراری را برایم بازگو کرد بی‌آنکه امید به معجزه‌ای باشد.

کرونا به ما نشان داد چقدر در شرایط شکننده و نابسامانی هستیم در این دوران بسیاری از باشگاه‌ها به‌صورت غیر رسمی مشغول به کار بودند و البته بعضی خانه‌های باشگاه یا هوم جیم‌ها هم عضو می پذیرفتند و این تفاوت ما بود مجموعه‌ای که با مجوز رسمی مشغول به خدمات بود تمام این سال‌ها با مجموعه‌های بدون مجوز و غیر رسمی. آن‌ها بدون هیچ آسیبی و حتی هر روز پروارتر می‌شدند و ما هر روز چه از نظر مالی و چه از نظر روحی آسیب‌پذیرتر در مقابل تمام سال‌هایی که بر حسب وظیفه و البته صادقانه و با جان و دل خدمت کردم. دیده شدن و مجوز داشتن حتی برند و نمونه بودن در ورزش بانوان استان و شهر نه تنها امکانی و راحتی برای من به همراه نداشت بلکه سبب شد انتظارات غیر منطقی و نادرستی از من داشته باشند و در شرایطی که باشگاه تعطیل بود در باشگاه بسته را پلمب کنند و فقط به صرف گزارش چنین برخوردهایی سبب می‌شوند این روزها دیگر انگیزه پیشین برای ادامه مسیر را نداشته باشم گرچه هنوز هم به سمت پیشرفت و مدیریت زندگی می‌روم و کوتاه نیامدم . من در شرايط کرونایی جزو معدود مدیرانی بودم که با شرکت در یک کارگاه آموزشی در اروپا تلاش کردم نحوه مدیریت در بحران را هم یاد بگیرم اقدامی که امروز مسئولان ما باید اموزش لازم را در اين شرايط ببينند.
از روهام ابوطالبی ریيس ورزش‌های همگانی استان به‌عنوان بهترین انسان روی کره زمین و کسی که به راستی دلسوز مردم شهر و استان است نام می‌برد. مردی که نگاه جنسیتی به حرفه را کنار گذاشته و بانوانی که وارد اتاق کارش می‌شوند را عضوی از خانواده و ناموس خود می‌داند بدون اغراق می‌توانم بگویم از نگاه من تنها مسئولی که در این حوزه وقت و عمر خود را در اختیار توسعه سلامت و نشاط اجتماعی قرار داده و در زمان چالش کرونا از معدود افرادی بود که بارها پیگیر امور مربیان و باشگاه داران بود و همچنین فعالیت هاي بسیاری در جهت تحرک بدنی مردم در ایام کرونا با برگزاری رویدادها و چالش های مجازی بسیار و توسعه فرهنگ ورزش همگانی و ورزش در خانه داشته که نمونه بارز ان لیگ تندرستی بود که افراد به صورت روزانه در منزل حرکات ورزشی که در ان روز تهیه و اعلام شده بود را انجام می‌دادند و فیلم ان را در سامانه قرار می دادند.مشارکت بالای سی هزار نفره خود گویای حجم زیاد کار و فعالیت بود که با حمایت ایشان موفق شدند در جایگاه رئیس کمیته ایروپامپ استان مازندران برای اولین بار ایروپامپ مازندران را در کشور مطرح و رتبه برتر را برای مازندران کسب کند.

می گويد ای کاش مسئولان بیشتری شبیه به ایشان بودند. شاید مسئولان مدیریت شهری و استانی ما هنوز نمی‌دانند جایگاه ورزش در یک جامعه سالم چیست و شعار همیشگی من هزینه‌کردن برای ورزش یک سرمایه‌گذاری بسیار با صرفه است زيرا جلوی بیماری و درمان را خواهد گرفت. بسیاری از مسئولان حوزه کاری ما نه تنها ورزشکار نیستند بلكه علاقه و اطلاعات این حوزه را هم ندارند و برای گرفتن پست امده اند و تنها مسئله بسیار آزاردهنده وجود فضاهای غیرمجاز و غیر استاندارد باشگاهي است که بسیار زیاد تاسیس شده و به‌راحتی با جان مردم بازی می‌شود و بخش غم‌انگیزش حضور و وجود آنهاست چگونه است که امثال ما نه تنها حمایت نمی‌شویم بلکه حساسیت و اعمال تنبیه برای‌مان غیرمنطقی است.
از او می‌خواهم با فرض این‌که سخنانش جدی گرفته خواهد شد و اوضاع تغییر خواهد کرد از ایده‌هایش بگوید دست بر نکاتی می‌گذارد که نوع نگاهش را برایم جذاب‌تر می‌کند از ایده یک سری سمینارهای رایگان در شهر برای آموزش مردم شهر و مردم‌شان به سوی سلامتی و ورزش در خانه و تغذیه درست می‌گوید اعتقادش این است و همیشه گفته است برای ساختن یک شهر سالم باید بانوان سالم تربیت کنیم از ساعت خواب افراد در منزل تا تغذیه و میزان مصرف آب به بانوی آن خانه ارتباط دارد وي اشاره مستقیم دارد که آسیب‌های زیادی مانند بیماری‌های قلبی، عروقی، دیابت و کبد چرب در مازندران امروز یک بحران در جامعه است، روح سالم و بدن سالم می‌تواند در یک چرخه مثبت همدیگر را تقویت کنند. وي افزود: به آدم‌ها انرژی مثبت دادم و باور دارم این انرژی مدام به زندگی‌ام برمی‌گردد.

از تامارا لطفی مدیر باشگاه ورزشی سلامتی شهرستان ساری به عنوان بانوی نمونه در امر توسعه ورزش تقدیر به عمل امد که نمونه ان را در استان به یاد نداریم. کنگره چهره‌های نامی بانوی ایرانی هر ساله با رویکرد شناسی و تجليل از بانوان شایسته کسب و کار در حوزه اموزش مشتری مداری کارافرینی و خالق برند در مرکز همایش‌های بین الملی صدا و سیما تشکیل و برگزار می‌شود.  ای کاش از این زنان بسیارتر و شادمان‌تر ببینیم در این خاک.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی