آخرین اخبار :
  • منتشر شده در یکشنبه, 27 تیر 1400 07:56
داریوش عبادی فعال منابع طبیعی و محیط زیست در گفت‌وگو با خبرشمال به دنبال وقوع رانش‌‍ و جاری شدن سیل‌ در سوادکوه:

همین که هیچ کاری نکنیم بزرگ‌ترین خدمت را به طبیعت کرده‌ایم

 
 

/ مائده مطهری زاده
سیل و رانش در سوادکوه چند سالی می‌شود که به رویدادهایی ثابت در این منطقه تبدیل شده است.
یک بارش سیل‌آسا کافی‌ست تا اوضاع را در سوادکوه به هم بریزد. هرچند که مشت نمونه خروار بوده و آسمان در همه جای مازندران همین رنگ است.
بارش سیل‌آسای جمعه شب در برخی نقاط استان با خساراتی نیز همراه بوده است.
*خسارات سیل به دو شهرستان سوادکوه و نوشهر
به گفته احمدی، مدیرکل مدیریت بحران استان مازندران اعلام کرد که، بارش شدید باران، سبب طغیان رودخانه‌های محلی و جاری شدن سیلاب در مناطق کوهستانی چند شهرستان شده بود و همچنین سیلاب در دو شهرستان سوادکوه و نوشهر به بخش‌هایی از واحد‌های مسکونی، ابنیه راه و زمین‌های کشاورزی نیز خسارت زد.
وی افزود: ورود گل و لای در محور خطیرکوه و سوادکوه هم سبب اختلال کوتاه مدت تردد در مسیر جنوب به شمال شده بود که با حضور نیرو‌های راهداری بلافاصله مسیر بازگشایی شد.
بر اساس سخنان مدیرکل مدیریت بحران مازندران، راه‌های ارتباطی منطقه ولوپی و راستوپی سوادکوه نیز به دلیل وقوع سیلاب شبانه بسته شده بود که با تلاش راهداران و اهالی منطقه بازگشایی شد.
*جهاد کشاورزی مکلف به جبران خسارت شده است
فرماندار سوادکوه نیز در این باره اعلام کرد که بالا آمدن آب رودخانه و رانش زمین بیشترین خسارت را به بخش کشاورزی شهرستان وارد کرده است.
عین‌الله طالبی با اشاره به بالا آمدن آب رودخانه در پی بارش شدید باران در ارتفاعات، فقط طی یک شبانه روز از مسدود شدن مقطعی برخی از محورهای این شهرستان خبر داده و گفت: بالا آمدن آب رودخانه تلار در محور خطیرکوه و همچنین بارش سنگین باران و تگرگ در بالادست و رانش در منطقه سرخ آباد و زال دره از جنوب به شمال، منجر به رانش دو نقطه از محور اصلی و مسدود شدن مقطعی شده بود که بلافاصله با تلاش عوامل راهداری بازگشایی شد.
طالبی گفت: در محور شش رودبار هم به دلیل بالا آمدن آب رودخانه به صورت برش عرضی جاده مسدود شده بود که با تلاش عوامل راهداری و امکانات البرز مرکزی تمام مسیرهای اصلی و فرعی این شهرستان که به صورت مقطعی مسدود شده بود، هم بازگشایی شد.
فرماندار سوادکوه با بیان اینکه به دلیل بالا آمدن آب رودخانه و نزدیک بودن زمین‌های کشاورزی در جوار رودخانه تلار، بیشترین خسارت به این بخش وارد شده است، افزود: از طرف مردم خسارت زمین‌های کشاورزی به ما اعلام شده است و بنا بر این جهاد کشاورزی را مکلف کرده‌ایم تا برای برآورد خسارت در مناطق آسیب دیده حاضر شوند و میزان خسارت را هرچه سریع‌تر اعلام کنند.
*مشکل کجاست؟
اما مشکل اصلی کجاست و چرا سوادکوه هر بار پس از بارش‌های شدید باران گرفتار سیل و رانش زمین می‌شود؟ آیا مردم سوادکوه به ویژه کشاورزان منطقه باید این شرایط را بپذیرند یا راه‌حلی هم در این باره وجود دارد؟
برای گرفتن پاسخ این سوالات با داریوش عبادی فعال منابع طبیعی و محیط زیست و دبیر سابق شبکه تشکل‌های محیط زیست و منابع طبیعی مازندران هم صحبت شدیم.
*دستکاری‌های فراوان، سوادکوه را به این روز انداخته است
به گفته داریوش عبادی، بخشی از وقوع سیل، به دلیل تغییرات اقلیمی است که در کشورهای اروپایی هم مانند آن را در روزهای گذشته در بخش‌هایی از آلمان و بلژیک شاهد بوده‌ایم. در مورد سوادکوه، کوهستانی بودن منطقه و وجود اراضی شیب‌دار فراوان (در مورد اراضی شیب‌دار، میزان، جهت و زاویه شیب نیز مهم است) و مورفولوژی و ساختار طبیعی منطقه، رانش زمین را تا حدودی قابل پیش بینی کرده است. اما آنچه که باعث شد تا سوادکوه بیش از پیش در معرض وقوع حوادثی چون سیل و رانش قرار بگیرد، دست‌کاری‌های بسیاری است که در این منطقه اتفاق افتاده است.
*مهم‌ترین علل جاری شدن سیل و رانش زمین در سوادکوه
عبادی در ادامه گفت:« احداث غیرکارشناسانه جاده‌های روستایی و وجود معادن بسیار زیاد و برداشت بی‌رویه و غیراصولی از آنها مهم‌ترین علت وقوع رانش در سوادکوه بوده و بعد از آن، چرای بی‌رویه دام و از بین رفتن پوشش گیاهی منطقه را نیز باید به عنوان علت‌العلل جاری شدن سیل در سوادکوه به شمار آوریم.»
*لغزش‌های توده‌ای در بخش‌های جنگلی
این فعال منابع طبیعی با بیان اینکه مکانیسم رانش با مکانیسم سیل متفاوت است، اضافه کرد:« دستکاری بیش از اندازه خاک و زمین بیشترین عامل به وقوع پیوستن رانش‌هاست، اگرچه که همیشه باید حدی از رانش را به طور مثال در جنگل‌ها و به دلیل بالا رفتن حجم درختان جنگلی، طبیعی بدانیم که اصطلاحا از آن به عنوان لغزش‌های توده‌ای نام برده می‌شود.»
*رانش عظیم زمین به دلیل فعالیت‌های غیراصولی و برداشت بی‌رویه معدن در محور خطیرکوه
عبادی تاکید کرد:« اما متاسفانه در مورد سوادکوه باید بگوییم که بخشی از بستر جنگل‌ها اکنون از بین رفته است و مراتع هم تحت چرای بیش از ظرفیت دام قرار گرفته‌اند و همچنین همانطور که در ابتدا نیز به آن اشاره شد، وجود معادن متعدد در همه جای سوادکوه و برداشت‎‌های غیراصولی و بی‌رویه، رانش زمین را برای این منطقه به وجود آورده است! به طور مثال وقتی وارد جاده خطیرکوه می‌شویم؛ در سمت چپ جاده، رانش عظیم توده‌ای را شاهد هستیم که به دلیل برداشت‌های بی‌رویه معدنی حاصله از فعالیت‌های یکی از معدن‌داران بزرگ استان، به یکباره بخش عظیمی از پوشش گیاهی و خاک از بالادست به سمت اراضی پایین‌دست سرازیر شد و مورفولوژی منطقه را به کلی تغییر داد!
به بیان این فعال منابع طبیعی، دستکاری نابه‌جا در طبیعت، احداث معادن زیاد و برداشت بی‌رویه در یک منطقه خاص، موجب حرکت خاک تثبیت شده در آن ناحیه شده و منجر به وقوع رانش می‌شود.
*اینقدر کار به کار طبیعت نداشته باشید
عبادی در پایان گفت:« برای بهبود شرایط تنها کافی است کاری انجام ندهیم و طبیعت را کمی به حال خود بگذاریم، چراکه طبیعت با بحران‌های طبیعی به راحتی می‌تواند مقابله و خود را ترمیم کند اما آنجا که صحبت از دخالت‌‌های انسانی می‌شود، دیگر برای جبران، کاری از دست طبیعت برنمی‌آید.»
*چگونه توقع مهربانی از طبیعت داریم؟!
سخن اخیر این فعال منابع طبیعی مرا به یاد آن جمله معروف و عامیانه می‌اندازد که در پاسخ به افراد ناشی و کارنابلد گفته می‌شود:« شما بهترین کمکی که می‌توانید بکنید دقیقا این است که هیچ کاری نکنید!»
با همه این تفاسیر می‌توان گفت تمامی مصائب امروز ما، اعم از سیل و رانش و... بیشتر به نحوه رفتار ما با طبیعت بازمی‌گردد و وقتی بدون انجام مطالعات دقیق و لحاظ کردن روش های تخصصی، شروع به بهره‌برداری نابخردانه و تجاوز به حریم طبیعت کرده و حتی فرصت احیای مجدد را نیز از آن دریغ می‌کنیم، چگونه توقع داریم طبیعت با مهربان باشد؟!

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی