آخرین اخبار :
  • منتشر شده در دوشنبه, 17 خرداد 1400 06:15
گفت‌وگوی «خبرشمال» با «مرجان آزرم»؛ بانوی مازندرانی، که در استانی دیگر تحسین می‌شود؛

دلداده نوا و عاشق بهرستاق!

اشاره: در عصری هستیم که جغرافیای درخشندگی متفاوت شده است. مهاجرت‌ها زیاد است و فضای لازم برای پیشرفت عمدتا در همان محل زندگی نیست به‌خصوص در مازندران که از دیرباز درست و یا به غلط گفته شده و به باور بسیاری رسیده که برای شناخت دقیق استعداد و حصول آرزوها باید از محدود آن گذر کرد!
بسیاری از چهره‌های فرهیخته و نامی مازندران در جایی بسیار دورتر از خانه درخشیده و تحسین می‌شوند اما چون فراموش نمی‌کنند که از کدام خاک برخاسته‌اند، ثمرات‌شان را هم از همین مرز و بوم می‌دانند نظیر مرجان آزرم نوایی که در استان البرز زندگی می‌کند و همان جا چونان یک نماینده سرافراز از دیار آمل و مازندران در چند وجه از توانمندی‌هایش به نوآموزان حقوقی، فرهنگی، تحصیلی و هنری یاری می‌رساند.

*لطفا به شکل مختصر از خودتان و اهم فعالیت‌هایی که داشته‌اید و دارید، توضیح دهید.
درود بر شما و همه مخاطبین محترمتان.
دانش آموخته حقوق دانشگاه اصفهان هستم.
در خانواده فرهنگی متولد شدم. در دوران تحصیل علاوه بر اهتمام در درس علاقه زیادی به ورزش داشتم و در رشته آمادگی جسمانی عضو تیم مازندران بودم. از زمانی که خودم را شناختم علاقه زیادی به فعالیت‌های جمعی خصوصا در زمینه کمک و حمایت افراد ناتوان داشتم به نحوی که در ۱۷ سالگی عضو افتخاری انجمن زنان نیکوکار آمل شدم. دانشجو بودم که ازدواج کردم و به لطف خدا صاحب دو فرزند شدیم. سپس به ادامه تحصیل پرداختم دوره ارشد را با معدل 64 /19 و کسب رتبه اول به پایان رساندم و به عنوان دانشجوی برتر دانشگاه انتخاب شده و بدون آزمون وارد مقطع دکتری شدم و این دوره را هم با معدل 33/18 به اتمام رساندم. طبیعتا تحصیل با داشتن دو فرزند کوچک و همه مسوولیت‌های یک بانوی ایرانی کار آسانی نبود اما به یاری خداوند و حمایت خانواده از عهده آن برآمدم.
تا کنون دوازده عنوان کتابم‌ به چاپ رسیده و در حال حاضر دو کتاب در انتظار چاپ دارم. سال‌هاست در زمینه حمایت از اطفال و بانوان بد سرپرست و رفع ابهامات قانونی در زمینه حقوق کودکان پژوهش می‌کنم و تاکنون سه مقاله
بین المللی isi در این زمینه به چاپ رساندم.
علاقه زیادی به شعر دارم پدرم استاد محمد آزرم نوایی، از شعرای معاصر هستند و این استعداد را از ایشان به ارث برده‌ام. اکنون در استان البرز زندگی می‌‍کنم و علاوه بر تدریس در دانشگاه با معاونت پیشگیری از جرائم دادگستری استان البرز در زمینه حمایت از کودکان و نوجوانان همکاری دارم. ورزش هنوز هم از علایق و ضروریات زندگی من است و باید بگویم تاثیر بسزایی در رشد همه استعدادهای فرد دارد.

*این تصور سال‌هاست باطل شده که بانوان نمی‌توانند به همان درجه از مردان در فعالیت‌های اجتماعی اثربخش باشند؛ موافقید؟
قطعا با مرور زمان و تغییر عرف در هر دوره هنجارها نیز انعطاف خواهند یافت. شاید در روزگاری بد می‌دانستند که زن شوهر دار ولو برای ادامه تحصیل هر هفته خانه را رها کند و به مکانی دور سفر نماید اما در دوره ما چنین زنی را تحسین می‌کنند. زن امروز می‌داند که باید بر دانش خود بیفزاید تا فرزندانش را داناتر و تواناتر پرورش دهد. زن امروز می‌داند هنر، یک امتیازست، آگاهی از حقوق مدنی یک امتیازست و قانع به دانستن یک نوع علم یا دانش محدود نیست. باید همه چیز را آموخت تا جایی که عمر یاری کند.

*آنچه در فعالیت های شما بارز است، الهامی است که از زادگاه و ریشه و دیرینه خودتان گرفته‌اید. چطور شده که اینقدر شیفته نوا و بهرستاق هستید؟
پدرم نوایی هستند. عاشقانه نوا را دوست دارم با کوه‌های برافراشته نوا که در آغوش دماوند استوار جای گرفته و به نظرم زیباترین جای دنیاست و مادرم مهربانو اشرف السادات غفوری نیاکی، از طائفه بزرگ سادات نیاکی می‌باشند.
مادربزرگ عزیزم نیز از طائفه بزرگ اسک بودند که ارادت زیادی به ایشان دارم. در سال ۷۹ با همسرم جناب ولی الله پرستش بهرستاقی ازدواج کردم و در آن زمان بود که بهرستاق را شناختم و باید بگوییم بسیار زیباست خصوصا روستای پردمه که بر فراز ۷ محل بهرستاقست با مردمی خونگرم و مهربان و دوست داشتنی.
من به همه طوایف آملی ارادت دارم و همه جای لاریجان زیبا را عاشقانه دوست دارم.

*به نظرتان طبیعت سحر انگیز مازندران و به خصوص ییلاقات و ارتفاعات آمل در ترغیب شما به فعالیت‌های متمایز اثرگذار بودند؟
وقتی به نوا یا نیاک و یا پردمه می‌روم با دیدن آن طبیعت ناخواسته ایده‌ها و تئوری‌های زیادی در ذهنم شناور می‌شود. همچنین اشعار که در دلم می‌جوشد همچون چشمه‌های جوشان پردمه و نوا. مگر می‌شود این همه زیبایی را دید و شاعر نشد. نقاشی با رنگ روغن یکی دیگر از علایق من است اینکه خلقت زیبای خداوند را در بوم سفیدم بیاورم یک سعادتست و شاید این هم از الهامات طبیعت زیبای مازندران است.

*بانوان مازنی برای بهره گیری بیشتر از درونیات و ذات فرهنگی و هنری‌شان باید چه مسیری را دنبال کنند. لطفا تجربه‌تان را به آنها بگویید.
بانوان مازندران کافی‌ست خود را باور کنند.
زنان مازندرانی بسیار باهوش و هنرمند هستند اگر فرصت تحصیل فراهم باشد قول می‌دهم رقیبی در این زمینه نخواهند داشت.
البته علاوه بر خودباوری و خودشناسی باید حمایت شوند. به هر حال هر کاری سختی‌های خودش را دارد، باید آستانه تحمل را بالا برد و بعد برای رشد و تعالی اقدام کرد. راز موفقیت من در تلاش مستمر است، هیچوقت ناامید نشدم و دست از مطالعه و تحقیق نکشیدم.

* مازندران در مجموع توانسته به اندازه شایستگی‌ها و اثربخشی‌هایش در ایران رشد و پیشرفت داشته باشد؟
قطعا طبیعت زیبای مازندران با آرامش وصف ناشدنی نقش بسیار زیادی در شکوفایی استعدادهای مردم این منطقه دارد علاوه بر این مازندرانی‌ها مردمانی فکور و بسیار متمدن هستند که برای رشد و شکوفایی فرزندانشان از هیچ تلاشی مضایقه نمی‌کنند. من به عینه دیدم که مردم از دورترین روستاها و با ناچیزترین امکانات می‌آمدند تا فرزندانشان را در دانشگاه ثبت نام کنند؛ چیزی که در بسیاری از استان‌هایی که با آنها سرو کار داشتم ندیدم. اما با توجه به سطح استعداد و ظرفیت فکری جوانان مازنی جای تعالی فراتری را در این آب و خاک می‌بینم. به امید فرداهای بهتر برای مازندران.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی