آخرین اخبار :
  • منتشر شده در چهارشنبه, 11 تیر 1393 03:43

پسر چت باز در شبکه لایو چت تور پهن می کرد

پسر چت باز با ارسال تصاویری از جوانان خوش تیپ برای دختران دانش آموز، برای آنان دام پهن می کرد.
قربانیان این تله گذاری اینترنتی بیش از 60 دختر جوان و دانش آموز بودند که از استان های سراسر کشور در دام نامرئی وی گرفتار شدند.
بنا بر این گزارش، اوایل فروردین ماه امسال بود که مرد جوانی به همراه دختر دانش آموز خود به یکی از مراکز پلیس فضای مجازی در استان مازندران مراجعه کرده و آنان را در جریان اتفاق عجیبی که برای دخترش رخ داده بود، قرار داد.
وی با ارائه شکایتی به ماموران گفت: مدتی بود که به رفتار دخترم مشکوک شده بودم. او دائم توی فکر بود و کمتر می خندید، از طرف دیگر یک رشته گردنبند قیمتی که برایش خریداری کرده بودیم نیز گردنش نبود. هر بار در این باره از او پرسش می کردیم او با ادعاهایی از پاسخ دادن طفره می رفت.
این وضعیت ادامه داشت تا اینکه چند روز قبل باز هم دخترم را گریان و ناراحت دیدم. دلیلش را از او پرسیدم. ابتدا مردد بود ولی به او اطمینان دادم که در هر صورت در کنارش خواهم بود.
دختر در حالیکه اشک می ریخت ماجرای آشنایی اش با مرد جوانی را در فضای مجازی برایم تعریف کرد. او می گفت: چند ماه قبل هنگامی که در فضای شبکه اجتماعی آواکس یا همان لایو چت در حال گشت بودم یکی از کاربران که خود را نیما معرفی می کرد از من خواست تا دقایقی را با او مکالمه داشته باشم.
اول می ترسیدم ولی بعد دل به دریا زده و به خواسته اش پاسخ مثبت دادم. او خودش را دانشجو معرفی کرد و ادعا می کرد چون به دلیل وضعیت مالی خوب خانواده اش، آنها به طور مداوم در سفر های خارجی هستند، او تنهاست و نیاز به این دارد تا با کسی حرف بزند.
ارتباط ما ادامه پیدا کرد تا اینکه او چند قطعه عکس از خودش برایم فرستاده و مدعی شد از من خوشش آمده و قرار است بعد از مراجعت خانواده اش از سفر اروپا با آنها درباره ازدواج صحبت بکند. بعد از آن هم خواست برای آشنایی بیشتر و اینکه عکس مرا به خانواده اش نشان بدهد، تصویری از خودم برایش بفرستم.
این ارتباط ادامه پیدا کرد و او هر روز به بهانه های گوناگون عکس های جدیدی از من می خواست و مرا مجاب کرد تا حتی عکس های خصوصی خودم را برایش بفرستم. بعد از این اتفاقات بود که او شماره تلفن خواست و ارتباط تلفنی ما شروع شد. در جریان این ارتباطات او حرف هایی می زد که قابل گفتن نیست. هر بار که اعتراض می کردم می گفت ما قرار است زن و شوهر شویم و طرح این حرف ها مهم نیست.
اواخر سال قبل بود که او ادعا کرد پولی که خانواده اش برای او گذاشته بودند تمام شده و اگر ممکن است برایش مبلغی پول بفرستم تا بعد از مراجعت خانواده برگرداند. جواب دادم پول ندارم و او خواست تا گردنبندم را برایش بفرستم. تعجب کردم که او چگونه دانسته من گردنبند دارم وقتی پرسیدم گفت در داخل عکس هایت بود و دیدم.
چون این گردنبند هدیه پدر و مادرم بود حاضر به پذیرش درخواست او نشدم در این مرحله بود که لحن او از حرف های عاشقانه به تهدید تبدیل شده و گفت تمام مکالمات ما را ضبط کرده و اگر به خواسته اش عمل نکنم همه را به همراه عکس های خصوصی که برایش فرستاده بودم روی شبکه های مجازی قرار می دهد.
از ترس اینکه با این کار آبروی من و خانواده‌ام به خطر خواهد افتاد، به خواسته اش تن داده و گردنبند را دادم. او چند روزی دیگر تهدید نکرد تا اینکه باز هم تماس گرفته و این بار پول خواست. در وضعیت بدی گرفتار شده بودم نمی دانستم چکار باید بکنم. از طرفی پول در خواستی او را نداشتم و از طرف دیگر می ترسیدم با مخالفتم باعث آبروریزی خودم و خانواده ام شوم.
در چنین وضعیتی بودم که موضوع را با پدرم در میان قرار دادم. او پیشنهاد داد تا ماجرا را با پلیس در میان بگذاریم.
بدین ترتیب پرونده این کلاهبرداری اینترنتی به پلیس فتای استان مازندران ارجاع شده و عملیات تخصصی برای بدست آوردن ردی از این متهم در دستور کار قرار گرفت.
در نخستین مرحله از تجسس ها مشخص شد که عکس های ارسالی کلاهبردار اینترنتی متعلق به یکی از هنرپیشه های هالیودی است. اما مطالعه روی تماس‌های تلفنی و سایر دلایل و مدارک بدست آمده حکایت از آن داشت که جوان کلاهبردار ساکن یکی از شهر های استان اردبیل است.
در ادامه بررسی ها مستنداتی بدست آمد که ماموران را به مخفیگاه جوان شیاد کشاند.در حالیکه بیش از سه ماه از آغاز عملیات پلیس برای ردیابی این متهم می‌گذشت، سرانجام مخفیگاه وی تحت محاصره ماموران در آمده و او بازداشت شد.
وی که باور نداشت رازش فاش شده باشد وقتی سردی دستبند پلیس را دستان خود دید لب به اعتراف گشوده و جزئیات تله گذاری های اینترنتی خود را برای دختران و زنان جوان در فضای شبکه های اجتماعی فاش کرد.
با توجه به اعترافات این متهم به دستور بازپرس رسیدگی کننده به پرونده، با صدور قرار قانونی تا انجام تحقیقات تکمیلی در اختیار ماموران قرار گرفت.
بنا بر این گزارش، ماموران پلیس فتای مازندران پس از دستگیری این متهم در بازرسی از سیستم های رایانه ای او تعداد زیادی عکس از طعمه های وی در حالی که در یک فایل مخفی ذخیره شده بود، بدست آوردند.
تحقیقات درباره سایر اقدامات این متهم ادامه، دارد.

هشدار

هشدارهای پلیس: سرهنگ رستمی رئیس پلیس فتای استان مازندران با هشدار به خانواده ها درباره گسترش این نوع ارتباطات گفت: با توجه به پیشرفت‌های روزافزون حوزه IT و بروز فاصله اطلاعاتی میان والدین و فرزندان که از آن به شکاف دیجیتالی یاد می شود، موجب شده تا در برخی موارد کنترل و نظارت کافی بر روی عملکرد فرزندان در زمان کار با رایانه و بخصوص اینترنت، در اکثر خانواده ها وجود نداشته و این امر موجب بروز آسیب هایی برای فرزندان شده است. وی گفت: والدین در این برهه از زمان لازم است خود را، تا حد توان از نظر دانش عمومی رایانه به روز نموده و سعی کنند تا عدم آشنایی با رایانه موجب نگردد از کنترل های اولیه بر فرزندان خود باز مانند. از مهمترین مواردی که جنبه پیشگیرانه دارد و می‌توان به والدین پیشنهاد داد، نصب و راه‌اندازی رایانه در محلی است که قابلیت کنترل فیزیکی و چشمی توسط والدین بر عملکرد فرزندان میسر باشد.
رئیس پلیس فتای مازندران در ادامه یاداور شد: ساعات کار فرزندان با کامپیوتر را برنامه‌ریزی و زمانبندی کنید، از نگه‌داری اطلاعات شخصی بر روی رایانه خودداری کنید و سعی کنید اطلاعات شخصی خود را بر روی CD یاDVD ذخیره کرده و از آنها در محل مناسبی مراقبت کنید، تصویرهای پس زمینه رایانه خود را با دقت انتخاب کنید و از انتخاب تصاویر شخصی و خانوادگی به عنوان تصویر پس زمینه بپرهیزید. همچنين والدين می توانند از نرم افزارهای كنترل والدين كه در بازار موجود است برای نظارت برعملكرد فرزندانشان در فضای مجازی كمك بگيرند. رفتار نامناسب : کودکان فکر می کنند در دنیای مجازی به دلیل احساس ناشناس بودن، در مقابل رفتار‌های نامناسب خود هیچ گونه مسئولیتی ندارند در حالی که آنها نباید فراموش کنند که در مقابل رفتار و اعمال خود پاسخگو هستند. تماس نامناسب: بعضی از افراد آنلاین در اینترنت مقاصد شومی دارند، مثل «هکرها و کلاهبرداران» که باید از آنها اجتناب کرد. محتوای نامناسب : ممکن است، نگران مسائل غیر اخلاقی، خشونت و یا دیگر مشکلاتی که درفضای مجازی وجود دارد، باشید. شما می توانید با صحبت صحیح و مؤثر در مورد چگونگی برقراری ارتباطات صحیح آنلاین، خطراتی که کودکانتان را تهدید می کند، کاهش دهید و با تشویق، آنها را به استفاده از راهنمایی های خود متقاعد کنید. 49 درصد از کسانی که در این فضا وارد می‌شوند هویت معکوس دارند و 85 درصد فضای مجازی براساس تحقیقات، فضای تجاری و اقتصادی است و هرزگردی در این میان 3 تا 5 درصد را به خود اختصاص می‌دهد. زمانی که افراد می‌خواهند از رایانه استفاده کنند اولین ابزار برای ورود به فضای مجازی داشتن اینترنت است، این در حالی است که شبکه‌های موبایلی این قابلیت را آسان‌تر کرده است، به طوری که از طریق هر سیم‌کارتی می‌توان به اینترنت راه یافت. در دبیرستان‌ها و مراکز آموزشی بسیاری از دخترها و پسرهایی که والدین‌شان، آنها را در منازل از راه‌یافتن به اینترنت منع می‌کنند، از صبح تا زمانی که به خانه باز می‌گردند از طریق گوشی‌های همراه خود یا حتی گوشی‌های همراهی که از دوستان خود قرض و اجاره می‌کنند، در اینترنت سیر می‌کنند.

گفتگو

گفت و گو با متهم:
چند سال داری؟
28 ساله هستم.
خودت را به چه نام هایی معرفی می کردی؟
نیما. از بچگی این اسم را دوست داشتم.
مدرک تحصیلی تو چیست؟
دیپلم دارم.
با اینترنت چطور آشنا شدی؟
به کار های اینترنتی علاقه داشتم بخاطر همین با خرید برنامه‌های آموزشی، کار با اینترنت را یاد گرفتم.
چطور شد به فکر اخاذی و کلاهبرداری از دختران در فضای مجازی افتادی؟
اول فقط از آنها برای صحبت کردن استفاده می کردم. بعدها به فکر افتادم تا حداقل از هرکدام از آنها مقداری شارژ اینترنتی بگیرم. و این آغازی بود بر کارهای خلاف.
غیر ار این دانش آموز بازهم از کسی پول گرفتی؟
نه. وقتی گردنبند را گردن او دیدم وسوسه شدم. تازه آنرا هم نفروختم و ماموران در اتاقم پیدا کرده و به دخترک برگرداندند.
چرا عکس هنرپیشه ها را برای طعمه هایت می فرستادی؟
عکس افرادی را انتخاب می کردم که ناشناخته بودند بنا‌بر‌این مشکلی پیش نمی آمد. از طرف دیگر می ترسیدم با دادن عکس‌های خودم بعدا برایم مشکل ایجاد شود.
با چند دختر و زن رابطه اینترنتی داشتی؟
فکر می کنم بین 50 تا 60 مورد بودند.
کارت چیه؟
بیکارم.

نــظر کارشــناس

استاد علوم ارتباطات با بیان اینکه هویت 49 درصد افراد در فضای مجازی معکوس است گفت: مردم پرسه زدن در اینترنت را تفریح ارزان و
لذت بخش می‌دانند.
با توجه به فراگیر شدن استفاده اکثر اقشار جامعه از وسایل نوین ارتباطی برای ورود به فضای مجازی، بررسی آسیب‌ها و فرصت‌های گرایش جوانان به روش‌های نوین ارتباطی مانند وی‌چت، تانگو و... و گرایش به فیس‌بوک ضرورت یافت که در این باره با علی گرانمایه‌پور استاد علوم ارتباطات به گفت‌وگو پرداختیم. علی گرانمایه‌پور اظهار داشت: ورود تکنولوژی‌های جدید باعث شده اعضای خانواده‌ها از یکدیگر فاصله بگیرند و در زمانی که خانواده‌ها باید دور هم جمع شوند، متأسفانه هر کدام سرشان در گوشی‌های همراه خود است و در وی‌چت، تانگو و غیره به سر می‌برند. این استاد و کارشناس علوم ارتباطات با بیان اینکه جامعه ما، جامعه انکار و حاشا است، گفت: اکثر مردم کشور ما ماهواره دارند اما این مسئله را انکار می‌کنند. وی ادامه داد: بنده، پدر، مادر و فرزندانی را مشاهده کردم که تمامی آنها در وی‌چت بودند و از ابزارهای جدید ارتباطی برای ورود به فضای مجازی استفاده می‌کردند. گرانمایه‌پور بیان داشت: زمانی که شرایط یک تفریح سالم فراهم نیست و تفریح سالم هزینه‌بر است، مردم ترجیح می‌دهند سراغ ارزان‌ترین و لذت‌بخش‌ترین تفریحات بروند. مردم پرسه زدن در اینترنت را تفریح ارزان و لذت‌بخش می‌دانند استاد علوم ارتباطات اظهار داشت: بر همین اساس، مردم پرسه زدن در فضای مجازی از طریق ابزارهای جدید ارتباطی از جمله وی‌چت، تانگو و... را برای تفریح خصوصی‌تر و ارزان‌تر می‌دانند. وی اضافه کرد: برخی از خانم‌ها از همسران خود در این باره گله دارند و اظهار می‌کنند که زمانی که همسرانشان پس از گذشت یک روز کاری وارد منزل می‌شوند، سرشان دائماً در گوشی‌های همراهشان است.
جستجو در اینترنت برای یافتن نایافته‌های جامعه
کارشناس علوم ارتباطات ادامه داد: ما ایرانی‌ها جنبه نداریم و چیزهایی که در جامعه نمی‌توانیم بیابیم در فضای مجازی جستجو می‌کنیم. زمانی که گوشی‌های همراه در اختیار مردم قرار می‌گیرند، ابزارهای ورود به فضای مجازی در آن نصب شده است. گرانمایه‌پور در ادامه سخنان خود یادآور شد: در سال 2002 دولت چین به تمامی مراکز آموزش و پرورش خود اعلام کرد که آموزش اینترنت جزو دروس اجباری باشد. اعتیاد در اینترنت یکی از تبعاتی بود که در کشور چین گریبانگیر کودکان و نوجوانان شده بود که این دولت مراکزی را برای ترک اعتیاد اینترنت به منظور بازپروری ایجاد کرده بود. به گفته این استاد علوم ارتباطات، این امر بیانگر این است که چین و همچنین سایر کشورها ضمن آموزش باز هم با مشکل روبه‌رو شدند.
مغلطه درباره تکنولوژی‌های نوین ارتباطی در کشور
وی ادامه داد:‌ تکنولوژی‌های نوین ارتباطی در کشور ما متأسفانه به عنوان تهدید امنیتی، اجتماعی و سیاسی مطرح می‌شود که این امر نوعی
مغلطه است.
گرانمایه‌پور همچنین گفت: در گذشته‌ها زمانی که در گنجه‌ها عکس بازیگر و غیره دیده می‌شد و یا پای رادیو به منازل باز می‌شد، شاهد برپا شدن جنجال در بنیان خانواده بودیم به طوری که در مواردی رادیوها به حوض وسط حیاط خانه‌ها پرتاب می‌شدند. وی افزود: متأسفانه از گذشته تکنولوژی‌های نوین ارتباطی به عنوان تهدید محسوب می‌شدند، تا زمانی که فرهنگ حاشا و انکار وجود داشته باشد، شرایط بر همین روال ادامه خواهد داشت.
استفاده مقامات و فرزاندانشان از ابزارهای نوین ارتباط فضای مجازی
گرانمایه‌پور اظهار داشت: مقامات، حتی کارگزاران فرهنگی و فرزندانشان از این وسایل نوین ارتباطاتی استفاده می‌کنند، این در حالی است که زمانی که در مقابل تریبون قرار می‌گیرند از این ابزار به عنوان تهدید یاد می‌کنند.
پاسکاری مسئولیت آموزش جوانان برای استفاده از ابزارهای نوین ارتباطی میان دستگاه‌های متولی
وی متذکر شد: هر تکنولوژی‌ای که وارد کشور می‌شود، در کنار آسیب‌ها، فواید و اثرات مثبتی را نیز با خود به همراه خواهد داشت. آنچه که از این آسیب‌ها می‌کاهد، فراهم کردن زمینه‌های آموزشی در این باره است، این در حالی است که وظیفه آموزش در دستگاه‌های مختلف به یکدیگر پاس داده می‌شود. کارشناس علوم ارتباطات ابراز داشت: بزرگان و اساتید و سیاستگذاران باید درباره ابزارهای نوین ارتباطی در فضای مجازی به یک جمع‌بندی برسند، دلیل این را نمی‌دانم که چرا فقط آسیب‌های این ابزارهای نوین ارتباطی بیان می‌شود، در حالی که ما شیوه استفاده از آن را نمی‌دانیم.
ابزارهای نوین ارتباطی در فضای مجازی مانند چاقوی دولبه هستند
گرانمایه‌پور بیان داشت: این ابزارهای ورود به فضای مجازی همانند چاقوی دولبه می‌ماند به طوری که با این چاقو هم می‌توان آدم کشت و هم می‌توان فردی را جراحی کرد و شفا داد. وی با بیان اینکه در گذشته پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌های ما که پسر و دختر خانه بودند، از دیدن تلویزیون و شنیدن رادیو و همچنین رفتن به سینما منع می‌شدند، اخیراً نیز دختر و پسرهای نسل جدید از آشنایی با تکنولوژی‌های جدید دنیا منع می‌شوند
در کنار تبلیغ چیپس و پفک، هشدارهای لازم درباره ابزارهای نوین ارتباط در فضای مجازی داده شود
وی با تأکید بر افزایش کنترل و نظارت‌ها در این باره گفت: باید در کنار تبلیغ و آگهی‌های بازرگانی چیپس و پفک در رسانه‌های جمعی به پدر و مادرها هشدارهای لازم در این خصوص داده شود.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی