• منتشر شده در جمعه, 16 خرداد 1393 08:31

مراکز تحقیقاتی باید یک پرسش مهم سلامت را پاسخ دهند

 

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت تأکید کرد: بدنبال مراکز تحقیقاتی هستیم که یک پرسش مهم سلامت و چالش بزرگ را در جامعه پاسخ دهد.

به گزارش سرویس پژوهشی ایسنا، دکتر رضا ملک‌زاده در نشست شورای پژوهشی دانشگاه علوم‌پزشکی مشهد با بیان این که «تحقیقات باید جهت داشته باشد و به نتیجه منجر شود»، تصریح کرد: برای تحقق این مهم باید زیرساخت‌ها ایجاد شود و با این دیدگاه، ضرورت دارد سیستم‌های موردنیاز را فراهم کنیم، چراکه صرف ایجاد مراکزی بدون زیرساخت اثر و فایده‌ای ندارد.

وی با اشاره به هیأت علمی پژوهشی اظهار کرد: باید ابتدا پست‌ها را بوجود بیاوریم و مسأله مهم دیگر، نداشتن پرونده الکترونیک و آزمایشگاه‌های مجهز است که به همین دلیل نمی‌توان تحقیق معناداری کنیم.

برنامه ثبت ملی بیماری‌ها را پیگیری می‌کنیم

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت با اشاره به "نظام ثبت بیماری‌ها" گفت: وزارت بهداشت برنامه ثبت ملی بیماری‌ها را برای حداقل 20 بیماری پیگیری می‌کند و علوم‌پزشکی مشهد نیز با تشکیل شبکه‌ای برای بیماری‌ها، باید متولی ثبت حداقل دو بیماری شود.

تخصیص بودجه دو میلیاردتومانی برای انجام مطالعات کوهورت کشوری

ملک‌زاده، انجام مطالعات کوهورت کشوری در 10 دانشگاه علوم‌پزشکی کشور با تخصیص بودجه سالانه دو میلیارد تومان را راهبرد دیگر پژوهش در سیاستگذاری‌ها عنوان کرد و افزود: نتایج مطالعات هم‌گروهی در ارتقای سلامت و اقدامات پیشگیرانه بسیار مؤثر است و برای انجام کارهای معنادار باید با همه دنیا همکاری کنیم، ضمن این که یکی از راه‌های گرفتن گرند نیز انجام مطالعات کوهورت است.

راه‌اندازی 10 آزمایشگاه تحقیقاتی جامع

وی با اشاره به راه‌اندازی 10 آزمایشگاه تحقیقاتی جامع در 10 دانشگاه علوم‌پزشکی واجد شرایط گفت: در این رابطه، 5 میلیارد تومان برای هر آزمایشگاه تخصیص یافته است.

ملک‌زاده «حمایت و توسعه پیشرفت‌های علمی در سطح علوم نوآورد و راه‌اندازی نخستین مرکز ملی نقشه‌برداری مغز ایران و پایگاه اطلاعات ژنوم نژادهای مختلف ایرانی(ایرانوم)» را پنجمین راهبرد وزارت بهداشت با نگاه ضرورت پژوهش در سیاستگذاری‌ها دانست.

باید بدنبال افراد علاقه‌مند در حوزه پژوهش باشیم

ملک‌زاده همچنین با بیان این که «تحقیقات فراتر از وظیفه معمولی افراد است و عشق و علاقه خمیرمایه اصلی آن هست»، گفت: نباید تنها با هدف ارتقاء، مقاله بنویسیم، چراکه به این شکل تغییری ایجاد نمی‌شود، باید بدنبال افراد علاقه‌مند در حوزه پژوهش باشیم و با فراهم کردن زیرساخت‌ها و انجام حمایت‌های لازم، تعدادشان را افزایش دهیم.

باید روی مقوله آموزش سرمایه‌گذاری کنیم

وی خاطرنشان کرد: اگر قرار است وضعیت سلامت اصلاح شود، باید روی مقوله آموزش سرمایه‌گذاری کنیم و نگاهمان به این بخش نباید تنها اقدامات اورژانسی باشد و بر این اساس ارتقای کیفی آموزش‌های پزشکی نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی