۱۱۱ کشته و مجروح در مازندران

درحالی باز هم سانحه اتوبوس در مازندران خبرساز شد که در سال جاری سه فقره حادثه اتوبوسی در استان ثبت شده است.
در سانجه اتوبوسی صبح پنجشنبه گذشته، این بار شهروندان گلستانی که عازم پایتخت بودند در محور هراز دچار سانحه شدند و بررسیهای لازم برای علت وقوع حادثه شروع شده است.
سه حادثه واژگونی یا سقوط اتوبوس در استان مازندران در سال جاری به ثبت رسید که به طور میانگین هر ماه یک حادثه رخ می دهد. سومین حادثه واژگونی اتوبوس در استان مازندران صبح امروز پنجشنبه 28 خرداد در محور هراز رخ داد و به گفته مهدی ولی پور مدیرعامل جمعیت هلال احمر منجر به مصدومیت ۳۰ نفر از سرنشینان شد.
مديرعامل جمعيت هلال احمر مازندران بیان کرد: در پی واژگونی یک دستگاه اتوبوس ولوو در منطقه خانزاد در محور هراز، هفت تيم امدادی جمعيت هلال احمر از شهرستان آمل  به محل حادثه اعزام شدند.
مهدی ولی پور افزود: در این حادثه که  ساعت ۵ و ۳۰ دقیقه صبح ۲۸ خرداد روی داد، ۳۰ نفر از سرنشینان این اتوبوس دچار مصدومیت شدند که برای ۱۲ نفر از مصدومان عملیات رهاسازی انجام  و ۵ نفر از آنان توسط آمبولانس های جمعیت به مراکز درمانی
منتقل شدند.
وی تصریح کرد: برای پوشش عملیاتی این حادثه، ۱۸ امدادگر و نجاتگر در قالب ۷ تیم عملیاتی با بکارگیری هفت دستگاه آمبولانس و انواع خودروی امدادی مشارکت داشتند.
جمشید نیکزاد رئیس جمعیت هلال احمر آمل نیز علت حادثه را برخورد اتوبوس به کوه اعلام کرد و گفت: این اتوبوس از سمت گرگان به تهران در حال حرکت بود که دچار سانجه شد و حال مصدومان رضایتخت بخش است.
همچنین فرهاد مصدری رئیس مرکز فوریتهای پزشکی مازندران نیز بیان کرد: ۱۰ مصدوم این حادثه با بالگرد به اورژانس ۱۱۵ آمل منتقل شدند و خوشبختانه فوتی نداشته است.
گردشگران عراقی مسافران دومین اتوبوس مرگ
دومین حادثه سقوط اتوبوس در مازندران در سال جاری و در ۱۲ خردادماه امسال رخ داد و گردشگران عراقی مسافران این اتوبوس مرگ بودند که ۲۶ کشته و ۱۵ مجروح در این حادثه ثبت شد و در گزارش‌های اولیه پلیس و عوامل راهداری در صحنه تصادف آمده است که ناگهان زنگ هشدار اتوبوس به صدا در می‌آید و راننده هم پس از شنیدن این صدا، اتوبوس را در کنار جاده متوقف می‌کند.
راننده به شاگرد می‌گوید که به پایین رفته و سنگ زیر لاستیک بگذارد و ظاهرا شاگرد که پیاده می‌شود، اتوبوس در حالت خاموش به حرکت در آمده و پس از برخورد با کوه منحرف شده و به پهلو می‌خوابد و پس از آن، اتوبوس سر خورده و به ته دره سقوط می‌کند.
اولین حادثه اتوبوس با ۴۰ کشته و زخمی
اولین حادثه واژگونی اتوبوس نیز اوایل اردیبهشت ماه سال جاری در محور سوادکوه ثبت شده بود و زائرانی که مسافران پرواز مشهد – ساری بودند به دلیل آنکه هواپیما موفق به فرود در فرودگاه دشت ناز نشده بود، پس از فرود در تهران با یک دستگاه اتوبوس راهی مازندران شده و در میانه راه دچار حادثه می شوند. در این حادثه ۱۲ نفر کشته و ۲۸ نفر زخمی می شوند و در نهایت نقص فنی علت بروز حادثه اعلام می شود.
سال ۹۳ در مازندران حادثه سقوط اتوبوس به ثبت نرسیده است اما در بهمن ماه سال ۹۲ نیز سقوط و واژگونی یک دستگاه اتوبوس به دره ۳۰ متری در منطقه پلور ۱۸ کشته برجای گذاشته بود. در اين حادثه رانندگي يك دستگاه اتوبوس مسافربری كه از كردكوی عازم تهران بود در دره ای سقوط كرد و به موجب آن ۹ مرد و ۹  زن از مسافران آن جان خود را از دست دادند.  
بلافاصله تیم های امدادی راهی محل حادثه شده و در بررسی ها مشخص شد، اتوبوس از مسیر اصلی خود منحرف و پس از برخورد با گاردریل کنار جاده به داخل دره سقوط کرده است.
براین اساس، بازهم سانحه اتوبوس قربانیان دیگری گرفت و به صدر اخبار تبدیل شد اما اینکه عوامل اصلی این سوانح چه زمانی برطرف می‌شود تا دیگر شاهد اینگونه تصادفات نباشیم، چندان مشخص نیست. زیرا در گذشته هم بارها اتفاقات تلخی از سوانح اتوبوس اتفاق افتاد که تمامی اینها پس از گذشت مدتی به فراموشی سپرده شد و بازهم سانحه دیگر با دلایل مشابه اتفاق افتاد.
به نظر می‌رسد که کنترل شدیدتر پلیس برای نظارت بیشتر بر وسایل حمل و نقل عمومی یک ضرورت است تا رانندگان متخلف اجازه تردد در جاده ها را نداشته باشند و دیگر رانندگان هم اهمیت بیشتری به ایمنی و سرویس‌های ادواری خودروهای خود بدهند.