• منتشر شده در دوشنبه, 13 ارديبهشت 1400 08:26
گزارش «خبرشمال» درباره شایعه رانت‌خواری 300 میلیارد تومانی نماینده علی‌آباد کتول و اظهارات او؛

متهم اغلب پس از اقرار خوابش می‌بَرَد!

 

/هومن حکیمی

اشاره: می‌دانیم که نباید قصاص قبل از جنایت کرد و تفاوت اتهام و جرم را هم در حد سواد و شعورمان، درک می‌کنیم منتهی این مجلس یازدهم، عادت عجیبی را باب کرده که ما را از گمانه‌زنی و شک کردن به همه چیز، نمی‌ترساند!

در ادامه این مطلب (گزارش)، کل قضیه را به تفصیل خواهید خواند که درباره اتهام یا شایعه رانت‌خواری یک نماینده مجلس است. موارد شک و حالا، توضیحات نماینده مورد نظر هم موجود است. آخرش هم سه حالت بیشتر ندارد؛ یا ایشان مبرا می‌شود، یا محکوم می‌شود یا ماجرا مثل سیلی «عنابستانی» به سرباز بیچاره، ختم به خیر می‌گردد!
مسأله من و ما اما چیزی فراتر از اینهاست. مسأله، از بین رفتن اعتماد عمومی نسبت به یک نهاد نظارتی و قانونگذاری است. مجلسی که قرار بود عصاره ملت باشد، اما بیایید تعارف را بگذاریم کنار و اعتراف کنیم که مجلس یازدهم، مجلس خوبی نیست.
اصلا مجلسی که از ابتدای آغاز این دوره مدام حاشیه و رفتارهای غیرتخصصی، انجام داده و تولید کرده را کجای دل‌مان باید بگذاریم؟ از دنا پلاس بگوییم یا از وعده دادن نماینده بندرانزلی که قیمت مرغ ظرف یک ماه مناسب‌سازی می‌شود؟! از خالی و خنثی بودن کمیسیون فرهنگی‌اش بگوییم که فرهنگ را در حد پیام تبریک و تسلیت می‌داند یا از جدال انتخاباتی بی‌حاصلش با زمین و زمان؟!
از تغییر بودجه ناگهانی و بدون اطلاع نمایندگانش در برخی بخش‌ها بگوییم یا از تصمیم کارشناسانه‌شان درباره اینکه مصوب کردند رسانه‌های داخلی، به هیچ وجه، نمی‌توانند اخبار رسانه‌های اروپایی و آمریکایی را منعکس کنند؟! اصلا من می‌ترسم این مجلس با این رویکردش، چند وقت دیگر مصوب کند که باید کره‌شمالی شویم و خلاص! از طرف دیگر، نگاهی به مثلا مسأله اقتصادی کشور نشان می‌دهد، مجلسی که با شعار مقابله با فساد و رانت و از بین بردن مشکل معیشتی مردم به میدان آمد، دقیقا هیچ اتفاقی را دراین‌باره رقم نزده است! پس این دوستان چه کار دارند می‌کنند؟ نامه می‌زنند که آقای فلانی؛ لطفا بیا و رییس جمهور شو؟! یا در خیابان می‌گردند تا یک صورت مناسب برای سیلی زدن پیدا کنند؟! نماینده علی‌آباد کتول هم البته اولین مورد مشکوک این مجلس نیست و آخرینش هم نخواهد بود اما از من اگر بپرسید، ترجیحم این است که ایشان فعلا سکوت کند و در صف بایستد؛ ماجرای مهم‌تر، به سامان رسیدن سیلی زدن «عنابستانی» به صورت سرباز وطن است. هر وقت آن مشخص شد، این هم! اگرچه شاعر به زیبایی گفته؛ «دوستت دارم که آمد بر زبان خوابم گرفت/ متهم اغلب پس از اقرار خوابش می‌بَرَد»!

اما ماجرای «رحمت‌الله نوروزی»؛ نماینده مردم علی آباد کتول، چیست؟

ماجرا از هفته دولت پارسال شروع شد؛ در مراسمی که مسوولان استان از جمله استاندار گلستان در آن حضور داشتند، کارخانه ریسندگی و بافندگی در علی آباد کتول کلنگ‌زنی شد. همان زمان اعلام شده بود که این کارخانه با 300 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری ایجاد خواهد شد و استاندار هم در سخنانی گفته بود که سرمایه‌گذار تقاضای تسهیلات 300 میلیارد تومانی کرده است.
آنطور که هادی حق‌شناس گفته قرار بود سرمایه‌گذار هم 280 میلیارد تومان به‌عنوان سرمایه اولیه وارد این پروژه کند و دولت هم وام 300 میلیاردی به او بدهد.
بررسی آگهی‌های روزنامه رسمی کشور نشان می‌دهد شرکت «ماهوت شمال» به‌عنوان سرمایه‌گذار و سازنده پروژه در تاریخ چهاردهم تیرماه پارسال یعنی تنها یک ماه و چند روز قبل از کلنگ‌زنی کارخانه مذکور، با سرمایه 10 میلیارد تومانی تاسیس شد و پنج ماه بعد از آغاز ساخت کارخانه ریسندگی علی‌آباد کتول و وعده استاندار گلستان برای اعطای 300 میلیارد تومان تسهیلات دولتی برای ساخت کارخانه نیز، سرمایه این شرکت از 10 میلیارد تومان به 100 میلیارد تومان افزایش یافته است (آگهی افزایش سرمایه شرکت ماهوت شمال در تاریخ هشتم بهمن‌ماه به ثبت رسیده است).
سرمایه‌گذار این پروژه همسر رییس پیشین دانشگاه آزاد اسلامی علی آبادکتول بوده که ارتباط نزدیکی هم با نماینده این شهرستان دارد و در انتخابات هم جزو حامیان او بوده است. شناسایی این خط و ربط‌ها کافی بود تا برخی از رانت 300 میلیارد تومانی آقای نماینده خبر دهند اما واقعیت ماجرا چه بود؟
رحمت‌الله نوروزی، در واکنش به این موضوعات اظهار داشت: این مطالب سراسر کذب بوده و بنده هیچ نفعی در این موضوع نداشته و ندارم. وی با بیان اینکه در شرایط کنونی باید برای سرمایه‌گذار فرش قرمز پهن کنیم، گفت: متأسفانه به جای اینکه سرمایه‌گذاران را تشویق کنیم گزارشاتی سراسر کذب از همین شهرستان علی‌آباد کتول به تهران فرستادند. نماینده مردم علی آبادکتول در مجلس شورای اسلامی درباره حواشی که پیرامون پروژه ماهوت شمال (کارخانه ریسندگی و بافندگی) ایجاد شد، خاطرنشان کرد: از همه دستگاه‌های امنیتی و اطلاعاتی می‌خواهم موضوع را بررسی کنند و اگر بنده ذره‌ای نفع شخصی در این پروژه‌ یا پروژه‌های دیگری مانند فولاد رسام داشتم، به شدت برخورد کنند. وی گفت: دکتر لادن (همسر سرمایه‌گذار پروژه ماهوت شمال) قصد سرمایه‌گذاری در فریمان و گرمسار را داشت و بنده چندبار از وی خواهش کردم تا پروژه را همین جا اجرا کند. برای این پروژه چند بار با استاندار و بانک‌ها جلسه داشتم تا موانع سرمایه‌گذاری برطرف شود. نوروزی افزود: این موضوعاتی که برخی مطرح می‌کنند جفا به بنده نیست بلکه ظلم در حق شهرستان و استان است. هدف ما رفع مشکل اقتصادی و بیکاری مردم است و در این راه از حضور سرمایه گذاران استقبال می‌کنیم. نماینده علی آبادکتول در مجلس شورای اسلامی همچنین اظهار داشت: بنده اگر زنده باشم تا 3 سال دیگر هم به‌عنوان نماینده خدمت خواهم کرد و کسانی که این شایعات کذب را مطرح می‌کنند این موارد را بگذارند در 6 ماه پایانی کار مجلس یازدهم و کار انتخاباتی انجام دهند. وی خاطرنشان کرد: امروز رویکرد قوه قضائیه حمایت از تولید و صیانت از اشتغال است و مجلس یازدهم هم اراده جدی دارد تا در این بخش به دولت کمک کند و همه موظف هستیم از سرمایه‌گذاران و تولیدکنندگان حمایت کنیم.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی