آخرین اخبار :
  • منتشر شده در چهارشنبه, 01 بهمن 1399 05:28
ارزیابی «خبرشمال» از عملکرد ضعیف فرمانداری فریدونکنار و فقدان نظارت سازمانی استانداری مازندران؛

ترکیب فاجعه‌بار خودمختاری با بی‌مسوولیتی

 
 
 
 

/سرویس سیاسی
مقدمه: در فرهنگ اصطلاحات جمهوری اسلامی از ابتدا به «مدیر و رییس»، «مسوول» ‌گفته‌اند؛ به این معنا که کرسی مدیریت، یک امانت است و فردی که آن کرسی به او واگذار شده است باید مورد سوال واقع شود و در ازای قدرتی که دارد، «پاسخگو» باشد. به بیان واضح‌تر، در جمهوری اسلامی، در اختیار داشتن کرسی مدیریت، بیش از امتیازاتی که دارد، بار مسوولیت سنگین نیز با خود به ‌همراه دارد.
با این وجود، جای تأسف است اگر در جمهوری اسلامی، مدیری را ببینیم که خود را پاسخگو نمی‌داند؛ گویی که شأنی ویژه برای خود قائل است و به‌رغم این‌که در نمایش‌های کلامی خود را خدمت‌گزار مردم می‌داند اما در عمل ارزشی برای شهروندان نمی‌گذارد؛ خصوصاً در این شرایط کرونا و وضعیت قرمز در فریدونکنار که آسیب بسیاری به سلامت و اقتصاد مردم وارد شده است.
فرماندار، نماینده عالی دولت در شهرستان است و در برابر هر پیشرفت و توقفی در شهرستان مسوولیت دارد و باید پاسخگو باشد و اگر پروژه‌ای در شهرستان آغاز شد اما به مرحله افتتاح نرسید و اگر در تعریف پروژه‌ها و تخصیص اعتبار، اولویت در نظر نگرفته نشد، فرماندار به‌عنوان رییس شورای اداری و اجرایی شهر باید پاسخگو باشد.
نیمه‌کاره بودن فاز اول جاده درویش خیل فریدونکنار، تکمیل نشدن دو پروژه سالن ورزشی با90 درصد پیشرفت فیزیکی، نیمه‌کاره بودن طرح هادی و طرح تفصیلی در غالب روستاها درحالی‌که چند سال از این طرح می‌گذرد، لایروبی ‌نشدن رودخانه‌ها که برای توسعه کشاورزی بسیار حیاتی است و تکمیل نشدن روشنایی کمربندی جنگل «اوجاکله»، تنها بخشی از پروژه‌های بلاتکلیف در شهرستان فریدونکنار است.
استفاده حداقلی از بندر فریدونکنار و ظرفیت‌های خاص این شهرستان؛ به ویژه حوزه گردشگری، صنایع تبدیلی و برندسازی، رها بودن موضوع زباله و پسماند در برخی مناطق روستایی و ساحلی و وضعیت فاجعه‌بار راه‌های روستایی، همه بخشی از چالش‌های شهر است که موجب می‌شود صدای دلسوزان و فعالان سیاسی و اجتماعی بلند شود و فرماندار نیز پاسخی روشن برای آنها نداشته باشد.
مشکلات و مشغله مدیران ارشد استانی در این شرایط خاص و کاهش نظارت‌های سازمانی از جمله نظارت استانداری مازندران بر عملکرد «نصیری»؛ فرماندار فریدونکنار، موجب شده وی تصور کند که فرمانداری خودمختار است و این شیوه مدیریت، دادِ برخی مدیران شهرستان از جمله دادستان فریدونکنار را نیز
درآورده است.
امروز هر انتقاد و هر سوالی از فرماندار طرح می‌شود در توجیه، آن را به شیوع کرونا و وضعیت قرمز شهر و استان ربط می‎دهد و به این شکل خیال خود را راحت می‌کند اما انتقاد ما این است که کمتر از یک‌سال است که ویروس منحوس کرونا آمده،؛ پیش از آن چه کردید؟!
آقای فرماندار! شما در سومین سال از فرمانداری خود هستید و لطفا بگویید در این مدت زمان طولانی دقیقاً چه کردید؟ دلیل نارضایتی گسترده کشاورزان از شما چیست؟ دلیل بغض فروخفته در میان فعالان صنفی و معتمدان اصناف از شما راضی چیست؟ چرا شهروندان در بحث مدیریت شهری از شما به‌ شدت ناراضی هستند؟ برای حوزه گردشگردی که می‌توانست بزرگ‌ترین ظرفیت اقتصادی شهرستان باشد چه کردید و چرا پرسنل درمان و زحمتکشان این بخش از مداخلات غیرکارشناسی شما و اعمال نگاه سیاسی و سلیقه‌ای در عزل و نصب‌های حوزه تخصصی درمان و بیمارستان، عصبانی هستند؟
فرماندار نماینده عالی دولت در شهرستان و رییس ستاد مقابله با کرونا است اما به موازات قدرت و اختیاری که دارد، هم باید در برابر قانون، مقیّد و مسوول باشد و هم باید در برابر شهروندان پاسخگو باشد اما همین بی‌مسوولیتی فرماندار موجب شد دادستان شهرستان انتقادات تندی متوجه وی بداند و درخصوص قرمز شدن شهرستان، عملکرد فرماندار را به زیر سوال ببرد.

جناب نصیری باید بداند ارزیابی اصلی از عملکرد فرماندار شهرستان توسط مردم انجام شده است و با ساختن آمارهای ساختگی و گزارش آن به مدیریت ارشد استان، چیزی از ضعف نماینده عالی دولت در شهرستان کم نمی‌شود!

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی