آخرین اخبار :
  • منتشر شده در دوشنبه, 29 دی 1399 11:30
«خبرشمال» از موفقیت تابلوهای هنرمندان شمال کشور در حراج تهران می‌نویسد؛

... و نقاشی هم بهترین بود

 
 
 
 

سرویس فرهنگی /


اشاره: چقدر اهمیت دارد که مالک یک اثر هنری؛ مثل یک تابلو نقاشی، کیست، وقتی همه ما می‌توانیم ساعت‌ها در جزییات تصویر بگردیم به دنبال الهامات‌مان؟ چه معنایی در پس تمنای انسان برای تملک این آثار نهفته است و آیا این آثار هم تنها یک مصرف کالایی و قیمت‌گذاری دارند؟ به هر دلیل و نادلیل، در سیزدهمین دوره حراج آثار هنری تهران اتفاقاتی رخ داد که ارزشمندی آثار نقاشان ما را یادآور شد.

تابلوی نقاشی هنرمند مازندرانی در سیزدهمین دوره حراج آثار هنری تهران ، پنج‌برابر قیمت ابتدایی تعیین شده فروخته شد. در سیزدهمین حراج تهران که با اجرای حسین پاکدل در هتل پارسیان آزادی برگزار شد و با رکوردشکنی فروش آثار همراه بود، یک تابلو از «جلال‌الدین مشمولی»، هنرمند اهل روستای «کوتنا» از توابع قائم‌شهر با استقبال خریداران و مجموعه‌داران مواجه شد.
قیمت ابتدایی برای تابلوی نقاشی «گل حسرت» اثر این هنرمند مازندرانی که از مجموعه ۹ تابلویی گلدان‌ها به سیزدهمین دوره حراج آثار هنری تهران راه یافته بود،  ۲۵ تا ۳۵ میلیون تومان پیش‌بینی شده بود که در هنگام چکش خوردن اثر برای حراج ، با استقبال خریداران و مجموعه‌داران به ۱۲۰ میلیون تومان رسید.
مشمولی این اثر را با الهام از گلی که فصل پاییز در قبرستان‌های شمال می‌روید و به آن گل حسرت می‌گویند، در دوران خانه‌نشینی کرونایی و تحت تاثیر افزایش مرگ و میرهای ناشی از کرونا خلق کرد. این تابلو یکی از آثار مجموعه گلدان‌هاست که تا کنون در هیچ نمایشگاهی آن‌ها را عرضه نکرده و برای نخستین بار در نمایشگاه حراج تهران به نمایش درآمده است.
آثار این هنرمند مازندرانی تاکنون در بیش از یک‌صد نمایشگاه گروهی و انفرادی داخلی و خارجی به نمایش درآمده است. پروژه هنری اجتماعی «هنر در روستا» که از دهه ۸۰ فعالیت خود را آغاز کرد، یکی از فعالیت‌های هنری-اجتماعی برجسته این نقاش مازندرانی محسوب می‌شود.
حراج آثار هنری تهران هر سال در دو نوبت اقدام به برگزاری نمایشگاه و حراج آثار هنری می‌کند که نوبت نخست در اوایل تابستان برای آثار هنر مدرن و کلاسیک است و نوبت دوم هم اوایل زمستان به آثار هنر معاصر می‌پردازد. امسال اما با توجه به وضعیت کرونایی، هر دو حراج ادغام شد و حراج آثار هنر مدرن و هنر کلاسیک با هم به صورت نیمه‌حضوری و تلفنی با حضور تعداد محدودی از خریداران برگزار شده است.
در این دوره از حراج تهران فروش یک اثر از «آیدین آغداشلو» به قیمت ۱۲ میلیارد تومان، رکورد قیمت آثار فروخته شده در حراج را که متعلق به تابلویی از سهراب سپهری بود، شکست.
جلال‌الدین مشمولی در بیوگرافی خود می‌نویسد؛ «اردیبهشت بود و شاید هم خرداد. هر چه بود گرمای هستی‌بخش خورشید و طنین آن در روستا مرا کودکی بازیگوش ساخت که هر چه هست را تجربه کنم: تجربه کردم آنچه که نبود و نقاشی بهترین بود».
سوابق اجرایی این هنرمند‌ شامل مدیر گروه هنری حجم سبز و مجری و دبیر  پروژه هنر در روستا. نمایشگاه‌ها و ورک‌شاپ‌های تحت نظر او هم شامل برگزاری 33 نمایشگاه انفرادی، برگزاری و شرکت در بیش از 100 نمایشگاه گروهی داخلی و خارجی و برگزاری بیش از 50 ورک‌شاپ نقاشی در روستاهای ایران با عنوان پروژه " هنر در روستا می‌شو‌د.
در حوزه تالیف، مشمولی انتشار کتاب پیشگامان هنر معاصر جهان (مروری بر زندگی نامه سی نقاش دوره مدرنیسم اروپا ) و انتشار کتاب طراحی از چهره‌های ماندگار ادبی و هنری ایران با عنوان «چهره به چهره» را در کارنامه دارد.
درباره آیدین آغداشلو نوشتن اما سخت است. او دغدغه «هویت» و خویشتن‌یابی را از کودکی آغاز کرده؛ در رشت متولد شده بود و ریشه آذری داشت، فارسی حرف زدنش پر از لهجه گیلک و ترک بود و برای فهم و بیان فارسی معیار، تلاش کرد. او نمی‌دانست در میان این لهجه‌ها و زبان‌ها و قوم‌ها، کیست و این پرسش را از موزه‌های مدرن تا صفحه‌های طرح‌هایش با خود به دوش کشید.
او می‌گوید «کاغذ، گران‌قدر است» و با مهارتش، هیچ کاغذی را هدر نمی‌دهد، هر خط را به اثری و امضایش وصل می‌کند. در وصف مهارت او همین بس که سوره حمد با خط استاد میرعماد را در اثرش آورد و اما آن را با قلم‌مو طرح زد. خودش را در حدود وصف آثارش نمی‌داند و ماحصل کارش را تاثیر این آثار بر ذهن و اثر دیگری می‌داند. «هنر درباره هنر» تک شعاری‌ست که می‌توانیم در حرف‌های بدون شعارش پیدا کنیم و در هر فرصت مجاز ی و واقعی، برای مردمش از هنرها می‌گوید، نه از خودش.

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی