آخرین اخبار :
  • منتشر شده در دوشنبه, 29 دی 1399 11:28
نوشتار «خبرشمال» درباره نامه اخیر وزیر بهداشت به وزیر کشور که در آن خواسته شده، جلوی ورود مسافر به مازندران گرفته شود؛

محرمانه« تهران - مازندران» !

 
 
 
 
هومن حکیمی /

اشاره: در فیلم مشهور «محرمانه لس‌آنجلس» که در دسته معمای بسته قرار می‌گیرد و بخشی از آن به فساد پلیس آمریکا می‌پردازد، نه قتل را می‌بینیم و نه قاتل را می‌شناسیم ولی تعلیق را به طور کامل تجربه می‌کنیم. دیدن این فیلم هم، خوشبختانه جرم نیست(!) پس تماشایش را به وزیر محترم بهداشت، حتما
توصیه می‌کنم!
درباره دغدغه‌های وزیر محترم بهداشت کشورمان و البته عملکرد ایشان در زمانه کرونا، بارها نوشته‌ایم. سعی هم کرده‌ایم هم جانب انصاف را نگاه داریم و هم اینکه بدون تعارف نقد کنیم و مصداق مشخص و محکم برای ادعاها و نقدهای‌مان بیاوریم.
این را هم می‌دانیم که شرایط کشور ما از نظر اقتصادی و مورد هجمه بیگانه بودن و ...، منحصربه‌فرد است و اصولا متاسفانه مدیریت بحران را هنوز خوب بلد نیستیم اما این حجم ساده‌انگاری برخی مسوولان را درک نمی‌کنیم؛ همان ساده‌انگاری که بارها از طرف آنها به مردم درباره رعایت نکردن پروتکل‌های بهداشتی، اطلاق شده است.
اینجا مجبورم باز فلش‌بکی بزنم و به وزیر محترم بهداشت که پریروز نامه نوشته به وزیر محترم کشور و در آن خواستار شده که جلوی سفر به مازندران گرفته شود، مواردی را یادآوری کنم. یادآوری کنم که پارسال؛ تقریبا در همین مواقع، استاندار مازندران و مردم این دیار، به شدت با ورود مسافران به مازندران در زمان اوج اول کرونا، برخورد کردند. ورودی‌های مازندران بسته شد و باقی مسایل اما بلافاصله از تهران دستور آمد که راه‌ها را نبندید! نتیجه‌اش هم خیلی زود شد این که مازندران که داشت به خوبی کنترل می‌کرد شیوع کرونا را، دچار بحران شود.
این بحران اما خوشبختانه با مدیریت خوب استانداری مازندران و همراهی دیگر دستگاه‌ها و مردم، تا حد زیادی کنترل شد و زمانی که اغلب استان‌ها و شهرهای کشور به شدت درگیر بیماری مرموز بودند و از آن آسیب می‌دیدند، در مازندران، شدت کمتری از آسیب را مشاهده کردیم.
به مرور اما انگار که خیال مرکزنشین‌ها درباره مازندران راحت شده باشد، مدام هجوم مسافر را به شمال کشور داشتیم و مدام مسوول ارشد استان و دیگران هشدار دادند که باید جلوی ورود مسافر گرفته شود اما گوش شنوایی نبود... و حالا امروز، کار به جایی رسیده که کل مازندران قرمز شده اما می‌گویند دیگر نقاط کشور، کمتر دچار بحران شدید کروناست!
این ماجرا البته حتما ابعاد دیگری هم داشته اما حالا که وزیر بهداشت بعد از یک‌سال، تـازه دارد حرف یک سال گذشته مازندران را تکرار می‌کند و از وزیر کشور می‌خواهد که جلوی ورود مسافر به استان گرفته شود، یعنی اینکه بدجوری کار مدیریت بحران ما می‌لنگد و اصلا نمی‌شود به این رفتار وزارتخانه بهداشت و درمان، دل بست و به آن امیدوار بود.
یک چیزهایی بدیهی‌ست و وقتی در زمان و مکان درست، به‌شان عمل و توجه نمی‌شود، دیگر نمی‌توان خود را فریب داد که «انشالله گربه است»! این گربه احتمالی، این روزها پلنگ شده آقای وزیر و دارد یکی یکی، مردمان مازندران را می‌درد و می‌بلعد. نامه‌نگاری شما هم درباره ورود مسافر به مازندران، هم خیلی دیر است و هم اینکه دردی را دوا نمی‌کند.
باز هم به شما یادآوری می‌کنم که همین هفته قبل که به مازندران آمدید، به صراحت گفتید که ویروس کرونای جهش‌یافته در مازندران وجود ندارد اما فردایش خبر آمد که وجود دارد!
اصلا شما خودتان را بگذارید به جای ما آقای «نمکی»؛ در این جور مواقع چه واکنشی نشان می‌دهید؟!
الان هم معلوم نیست چرا دارید توپ را به زمین وزارت کشور می‌اندازید؛ البته جنابعالی در این امر، مسبوق به سابقه هستید اما متاسفانه باید بگویم که این روش دیگر جواب نخواهد داد!
 
نامه وزیر بهداشت
به وزیر کشور:
جلوی
ورود مسافران
به شمال را بگیرید!
 


وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در نامه‌ای به وزیر کشور و فرمانده قرارگاه عملیاتی ستاد مبارزه با کرونا نوشت: اگر مراسم عزاداری فاطمیه در چند روز آینده منطبق بر شیوه ‌نامه‌های بهداشتی نباشد، در افزایش بیماری موثر است و از ورود مسافران غیربومی به استان‌های شمالی باید جلوگیری شود.
سعید نمکی، روز شنبه گذشته، در نامه‌ای به عبدالرضا رحمانی فضلی؛ وزیر کشور و فرمانده قرارگاه عملیاتی ستاد مبارزه با بیماری کرونا، با بیان اینکه چنانچه برگزاری مراسم عزاداری فاطمیه در چند روز آینده منطبق بر شیوه‌‌نامه‌ها و توصیه‌های همکاران صورت نگیرد، یقیناً در افزایش بیماری نقش موثری خواهد داشت، بر لزوم اتخاذ تمهیدات ویژه و رعایت پروتکل‌های بهداشتی در برگزاری مراسم عزاداری فاطمیّه و همچنین ممانعت از ورود هرگونه مسافر غیربومی به استان‌های شمالی تاکید کرد.
وی در این نامه نوشت: «ضمن عرض تسلیت سوگواری بانوی بزرگ اسلام حضرت فاطمه زهرا (س) به استحضار می‌رساند، دستاورد گرانقیمت کاهش مرگ و میر هموطنان عزیزمان به حدود ۸۰ نفر در روز، در شرایطی که در ۲۴ ساعت گذشته کشورهایی همچون، بریتانیا و آلمان در مجموعه کشورهای اروپایی، موارد مرگ و میر بالاتر از هزار نفر و کشور آمریکا مرگ بالاتر از چهار هزار نفر را تجربه کرده‌اند، برای دست‌اندرکاران نظام سلامت، عزیزان همراه، سازمان بسیج مستضعفین و دیگر همگامان در طرح شهید قاسم سلیمانی مایه افتخار و سرافرازی برای جمهوری اسلامی ایران در اوج تحریم‌های ظالمانه است.
مع‌الوصف، همانگونه که بارها به عرض عزیزان رسانده‌ام این‌جانب و همکارانم به شدت نگران خیز جدید بیماری و شروع موج چهارم با ارتفاعی به مراتب بیشتر از امواج قبلی بوده و هستیم. لذا خواهشمند است، دستور فرمایید هر چه سریع‌تر موارد مشروحه زیر مورد توجه ویژه قرار گیرد.
گرچه عاشقان اهل بیت در همراهی با مدافعان سلامت همواره از پیشگامان رعایت پروتکل‌های بهداشتی بوده‌اند، با این وجود اگر برگزاری مراسم عزاداری فاطمیّه در چند روز آینده منطبق بر شیوه‌‌نامه‌ها و توصیه‌های همکاران صورت نگیرد، یقیناً در افزایش بیماری نقش موثری خواهد داشت. در این زمینه دستور ویژه جناب‌عالی و انجام تمهیدات لازم، راهگشا خواهد بود.
طبق گزارش‌های واصله تعداد قابل توجهی از مسافران مبداء کلانشهر تهران و بعضی شهرهای دیگر، عازم استان‌های شمالی هستند، همان گونه که مستحضرید در هفته‌های گذشته طوفان سنگینی از شدت بیماری در این استان‌ها به‌ویژه در استان مازندران را تحمل کرده‌ایم، لذا ترتیبی اتخاذ فرمایید که از ورود هرگونه مسافر غیربومی به این استان‌ها ممانعت شود. امید است همچون گذشته با درایت و حمایت‌های دلسوزانه آن برادر ارجمند از هرگونه خیز احتمالی مجدد بیماری جلوگیری کنیم».

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی