آخرین اخبار :
  • منتشر شده در چهارشنبه, 12 آذر 1399 10:14
ارزیابی «خبرشمال» از سکوت کرونایی وضعیت شهرداری ساری و خطاب به اعضای شورای اسلامی این شهر؛

خـانه‌تـکانـی کنیـد!

 
 
 
 

سرویس سیاسی – شهری /


مقدمه: مدت‌هاست که بلاتکلیفی درباره وضعیت شهرداری ساری موج می‌زند. این دستگاه یا نهاد مردمی و خدمت‌رسان، هنوز هم در یک سکوت کشنده، امروز را فردا می‌کند و شورای اسلامی شهر ساری هم همچنان نشان داده که انگار تأثیر چندانی در تغییر این وضعیت مبهم ندارد... .
2 هفته قرنطینه کرونایی و اعمال محدودیت‌های شدیدتر، انگار بهانه‌ای خوبی شده برای اینکه گرد سکوت پاشیده شود بر روند انتخاب شهردار جدید مرکز استان مازندران.
در این میان، بازار شایعه‌ها هم که تا چند وقت پیش داغ بود، کمی فروکش کرده است و برخلاف چند وقت اخیر، گمانه‌زنی درباره نام‌های مختلف، کمتر شنیده می‌شود. با این حال گروه‌ها و دسته‌های متنوع، همچنان در پشت‌پرده در حال لابی کردن و رای‌زنی برای انتخاب شهردار بعدی ساری هستند.
شورای اسلامی شهر ساری هم جز واکنش‌های مقطعی بدون فایده، نه عزمی جدی نشان داده و نه طوری رفتار کرده که مردم امیدوار شوند که این شورا، بالاخره دارد تکانی به خودش می‌دهد.
جالب هم هست که براساس شنیده‌های درگوشی، حتی برخی چهره‌هایی که در پرونده فساد عظیم شهرداری ساری، مدتی بازداشت شده بودند و امروز با قید وثیقه‌های سنگین، بیرون آمده‌اند هم در حال مذاکره‌های پنهانی برای انتخاب شهردار هستند. برگزاری چندین جلسه شبانه توسط آنها با یکی دو گزینه مطرح شده برای شهرداری ساری، نشان می‌دهد که ایجاد چنین فضای همراه با سکوت، برای هر کسی سودی نداشته باشد، برای آنها منفعتی نسبی به همراه خواهد داشت؛ هرچند بعید است گزینه‌هایشان اقبال زیادی برای شهردار شدن داشته باشند.
از طرف دیگر، بسیاری از مطالبات مردمی همچنان به خاطر وضعیت پا در هوای شهرداری ساری بر روی زمین مانده و خاک می‌خورد. بسیاری از پیمانکاران، نتوانسته‌اند طلب خودشان را از شهرداری ساری وصول کنند، آسفالت کوچه‌ها و خیابان‌های شهر روز به روز اسف‌بارتر می‌شوند، بخش فرهنگی و اجتماعی و ورزشی شهرداری ساری، به محاق رفته است و کارکنان چند هزار نفره شهرداری هم نگران‌اند که وضعیت‌شان به کجا خواهد رسید.
مدام هم این نگرانی در حال انتقال و انتشار است که؛ نفر بعدی که دستگیر می‌شود چه کسی
خواهد بود؟
دستگاه قضایی اما در این میان دارد کارش را انجام می‌دهد. مسلما رسیدگی صحیح و اصولی به چنین پرونده فساد بزرگی، نیاز به زمان بیشتر و تحقیقات کامل‌تر دارد پس بر آنها حرجی نیست ولی هنوز هم نمی‌شود گله نداشت از شورای اسلامی شهری که یک روز برای خودش داعیه بزرگی و ذکاوت داشت اما امروز، چنین منفعل، رکود زده و آشفته شده است و توان کوچک‌ترین تأثیرگذاری را هم ندارد.
مسأله شهردار ساری بالاخره روزی حل و فصل خواهد شد و انشاالله یک شهردار که فارغ از رنگ‌ها و طیف‌ها و گرایش‌ها و دور از منفعت‌طلبی می‌خواهد به مردم شهرش خدمت کند، ردای اداره شهر ساری را بر تن خواهد کرد ولی این اتفاق نامبارک؛ مدیریت ناقص و سراسر آلوده به فساد در این دست‌کم یک دهه اخیر مرکز مازندران، در کنار این همه آثار نامطلوب، یک نکته مثبت هم برای شهر به همراه داشته است؛ اینکه انتخاب افرادی که قرار است نماینده مردم در پارلمان شهری باشند، چقدر مهم و اثرگذار است و همه ما باید دقت کنیم که در ابتدای سال 1400، نام چه کسانی را به‌عنوان اعضای شورای اسلامی شهر ساری بعدی، درون صندوق‌های رأی خواهیم ریخت.
مرکز استان مازندران، به یک شهردار کاربلد و اخلاق‌مدار و آشنا به بدنه شهرداری و یک شورای اسلامی متحد و عاری از فساد و انفعال و دور از بله‌قربان‌گویی، توأمان نیاز دارد.

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی