آخرین اخبار :
  • منتشر شده در سه شنبه, 11 آذر 1399 09:32
مدیر باغبانی جهاد کشاورزی مازندران:

کمبودی در تولید و عرضه مرکبات نداریم

 
 
 
 

افزایش ۳۰ تا ۵۰ درصدی قیمت فروش مرکبات مازندران روی درخت به خریداران که تعدادشان هم کم نیست، سبب طرح ادعای کمبود این محصول توسط دلالان احتمالا جهت باز کردن راه واردات شده است، ادعایی که جهاد کشاورزی مازندران تکذیب می‌کند و بر وفور مرکبات در استان تاکید دارد.
مدیر باغبانی جهاد کشاورزی مازندران وجود هرگونه کمبود مرکبات در استان را تکذیب کرد و گفت: باغداران امسال بر خلاف سال‌های گذشته محصولشان را مدیریت شده عرضه می‌کنند و دیگر بازار یک‌مرتبه با حجم زیادی از مرکبات مواجه نیست که یک عده بتوانند با خرید دسترنج باغدار به ثمن بخس سودجویی کنند.
هادی ایزدی افزود: هیچ کمبودی در تولید و عرضه انواع مرکبات نداریم و افزایش قیمت این محصول نیز بر اساس عرضه
و تقاضا است.
وی گفت: طی هفته‌های اخیر رقابت برای خرید مرکبات در مازندران به صورت چشمگیری افزایش یافته است، ضمن اینکه باغداران هم بر خلاف سال گذشته یا سال‌های قبل‌تر حاضر به فروش محصول به روش یکجا سر درخت نیستند.
این مسوول افزود: پیش بینی ما تولید بیش از ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تن مرکبات در سال جاری است که ۱۰ درصد بیشتر از سال گذشته است، اما باغداران با آموزش‌هایی که برای نحوه برداشت و ذخیره میوه فرا گرفته‌اند، عرضه محصولشان را مدیریت می‌کنند.
ایزدی با بیان اینکه برخی ادعاهایی که در کشور مطرح می شود و یا مسئولان میدان بار میوه تهران اخیرا در باره کمبود مرکبات مطرح کردند، اصلا صحت ندارد، گفت: اینکه قیمت مرکبات به‌ویژه پرتقال افزایش یافته، درست است، اما کمبودی در عرضه وجود ندارد.
مدیر باغبانی جهاد کشاورزی مازندران توضیح داد: اگرچه تقاضای برای خرید مرکبات زیاد است، اما روزانه به اندازه کافی مرکبات استان روانه همه نقاط کشور بویژه تهران می‌شود.
وی تولید و عرضه مدیریت شده مرکبات مازندران در سال جاری را استثنایی توصیف کرد و بیان داشت: پیش بینی می‌شود با اقدامات فنی که در برداشت و ذخیره سازی توسط باغداران انجام می‌شود و از سوی دیگر با گسترش ایجاد دستگاه‌های پیشرفته یعنی سورتینگ داران و بسته بندی مرکبات؛ ضایعات مرکبات به صورت چشم گیری کاهش یافته و حتی به کمتر از یک درصد برسد.
ایزدی گفت: در حال حاضر ۵۰۰ واحد سورتینگ با ۲۵۰ هزار تن ظرفیت، ۱۱۹ سردخانه دارای مجوز با ۴۷۳ هزار تن ظرفیت، ۱۴۸ واحد خدمات انبارداری با ۳۸۱ هزار تن ظرفیت نگهداری میوه در مازندران فعال است که بخش زیادی از این ظرفیت در دولت تدبیر و امید ایجاد شده است.
وی از صادرات روزانه ۵۰ کانتینر ۲۰ تنی مرکبات به کشورهای روسیه و عراق خبر داد و افزود : اگر باغداران فرایند عرضه را بیشتر کنند، تقاضا برای صادرات داخل کشور و خارج از کشور وجود دارد.

پیش‌بینی افزایش باغداری تجاری
مدیر باغبانی جهاد کشاورزی مازندران گفت: حمایت‌های دولت در زمینه آبیاری قطره‌ای، تهیه نهال سالم و عاری از بیماری و همچنین تولید و معرفی ارقام تجاری مرکبات، سبب شده است تا علاوه بر روند افزایشی تولید سالانه، استقبال از فعالیت‌های باغداری بین جوانان تحصیل کرده دو چندان شود.
وی افزود: بر اساس بررسی‌های میدانی کارشناسان مراکز خدمات جهاد کشاورزی، برخی از باغداران خرد حتی با وسعت هزار متر مربع در صدد احیا و اصلاح باغات شدند، یعنی علاوه بر اینکه به دنبال ارقام تجاری زود‌ بازده هستند، در دوره‌های آموزشی نحوه باغداری نیز شرکت می‌کنند.
کارشناسان اقتصادی بخش کشاورزی و صاحبان باغ‌های تجاری مرکبات مازندران معتقدند که پشت گرمی باغداران به سیاست‌های حمایتی دولتی در کنار گسترش آشنایی باغداران با مدیریت محصولات باغی در انبارداری فنی، مقابله بموقع با آفات و کاهش ضایعات سبب شده است تا این روزها دست افراد سود جو از محل تولید تا بازار مصرف بشدت کوتاه شود، اما لازمه دوام این وضعیت توسعه بازارهای داخلی و خارجی این محصول است که باید به صورت جدی دنبال شود.

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی