آخرین اخبار :
  • منتشر شده در چهارشنبه, 23 مهر 1399 11:16
خبرشمال با توجه به اعلام ممنوعیت شکار در سراسر مازندران از سوی اداره حیات وحش محیط زیست استان گزارش می‌دهد؛

مهار گلوله‌های سربی

 
 
 
 

 مائده مطهری زاده /


رییس اداره حیات وحش محیط زیست مازندران طی روزهای گذشته با انتشار یک خبر، کام دوستداران محیط زیست را شیرین کرد. خبری که طی آن از سوی کورس ربیعی تمامی مناطق مازندران شکارممنوع اعلام شد.
موضوع شکار از جمله مناقشه ‌برانگیز‌ترین مسایل محیط زیست در طول سال‌های اخیر بوده است، چه آنکه همواره شکارچیان و عده‌ای از کارشناسان محیط زیست موافق با شکار را در مقابل عده‌ دیگری از کارشناسان و دوست‌داران حیات وحش که مخالف ادامه صدور مجوزهای شکار در طبیعت بوده‌اند قرار می‌داده است.
موافقان شکار معتقد بوده‌اند که شکار برای رسیدن تعادل گونه‌های جمعیتی یک ضرورت انکارناپذیر است و در دیگر سو، مخالفان شکار را اعتقاد بر این بوده و هست که بی‌مبالاتی‌های شکارچیان مجاز و تخلفات شکارچیان غیرمجاز در طول سال‌های اخیر آنقدر گسترده بوده است که اگر جلوی آن گرفته نشود، همین اندک تعادل جمعیتی گونه‌های مختلف نیز برهم می‌خورد.
همین کشمکش‌ها و تضادها باعث شد تا بالاخره شورای عالی محیط زیست کشور به ریاست رییس محترم جمهور، به صرافت تدوین آیین‌نامه اجرایی قانون شکار و صید بیفتند تا تکلیف شکارچیان و آینده شکار در ایران کاملا مشخص شود.
به گفته رییس اداره حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست مازندران، طبق ماده 5 این آیین‌نامه سازمان محیط زیست و ادارات تابعه استانی مکلف هستند محدوده‌هایی از جنگل، مرتع، آب‌بندان، کوهستان و زمین‌های دایر و بایر (به غیر از مناطق چهارگانه تحت حفاظت خود) را که قصد صدور پروانه شکار و صید در آنها محدوده‌ها را دارد با موافقت شورای عالی حفاظت محیط زیست تعیین و از طریق روزنامه‌های رسمی جمهوری اسلامی ایران، به اطلاع عموم برساند.

*هنوز هیچ منطقه‌ای
 را اعلام نکردیم
ربیعی در ادامه به «خبرشمال» گفت: اما از آنجا که اداره کل محیط زیست مازندران تاکنون هیچ منطقه‌ای را برای شکار به سازمان حفاظت محیط زیست اعلام نکرده است تا از طریق شورای عالی محیط زیست مجوز شکار صادر شود، بنابراین تصمیم بر این شد که امسال در سراسر مناطق مازندران به غیر از مناطق تحت حفاظت، منطقه شکارممنوع اعلام شود.

*کاهش صدور مجوزهای شکار در طول سال‌های اخیر
رییس اداره حیات وحش استان با تصریح بر این نکته که در سال‌های گذشته هر سال به نسبت به سال ماقبل محدودیت‌های زمانی و مکانی و تعداد گونه‌های قابل شکار کم و کمتر شده بود توضیح داد: به طور مثال شکار از سه روز در هفته به دو روز در هفته، شکار 4 قطعه پرنده به دو قطعه پرنده و حتی مدت زمان اعتبار پروانه شکار نیز از سه ماه به دو ماه و سپس به 45 روز تقلیل یافت.
وی با بیان اینکه تعداد پروانه‌های صادر شده نیز در طول سال‌‌های اخیر به شدت کاهش پیدا کرده بود، اضافه کرد: به غیر از مناطق تحت حفاظت سازمان، شکار در تمامی جنگل‌ها نیز ممنوع اعلام شده بود، تا افراد به بهانه شکار پرندگان مجاز، سایر گونه‌های حساس و حفاظت شده، را شکار نکند.

*تعیین مناطق شکار آزاد
با در نظر گرفتن دو شرط مهم
این مقام مسوول با بیان اینکه اکنون با توجه به مصوبه اخیر شورای عالی محیط زیست، محدودیت‌ها برای شکار بیشتر شده است، در پاسخ به این پرسش که مناطق شکار آزاد از این به بعد بر چه اساسی از سوی محیط زیست اعلام خواهد شد گفت: زین پس، با در نظر گرفتن کمترین تعارضات شکارچیان با محیط و بر حسب فقدان گونه‌های حساس و کم جمعیت در مناطق، مجوز شکار صادر خواهد شد.
*شکار مجاز و غیرمجاز
در عمل یکی است
علی کلانه رییس پارک ملی پابند کیاسر و محیط بان برتر مازندرانی که دریافت جایزه محیط بان نمونه و برگزیده کشور و نشان خدمت و لوح تقدیر به عنوان محیط بان نمونه کشور از علی لاریجانی رئیس وقت مجلس شورای اسلامی در سال 93 و همچنین دریافت جایزه یحیی به عنوان یکی از سه محیط بان برتر کشور را در کارنامه کاری خود دارد، در گفت‌و‌گو با «خبرشمال» با بیان اینکه هر زمان مجوز شکار برای شکارچیان صادر می‌شود، آن روز برای ما محیط بانان روز عزا و ماتم است، گفت: متاسفانه تعداد نیروهای محیط بانی در استان مانند سایر استان‌های کشور بسیار اندک است و این کمبود نیرو قطعا ما را در مواجهه با مخاطرات جدی قرار می‌دهد.
کلانه که خود زخم‌های متعددی از جُور شکارچیان و در راه حفاظت از حیات وحش در بدن دارد می‌گوید: در این 15 سالی که افتخار پاسداری از حیات وحش را دارم، بارها دیدم که شکارچیان غیرمجاز نیز در میان شکارچیان مجاز خود را به مناطق شکار آزاد رسانده‌اند، تاکید کرد: متاسفانه با توجه به شکار بی‌رویه و غیراصولی حیات وحش از سوی شکارچیان مجاز و غیرمجاز در طول سالیان، اکوسیستم پتانسیل خود را برای شکار از دست داده است و دیگر کمتر گونه‌ای را می‌توانید بیابید که جمعیت‌شان در اندازه‌ای باشد که شکار خطری جدی برای بقای نسل آنها محسوب نشود.
کلانه توضیح داد: متاسفانه شکارچیان مجاز نیز چندان به قواعد و اصول شکار واقف نیستند و با ندانم‌کاری‌ها و بی‌مبالاتی‌هایشان در حین شکار، آسیب‌های جدی به محیط زیست وارد آورده‌اند که باقی ماندن فشنگ‌های سربی در دل طبیعت تنها یکی از صدمات جبران‌ناپذیر آن است.
وی با بیان اینکه متاسفانه بارها دیده شده است که شکارچی مجاز به اصطلاح با قصد زدن کبک، به منطقه آزاد می‌رود اما برای آنکه خیلی هم دست خالی نماند، قرقاول را هم شکار می‌کند! و به این ترتیب، شکار مجاز با غیرمجاز در عمل خیلی به حال طبیعت و حیات وحش توفیر ندارد.

*ترویج قرق‌های اختصاصی، بهترین گزینه است
این محیط‌بان باسابقه و خوشنام، با اشاره به اینکه متاسفانه نوع مجوزهای صادره از سوی محیط زیست هم دچار اشکالاتی است، اضافه کرد: به طور مثال، به یک شکارچی مجوز شکار کبوتر داده می‌شود اما از آنجا که کبوتر در جنگل زندگی‌ می‌کند، (براساس گفته رییس اداره حیات وحش تمامی جنگل‌ها نیز از جمله مناطف ممنوعه شکار محسوب می‌شوند) فرد مثلا با قصد شکار کبوتر اما در حقیقت با نیت شکار سایر گونه‌ها به جنگل پا می‌گذارد و این به این معناست که حتی اساسِ صدور مجوز‌های شکار نیز نیازمند بازنگری است.
کلانه در ادامه گفت: از آنجا که حیات وحش در طول سال‌های اخیر هرچه برای شکار داشته رو کرده و دیگر رمقی هم برایش نمانده، بهتر است سازمان حفاظت محیط زیست از این به بعد، به جای اعلام مناطق آزاد شکار در دل طبیعت، به سمت قُرُق‌های اختصاصی برود تا هم عطش افراد برای لذت بردن از شکار بخوابد و هم با توجه به پرورش گونه در قُرُق‌های اختصاصی جهت شکار علاوه بر اشتغال‌زایی برای افراد، کمکی به افزایش تولید مثل و تعداد جمعیت گونه‌های حساس و در معرض خطر صورت گیرد.

*شکار توجیهی
برای برقراری توازن میان گونه‌ها؟!
در پایان در پاسخ به آنها که در تمام این سال‌ها، خطر برهم خوردن تعادل اکوسیستم و افزایش بی‌رویه جمعیت گونه‌های مختلف حیات وحش را توجیهی برای ادامه صدور مجوزهای شکار می‌دانستند از زبان این محیط‌بان نجیب و شریف می‌گوییم که:« حتی شکار گنجشک‎ها که تعدادشان به نظر بسیار زیاد می‎رسد، نیز تعادل محیط زیست را بهم می‌ریزد زیرا گنجشک‌ها شکارچیان عمده حشرات هستند و چنانچه تعداد گنجشک‌ها از تعداد حشرات کمتر شود، آن وقت همین حشرات بلای جان طبیعت و انسان‌ها می‌شوند.»
پس تعداد هر گونه جانوری در طبیعت بسته به شکارچیان و شکارهای طبیعی آن گونه متفاوت است و خداوند طبیعت را آنقدر هوشمند و بالنده آفریده است که خود، به طور طبیعی توازن را میان گونه‌های مختلف برقرار می‌سازد و نیازی به دخالت ما برای برقراری تعادل میان گونه‌های مختلف نیست.

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی