آخرین اخبار :
  • منتشر شده در سه شنبه, 01 مهر 1399 09:57
«خبرشمال» ماجرای انتقال میدان میوه و تره بار ساری را بررسی می‌کند؛

وعده‌های سرخرمن!

 
 
 
 

رضا شریعتی /


میدان میوه و تره‌بار ساری که در کمربندی غربی این شهرستان واقع شده است یکی از میادین تأمین میوه در بخش مرکزی و شرق استان محسوب می‌شود. این میدان که سبب افزایش بار ترافیکی منطقه شده است صدای شهروندان را در آورده است و چندین سال است که مردم ساری درخواست جابجایی میدان بار را دارند اما با این وجود هنوز در این خصوص اتفاقی نیفتاده است . در این باره اردیبهشت ماه 98 بود که عباسعلی رضایی فرماندار ساری در  جلسه پیگیری و رفع موانع اجرای پروژه میدان بار جدید ساری که با حضور معاون دادستان، روسای ادارات مربوطه و جمعی دیگر برگزار شد، اظهار کرد که «کمربندی ساری از محورهای پرتردد ساری است که به واسطه وجود میدان میوه و تره‌باره به یکی از گره‌های ترافیکی فصلی مرکز استان مازندران تبدیل می‌شود.»
 وی به تاخیرات و بدعهدی‌ها در اتمام این پروژه اشاره و به میدان باری‌ها اولتیماتوم داد تا نسبت به جابجایی میدان بار اقدام کنند. (خبرگزاری پانا)
 چند ماه از این ماجرا گذشت و در تاریخ 9 شهریور ماه 1398 عباسعلی رضایی فرماندار ساری اظهار کرد که «بازار میوه و تره بار ساری تا پایان زمستان مهلت دارند که نسبت به اتمام پروژه بازار جدید و جابه‌جایی اقدام کنند» .
او گفت که مهلت جابه‌جایی بازار میوه و تره‌بار ساری تمدید نمی‌شود. وی با بیان اینکه حتما و بدون هیچ ملاحظه با پایان مهلت اعلام شده درهای بازار میدان تره بار ساری پلمپ خواهد شد، اظهار کرد: نمی‌توان به بهانه برخورداری ۱۰۰ غرفه دار هر روز زندگی ۳۰۰ هزار نفر را مختل کرد. (ایرنا- جلسه شورای اداری شهرستان ساری)
چند روز بعد در تاریخ 14 شهریور ماه فخرآوران رییس اتحادیه میوه و تره‌بار مرکز مازندران اظهار کرد: تخلیه میدان میوه و تره بار در شرایط کنونی، شدنی نیست و اگر منابع مالی لازم برای مابقی این پروژه تامین شود، کار ساخت و تکمیل میدان جدید میوه و تره‌بار مرکز استان، تا پایان امسال به اتمام می‌رسد.(مازند اصناف، اولین پایگاه خبری تحلیلی اصناف)
سال 98 با تمام این تفاسیر تمام شد و خبری از انتقال میدان بار ساری نشد. سال 99  در حالی فرا رسید که کرونا کشور را فرا گرفته بود و همین موضوع سبب شد تا مجموعه بازار تره بار ساری با استناد به تعطیل شدن پروژه‌های عمرانی در پی شیوع ویروس کرونا، خواستار تعویق در جابه‌جایی بازار و به عبارتی تداوم فعالیت بازار قدیمی تره بار مرکز استان شدند.
دوباره پای فرماندار ساری به قضیه جابه‌جایی میدان میوه و تره بار باز شد و وی در اردیبهشت ماه امسال بار دیگر در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: بنابر تصمیم نهایی شورای تامین استان مازندران، مهلت جابه جایی بازار میوه و تره بار ساری تا پایان تیرماه امسال تمدید شد.
عباسعلی رضایی اظهار کرد: پایان تیرماه آخرین مهلت بازار میوه ساری است و هیچ بهانه‌ای برای تعویق این مسأله پذیرفتنی نبوده و مهلت داده شده مصوبه شورای تامین است.
وی  با بیان اینکه حتما و بدون هیچ ملاحظه ای با پایان مهلت اعلام شده درهای بازار میدان تره بار ساری پلمپ خواهد شد، افزود: نمی‌توان به بهانه برخورداری ۱۰۰ غرفه دار هر روز زندگی ۳۰۰ هزار نفر را مختل کرد.

*مهلت دو باره!
تیر ماه فرا رسید و متاسفانه دوباره وعده‌ای که در خصوص جابه‌جایی داده شده بود به ثمر ننشت. در این باره فخرآوران رییس اتحادیه میوه و تره‌بار مرکز مازندران از فرماندار ساری دو ماه فرصت خواست تا در شهریورماه انتقال میدان میوه و تره بار اتفاق بیفتد . شهریور ماه هم فرا رسید و انتقال میدان میوه و تره‌بار اتفاق نیفتاد همین موضوع باعث شد تا پای این مسأله به نشست خبری زارعی نماینده مردم ساری و میاندورد باز شود. او در پاسخ به خبرنگاری که از مشکلات ترافیکی مرکز استان و میدان میوه و تره بار پرسیده بود، اظهار کرد که تغییر کاربری میدان میوه و تره بار در زمان فرمانداری بنده 13 سال پیش  گرفته شد اما متاسفانه این اتفاق تاکنون نیفتاده‌اند. وی موضع خود را حمایت از تصمیم فرماندار برای انتقال میدان میوه و تره بار در راستای حل معضل ترافیکی شهرستان ساری عنوان کرد.
همین موضوع بهانه‌ای شد تا به سراغ عباسعلی رضایی فرماندار ساری برویم. وی در گفت و گویی بسیار کوتاه به «خبرشمال» این وعده را داد که در راستای حل معضل مردم بهترین تصمیم را خواهد گرفت و ادامه داد که در خصوص جابه‌جایی میدان میوه و تره‌بار در حال جمع بندی هستیم.

* ما موظف به تمکین نظر فرمانداری ساری هستیم
امیرحسین فخررآوران رییس اتحادیه میوه و تره‌بار مرکز استان مازندران روز 19 شهریور ماه به خبرنگار سایت خبری بلاغ گفته بود: طی هفته‌های اخیر انتشار یک خبر از سوی یکی از رسانه‌ها مبنی بر عدم اتمام پروژه تا پایان شهریور ماه به نقل قول از بنده، موجب شد تا فرمانداری ساری اولتیماتوم و تذکر جدی به ما بدهد.
وی افزود: ما پس از پایان تیرماه یعنی اتمام مهلتی که از سوی فرمانداری ساری برای نقل مکان از میدان قدیم به میدان جدید به ما داده شده بود، با خواهش و تمنای ما و کسبه و محبتی که فرماندار مرکز استان در حق ما داشتند، از ایشان فرصت گرفتیم تا پایان شهریور این پروژه را به اتمام برسانیم.
رییس اتحادیه میوه و تره‌بار مرکز استان مازندران، با بیان اینکه ما موظف به تمکین نظر فرمانداری ساری هستیم و تمام تلاش‌مان اتمام پروژه تا پایان مهلت باقیمانده است؛ خاطرنشان کرد: هر چه نظر فرمانداری است کاملا قبول داریم و امیدواریم طی بازدید از پروژه و مشاهده پیشرفت کار، لطف بیشتری از سوی فرمانداری شامل حال ما شود.
فخرآوران ضمن قدردانی از حمایت‌های فرماندار ساری و ورود به حل این مشکل شهری، علیرغم اینکه این پروژه مرتبط با بخش خصوصی بوده است؛ اظهار کرد: ما موظف به تمکین نظر فرماندار مرکز استان هستیم و بحثی هم در این باره نداریم و اگر اتمام پروژه در مهلت مقرر محقق نشد، بستگی به نظر و لطف فرمانداری ساری دارد که با توجه به شرایط و در نظر گرفتن پیشرفت و جدیت عزم برای تکمیل پروژه، چه تصمیمی را اتخاذ کنند.

*بستر مهیا نیست
امیرحسین فخرآوران رییس اتحادیه میوه و تره‌بار مرکز مازندران هم در گفت و گویی کوتاه با «خبرشمال» اظهار کرد که بستر لازم برای انتقال میدان میوه و تره بار مهیا نیست.
وی از برگزاری نشست با مسوولان استانداری برای بررسی ابعاد مختلف موضوع جابه‌جایی میدان میوه و تره بار ساری خبر داد و افزود: اطلاعات این نشست را پس از برگزاری جلسه رسانه‌ای خواهیم کرد.
بازار میوه و تره بار جدید مرکز استان از همان طرح‌های دولت گذشته است که در سال ۱۳۸۶ کلنگ زنی و به فراموشی سپرده شد.
گفتنی است که در حال حاضر تعداد غرفه‌ میدان میوه و تره‌بار  ۹۴ غرفه است و با انتقال به مکان جدید به  ۱۵۵ غرفه افزایش می‌یابد.
مکان جدید بازار میوه و تره‌بار در کیلومتر پنج جاده ساری به قائمشهر است و در زمینی به مساحت ۲۱ هکتار در دست ساخت است.

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی