• منتشر شده در چهارشنبه, 22 مرداد 1399 13:01

محرم متفاوت همراه با کرونا

 
 
 

با نزدیک شدن به ایام محرم، ماه عزاداری امام حسین (ع) ضرورت‌های رعایت نکات بهداشتی برای مقابله با بیماری کووید ۱۹ پررنگ‌تر می‌شود تا حلقه گسترش این بیماری تنگ‌تر شود و برای این منظور رعایت یا عدم رعایت مردم در این زمینه بسیار حایز اهمیت است.
همه‌ساله، چه پیش از آغاز ماه محرم و چه در زمان این ماه، برنامه‌هایی برگزار می‌شود که مستلزم اجتماعات گسترده مردمی است. محرم امسال اما شرایط با سال‌های گذشته متفاوت است و باید نکاتی را که مورد تاکید مسوولان بهداشت و درمان هستند، مورد نظر قرار بگیرد.
فاصله اجتماعی یکی از این اصلی‌ترین نکات برای مصون نگه داشتن خود و همچنین دیگران در مقابله و کنترل این بیماری است که همواره از سوی مسوولان به‌صورت موکد تاکید می‌شود.
فاصله ۲ متری که البته در مکان‌های عمومی همچون پاساژها، بانک‌ها و نانوایی‌ها با زدن پرچسب‌ها بر روی زمین و یا خط‌کشی‌ها به افراد گوشزد شده است و اما در زمان برگزاری برنامه‌های ماه محرم به دلیل حضور پرشمار مردم در کنار یکدیگر این فاصله‌ها می‌تواند رنگ ببازد و در بروز و شیوع این بیماری تاثیر خود را بگذارد.
در مازندران که به استان علویان شناخته می‌شود، مراسم ماه‌های دینی و مذهبی همواره به‌صورت پررنگ و ویژه تر برگزار می‌شود و حتی در برخی مناسبت‌های دینی با برگزاری مراسمی به پیشواز آن‌ها نیز می‌روند که از جمله آیین‌های تشت‌گذاری، قلک‌شکنی و یا علم‌گردانی در ماه محرم می‌باشد.
در آیین تشت‌گذاری که ویژه آذری‌زبان‌های مقیم قائم‌شهر است، چند روز مانده به آغاز ماه رمضان این برنامه در مسجد جامع آذری‌زبان‌های این شهر برگزار می‌شود و براساس اعلام از قبل افراد با حضور در این مسجد، علاوه بر این‌که نظاره‌گر این برنامه هستند، نذورات خود را نیز اهدا می‌کنند.
در این مراسم تشتی را که هرسال پس از محرم در منزل یکی از افراد خیر نگهداری می‌شود، با عزاداری و قربانی کردن گوسفند به این مسجد آورده می‌شود و داخل مسجد می گرداند تا هر فردی که نذری دارد، نذریش را داخل تشت قرار دهد و سپس عزاداری آغاز می‌شود و مردم سینه‌زنی می‌کنند، اما با شرایط کرونایی پیش آمده و تاکید بر رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی بنا به گفته یکی از فعالان و متولیان اجرای این برنامه مذهبی این مراسم برگزار نمی‌شود تا از این طریق همکاری‌های لازم برای کنترل بیماری از سوی مردم صورت بگیرد.
«سلیمی» تاکید کرد: با توجه به حضور زیاد و پرشمار مردم در این آیین، با نظر و صلاح‌دید متولیان برگزاری این مراسم و آیین با قدمت ۴۰۰ ساله امسال برگزار نمی‌شود چراکه سلامت مردم از مسایل مورد اهمیت است که باید آن را لحاظ کرد.  
همچنین ستاد ملی مقابله با کرونا مقررات ویژه ایام محرم را صادر کرده است که در آن برپایی هرگونه خیمه عزاداری ممنوع است و همچنین برگزاری مراسم‌های شیرخوارگان حسینی و علم‌کشی‌ها نیز ممنوع اعلام شد.
علاوه بر این زمان برگزاری عزاداری محرم در مساجد، تکایا و حسینیه‌ها با رعایت پروتکل ‌های بهداشتی حداکثر یک ساعت اعلام شد و برگزاری مراسم بیشتر از این مدت غیرمجاز است .

سه اصل طلایی ضدکرونا
مسوولان حوزه بهداشت و درمان همواره راه مقابله با گسترش این بیماری را در رعایت سه اصل طلایی رعایت فاصله اجتماعی، استفاده از ماسک و شستن و ضدعفونی مرتب دست و صورت‌ها اعلام کردند.
معاون دانشگاه علوم پزشکی مازندران رعایت  این سه اصل را ضامن سلامت خود و دیگران دانست و گفت : تا زمانی که مردم این اصول را رعایت بکنند، می‌توانیم برای مقابله با گسترش آن به دستاوردهای خوبی برسیم.
«حامد روحانی‌زاده» افزود: غالب مبتلایان به این بیماری افرادی بودند که بدون رعایت این نکات در مکان‌های شلوغ حضور یافتند و موجب شد تا به این بیماری مبتلا شوند.
وی رعایت پروتکل‌های بهداشتی شامل رعایت فاصله‌گذاری فیزیکی، استفاده از ماسک و شستن مکرر دست‌ها و عدم حضور در اجتماعات را تا زمان شکست کامل ویروس کرونا از سوی مردم ضرروی دانست و گفت: با این برنامه می‌توانیم ضمن کنترل بیماری از آسیب بیشتر جلوگیری کنیم.
معاون پدافند غیرعامل استانداری مازندران با اشاره به این‌که ضوابط برگزاری مراسم ماه محرم از سوی معاون سیاسی استانداری مازندران به فرمانداران و نهادهای متولی از جمله تبلیغات اسلامی و اوقاف ابلاغ شده است، گفت : در حال حاضر تمامی شهرستان‌ها در خصوص این ضوابط آگاهی‌های لازم را دارند و باید در زمینه اجرای آن گام بردارند.
«حسین‌علی محمدی» افزود: کارگروه برگزاری مراسم ماه محرم که به ریاست اداره کل تبلیغات اسلامی مازندران است، تاکنون سه جلسه برای هماهنگی و تشریح ضوابط برگزاری مراسم‌ها در این ماه برگزار کرده است.
وی ادامه داد: همچنین کمیته امنیتی ستاد استانی مقابله با کرونا برای حسن اجرای ضوابط این ایام پای کار است.
معاون پدافند غیرعامل مازندران از جمله این ضوابط علاوه بر رعایت فاصله اجتماعی و مدت زمان یک ساعته برگزاری مراسم را اجرای برنامه‌ها در محیط‌های مسقف با یک چهارم ظرفیت و توصیه به برگزاری مراسم در محیط باز اعلام کرد.
وی تاکید کرد: محقق شدن اجرای این پروتکل‌ها و ضوابط مستلزم رعایت و همراهی مردم می‌باشد تا ضمن برگزاری هرچه مطلوب‌تر این مراسم زمینه پیشگیری و کنترل بیماری را فراهم بکنیم.
محمدی اضافه کرد: خوشبختانه در بررسی‌های انجام‌شده از سوی ستاد مقابله با کرونا نشان می دهد مردم مازندران در پیک نخست این بیماری در اسفند پارسال همراهی خوبی داشته‌اند و در پیک دوم و تاکید به استفاده از ماسک نیز مازندرانی‌ها همراهان خوبی بودند، به طوری که براساس جامعه آماری لحاظ‌شده ۸۶ درصد مردم استان از ماسک برای حفاظت از خود و دیگران استفاده کرده‌اند و پیش‌بینی می‌کنیم که مردم استان در ماه محرم امسال ضوابط و پروتکل‌های بهداشتی این ایام را به خوبی رعایت می‌کنند.
وی  ادامه داد: با این اوصاف مردم آگاهی لازم را در این زمینه کسب کرده‌اند و مردم همچنان رعایت لازم را داشته باشند .
مازندران حدود چهار هزار مسجد دارد .

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی