• منتشر شده در چهارشنبه, 22 مرداد 1399 12:57
معاون سیاسی، امنیتی استاندار مازندران با اشاره به طرح گشایش اقتصادی تأکید کرد؛

استفاده از ظرفیتی مردمی برای مقابله با تحریم‌ها

 
 
 
 
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار مازندران طرح گشایش اقتصادی دولت را شلیک یک تیر به چند نشان توصیف کرد، مهم‌ترین مزیت این طرح را استفاده از ظرفیت و سرمایه مردمی برای مقابله با تحریم‌ها و تبعات آن دانست.
طرح گشایش اقتصادی، اقدام تازه دولت تدبیر و امید است که با هدف مدیریت نقدینگی و تامین مالی از سوی رئیس جمهوری مطرح شده و به گفته حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی کلیات طرح فروش داخلی نفت و عرضه آن در بورس انرژی در جلسه بیستم مرداد ماه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا به تصویب رسیده است.
بررسی‌ها نشان داده که تا کنون این طرح برای تامین مالی، از سوی کارشناسان با دو نوع واکنش مواجه شده است؛ برخی معتقدند که دولت با پیش‌فروش دارایی‌های خود، می‌تواند فرصت سخت فعلی را رد کند و  نگاه دوم این است که دولت بعدی وارد یک خطر پذیری بزرگی می‌شود، چرا که اگر نفت به فروش نرسد، اوراقی روی دست دولت می‌ماند که باید بیش از تورم، بهای آن را بپردازد.
حسن حسن نژاد دراین‌باره گفت: کسانی که مزیت‌های این طرح را پیش از اجرا نادیده می‌گیرند متاسفانه نه تنها راهکار بدیلی ارائه نمی‌کنند، بلکه نسبت به ظرفیت مردمی حل مشکلات بی توجهند و توانایی نظام را هم در اجرای درست آن با توجه به سوابق اجرای طرح‌های مشابه مورد تردید قرار می دهند.
وی توضیح داد : طرح گشایش اقتصادی با فروش اوراق قرضه از سوی دولت‌ها سابقه سال‌های پس از انقلاب اسلامی را در همه دولت‌ها دارد و یقین کنید اگر این طرح موفق نبوده است، دولت تدبیر و امید امروز که با محدودیت جدی منابع مالی و درآمد مواجه است، اقدام به ارائه این طرح نمی‌کرد.
معاون استاندار مازندران با تشریح تنگناهای اقتصادی موجود از جمله آسیب‌هایی که به منابع درآمدی کشور از ناحیه کرونا و تحریم وارد شد، گفت: یکی از روش‌های حل مشکلات کمبود منابع و جبران کسری بودجه که دولت‌ها در پیش می‌گیرند، چاپ پول با هماهنگی بانک مرکزی است ولی نتیجه این روش برای کارشناسان و مردم مشخص است و آن هم افزایش میزان نقدینگی در جامعه و رشد افسارگسیخته تورم خواهد بود.
وی با تاکید بر این که دولت تدبیر و امید به رغم سهولت اجرای طرح دستوری افزایش چاپ پول به خاطر تاثیر آن بر معیشت مردم بویژه اقشار کم درآمد به آن تن نداده است، افزود : امروز همه افراد جامعه از مشکلات منفی و تورمی این اقدام آشنا هستند و دولت تدبیر و امید هم که با وجود فشارهای همه جانبه تحریم و کرونا کارنامه قابل قبولی تاکنون در مهار تورم داشته نمی‌خواهد فشار مضاعفی بر گرده جامعه تحمیل کند در نتیجه باید به دنبال روش بدیل و قابل قبول و کارشناسی شده برای جبران کسری درآمد می‌بود که بوده و طرح گشایش اقتصادی را ارائه کرده است.
حسن نژاد با تشریح روش های مختلف پیش روی دولت‌ها برای تامین کسری بودجه و جبران کمبود درآمدها ، گفت‌: یکی دیگر از روش‌ها برای این منظور قرض کردن از بانک‌ها است که به طور یقین آثار تورمی خاص خودش را در پی داشته و مشکلات اقتصادی را دامن می‌زند.
وی بهترین روش طبق برای کاهش مشکلات ناشی از کمبود منابع درآمدی و کنترل تورم و حفظ ارزش پول ملی را بر اساس دیدگاه کارشناسانه اقتصادی در شرایط کنونی فروش اوراق قرضه دانست و توضیح داد: فروش اوراق قرضه چندین حسن و مزیت دارد که یکی از این مزیت‌ها جمع آوری منابع مالی در اختیار مردم است؛ این منابع با عرضه اوراق توسط دولت
جذب می‌شود.
معاون استاندار مازندران گفت : مزیت و ویژگی طرح گشایش اقتصادی دولت این است که اوراق قرضه را مبتنی بر مهم ترین منبع درآمدی کشور یعنی نفت کرده است. در شرایطی که نمی‌توانیم به دلیل تحریم‌های ظالمانه نفت خام را صادرات کنیم، با این طرح برای نفت خام تولیدی در داخل کشور ارزش افزوده ایجاد می‌شود بدون این که تورم را افزایش بدهد و یا سبب کاهش ارزش پول ملی شود.
وی افزود: باید بپذیریم که تحریم فروش نفت وجود دارد و درآمد ارزی از فروش نفت خام کم شده است، پس بهترین راهکار در شرایط کنونی ایجاد ارزش افزوده نفت خام با تولید مشتقات  آن از جمله گازوئیل، بنزین و و دیگر فرآوری‌های این انرژی خام در داخل کشور و صادرات آن است که طرح دولت زمینه لازم را برای این منظور فراهم می‌کند.
حسن نژاد با بیان این نکته که با تولید مشتقات انرژی نفت خام توان سرمایه‌گذاری در داخل کشور دو چندان  و نقدینگی نیز مدیریت می‌شود، گفت: اگر امروز بورس بازی و دلال بازی در بسیار از بازارهای مختلف از ارز گرفته تا طلا و تا خرید و فروش زمین و املاک صورت می‌گیرد، هدف قاطبه فعالان این عرصه حفظ ارزش نقدینگی خودشان است و اکنون طبق بررسی کارشناسان اقتصادی، دولت تدبیر و امید با فروش اوراق قرضه و سرمایه گذاری در بخش ارزش افزوده انرژی نفت خام، اقتصاد و بازار امروز کشور را از التهاب خارج می‌کند و ارزش پول نیز تثبیت می‌شود.
وی فروش اوراق قرضه را ابزاری برای مقابله با تحریم‌ها دانست و تاکید کرد:  همه باید طرح از طرح گشایش اقتصادی دولت حمایت کنند چرا که اگر این طرح با استقبال مردم مواجه شود، سبب انسجام بین دولت و مردم می‌شود و در واقع این طرح سرمایه اجتماعی کشور را تقویت می‌کند.
معاون استاندار مازندران در عین حال گفت که طرح گشایش اقتصادی دولت با فروش اوراق قرضه باید به درستی در جامعه تبیین شود و افکار عمومی با همه زوایای آن آشنا شوند.
وی افزود: لازم است نخبگان جامعه صرف نظر از گرایش های سیاسی و حزبی این طرح را ارزیابی و واکاوی کنند . ابهمات احتمالی طرح و رفع شود و لازم است دولت نیز در مورد همه پرسش‌های نخبگان و در واقع افکار عمومی توضیح جامعی ارائه کند چون موفقیت طرح به این موضوع وابسته است ولی ورود احساسی و سیاسی به طرح و نقد غیرمنصفانه آن هم در شرایط اقتصادی کنونی قابل قبول نیست.
حسن نژاد گفت: معتقدم طرح فروش اوراق قرصه سبب وفاق ملی و اثرگذاری مناسب و گشایش مثبت و جدی در اقتصاد کشور خواهد شد و انتظار است تمامی افراد از هر گروه و جناح صادقانه با این طرح برخورد کنند.
مازندران از استعدادها و ظرفیت‌های بالایی در همه بخش‌های کشاورزی، صنعت و معدن، گردشگری و صنایع دستی برخوردار است و مرزی بودن استان هم شرایط مناسبی را برای تجارت خارجی فراهم کرده است تا چرخه سودآوری برای تشکیل هلدینگ سرمایه گذاری در این استان تکمیل شود.
یکی از مهم‌ترین بخش اقتصاد و منابع در آمدی در مازندران بخش کشاورزی است یعنی سالانه بیش از هفت میلیون تن در قالب ۷۲ نوع محصولات کشاورزی در مازندران تولید می‌شود و به عبارتی این  استان ۱۱ درصد ارزش افزوده اقتصادی تولیدات بخش کشاورزی کشور را در اختیار دارد و از این نظر حائز رتبه اول است و «برنج» به عنوان گل سرسبد کشاورزی مازندران با تولید بیش از یک میلیون تن برابر با حدود ۴۲درصد مورد نیاز کشور در این استان تامین می‌شود.
طبق آمار بانک مرکزی به طور میانگین هر مازندرانی ۹۰ میلیون ریال سپرده بانکی دارد و سهم استان از تولید ناخالص داخلی (بدون نفت) تنها ۳.۸۹ درصد است که نشان از غیر مولد بودن سرمایه استان است.

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی