آخرین اخبار :
  • منتشر شده در چهارشنبه, 08 مرداد 1399 07:12
«خبرشمال» از جنجال در خصوص دماوند و ادعای اوقاف گزارش می‌دهد؛

دیو سپید پای در بند!

 
 
 
 

رضا شریعتی /


درحالیکه در چند روز گذشته موضوع وقفی بودن کوه دماوند به طور کامل از سوی سازمان اوقاف و سازمان ثبت اسناد تکذیب شد اما مسوولان سازمان جنگل‌ها نظر دیگری در این باره دارند. در همین رابطه سید محسن موسوی تاکامی، مدیرکل اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مازندران- ساری به «خبرشمال» می‌گوید: ببینید قله دماوند یازده پلاک ثبتی دارد دو پلاک 68 و 69 از نوک قله تا دامنه چیزی حدود 2‌هزار و 400 هکتار وقفی است. خود ثبت اعلام کرد این پلاک‌ها موقوفه است حالا اینکه در رسانه‌ها ثبت این موضوع را تکذیب می‌کند
زبانی است.
وی افزود: دلیلش این است زمانی که برای کاداست اقدام کردیم برای این دو پلاک سند صادر نشد و همکاران زارع  (مدیرکل ثبت اسناد و املاک مازندران) صورت جلسه را امضا کردندکه اینجا موقوفه است.
مدیرکل اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مازندران- ساری ادامه داد: دیروز سعادتیان معاون ثبت این موضوع را تکذیب کرد در حالیکه آنچه مکتوب و به ما گفتند این است که این دو پلاک موقوفه است.
* قله دماوند هویت مازندران است
عباس‌علی زارع تیله‌نویی، مدیرکل ثبت اسناد و املاک مازندران در این رابطه به «خبرشمال»  می‌گوید: از آنجا که ماده 3 قانون حد نکار کاداست به ثبت و ماده 9 به دستگاه‌های دولتی تکلیف کرده تا تمام مستثنیات و اطلاعات توصیفی املاک متعلق به خود یا تحت اداره خود از جمله مشخصات ثبتی، کاربری، نام بهره‌برداری و نقشه‌های مختصات جغرافیایی املاک مذکور را با رعایت جنبه‌های امنیتی در اختیار سازمان ثبت اسناد و املاک کشور جهت تهیه نقشه‌های کاداستر قرار دهند، در راستای اجرای قانون حدنگار (کاداستر) و شناسایی نقاط حساسی که احتمال سوءاستفاده در جهت ویلاسازی در آنها وجود داشت، تثبیت مالکیت قله دماوند مورد توجه قرار گرفت و کار تثبیت و همچنین صدور سند مالکیت قله دماوند، کوهپایه‌ها و اراضی ملی اطراف این قله به مساحت ۱۸ هزار هکتار  انجام شد.
زارع افزود: همچنین نسبت به تثبیت مالکیت و صدور اسناد کاداستری برای اراضی ساحلی در غرب استان از رامسر تا نور به مساحت  ۸۴۰ هکتار اقدام شده است.
مدیرکل ثبت اسناد و املاک مازندران با بیان اینکه با پیگیری‌های رییس سازمان ثبت اسناد و املاک و مسوولان استانی کار کاداست و اجرای قوانین ماده سه و ماده نه را پیگیری کردیم و اقدامات خوبی در حوزه کاداست انجام شد، ادامه داد: با توجه به اینکه ۹۰ درصد اراضی در شهر رینه لاریجان آمل، ملی است، ثبت این اراضی در دستور کار اداره‌کل ثبت اسناد و املاک مازندران قرار دارد.
وی با اشاره به اینکه وجود قله دماوند موجب شده این کار در اولویت کاری این اداره‌کل قرار بگیرد، تصریح کرد: یکی از ویژگی‌های اجرای طرح کاداستر این است که اگر در محل، املاکی با یکدیگر تداخل داشته باشد، خود را نشان می‌دهد.
مدیرکل ثبت اسناد و املاک مازندران خاطرنشان کرد: تثبیت اراضی حدود ۱۰ پلاک ثبتی در اطراف قله دماوند، انجام شده است و آن چیزی که در خصوص وقف اراضی دماوند و مراتع آن بیان شده به طور قطع درست نیست چرا که این اراضی ملی است و انفال قابلیت وقف شدن ندارد.
زارع افزود: دو پلاک ۶۸ و ۶۹ مربوط به روستا و مرتع ملار است که بخشی از آن در گذشته به نام بنیاد پهلوی ثبت و به تملک درآمده بود اما پس از استرداد بخشی از این مرتع که حدود 4 هزار و 800 مترمربع در قریه و مرتع ملار، است بر اساس قوانین موجود، وقف شده که ربطی به انفال و اراضی ملی دماوند ندارد.
وی در ادامه با اشاره به اینکه در قانون فقهی نیز آمده است که وقف باید از سوی مالک صورت بگیرد، در حالیکه انفال جزو مالکیت دولت است و شخص نمی‌تواند آن را وقف کند، خاطرنشان کرد: تثبیت اراضی ملی و طبیعی کار بسیار مهمی است و دست دلالان و زمین‌خواران نسبت به عرصه‌های ملی کوتاه می‌شود.
مدیرکل ثبت اسناد و املاک مازندران با بیان اینکه قله دماوند هویت مازندران است، اظهار کرد: املاک وقفی در حوزه دماوند نیست و مربوط به روستای ملار است.

* مظلوم‌تر از اوقاف گیر نیاوردند
حجت الاسلام ابراهیم حیدری، مدیرکل اوقاف و امور خیریه مازندران در گفتگو با «خبرشمال» با اشاره به فضا سازی‌‌‌‌های چند روز گذشته علیه سازمان اوقاف اظهار کرد: مطمئن باشید دستی دارد برای تخریب وجه وقف در کشور اقداماتی انجام می‌دهد شما مسئله آق‌مشهد را ببینید یک وقفی که بالغ بر 200 سال قدمت دارد چرا به یکباره در رسانه‌ها اینطور مورد هجمه قرار می‌گیرد یا موضوع دماوند را ببینید که چطور خبر کذب منتشر می‌شود.
وی با بیان اینکه آق‌مشهد انفال نیست، اظهار کرد: این زمین‌ها پنج هزار و یکصد هزار هکتار است و جنگل هیرکانی نیست جنگل دست کاشت است.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه مازندران با بیان اینکه جنگل‌های آق‌مشهد سابقه ثبتی دارد، اظهار کرد: عرصه وقف است و عیان وقف نیست، مراقبت از درختان و حفاظت از آن‌ها بر عهده منابع طبیعی و سازمان جنگل‌ها است.
این مسوول با انتقاد از گزارش پخش شده در صدا و سیما اظهار کرد: خبرنگار محترم در جنگل‌های هیرکانی فیلم گرفته و پخش کرده در حالیکه جنگل‌های آق‌مشهد هیرکانی نیست و دست کاشت است.
حجت الاسلام حیدری با بیان اینکه مظلوم‌تر از اوقاف گیر نیاوردند، اظهار کرد: در خصوص دماوند این قله وقف نیست و موقوفه ملار مربوط به قریه و مراتع ملار بوده که پیشینه
 ۹۰ ساله دارد.
وی با اظهار اینکه این موقوفه به تملک پهلوی اول درآمده بود و در سال ۱۳۳۲ در دادگاه به وقفیت برگشت، ادامه داد: در سال ۷۴ نیز در شعبه ۲۹ دیوان عالی کشور وقفیت پلاک ۶۸ و۶۹ اصلی بخش لاریجان ۷ محرز شد و در سال ۸۴ نیز پس از طی تشریفات قانونی ثبت املاک، پلاک‌های فوق را به نام موقوفه بر اساس قوانین موضوعه کشور تثبیت کرده است.
حیدری با اظهار اینکه این موقوفه مربوط به یک قریه و مراتع آن در اطراف کوه دماوند است، تاکید کرد به هیچ وجه این وقف شامل قله دماوند نمی‌شود.
حجت الاسلام حیدری با تاکید براینکه هیچ مستندی مبنی بر وقفی بودن قله دماوند وجود ندارد، یادآور شد: پیشینه وقف ملار به سال ۱۳۴۱ قمری و بیش از ۹۰ سال پیش برمی‌گردد و وقف نامه آن مربوط به سال ۱۳۰۲ است و عده‌ای بدون تحقیق و اطلاعات کامل، موضوع وقف قله دماوند را مطرح می‌کنند.
مدیرکل اوقاف مازندران با اظهار اینکه اوقاف متولی دفاع از اموال وقفی است با تکذیب وقفی بودن قله دماوند گفت: محدوده ملار وقف محسوب می‌شود و هدف تخریب کنندگان و سودجویان این است که با تخریب اوقاف، پوکه و مواد معدنی موجود در آن را برداشت کنند.

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی