آخرین اخبار :
  • منتشر شده در چهارشنبه, 11 تیر 1399 14:18
درباره سرمایه‌گذاری ۴۵۰ میلیارد تومانی دولت برای کاهش ضایعات برنج مازندران؛

خسارت شلتوک‌ها!

 
 
 
 

تبدیل شالی به برنج سفید که به خاطر هرز رفتن بخشی از دسترنج کشاورزان همواره یک دغدغه مهم بخش کشاورزی مازندران محسوب می‌شد، از سال ۹۲ تا کنون با سرمایه‌گذاری ۴۵۰ میلیارد تومانی و نوسازی ۳۷۰ واحد شالیکوبی تا حدود زیادی رفع و به کاهش هدررفت برنج از ۲۰ درصد به کمتر از هفت درصد منجر شده است.
وزارت جهاد کشاورزی همزمان با آغاز به کار دولت تدبیر و امید به برنجکاری در استان‌های شمالی در حوزه زیر ساختی و مکانیزاسیون توجه ویژه داشته، به طوری که در این سال‌ها علاوه بر اجرای طرح‌های زیر بنایی از جمله  تسطیح، نوسازی و یکپارچه سازی و همچنین زهکشی زمین‌های زراعی، ماشین آلات مخصوص شالیکاری را با تسهیلات ارازان قیمت بدون محدودیت در اختیار کشاورزان قرار داده است.
اصلاح شالیکوبی‌های سنتی، آخرین مرحله زنجیره تولید برنج محسوب می‌شود؛ مرحله‌ای که اگر چه خوب شروع شده ولی نیازمند تداوم است چرا که همچنان حدود ۶۰ درصد از شالی‌هایی که با هزینه سنگین، دغدغه و مشقت توسط کشاورزان تولید می‌شود در شالیکوبی‌های سنتی به لحاظ کیفی و کمی خسارت قابل توجهی می‌بیند. اگر چه در این مدت حدود ۴۲درصد از این واحدها با تسهیلات ارزان قیمت مدرن و پیشرفته شدند.
طبق آمار سازمان جهاد کشاورزی مازندران از یک هزار و ۲۶۸ واحد شالیکوبی استان که از سوی سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت و جهاد کشاورزی دارای پروانه بهره‌برداری است، ۹۵۰ واحد فعال هستند که با حمایت‌های دولت از هفت سال پیش تاکنون ۳۷۰ واحد شالیکوبی استان پیشرفته و مدرن شدند که اکنون ضایعات کیفی تبدیل شالی به برنج سفید در این واحدها به هفت درصد کاهش یافته است.
ضایعات کیفی به معنای کاهش میزان نیم دانه و شکستگی برنج است که در شالیکوبی‌های سنتی میزان شکستگی در هر ۱۰۰ کیلوگرم تا ۲۰کیلوگرم می‌رسد. اگر چه دانه‌های شکسته که به آن «نیم‌دانه»  گفته می‌شود در صنعت آرد برنج فراوری می‌شود، اما ارزش آن برای کشاورز یک‌سوم است.
بر اساس آمار سازمان جهاد کشاورزی مازندران سال گذشته حدود یک میلیون و ۴۲۰ هزار تن شالی در استان تولید و همه این مقدار شالی در واحدهای شالیکوبی‌های استان تبدیل به برنج سفید شد، یعنی به طور متوسط با تبدیل این مقدار شالی حدود ۹۵۰ هزار تن برنج سفید به دست آمد.
از آن جایی که حدود ۴۲درصد از شالیکوبی‌های استان مدرن‌سازی شدند یعنی به همین میزان شالی در این واحدها تبدیل به برنج سفید شد که ضایعات آن به کمتر از هفت درصد رسیده است و یا به تعبیر دیگر از حدود ۴۰۰ هزار تن برنج سفید استان که در واحدهای مدرن به دست آمد کمتر از ۵۰ هزار تن آن نیمه بود و بقیه که در شالیکوبی‌های سنتی تبدیل شده است مقدار نیمه آن به ۱۲۰ هزار تن رسید.
در تحلیل دیگر این آمار می‌توان گفت که  اگر سرانه مصرف برنج در کشور را ۳۶کیلو گرم محاسبه کنیم با افزایش تولید ۱۲۰ هزار تنی ناشی از کاهش شکستگی برنج  در شالیکوبی‌های مدرن ، برنج حدود سه میلیون و ۵۰۰ هزار نفر تبدیل به نیمه شد.
یکی دیگر از مزایای کاهش شکستگی و یا تولید نیم دانه ،افزایش محصول به لحاظ کیفی و کمی و در نتیجه بالا رفتن درآمد شالیکاران  است  چرا که کشاورز اگر شالی خود را در شالیکوبی های مدرن به برنج سفید تبدیل کند ، در هر تن تا ۱۳۰ کیلوگرم برنج سفید یکدست بیشتری به دست می آورد که می تواند با قیمت کامل به فروش برساند.

*گامی برای خودکفایی
رییس اداره فناوری‌های مکانیزه جهاد کشاورزی مازندران توجه دولت نسبت به اصلاح شالیکوبی‌های استان را تدبیر حرکت به سمت خودکفایی تولید برنج توصیف کرد و گفت: به دلیل فرسودگی و غیراستاندارد بودن خط تبدیل شالیکوبی‌ها، شلتوک، دچار خسارات و ضایعات بالای کیفی و کمی می‌شود به صورتی که میزان برنج شکسته تا حدود سه برابر استاندارد بالاتر می‌رود.
پرویز موسی‌نژاد توضیح داد: علاوه بر آن از اجزای حاصله از تبدیل شلتوک، از جمله پوسته، سبوس برنج، برنج‌های خرد و شکسته شده نیز استفاده اقتصادی با ارزش افزوده به عمل نمی‌آمد اما اکنون با مدرن شدن حدود نیمی از شالیکوبی‌های استان شاهد کاهش هدر رفت برنج سفید به عنوان نیم‌دانه هستیم.
این کارشناس برنج استان مازندران با اظهار این که امروز درصد شکستگی برنج در واحدهای شالیکوبی‌های مدرن به کمتر از هفت درصد رسیده است، بیان داشت: یعنی در هر ۱۰۰کیلو برنج سفید کمتر از هف درصد نیمه‌ دانه وجود دارد که اصلا نیاز به بوجاری نیست.
وی با توضیح این که در شالیکوبی‌های سنتی درصد تولید نیمه دانه تا ۲۰ کیلو گرم است که این مقدار تا سه برابر استاندارد است، تصریح کرد: یکی از مواردی که سبب کاهش قیمت برنج و در نتیجه پایین آمدن درآمد شالیکاران می‌شود، وجود نیمه دانه زیاد است.
رییس صنایع جهاد کشاورزی مازندران ادامه داد: با اصلاح ساختار شالیکوبی‌ها و مدرن شدن علاوه بر کاهش درصد شکستگی (نیم‌دانه) برنج سفید در بسته بندی‌های مختلف، بدون خاک و بسیار کیفی‌تر مستقیم آماده عرضه می‌شود؛ فرایندی که در شالیکوبی‌های سنتی اصلا وجود ندارد.
موسی نژاد یکی دیگر از مزایای شالیکوبی‌های مدرن را داشتن خشک کن‌های استاندارد دانست و گفت: زمان خشک کردن شالی نم دار از ۴۸تا ۷۲ ساعت در شالیکوبی‌های سنتی به  ۱۵ساعت در شالیکوبی‌های مدرن کاهش یافته است.
وی گفت: از آن جایی که تقریبا صد درصد شالی با کمباین‌های مخصوص به صورت مکانیزه برداشت می‌شود، اصلاح ساختار بقیه شالیکوبی‌های مدرن با خشک کن‌های استاندارد باید سرعت بیابد، چراکه شالی‌های نم دار باید در اسرع وقت خشک شوند و در فرایند تبدیل به برنج سفید قرار بگیرند.
این مسوول در عین حال گفت که بر اساس تصمیم شورای کشاورزی مازندران به هیچ عنوان مجوز ساخت و ایجاد صنایع شالیکوبی جدید در استان صادر نخواهد شد و حمایت‌ها فقط برای نوسازی واحدهای موجود است.

*مکانیزه شدن برنجکاری
رییس اداره فناوری‌های مکانیزه جهاد کشاورزی مازندران فرایند مکانیزه شدن برنجکاری در استان را از سال ۹۲ تا کنون را بی نظیر توصیف کرد و گفت: در این مدت بیش از ۲۵ هزار دستگاه تراکتور که پنج  هزار دستگاه آن مخصوص شخم و شیار و آب تخت کردن شالیزار است وارد استان شد.
موسی نژاد با اعلام این که دولت برای خرید تراکتور تا ۸۰ درصد قیمت آن تسهیلات پرداخت می‌کند، گفت که به همین خاطر هر سال بر تعداد تراکتورهای مخصوص شالیزاری در مازندران اضافه می‌شود.
رییس اداره فناوری‌های مکانیزه جهاد کشاورزی مازندران با تاکید بر این که شالیکاری در مازندران زنجیره‌ای شده است و به کارگیری تراکتورهای مخصوص شالیزاری برای کشاورزان یک الزام است، توضیح داد: برای نشاء مکانیزه، زمین‌های شالیزاری باید از حالت باتلاقی خارج شوند و به همین دلیل شالیکاران خود به خود به سمت استفاده از تراکتورهای سبک وزن می‌روند.
وی به ایجاد ۱۳۰ واحد بانک نشا و به کارگیری حدود سه هزار و ۵۰۰ دستگاه نشاء طی سال‌های اخیر در برنجکاری مازندران به عنوان دیگر فراینده مکانیزاسیون کشاورزی در استان اشاره کرد و گفت: امسال ۱۰۰هزار هکتار برابر با حدود نیمی از اراضی شالیزاری استان به دستگاه نشاکاری شدند که این آمار قبل از سال ۹۲ کمتر از ۱۰ درصد بوده است. موسی نژاد با بیان اینکه از سال ۹۲ تاکنون بیش از چهار هزار و ۵۰۰ دستگاه کمباین مخصوص برداشت شالی وارد مازندران شده است، گفت: اکنون حدود ۹۵درصد برداشت‌ها به صورت مکانیزه انجام می‌شود.
وی ۷۰ درصد هزینه تولید برنج را پرداخت دستمزد کارگران در نشاءکاری و درو دانست و گفت: امروز این هزینه‌ها با مکانیزه شدن از دوش شالیکاران برداشته شده و کاهش یافته است.
امسال ۲۱۵هزارو ۳۰۰ هکتار از زمین‌های کشاورزی مازندران زیر کشت برنج رفته است که هم اکنون بخش عمده‌ای از شالی‌ها درمرحله ظهور خوشه قرار گرفتند.
مازندران با تولید سالانه ۹۵۰ هزار تن برنج سفید،۴۲درصد برنج مورد نیاز کشور را تامین می‌کند. /ایرنا

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی