آخرین اخبار :
  • منتشر شده در سه شنبه, 19 فروردين 1399 09:27
با شیوع ویروس کرونا بیش از ۱۵ هزار کارگر در حوزه های گردشگری به طور موقت بیکار شدند

گردشگری مازندران زیرتیغ ویروس کرونا

 
 
 
 

در حالی حدود ۴۵ روز از شیوع ویروس کرونا در استان مازندران می‌گذرد که خسارت‌های ناشی از این ویروس بر گرده صنعت گردشگری این خطه شمال کشور به عنوان یکی از استان‌های گردشگرپذیر همچنان سنگینی می‌کند.
اگرچه دولت بسته‌های حمایتی را از پرداخت تسهیلات کم بهره تا استمهال تسهیلات دریافتی، مالیات بر درآمد، قبوض آب، برق، گاز و حتی سهم بیمه کارفرمایان و پرداخت بیمه بیکاری برای کارگران بیکار شده از این حوزه مصوب کرده که تا حدودی می‌تواند بخشی از ضرر و زیان حوزه گردشگری را در سطح استانی و ملی جبران کند، ولی بررسی سرانگشتی نشان می‌دهد که خسارت‌های ناشی از این ویروس به حوزه زیرساختی گردشگری (اماکن اقامتی) به دلیل لغو تمام رزروها و عدم پذیرش مسافر در اوج فعالیت این واحدها در نوروز به گونه‌ای است که صرف‌نظر از این مساعدت‌ها نیازمند تدابیر بهتری برای پس از شکست کروناست.

*برآورد خسارت های کرونا به گردشگری مازندران
بر اساس آمار رسمی، حدود ۲۰۲ واحد اقامتی رسمی دارای مجوز از میراث فرهنگی استان مازندران دارای ۷۶ هزار تخت هستند که کارشناسان اقتصادی با احتساب میانگین اجاره هر تخت یک میلیون و ۵۰۰ هزار ریال در روز در مدت ۱۵ روز تعطیلی نوروز به عنوان پیک مسافرپذیری در استان مازندران صرفا زیان‌های اقتصادی ناشی از درآمدهای محقق نشده ناشی از لغو پذیرش مسافر در این اماکن به حدود  ۱۵۰۰ میلیارد ریال می‌رسد.

*خسارت‌های سنگین و حمایت‌های ناچیز
دبیر جامعه هتل‌داران استان مازندران می‌گوید: ویروس کرونا در اوج فعالیت‌های هتل‌داری و واحدهای اقامتی در کشور شیوع یافت و خسارت‌های سنگینی را به این واحدها وارد کرد.
ایرج عاشوری گفت: کمک‌های دولت برای حمایت از واحدهای اقامتی و گردشگری به هر میزانی که مصوب شود، نمی‌تواند خسارت‌های اقتصادی ناشی از این بحران را به طور نسبی جبران کند و با تخصیص تسهیلات نیز باری از دوش این اماکن بر نمی‌دارد، بلکه می‌تواند باری به دوش آنها اضافه کند.
*کارت سفر بسته حمایتی پایدار
مالک هتل بادله ساری می‌گوید: به عنوان مثال اگر دولت بخواهد به هر هتل چهار یا پنج ستاره حدود دو میلیارد ریال تسهیلات ۱۲ درصدی پرداخت کند، این میزان تسهیلات چه دردی می‌تواند از این واحدهای اقامتی دوا کند، مگر اینکه به نوعی این واحدها را بدهکار بانک‌ها قرار دهد.
عاشوری، پیشنهاد داد تا دولت به جای تخصیص تسهیلات بانکی ارزان قیمت به واحدهای اقامتی همانند هتل‌های چهار یا پنج ستاره که نمی‌تواند دردشان را درمان کند، این تسهیلات را به صورت سرشکن در اختیار کارمندان و کارگران شاغل قرار دهد.
وی خاطرنشان کرد: کارت‌های سفر باید به گونه‌ای تدوین شود که صرفا دارندگان این کارت را مجاب کند که در مراکز اقامتی دارای مجوز قانونی پذیرش شوند تا از این قبل هم واحدهای ما پرکار می‌شود و هم کارکنان و شاغلان پس از کرونا می‌توانند با سفر به نوعی نشاط خود را بازیابند.

*بیکاری ۱۵ هزار کارگر  اماکن اقامتی در مازندران
معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران می‌گوید: با شیوع ویروس کرونا حدود ۱۵ هزار و ۷۰۶ کارگر دارای اشتغال در حوزه‌های گردشگری را به طور موقت بیکار کرد.
مهران حسنی اضافه کرد: اکثر مردم در شرایط فعلی کرونایی اقبال زیادی از خرید غذاهای آماده با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برای حفظ سلامتی خودشان ندارند و این روند نشان می‌دهد که باید حوزه‌های گردشگری صبورانه برای خاتمه این رویه منتظر باشند.

*بسته حمایتی برای کارگران واحدهای اقامتی
 معاون میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران اضافه کرد: دولت برای کمک به کارگرانی که تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرارداشتند، ولی به  دلیل شیوع ویروس کرونا و تعطیلی کارگاه‌هاشان بیکار شدند، مصوب کرد که بتوانند با مراجعه به سامانه بیمه بیکاری تامین اجتماعی برای مدت سه ماهه اسفند تا پایان اردیبهشت‌ماه از حقوق و مزایای بیمه بیکاری برخوردار شوند.
حسنی افزود: در این بخش تامین اجتماعی در استان نیز فراخوانی را برای کارگران صادر کرد و کارگران این بخش می‌توانند با ثبت نام در این سامانه از این مزایا استفاده کنند که تا حدودی می‌تواند بخشی از مشکلات اقتصادی این کارگران را از لحاظ معیشتی در زمان فعلی کاهش دهد.

*تسهیلات کم بهره برای اماکن اقامتی
معاون گردشگری مازندران می‌گوید: دولت برای کمک به اماکن اقامتی شامل هتل؛ متل، مراکز اقامتی و سایر اماکن دیگری خدماتی در این حوزه نیز تسهیلات کم بهره ۱۲ درصدی را مصوب کرده است که می‌توانند از این تسهیلات بهره‌مند شوند.
حسنی اظهارداشت: علاوه بر آن دولت در زمینه استمهال مالیات، حق سهم بیمه ۲۳ درصدی سهم کارفرمایان، تسهیلات قبلی این واحدها و هزینه خدماتی شامل آب، برق و گاز را برای مدت سه ماه ابلاغ کرد که دستگاه‌های مرتبط موظفند تا این مصوبه ابلاغی از سوی دولت را برای این واحدها اعمال کنند. / ایرنا

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی