آخرین اخبار :
  • منتشر شده در دوشنبه, 18 فروردين 1399 08:04
«خبرشمال» طرح فاصله‌گذاری اجتماعی و ضرورت مشارکت مردم در این طرح را بررسی می‌کند؛

لذت قرنطینه در اوج سلامتی یا ذلت خانه نشینی در اوج ابتلا؟!

 
 
 
 

 مائده مطهری زاده /


طرح فاصله‌گذاری اجتماعی از جمله طرح‌هایی است که دولت به منظور اعمال محدودیت و ممنوعیت تردد و تجمعات انسانی در روزهای شیوع کرونا در نظر گرفته است. طرحی که قرار است در سراسر کشور و با نظارت دستگاه‌های اجرایی ذیربط، همچون استانداری و نیروی انتظامی، به مرحله اجرا گذاشته شود و البته که این طرح بدون مشارکت‌ و همراهی مردم راه به جایی نخواهد برد.
با توجه به اینکه هنوز درمان مشخص و قطعی از قبیل واکسن یا دارو برای درمان کرونا ویروس (کووید 19) وجود ندارد، بسیاری از کشورها با اعمال ممنوعیت‌ها و محدودیت‌های شدید تردد در نظر دارند تا روزهای کرونایی را با موارد ابتلا و فوتی کمتر پشت سر بگذارند، زیرا در حال حاضر تنها راه مقابله با گسترش هرچه بیشتر این ویروس مهلک، تنها و تنها در خانه ماندن و به عبارت دیگر قرنطینه خانگی است.

*متفاوت‌نماها!
اما از آنجا که ایرانیان همواره سعی داشته‌‎اند تا متفاوت‌تر از دیگران به چشم بیایند، این بار نیز به جای پذیرش شرایط خطیر امروز و انتخاب داوطلبانه خانه نشینی و دوری کردن از حضور غیرضروری در بیرون از منزل، بدون هیچ ملاحظه‌ای، با حضور گسترده در خیابان‌ها و معابر، کمر به قتل خود و دیگران بستند!
گزارش‌های میدانی در سراسر کشور حکایت از آن دارد که مردم، پس از تعطیلات عید، احیانا به گمان اینکه کرونا را شکست داده‌ایم و دیگر خبری از آن نیست، به راحتی و بدون هیچ توجهی، در سطح خیابان‌ها ظاهر شده‌اند و همین امر نیز مقامات مسوول کشور و به ویژه وزارت بهداشت را نسبت به اوج‌گیری شدیدتر ویروس کرونا در ایران نگران‌ کرده است.

*فاصله‌گذاری اجتماعی را جدی بگیریم
اما طرح فاصله‌گذاری اجتماعی که، به ویژه پس از پشت سر گذاشتن تعطیلات نوروزی و همزمان با آغاز به کار برخی ادارات و دستگاه‌های اجرایی شکل جدی‌تری به خود گرفته است، نظر به اهمیت حفظ فاصله بهداشتی و ایمنی در مقابله با شیوع کرونا ویروس از سوی دولت انجام گرفته است و همانطور که در بالا به آن اشاره شد قطعا بدون مشارکت همه جانبه مردم، به بن‌بست خواهد رسید.
شنبه شانزدهم فروردین‌ماه بود که رییس محترم جمهور با بیان اینکه طرح فاصله گذاری اجتماعی با تبدیل به فاصله‌گذاری هوشمند ادامه خواهد یافت، اعلام کرد: باید برای دوره بازگشایی پس از اطمینان از ایجاد وضعیت تثبیت شده در مدیریت مقابله با کرونا پروتکل‌های متنوع و مختلف با دقت نظر در تمامی حوزه‌ها طراحی و متناسب با هر کسب و کار اجرا شود.
روحانی با بیان اینکه پروتکل‌های بهداشتی باید به گونه‌ای طراحی شود که همه مردم اعم از ارباب رجوع، کارمند، کارگر و کاسب بدانند و مطمئن باشند در محیط کار و بیرون از خانه با رعایت این پروتکل‌ها می‌توانند درصد بالایی اطمینان خاطر داشته باشند که از سلامتی برخوردار خواهند بود، ادامه داد: باید اطمینان حاصل کنیم که از چه زمانی دانش‌آموزان و دانشجویان می‌توانند با سلامت کامل به مراکز آموزشی مراجعه کنند؛ لذا رؤسای کمیته‌ها باید با روش‌های دقیق، مطالعات و ارزیابی‌های لازم را انجام بدهند تا بر اساس آن ستاد ملی مقابله با کرونا تصمیمات لازم را اتخاذ کند.
رییس جمهور با بیان اینکه باید در نظر داشته باشیم که اگر کرونا برای مدتی باقی بماند باید آن را به گونه‌ای مدیریت کنیم که زندگی مردم با مشکل توأم نباشد، گفت: نباید بدون مطالعه و دقت نظر تصمیم گرفت؛ مردم باید بدانند هر تصمیمی که در دولت گرفته می‌شود مبتنی بر مطالعات دقیق علمی و با مشورت همه متخصصین است.

*تاکید بر حفظ فاصله اجتماعی
استاندار مازندران نیز در همین رابطه در روزهای اخیر با بیان اینکه نتایج اجرای طرح فاصله‌گذاری اجتماعی در استان امیدوار کننده است، گفت: مردم مازندران با همراهی خوب خود طرح فاصله‌گذاری اجتماعی را به یک پیروزی در برابر کرونا تبدیل کردند.
احمد حسین‌زادگان همچنین در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا نیز بر ادامه برنامه‌های مقابله با کرونا تاکید کرد و افزود: طرح‌ها و برنامه‌های مقابله‌ای با ویروس و همکاری‌های دستگاه‌های مسوول و مردم تا رفع ویروس منحوس کرونا باید تداوم یابد.
حسین زادگان در بخش دیگری از سخنانش نیز تصریح کرد: با وجود تاکیدات صورت گرفته و نظارت دستگاه‌های مسوول برای نظارت بیشتر و رعایت فیزیکی مردم و اصناف، موازین ابلاغی در برخی مشاغلی که مردم با آنها سروکار دارند رعایت نمی‌شود.

*مصوبات استانداری مازندران در روزهای کرونایی
عباس مهدوی مدیرکل روابط عمومی استانداری مازندران نیز در این باره و در پاسخ به ابراز نگرانی ما در خصوص اعمال ممنوعیت و محدودیت‌های تردد و تجمعات در استان و اینکه آیا در این شرایط حساس ابتکار عمل در دست استانداری است یا همچنان باید منتظر دستور از مقامات بالادستی باشند یا خیر، گفت: اغلب بخشنامه‌ها از سوی ستاد ملی مقابله با کرونای کشور به سراسر استان‌ها ابلاغ می‌شود و از این لحاظ هیچگونه تفاوتی میان شهرها و استان‌های مختلف کشور با یکدیگر وجود ندارد.
مهدوی ادامه داد: البته استانداری مازندران با توجه به برخی مولفه‌های خاص استان، همچون قطب کشاورزی بودن مازندران و اینکه در شروع فصل کشت و زرع قرار داریم، مصوبات منحصربفردی را در جلسه اخیر ستاد استانی مقابله با کرونا داشته است که از آن جمله می‌توان به طرح ممنوعیت استفاده از کارگران غیربومی برای فصل کشاورزی اشاره کرد.
بر اساس گفته‌های مدیرکل روابط عمومی استانداری مازندران، به دستور استاندار محترم مازندران، مقرر شده است تا علاوه بر ممنوعیت استفاده از کارگران غیربومی، کشت مکانیزه به وسیله تجهیزات و ماشین‌آلات و به صورت مکانیکی در این روزهای کرونایی در اراضی کشاورزی مازندران رونق گیرد که از آن جمله می‌توان به کمک ضرب‌العجل برای خریداری 100 عدد ماشین نشاکار که تاکنون در بانک کشاورزی استان در نوبت دریافت تسهیلات قرار داشتند اشاره کرد، چرا که هرچه تعداد ماشین‌‎آلات کشاورزی بیشتر شود، از سوی دیگر تعداد کارگر موردنیاز برای انجام زراعت کمتر خواهد شد و این امر در شرایط امروز، می‌تواند به جلوگیری از گسترش شیوع کرونا در میان کشاورزان عزیز بسیار کمک کننده باشد.
مهدوی تصریح کرد: راه اندازی گشت فوریت‌های اجتماعی در تکمیل طرح فاصله‌گذاری اجتماعی نیز از جمله دیگر برنامه‌های استانداری مازندران در این روزهاست.
وی در توضیح مطلب فوق افزود: گشت فوریت‌های اجتماعی که بناست به کمک نیروی انتظامی استان، شکل گیرد، برای نظارت بر اجرای پروتکل‌های بهداشتی توسط برخی صنوف همچون نانوایی‌ها و سوپرمارکت‌ها که حضورشان برای تامین مایحتاج روزانه مردم ضروری است، به راه می‌افتد و در صورت مشاهده عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی از سوی آنها، بی‌شک پلمپ خواهند شد.
مهدوی همچنین با اشاره به تشکیل کارگروه اقتصادی مقابله با کرونای استان به دستور استاندار مازندران نیز تاکید کرد: بر اساس این دستور، معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار (جناب آقای خیریانپور) مسوول رسیدگی به وضعیت و بررسی میزان خسارات متحمل شده صنوف و واحدهای تولیدی کوچک و بزرگ بر اثر تعطیلی‌های ناشی از شیوع کرونا خواهند بود.
وی در پایان، نیز مبلغ کمک‌های بلاعوض به دستفروشان تایید شده از سوی شهرداری‎ها را نیز 1 تا 2 میلیون تومان اعلام کرد.
این اقدامات اگرچه در نگاه اول، به نظر کافی می‌رسند، اما مساله اصلی اینجاست که چرا هنوز هم استانداری‌ها باید منتظر ابلاغیه‌ها و دستورات از پایتخت بمانند و آیا بهتر نبود رییس جمهور دست‌کم برای یک بار به نمایندگان عالی خود در استان‌ها اعتماد می‌کردند تا آنها بتوانند در لحظه و با توجه به نیازهای استان به اعمال قانون شهروندان متخلف بپردازند؟!
و البته ما علاوه بر قدردانی از استاندار محترم جهت اقدامات ضدکرونایی، به عنوان نماینده افکار عمومی بر خود لازم می‌دانیم تا جای نقد و انتقاد نسبت به نواقص احتمالی حین انجام کار را برای خود محفوظ نگهداریم.

*سخن آخر با مردم!
خانه نشینی و گوشه عزلت گزیدن برای هیچکس آسان نیست! آن هم در شرایطی که دیگر از خانه‌های باصفای قدیمی و حوض و حیاط و درخت و... خبری نیست و همه هویت خانه در یک آپارتمان فسقلی خلاصه شده است! اما آنچه که در حال حاضر باید برای ما از اولویت برخوردار باشد، حفظ سلامتی خودمان و خانواده‌هایمان است و اگر در این روزها بی‌تفاوتی پیشه کنیم و بگوییم مرگ مال همسایه است و به ما ارتباطی ندارد، یعنی ساده‌انگارانه تن به خاک سرد مرگ سپرده‌ایم و این بار نه فقط خود را که همه عزیزان مان را نیز با خود به دل سیاه گور خواهیم برد.
فراموش نکنیم اگر توصیه‌های بهداشتی را جدی نگیریم و خانه نشینی داوطلبانه اختیار نکنیم، آن وقت گرفتار اجبار کرونا برای خانه ماندن خواهیم شد و خانه نشینی در اوج سلامتی و در کنار خانواده کجا و خانه نشینی در زیر سایه سنگین کرونا و بدون حضور خانواده کجا؟!
و باز یادمان باشد اگر این خانه نشینی چند هفته‌ای را تاب نیاوریم، ناگزیر به همسایگی طولانی مدت‌ با کرونا و تطعیلی کار و بار و زندگی به مدت بسیار طولانی و حتی برای چند ماه آینده خواهیم بود و آن زمان که مردم جهان، در حال برگزاری جشن شکرگزاری برای ریشه کن شدن ویروس کرونا در کشورشان هستند ما باید مشغول برپایی مراسم‌های عزاداری برای فوج فوج از عزیزان از دست رفته‌مان در تنهایی محض باشیم!
این دو تصویر را در ذهن داشته باشید و بدانید اگر کرونا را جدی نگیرید به زودی به واقعیت تبدیل خواهد شد!

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی