آخرین اخبار :
  • منتشر شده در چهارشنبه, 07 اسفند 1398 10:37
«خبرشمال» از قحطی ماسک در سایه تعطیلی تدبیر گزارش می‌دهد؛

جنگ با کرونا با دستان خالی؟!

 
 
 
 

 مائده مطهری زاده /


ماسک، دستکش و مواد ضدعفونی‌کننده در بیشتر داروخانه‌های سطح شهر مرکز استان پیدا نمی‌شود و همین قحطی نیز مایه نگرانی مردم شده است.
کرونا ویروس این روزها به خبر اول همه رسانه‌های رسمی و غیررسمی تبدیل شده است.
در روزهای اول، ابتدا موجی از اخبار و آمار مبتلایان و فوتی‌ها به راه افتاد که باعث اوج‌گیری تنش‌‎ها و نگرانی‌ها در میان مردم شده بود، اما کم کم به کمک اطلاعات فراوانی که از پزشکان متخصص و فوق تخصص درباره چگونگی رعایت مسایل بهداشتی و خوردن خوراکی‌های مفید برای افزایش و بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن در فضای مجازی انتشار یافت، از موج نگرانی‌ها کاسته شد.
اما موضوع گزارش ما نه به نحوه رعایت مسائل بهداشتی بازمی‌گردد و نه در رابطه با خوردن خوراکی‌‌ها و غذاهای مفید در این زمینه است.
موضوع اصلی گزارش ما، نحوه برخورد مسوولان با این ویروس بسیار مسری و گاهی کشنده است که متاسفانه به دلیل عدم اتخاذ تدابیر درست و بهنگام، به شیوع گسترده آن کمک کرده است.
هرچند اعلام و اطلاع رسانی دیرهنگام شیوع آن در قم، به دامنه‌دار شدن و شدت یابندگی آن انجامید، اما عدم مدیریت صحیح بحران نیز در ادامه، کار کنترل بیماری را دشوارتر کرد.
برای مثال به همین چالش قحطی ماسک در داروخانه‌ها بنگرید که چگونه مردمی را که به شدت در معرض اخبار بد آمار فوتی‌‌ها در استان‌های مختلف هستند، نگران‌تر کرده است.
در یک مشاهده میدانی از چند داروخانه سطح شهر، نشان می‌دهد بعد از ماسک، مایع ضدعفونی کننده و دستکش از جمله چیزهایی هستند که در داروخانه‌ها پیدا نمی‌شود.
یکی از افراد سالمند که بالای 70 سال سن داشت به خبرنگار ما گفت: با توجه به اخباری که از ابتلای این بیماری و به ویژه آمار بالای مرگ و میر در میان سالمندان وجود دارد، به چندین و چند داروخانه سر زدم تا برای خودم و همسرم که هر دو سالمند هستیم، مایع ضدعفونی کننده، ماسک و دستکش تهیه کنم که بعد از مراجعه به بسیاری از داروخانه‌های سطح شهر، تنها توانستم تعدادی دستکش و یک مایع ضدعفونی کننده، پیدا کنم و ماسک هم که اصلا انگار وجود خارجی ندارد!
فرد دیگری که عنوان می‌کرد، همسرش در خانه به سرماخوردگی دچار شده بیان می‌کرد: آن طور که در خبرها می‌خوانیم، افراد مبتلا به سرماخوردگی حتما باید برای مراقبت از خود و اطرافیان‌شان، از ماسک استفاده کنند، اما متاسفانه ماسک در هیچ داروخانه‌ای موجود نیست و اغلب با کاغذنوشته (ماسک در این داروخانه موجود نیست)، کار خود را راحت کرده و از پذیرش مراجعان سرباز می‌زنند و حتی وقتی برای خرید ماسک به چند داروخانه مراجعه کردم، گویی که چیز غیرمعمولی را از آنها خواسته باشم، مرا از سرشان باز کردند و این نوع برخورد، در شرایط حاد کنونی و با توجه به عمق و گستره شیوع ویروس که هر روز تعداد بیشتری را مبتلا و باعث مرگ عده‌ای می‌شود، هرگز از داروخانه‌داران و کارمندان‌شان پسندیده نیست و بهتر است دست کم حالا که مرهمی برای زخم‌های ما ندارند، با این رفتارشان نمک هم بر آن نپاشند.
یکی دیگر از مراجعان که مادر جوانی بود به همراه کودک خردسالش، منتظر بود تا پد الکلی را از داروخانه‌چی بگیرد، با ناراحتی از اینکه در این داروخانه هم نتوانست ماسک تهیه کند، ابراز داشت: متاسفانه هیچ داروخانه‌ای ماسک ندارد و ما نمی‌دانیم در شرایط حاد فعلی چگونه باید از خود و فرزندان‌مان مراقبت کنیم تا به این ویروس دردسرساز و کشنده مبتلا نشویم؟!
این مادر که استیصال و نگرانی از چهره‌اش می‌بارید ادامه داد: ما تا کی باید خودمان را در خانه قرنطینه کنیم؟ بالاخره برای خرید و سایر ضروریات زندگی مجبوریم که از خانه بیرون بزنیم و اما از طرفی عدم مجهز بودن به دستکش و ماسک که درصد ابتلا را به حداقل می‌رساند، باعث نگرانی است و ریسک رفت و آمد در اماکن عمومی را به شدت بالا برده است!
همه این نگرانی‌‌ها و قحطی ابزار و لوازم ضروری برای دفع شرِّ کرونا در حالی است که وزیر بهداشت چند روز گذشته، اعلام کرد در این باره جای هیچگونه نگرانی نیست زیرا ماسک به اندازه کافی در داروخانه‌های کشور توزیع شده است و حالا این قحطی ماسک در داروخانه‌ها حکایت از یک پارادوکس معنادار و عجیب دارد که با هیچ توجیهی قابل جمع نیست!
و از آن عجیب‌تر و قابل تامل‌تر آنکه خبر رسیده است پکیج‌هایی شامل ژل ضدعفونی کننده، ماسک و سایر لوازم جنگ با کرونا در بین نمایندگان مجلس به طور رایگان توزیع شده است و سوال اینجاست که مگر خون نمایندگان مجلس از موکلان‌شان رنگین‌تر است یا ....؟!
به هر ترتیب، آنچه که مشخص و واضح است اگر روند تدابیر اتخاذ شده برای مقابله با شیوع ویروس کرونا، به همین منوال پیش رود، شدت‌گیری شیوع این ویروس در میان مردم دور از انتظار نخواهد بود و به همین خاطر از مسوولان امر انتظار می‌رود، به جای دست روی دست گذاشتن و کنترل «دستوری» مساله، به صورت کاملا عملیاتی وارد گود مبارزه با کرونا شوند تا شاهد نتایج درخشان این تدابیر در جامعه در روزهای آتی باشیم.

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی