آخرین اخبار :
  • منتشر شده در سه شنبه, 06 اسفند 1398 12:22
«خبرشمال» حواشی انتخابات در مازندران را بررسی می‌کند؛

از تنوع طلبی قائم‌شهری‌ها تا پایان «سناتور آمل»

 
 
 
 

یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی با معرفی منتخبان به ایستگاه پایانی خود رسید اما حواشی این انتخابات همچنان ادامه دارد. مردمی که از کارچاق‌کنی، تهدید مدیران، رانت‌خواری، تصاحب اراضی مرغوب، مراودات مالی با شرکت‌ها و مؤسسات و... توسط نمایندگان خانه ملت سیر شده اند در مازندران به انتخاباتی پرشور روی آوردند اما آنچه که در این بین حائز اهمیت می‌نماید رفتار شناسی انتخابات در حوزه‌های مختلف انتخابیه است.
 مردمی که از نفوذها، رانت‌‌ها، ویژه‌خواری‌ها و سهیم شدن نمایندگان در درآمدهای پنهانی که سبب شده تا جذابیت‌های کرسی مجلس بسیاری از افراد را شیفته خود کند و طمع این همه خدمت، هزینه‌های میلیاردی و هنگفتی روی دست کاندیدا باقی بگذارد خسته شده بودند این بار هم در مازندران اتفاقا ویژه‌ای را رقم زدند تا جایی که اگرچه در برخی شهرها نظیر ساری منصور علی زارعی (اصولگرا) و علی بابایی کارنامی (مستقل) انتخاب شوند؛ هنوز هم طایفه‌گرایی  و رای منطقه‌ای، قومی و قبیله‌ای سبب شد تا منتخبان برای خانه ملت گزینش شوند اما برخلاف آن در برخی شهرها نظیر قائمشهر که به تنوع طلبی شهره است این دوره نیز مردم به همان رویکرد قدیمی خود یعنی تاکتیک تنوع طلبی روی آوردند. در شهرستان قائمشهر اگرچه تنوع طلبی به طور مستمر دیده نمی‌شود اما تنها در سه دوره ( دوره دوم و دوره سوم، ابوطالب حبیبی)، (دوره سوم و دوره چهارم صالح روحانی زاده قادیکلایی) و (دوره ششم و هفتم، ولی‌الله رعیت)، به طور متناوب به نمایندگان سابق خود رای دادند و در دوره‌های پنجم و هشتم (عزت‌الله اکبری تالار پشتی)، دوره هشتم و دهم (سید علی ادیانی‌راد) و دوره نهم و یازدهم (کمال علیپورخنکدار) به طور غیرمتناوب افراد با سابقه نمایندگی راهی مجلس شدند که این نشان می‌دهد از دوره هشتم نیز نگاه مردم مازندران به گذشته و عملکرد کاندیدا بوده است. اما هرچقدر در قائم‌شهر نگاه‌ها به سمت تنوع‌طلبی است _البته نمی‌توان به کلی گفت که نگاه قومی و قبیله‌ای در استان مازندران و یا شهرستان قائم‌شهر حاکم نیست_ در شهرستان بهشهر، نکا، گلوگاه هم نگا‌ه‌ها به سمت همین تنوع طلبی بوده است تا جایی که در این شهرستان بعد از یک دوره حضور علی محمد شاعری که با کسب ۷۰.۴۰۳ ٪ رای از مجموع ۱۶۷.۶۶۸ رای معادل ۴۱.۹۹٪ درصد آرا به مجلس دهم راه پیدا کرد و سوابقی چون استانداری گلستان را در کارنامه دارد از "غلامرضا شریعتی اندراتی" با ۵۷ هزار و ۹۴۵ رأی شکست خورد و با ۲۸ هزار و ۸۵۹ رأی مغلوب شد، البته مردم بهشهر، نکا، گلوگاه در دوره هشتم و نهم به طور متوالی احمدعلی مقیمی را راهی بهارستان کرده بودند و از دوره دهم به تنوع طلبی رسیدند. در حوزه انتخابیه نور و محمود آباد هم بعد از هفت دوره عضویت احمد ناطق نوری، دوره دوم سید مهدی حسینی‌نژاد و یک دوره عبدالوحید فیاضی که خاستگاه نوری داشتند این بار به دست محمودآباد ولی‌الله فرزانه افتاد تا چهارسالی را با او سپری کنند. شاید دلیل این نگاه مردم این حوزه انتخابیه، تبعیضاتی باشد که به حوزه محمودآباد شده است،در شهرستان آمل هم مردم بعد از چهار دوره سناتوری یوسفیان ملا (در دوره‌های هفتم، هشتم، نهم و دهم) با دخالت شورای نگهبان به رضا حاجی‌پور رسیدند.
نگاهی گذرا به افراد جدید نظیر مهدی سعادتی در بابل، کیوان مرادیان در حوزه انتخابیه قائم‌شهر، سیمرغ، سوادکوه، سوادکوه شمالی و جویبار،رضا حاجی پور (اصولگرا) در حوزه انتخابیه آمل، غلامرضا شریعتی (اصولگرا) در حوزه انتخابیه بهشهر، نکا و گلوگاه، ولی الله فرزانه (اصولگرا) در حوزه انتخابیه محمودآباد و نور، علی‌اصغر باقرزاده (اصولگرا) در حوزه انتخابیه بابلسر و فریدونکنار، سید شمس‌الدین حسینی (اصولگرا) در حوزه انتخابیه تنکابن، رامسر، عباس آباد و رامسر و محمدعلی محسنی بندپی (مستقل) در حوزه انتخابیه نوشهر، چالوس و کلاردشت نشان می‌دهد که مردم مازندران از آنچه در مجلس دهم روی داد و بر خلاف شعارهای نمایندگان بود و موجب ایجاد روند فرسایشی راضی نیستند مواردی نظیر دخالت در انتصاب‌ها! تا جایی که یک روز رئیس ستاد این نماینده در انتخابات به عنوان رئیس فلان دستگاه منصوب می‌شد و روز بعد رئیس ستاد فلان نماینده دیگر مدیریت و مسئولیت جدید می‌گرفت و این نمایندگان هم دائم همدیگر را متهم به دخالت در انتصاب‌ها می‌کردند، از طرفی گاهی این اختلافات و اتهام‌زنی‌ها از سوی نمایندگان از پشت درب‌های بسته به رسانه‌ها کشیده می‌شد.
مردم هم مات و مبهوت از اینکه افرادی که قادر نیستند تا اختلافات خود را حل و فصل کنند چگونه خواهند توانست تا در قوه مقننه قوانین کارآمد تصویب کنند و یا نظارت درستی بر عملکرد دستگاه‌ها داشته باشند، این موضوع به طبع سبب وخیم شدن اوضاع حوزه‌های انتخابی و ایجاد فضای چالشی با دامن زدن به هنجارشکنی‌های دیگر بود که نشان می‌د‌اد مفهوم خدمت‌گزاری دگرگون شده است. این موارد و نگاهی گذرا به رفتارهای انتخاباتی نشان می‌دهد؛ مردم هیچ تعارفی با آنان ندارند و اگر این عزیزان از مسیر منحرف شوند دیری نخواهد پایید که از اریکه قدرت به زیر کشیده می‌شوند.  
شایسته است تا منتخبان مردم در خانه ملت از گذشته درس بگیرند و به دور از حاشیه‌ها به روند توسعه حوزه انتخابیه بیندیشند و بدانند نمایندگی مجلس جایگاهی مردمی است؛ پس باید از جنس مردم بود تا صدای آن‌ها را شنید. از طرفی نباید در عزل و نصب‌ها دخالت کنند چراکه زمانی که مدیری با اعمال نظر نمایندگان  مجلس در دستگاهی منصوب می‌شود، نظارت بر فعالیت وعملکرد وی کم رنگ می‌شود و این مدیر فرصت خطا بسیار می‌یابد. از طرفی وظیفه‌ی نمایندگان نظارت بر اجرای قانون و قانون گذاری است..
 آنها می‌‌توانند با اتخاذ رویه ای واحد از کشاورزی، صنعت، اقتصاد، گردشگری، صادرات و واردات و... حمایت کنند و به سمت توسعه استانشان بروند نه اینکه به دنبال دخالت در عزل و نصب و فشار بر دولت‌ها باشند چراکه مداخله نماینده زیر سوال بردن اصل 57 قانون اساسی (اصل تفکیک قواست) و نماینده‌ای که قانون اساسی را زیر سوال می‌برد قطعا نماینده سالمی نخواهد بود.

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی