آخرین اخبار :
  • منتشر شده در دوشنبه, 05 اسفند 1398 12:04
«خبرشمال» از عقب ماندن سرعت مدیریت بحران از سرعت شیوع کرونا گزارش می‌دهد؛

بحران مدیریت بی‌رحم‌تر‌ از کرونا!

 
 
 
 

 مائده مطهری زاده /


یکی از روزهای سرد فوریه (بهمن ماه) از ووهان خبر رسید که ویروسی به نام کرونا چندین نفر را مبتلا کرده و چند نفری را هم قربانی!
اوایل، موضوع خیلی جدی نبود، اما بعد که کم کم دامنه گسترش و شیوع آن بیشتر و بیشتر شد و تعداد تلفات در چین افزایش یافت، بر موج نگرانی‌ها نیز افزوده شد.
در ابتدا عده‌ای آن را به دلیل مشابهت فراوان با ویروس خفاش، ناشی از خوردن سوپی به همین نام در چین اعلام کرده بودند، اما به تازگی روزنامه نیویورک پست آمریکا مدعی شده که منشاء ویروس کرونای جدید احتمالا آنگونه مقامات پکن مدعی هستند از بازار فروش حیوانات آبزی و یا وحشی شهر ووهان نیست و این ویروس احتمالا از بزرگ‌ترین و تنها آزمایشگاه ویروس‌شناسی چین در شهر ووهان به بیرون درز کرده و برای اثبات این ادعایش نیز به جلسه اضطراری اخیر با حضور مقامات بلندپایه کشور چین در خصوص لزوم و ضرورت کنترل و نظارت و بر ایمنی این آزمایشگاه، به مثابه مساله امنیت ملی چین اشاره کرد.
دولت چین قول داد که برای بیماران مبتلا، در عرض یک هفته بیمارستانی هزار تخت‌خوابی می‌سازد و ساخت.
به دلیل همزمانی شیوع بیماری، با آغاز سال نوی چینی و تعطیلات چینی‌ها و مسافرت‌شان به سایر کشورها، موجی از نگرانی در اکثر کشورهای مقصد، به راه افتاد.
همین طور که روزها یکی پس از دیگری طی می‌شد، از کشورهای آمریکا، کانادا و برخی کشورهای اروپایی نیز خبر می‌رسید که تعدادی از افراد به این ویروس مبتلا شده و عده دیگری نیز به سبب تشدید این بیماری، جان خود را از دست دادند.

*وضعیت قرمز در ایران از قم آغاز شد
در ایران هم تا همین چند روز پیش، همه چیز آرام بود، که ناگهان از قم خبر رسید که دو نفر از مبتلایان به این ویروس که بنا به اعلام جدید وزارت بهداشت، یکی از آنها بازرگانی بود که سفرهای غیرمستقیم به چین داشت، هر دو بر اثر این بیماری جان خود را از دست دادند و همین خبر نشان از احتمال شیوع ویروس در سایر مناطق ایران داشت.
هرچند که قبل از اعلام ابتلای دو نفر به کرونا، آنچه که موجبات نگرانی مردم را فراهم کرده بود، قبول پروازهایی با مبدا و مقصد چین از طریق شرکت هواپیمایی ماهان بود!

*جدیدترین آمار مبتلایان و فوت بر اثر ابتلا به کرونا
پس از قم در سایر شهرهای کشور نیز همچون تهران، اراک، گیلان و چند استان دیگر مواردی مشکوک به کرونا یافت شدند و براساس آخرین اخبار مرتبط در رسانه ملی تاکنون 787 مورد مشکوک شناسایی شده و ابتلای 43 نفر و مرگ 8 نفر از مبتلایان به این ویروس مهلک در کشور تایید شده است که از این میان، 7 نفر در قم، 4 نفر در تهران، دو نفر در گیلان، یک نفر در استان مرکزی و یک نفر در تنکابن بوده‌اند.

*تست کرونای دو مورد مشکوک در بابل منفی شد
در مازندران نیز نخستین اخبار نگران کننده با پیدا شدن دو مورد مشکوک در بابل منتشر شد که خوشبختانه بر اساس اظهارات دانشگاه علوم پزشکی بابل و مازندران، تست کرونای هیچکدام مثبت نبود.

*فوت مسافر تهرانی در تنکابن
تا اینکه روز گذشته، فوت یک نفر در تنکابن بر اثر ابتلا به ویروس کرونا ثابت کرد که سرعت انتشار کرونا از سرعت مدیریت بحران در ایران بسیار بیشتر است.
رییس دانشگاه علوم پزشکی مازندران نیز با تایید این خبر، طی ویدئویی اعلام کرد که این مسافر که از تهران به مازندران سفر کرده بود، با علائم بسیار حاد بیماری به بیمارستان مراجعه کرد و متاسفانه احیای قلبی نیز نتوانست این فرد را به زندگی بازگرداند.
موسوی اعلام کرد که جسد این فرد تا اعلام نتایج نهایی آزمایشات، در سردخانه نگهداری می‌شود تا جلوی انتشار بیماری گرفته شود.
موسوی به این نکته هم اشاره کرد که تاکنون آزمایشات مثبت کرونا در شهروندان مازندرانی دریافت نشده است.

*شایعه نسازید
پلیس فتای مازندران نیز تازه‌ترین اخبار، اعلام کرد که به آن دسته از سودجویانی که به شایعات در فضای مجازی در خصوص ویروس کرونا دامن می‌زنند.
سرهنگ سامع خورشاد، از مردم خواست تا اخبار مرتبط با کرونا را حتما و فقط از منابع رسمی و دانشگاه علوم پزشکی مازندران دنبال کنند.

*یک مورد مشکوک در نکا
همچنین مورد مشکوک دیگری نیز در نکا بستری شده است که بنا بر اظهار دکتر علیرضا خانجانی رییس شبکه بهداشت و درمان نکا علائم بیماری کرونا در یک پیرمرد 67 ساله مشاهده شده و به دلیل سابقه بیماری ریوی در وی، به احتمال زیاد نتایج آزمایشات منفی خواهد بود.

*به راه افتادن موج تعطیلی‌ها در پی شیوع کرونا
همزمان با افزایش نگرانی‌ها در خصوص شیوع و گسترش ویروس کرونا، مقامات کشور با توصیه‌های اکید وزارت بهداشت، تصمیم گرفتند بسیاری از مراکز آموزشی، دولتی و غیر‌دولتی، از جمله دانشگاه‌ها، مدارس، سینماها و... را تعطیل اعلام کنند تا به این ترتیب، از دامنه‌دار شدن این بیماری در کشور جلوگیری شود.

*تعطیلی مدارس، سینماها، کتابخانه‌ها و مهدکودک‌ها در مازندران
اداره کل آموزش و پرورش مازندران، مدارس را تا پایان هفته تعطیل اعلام کرده و همچنین بر اساس اعلام اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و اداره کل کتابخانه‌های عمومی و اداره کل بهزیستی مازندران، تمامی مدارس، سینماها و کتابخانه‌ها و مهدکودک‌های استان طی دو روز آینده تعطیل می‌باشند.

*لغو مرخصی تمامی کادر بهداشت و درمان در مازندران
همچنین، دانشگاه علوم پزشکی مازندران نیز مرخصی تمام کادر بهداشت و درمان و کلیه مراکز بهداشتی و درمانی استان را نیز تا اطلاع ثانوی لغو کرد.

*پلمپ سه داروخانه در بابل
ملاکریمی، دادستان شهرستان بابل نیز طی گفت‌و‌گویی اعلام کرد که با پیگیری‌های به عمل آمده، از طریق مامورین محسوس و نامحسوس سه داروخانه این شهرستان پلمپ شدند.

*مدیریت، فشل، اطلاع رسانی نابهنگام و ایجاد بازار سیاه ماسک و مواد ضدعفونی کننده
اما آنچه که بیش از همه موجب تعجب و تحیر و البته تاسف فراوان است، مدیریت فشل، اطلاع‌رسانی ناقص و نابهنگام و درست کردن بازار سیاه لوازم ضروری در مواقع بحران است و البته قبل از همه اینها، پنهان‌کاری مسوولان و تاخیر در اعلام وضعیت قرمز در ایران بوده و این در حالی است که معمولا در چنین شرایطی، با اعلام درست و به موقع اخبار و اطلاع رسانی‌های به هنگام افکار عمومی، جامعه را برای تشکیل سپر محافظتی در برابر بیماری آماده می‌سازند تا از شیوع گسترده‌تر آن جلوگیری شود.

*اعلام ممنوعیت خرید و فروش ماسک!
در همین راستا نیز، شوربختانه وزارت بهداشت با تاخیر چند روزه، در حالی از ممنوعیت خرید و فروش در داروخانه‌ها گفته است که به محض انتشار نخستین اخبار مرتبط، قیمت ماسک به صورت فضایی افزایش یافته است تا جایی که ماسک‌های فیلتردار چنانچه در داروخانه‌ها پیدا شوند، با افزایش قیمت 4 تا 5 برابری به فروش می‌رسند و یا حتی محلول‌‌ها و اسپری‌های ضدعفونی کننده نیز که تا قبل از این اتفاق، اصلا کسی به سمت آنها نمی‌رفت، اکنون، چنانچه در داروخانه‌ها اثری از آنها وجود داشته باشد، با قیمت‌های بسیار گزافی به مردم فروخته می‌شود.
*تشکیل صف‌های طویل در داروخانه‌ها و ترس از احتکار لوازم بهداشتی
در سایه همین فقدان مدیریت بحران است که در داروخانه‌ها، صف‌های طویل برای خرید محلول‌های ضدعفونی کننده و ماسک تشکیل می‌شود و مردمِ نگران و سرگردان که هر روز و هر لحظه با افزایش آمار ابتلا و فوت بر اثر شیوع ویروس کرونا مواجهند، در به در به دنبال لوازم ضروری برای محافظت از جان خود و اطرافیان‌شان هستند، اما تلاش‌هایشان بی‌نتیجه است، زیرا همانطور که گفته شد، به لطف بازار سیاه ماسک و محلول‌های ضدعفونی کننده، این لوازم یا در داروخانه‌ها پیدا نمی‌شود یا باید به قیمت‌های گزاف خریداری شود.

*تعطیل بودن مدیریت بحران!
احتکار ماسک و محلول ضدعفونی کننده توسط عده‌ای فرصت طلب نیز از جمله دیگر نگرانی‌هایی است که متاسفانه با تدابیر دستوری، (بشود و نشودهای معمول همچون اعلام ممنوعیت زبانی وزیر محترم بهداشت در خصوص خرید و فروش ماسک در داروخانه‌ها)، هرگز قابل جبران نیست! و باید گفت چنانچه مدیریت بحران در اینجا (کنترل بیماری با اتخاذ تدابیر درست) در ایران، به درستی اتفاق می‌افتاد، تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها و ... باید به عنوان آخرین گزینه مطرح می‌شد، اما از آنجا که مسوولان و مدیران و مقامات ایران، از عمق فشل و ناکارآمد بودن مدیریت خود در این باره مطلع‌اند، همان اول، به سراغ آخرین گزینه روی میز رفتند و حال آنکه چنانچه با این ویروس، به صورت درست و منطقی برخورد نشود، قطعا تعطیلی 365 روزه مراکز آموزشی و ... هیچ کمکی به بهبود شرایط نخواهد کرد!
شاید بهتر است اینطور گفته شود: مادام که مدیریت بحران در ایران تعطیل باشد، تعطیلی سراسر ایران و خانه نشین کردن مردم، هیچ کمکی به حل مشکل نخواهد کرد و در واقع این همان، جارو کردن مشکلات به زیر فرش است، که گرچه به صورت مقطعی، احتمال موفقیتش بالاست، اما در دراز مدت، قطعا عواقب جبران ناپذیری خواهد داشت.

*مراجع رسمی خاموش، شایعه سازان آنلاین!
در این میان، همان طور که در گزارش روز گذشته نیز به آن اشاره شد، نقش رسانه‌ها و البته مراجع رسمی، همچون دانشگاه‌های علوم پزشکی مازندران در ارائه و اعلام اخبار درست و لحظه به لحظه، قطعا بسیار حائز اهمیت است، چراکه دادن اخبار درست، فرصت سوء‌استفاده از شایعه پردازان را می‌گیرد تا به این ترتیب، از موج نگرانی‌ها در این باره کاسته شود و این در حالی است که در سایه خاموش ماندن مراجع رسمی همچون وزارت بهداشت، شایعه سازان هر طور دلشان خواست در فضای مجازی جولان دادند و با ارائه اخبار ضد و نقیض، گَردی از نگرانی و اضطراب را در جامعه پاشیدند!

*تذکر معلم دلسوز و محبوب بچه‌های ایران
در پایان خوب است، این تذکر دلسوزانه معلم محبوب بچه‌های مازندران و ایران، مبدع شهرک الفبا و جانباز هشت سال دفاع مقدس را ملاک عمل قرار دهیم که به همه به ويژه مديرانِ حكومت هشدار داد اين مساله انسانى را با نگاهى انسانى بنگرند نه سياسى!
فردوس حاجیان با اشاره به عدم اطلاع رسانی درست و به هنگام صداوسيما در پیشگیری از ابتلا به این بیماری، از رسانه ملی خواست، دست کم در درمان درست و به هنگام عمل کنند و در خاتمه نیز سخنان خود را که حاکی از عمق نگرانی از وضعیت فوق اضطراری در ایران بوده است، اینطور به پایان برد که ترسم از آن است در تدفين هم تنها بمانيم!

*چقدر بی‌رحم شده‌ایم!
این سرزمین روزهایی را در خاطر دارد که جوانانی از همین آب و خاک، در خط مقدم حاضر شدند و وقتی بمب‌های شیمیایی از هر طرف به سمت‌شان هجوم آورده بود و ماسک‌های مخصوص به شدت با کمبود مواجه بود، ماسک‌های خودشان را تقدیم دوستان‌شان می‌کردند و حالا به کجا رسیده‌ایم که در شرایطی متفاوت‌تر و خطرناک‌تر از دیروز و در حالی که جامعه به شدت به مهربانی و محبت نیاز دارد، ماسک‌های معمولی را که اتفاقا به وفور هم در ایران تولید می‌شود، از دسترس عموم خارج ساخته یا با قیمت‌های چند برابری به فروش می‌رسانیم و اینجاست که باید گفت: «اگر از کرونا نمیریم، حتما از بی‌رحمی همنوعان‌مان دیر یا زود خواهیم مرد!»

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی