• منتشر شده در پنج شنبه, 01 اسفند 1398 10:33
گزارش اختصاصی «خبرشمال» از دلایل مشارکت پایین زنان در انتخابات به‌عنوان کاندیدا؛

قصه پر‌غصه زنان

 
 
 
 

رضا شریعتی /


انتخابات مجلس شورای اسلامی و تبلیغات به ایستگاه پایانی خود نزدیک می‌شود اما چیزی که در این بین بیشتر از همه توجه را جلب می‌کند حضور اندک کاندیداهای زن در بین نامزدهای انتخابی است. در حالی که در کشورهای توسعه‌یافته، یکی از شاخص‌های توسعه‌یافتگی به نرخ مشارکت زنان در امور اجتماعی بستگی دارد اما در ایران به نظر می‌رسد زنان هنوز با این چشم‌اندازها فاصله دارند. در استان مازندران هم زنان نتوانسته‌اند به جایگاه واقعی خود برسند. پیشتر در خصوص زنان علیه زنان و مشکلات جامعه زنان، رقابت زنان با زنان و چندهمسری و نقش زنان در آن، گزارش‌های فراوانی در رسانه‌ها نوشته‌ایم و به این موضوعات پرداخته‌ایم اما اینک قصد داریم به این مقوله در گزارشی با عنوان «قصه پر غصه زنان» اشاره کنیم.
زنان نیمی از جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند و نقش آنان در جامعه به‎طور قطع بر کسی پوشیده نیست. اما چرا زنان در مازندران نماینده نمی‌شوند؟ شاید مشکل اصلی زنان خودشان باشد. آنان خودشان به باور درست در مورد خودشان نرسیده‌اند و همیشه جنس مذکر را برتر دیده‌اند، از طرفی گویا جامعه مردان نیز به زنان اعتماد کافی ندارند و ما نیز برای رسیدن به وضعیت مطلوب‌تر در این خصوص کافیست تا ببینیم در مازندران چند مدیر زن داریم، کدام مدیر زن موفق بوده است؟ چرا زنان در پست‌های مدیریتی منصوب نمی‌شوند و آیا جامعه مردسالار، اقبالی برای زنان قائل است؟ برای بررسی بهتر این موضوع به سراغ آمار کاندیداهای زن در 9 حوزه انتخابیه استان می‌رویم:
در حوزه انتخابیه ساری و میاندورود «کلثوم تقی‌پور طبقدهی»، «عالیه زمانی کیاسری»، «آسیه شریعت‌نژاد» (27 کاندیدا)، در حوزه انتخابیه بهشهر، نکا و گلوگاه «سمیه اکبری» (15 نامزد)، در حوزه انتخابیه بابلسر و فریدونکنار «سمانه ذبیحی» (9کاندیدا)، در حوزه انتخابیه نوشهر، چالوس و کلاردشت «رقیه صدیقی» (19کاندیدا)، حوزه انتخابیه آمل و لاریجان فاقد کاندیدای زن (14کاندیدا)، در حوزه انتخابیه نور و محمودآباد «زینب جلال»(12نامزد)،  حوزه انتخابیه قائم‌شهر، سوادکوه، جویبار و سیمرغ  فاقد نامزد زن (22 کاندیدا)، حوزه انتخابیه تنکابن، رامسر و عباس‌آباد  فاقد نامزد زن(17 کاندیدا)،  در حوزه انتخابیه بابل «معصومه بیگم طاهری» (36 نامزد).
در مجموع 8  زن  در میان171  نامزد نهایی دیده می‌شوند و شاهد حضور و مشارکت حدود 5 درصد زنان هستیم که درصد بسیار پایینی است و همین تمایل پایین زنان، بهترین پاسخ است بر این سوال که چرا مازندران در طی این چهار دهه، یک نماینده زن نداشت.
به همین بهانه به سراغ سمیه قاسمی طوسی مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری مازندران رفتیم. وی ضمن پذیرش این نکته که حضور زنان به‌عنوان کاندیدا، کم‌رنگ بوده‌است، گفت: ما همان‌طور که اجازه دخالت درخصوص انتصاب‌ زنان دستگاه اجرایی را نداریم،  نمی‌توانیم در انتخابات نیز مردم را وادار کنیم به فرد خاصی رای بدهند.
 وی با بیان اینکه وظیفه اصلی دفتر امور بانوان و خانواده استانداری،  «سیاست‌گذاری و مطالبه‌گری» است، گفت: از مدیران انتظار داریم تا به سهم 30 درصدی وعده داده شده توسط ریاست‌جمهوری در خصوص انتصاب بانوان جامه عمل پوشانده شود.
این مسوول با اشاره به این‌که این یک حقیقت است که نمایندگان و مدیران زن، تخلّفات کمتری  داشتند به افزایش سهم حضور زنان در کرسی‌های مدیریتی و تصمیم‌گیری در مازندران اشاره و خاطرنشان کرد: در حوزه زنان و در بحث مدیریتی طی دو سال اخیر،  از دو درصد به پنج درصد در انتصاب‌ها رسیدیم و انتصاب یک بانو به‌عنوان معاون استاندار در مازندران برای نخستین بار در ماه گذشته رخ داد و همین حکایت از آینده روشن و حرکت رو به جلو برای زنان فرهیخته و مدیران زن در مازندران دارد.
قاسمی طوسی با تاکید بر اینکه نمایندگان باید در حوزه زنان،  قوانین حمایتی بیشتری تصویب کنند، افزود: تمایل پایین زنان به کاندیداتوری برای نمایندگی مجلس و حتی انتخابات شورای شهر، دلایل مختلفی دارد که ریشه‌های تاریخی و نگاه مردسالار بخشی از آن است.
وی با بیان اینکه جامعه به این نتیجه رسیده است که باید از زنان در پست‌های مدیریتی،  مجلس شورای اسلامی و شوراهای شهر و روستا استفاده شود، تصریح کرد: باور من این است که اگر از زنان در کرسی‌های اجرایی استانی و شهرستانی استفاده بیشتری شود، اعتماد به نفس لازم نیز در جامعه زنان تقویت خواهد شد و آنان را برای رأی دادن به کاندیداهای زن در رقابت‌های انتخاباتی تشویق خواهد کرد.
مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری با اشاره به کارهای زیربنایی در این خصوص گفت: برنامه‌های متعددی برای دانش‌آموزان داریم و آنان را به حضور در تشکل‌های مختلف دانش‌آموزی تشویق کردیم تا روحیه مشارکت سیاسی و اجتماعی را بین‌شان تقویت کنیم.
وی با بیان اینکه از طرف دیگر زنان برای گرفتن حق خود ناچار به جنگیدن مضاعف هستند، افزود: در حوزه قوانین ناعدالتی‌هایی وجود دارد که باید با آن مقابله کرد.
قاسمی طوسی با اشاره به اینکه این موضوع از طرف دیگر به کمبود اعتماد به نفس در میان زنان برمی‌گردد، اظهار کرد: از زنان توانمند می‌خواهیم در امور اجتماعی مشارکت بالاتری داشته باشند و از رسانه‌ها نیز می‌خواهم در فرهنگ‌سازی کنار ما باشند.
گفتنی است تعداد نمایندگان زن مجلس باید متناسب با نسبت جمعیتی آنان در کشور باشد اما در استان مازندران حدود 5درصد از نامزدها را زنان تشکیل می‌دهند. مطالبه کرسی‌های بیشتر برای زنان با توجه به زنانه شدن مشکلات،  مطالبه به‌حقی است و به نظر  احزاب و برخی تشکل‌های تخصصی حوزه زنان، رسانه‌ها و حتی رجال سیاسی استان، باید مطالبه‌گری کنند تا در آینده نزدیک، شاهد شکسته شدن طلسم حضور یک یا چند نماینده از مازندران در مجلس شورای اسلامی باشیم.

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی