آخرین اخبار :
  • منتشر شده در پنج شنبه, 01 اسفند 1398 10:30
ارزیابی «خبرشمال» از آخرین رویدادهای مربوط به انتخابات در سه استان گلستان، مازندران و گیلان؛

از جمعه تا «مجلس قوی»

 
 
 
 

سرویس سیاسی /


روز جمعه دوم اسفندماه، سی و هفتمین انتخابات عمر چهل و یک‌ساله جمهوری اسلامی برگزار می‌شود. برابر آمار در آخرین انتخابات «ریاست جمهوری دوره یازدهم» و «شوراهای شهر و روستای دوره پنجم» که همزمان بود و در روز جمعه 29 اردیبهشت ماه سال 96 برگزار شد، حدود 75 درصد از واجدان شرایط رأی دادن در آن شرکت کردند که برابر میانگین جهانی و از جمله در مقایسه با کشورهایی که خود را خاستگاه و  مهد دموکراسی می‌دانند، آماری ارزشمند است و حکایت از مردمی بودن نهادهایی دارد که از دل این آرا، برآمدند.
انتخابات و ازجمله همین انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی، نوعی آزمون و مسابقه و مصاف است که در نهایت، دو برنده خواهد داشت. برنده اول منتخبان مردم هستند که با آرای اعتمادی که از اکثریت رأی‌دهندگان گرفتند، به کرسی مورد نظر راه می‌یابند و به مدت چهار و یا هشت سال در آن جایگاه به نمایندگی از مردم حوزه انتخابیه، حضور دارند. اما دومین برنده درحقیقت قاطبه رأی‌دهندگان هستند که در سایه شکل‌گیری یک مجلس قوی، منتفع خواهند شد و آنچه که ما در این نوشتار قصد داریم بر آن تأکید کنیم همین نکته است.
رهبر معظم انقلاب(حَفِظَهُ اللهُ) در آخرین خطبه‌های نمازجمعه خود از ضرورت «قوی‌شدن» گفتند و باور ما این است که یکی از مظاهر قوی شدن ایران، داشتن مجلسی قوی است.
عنوان مجلس قانون‌گذاری در برخی کشورها چون روسیه «دوما»  به‌معنای خانه است و در جمهوری اسلامی ایران نیز به مجلس شورای اسلامی، «خانه ملت» گفته می‌شود. این عنوان به‌واسطه حضور نمایندگانی از طرف مردم تمام شهرهای کشور در این نهاد انتخابی است و توقع نخست ما این است که سطحی قابل قبول از «مشارکت» با کیفیتی «آگاهانه» اتفاق بیفتد. در این صورت می‌توان امیدوار بود که از فردای پس از انتخابات و مشخصاً با آغاز به کار مجلس یازدهم، شاهد شکل‌گیری یک مجلس مقتدر خواهیم بود.
یکی از انتقادهایی که به مجلس فعلی گرفته می‌شود همین است که از قوت و قدرت کافی برخوردار نبوده و در زمانی‌که شرایط اقتضا می‌کرد، نتوانست به‌گونه‌ای شایسته از حق مردم دفاع کند و حقوق موکلان خود را مطالبه نماید تا جایی‌که برخی منتقدان، مجلس دهم را ضعیف‌ترین مجلس تاریخ جمهوری اسلامی نام گذاشتند و ما صرف نظر ازین‎که تا چه اندازه این انتقادات، درست و تا چه حد غیرمنصفانه باشد باور داریم حضور نمایندگانی با پشتوانه بالای آرای مردمی، قدرت چانه‌زنی یکایک نمایندگان را ارتقا می‍دهد و در نهایت نیز به شکل‌گیری مجلسی مطالبه‌گر و جنگنده، منجر خواهد شد.
بر اساس مطالب گفته شده باور ما این است که همه ما وظیفه داریم از ساعات اولیه آغاز رأی‌گیری در شعبات اخذ رأی، با شناسنامه‌های خود در این مراکز حاضر شویم و به فرد و یا افرادی رأی دهیم که پیشتر نسبت به آنان، شناخت کافی داشته باشیم. «انتخاب برتر» و «انتخاب اصلح» یکی از فاکتورهای مهمی است که درصورت تحقق، به پیروزی تمام مردم حوزه‌های انتخابیه ختم خواهد شد و تمام تلاش ما نیز باید برهمین امر متمرکز باشد.
نکته دوم این‌که تا امروز که تنها دو روز تا انتخابات مجلس شورای اسلامی زمان داریم، و در این مدت تبلیغات میدانی، اوضاع سه استان مازندران، گیلان و گلستان آرام بود و هیچ درگیری و حادثه نگران‌کننده‌ای نیفتاد. هرچند در برخی حوزه‌ها به دلیل رد صلاحیت چهره‌های نامدار و نمایندگان فعلی، شادابی و نشاط لازم در انتخابات دیده نمی‌شود.
به طرفداران نامزدهایی که موفق به اخذ تأیید صلاحیت و حضور در رقابت‌های این دوره را به دست نیاوردند نیز پیشنهاد می‌شود حضور فعالانه در انتخابات داشته باشند و با مطالعه سایر نامزدها، اقدام به انتخاب نامزدی کنند که از نظر شرایط، بیشترین قرابت و هماهنگی را با نامزد اولیه مورد نظر آنان داشت و با انتخابات قهر نکنند چون قهر با صندوق رأی و حاضر نشدن در شعبات اخذ رأی حاصل و نتیجه‌ای برای آنان به‌همراه نخواهد داشت و براین اساس، بهتر است با امواج وسیع مردمی که در مازندران، گیلان و گلستان به سمت اعمال حق حاکمیت خود خواهند رفت همراه  باشند و در تشکیل یک مجلس قدرتمند با آحاد ملت، سهیم باشند.
نکته آخر این‌که نمایندگان فعلی و آتی مجلس شورای اسلامی نیز باید این نکته بدیهی را بدانند که کار نماینده، تصویب قوانین و نظارت بر اجرای دقیق همان قوانین است، نه مداخله در کار اجرا و تهدید مجریان به عزل از طریق لابی‌گری در راهروهای وزارت‌خانه.
اگر تا امروز هم برخی  نمایندگان به جای رفتن به دنبال نقش اصلی خود، در کار اجرا مداخله داشتند، کاری خلاف قانون بوده و اتفاقاً یکی از دلایل شورای محترم نگهبان در عزل برخی نمایندگان فعلی، همین اقدامات اعلام شد. به منتخبان مردم در روز جمعه دوم اسفندماه نیز توصیه داریم به وظایف و تکالیف اصلی خود تمرکز کنند و از راه اصلی منحرف نشوند.
یکی از انحرافات جدی که در کار برخی نمایندگان در همین سه استان مازندران، گیلان وگلستان دی همین چهارسال اخیر دیده شد، مداخله نمایندگان مجلس در کار دستگاه‌های اجرایی و منصوب کردن وابستگان ستادهای انتخاباتی خود در رأس دستگاه‌های شهرستانی بود که نقض صریح قانون و زیرپا گذاشتن اصول قانون اساسی است و بدیهی است فردی که بندهای قانون اساسی کشور که میثاق ملی ماست را به زیر پا بگذارد، قطعاً نماینده‌ای شایسته برای مردم نخواهد بود و از مردم سه استان شمالی  توقع داریم از انتخاب افرادی که از همین اکنون، وعده عزل مدیران را می‌دهند، رأی ندهند چون این افراد فردای پس از حضور در مجلس شورای اسلامی درخصوص احقاق حقوق مردم کاری نخواهند کرد و گامی بر نمی‌دارند.

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی