آخرین اخبار :
  • منتشر شده در سه شنبه, 29 بهمن 1398 11:21
«خبرشمال» برترین‌های انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی پنج حوزه انتخابیه مازندران و بررسی‌های میدانی را ارزیابی می‌کند؛

پیشـتازان جمعه(2)

 
 
 
 

سرویس سیاسی /


تنها سه روز تا دوم اسفندماه زمان داریم و نتیجه چند ماه تلاش نامزدهای انتخاباتی در ساعات اولیه شنبه مشخص خواهد شد. نامزدهای یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در چندماه گذشته نهایت تلاش خود را کردند تا موفق به جلب نظر و جذب آرای مردم شوند و با عنوان وکیل مردم، روانه «خانه ملت» شوند.
استان مازندران 12 نماینده از 9 حوزه انتخابیه دارد و  ما در بخش نخست این گزارش به چهار حوزه انتخابیه «بهشهر، نکا و گلوگاه»، «ساری و میاندورود»، «قائم‌شهر، جویبار، سیمرغ و سوادکوه» و «بابل» پرداخته شد و در این شماره «خبرشمال» قصد داریم به وضعیت رقابت در پنج حوزه انتخابیه «آمل و لاریجان»، «بابلسر و فریدونکنار»، «رامسر، تنکابن و عباس‌آباد»، «نوشهر، چالوس و کلاردشت» و «نور و محمودآباد» بپردازیم که در ادامه مورد بررسی قرار می‌گیرد.

حوزه انتخابیه آمل و لاریجان

این حوزه انتخابیه ازجمله حوزه‌های مهم و محوری در مازندران است به این دلیل که شهرستان آمل و جایگاه برجسته آن در اقتصاد و برخورداری از شهرک‌ها و نواحی صنعتی بزرگ در استان مازندران برکسی پوشیده نیست اما در طول چهار دهه گذشته، همواره یک نام از صندوق‌های انتخابات بیرون می‌آمد و آن نام «عزت الله یوسفیان ملا» بود. در تمام چهار مجلس هفتم، هشتم، نهم و دهم کسی از کاندیداها، یارای رقابت با یوسفیان ملا را نداشت اما در انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی و با اعمال نگاه سختگیرانه شورای محترم نگهبان،  این نماینده کهنه‌کار «خانه ملت» از گردونه رقابت‌ها حذف شد و احتمالاً رقبایش که با وجود وی، امیدی به پیروزی نداشتند،  جشن گرفتند. در هر حال انتخابات در این حوزه انتخابیه در غیاب یوسفیان ملا برگزار می‌شود. در غیاب این ریش‌سفید مجمع نمایندگان مازندران، در حوزه انتخابیه آمل و لاریجان، افراد زیادی آمدند اما ارزیابی‌ها از پیشتازی «رضا حاجی‌پور»،  «حسین جوادی»، «حسین قربانی»، «مجید اصغرزاده» و «حسن صائمی»
حکایت دارد و باید منتظر بود و دید نظر مردم بر کدام نام قرار خواهد گرفت. برخی بر این باور هستند که فضای انتخابات در این حوزه، کساد و بی‌رمق است و دلیل آن را در ردصلاحیت عزت الله یوسفیان ملا ارزیابی می‌کنند. این کارشناسان رصد و تحلیل فضاهای انتخاباتی بر این باور هستند که درصورت تأیید صلاحیت نماینده فعلی آمل، موجی از تحرک و نشاط به فضای انتخابات تزریق می‍شد، اتفاقی که البته رقم نخورد.

حوزه انتخابیه تنکابن، رامسر و عباس‌آباد

این حوزه انتخابیه نیز  یک نماینده دارد، اما به دلیل گستردگی حوزه و مشکلات متعددی که غرب استان در بخش‌های مختلف دارد موجب می‌شود توسعه با روندی کند محقق شود. در این چهار سال نیز انتقادات نسبت به شمس الدین شریعت‌نژاد نماینده مجلس دهم، بسیار بالا بود و همین موجب شد احتمال انتخاب مجدد شریعت‌نژاد برای بار دوم، بسیار بعید به نظر برسد. اما این حوزه انتخابیه در غرب استان که ورودی مازندران و پیشانی استان است، از دو کاندیدا «شمس الدین حسینی» و «علی شمس» به‌عنوان پیشتازان جمعه یاد می‌شود.  حسینی از چهره‌های اقتصادی استان است که بیشتر در خارج از استان و مشخصاً در تهران حضور و فعالیت داشت و در مقطعی در دولت احمدی‌نژاد نیز  وزیر اقتصاد شد. وی سابقه فعالیت حرفه‌ای  در ورزش را دارد ضمن این‌که  علی شمس نیز از مدت‌ها قبل فعالیت خود را آغاز کرد و با فاصله از سایر رقبا پیشی گرفته است.
یکی از مطالبات مردم این حوزه انتخابیه، توسعه‌نیافتگی  این منطقه است، مردم می‌بینند که بخش اعظمی از اعتبارات استانی، در مناطق و شهرهای مرکزی هزینه می‌شود و نماینده مردم نیز اقدامی نمی‌کند  اما  برخی نمایندگان به جای این‌که به دنبال تحقق مطالبات مردم باشند، ماجرای انتزاع تنکابن و رامسر  از  غرب مازندران و الحاق به شرق گیلان را طرح کردند  که هر از گاهی، موجی از خبر و اختلاف نظر در بین مردم منطقه ایجاد می‌کند.
در این انتخابات نیز یکی از مواردی که مورد نظر مردم این حوزه انتخابیه است این است که کاندیداها باید در این خصوص با مردم صادق باشند و در این خصوص نیز صریحاً اظهار نظر کنند.


حوزه انتخابیه نوشهر،  چالوس و کلاردشت

این حوزه انتخابیه نیز  مانند دو حوزه پیشین، تک‌نماینده‌ای است اما «قاسم احمدی لاشکی» نماینده دوره نهم و دهم مجلس در بسیاری از ارزیابی‎ها، پیشتاز است. نوشهر و چالوس و کلاردشت از نظر استان مازندران، حوزه‌ای مهم محسوب می‌شود چون این حوزه انتخابیه، طی چند سال اخیر همواره کانون موضوع جدایی از مازندران بوده و حتی قاسم احمدی لاشکی در چند مصاحبه رسمی، به‌نوعی مدیران ارشد استان را  تهدید به تأسیس استان مازندران غربی به مرکزیت کلاردشت کرد. با این حال و برای یک کرسی نمایندگی این حوزه انتخابیه، افراد زیادی کاندیدا شدند اما به نظر می‌رسد «قاسم احمدی لاشکی» یا «محمدعلی محسنی بندپی» در روز جمعه، موفق خواهند شد رأی و نظر اکثریت مردم را به خود جلب کنند و  پیروز میدان انتخابات شوند هرچند قاسم احمدی لاشکی در پاسخ به شهروندان، باید درخصوص طیف گسترده‌ای از معضلات از مبهم ماندن ماجرای امتیاز منطقه آزاد و اصرار بر تجزیه مازندران و ماجرای پسماند پاسخ دهد.


حوزه انتخابیه نور و محمودآباد

هرگاه سخن از حوزه انتخابیه نور و محمودآباد به میان می‌آید طیف متنوعی از مشکلات و ظرفیت‌ها هم‌زمان در مقابل چشم شهروندان رژه می‌روند و در صدر مشکلات، ماجرای دپوی زباله شهرستان محمودآباد است که تنها در چند قدمی دریای خزر واقع شده است.
«علی اسماعیلی» نماینده مجلس دهم  که در انتخابات 7 اسفندماه 94، در لیست امید قرار داشت در این چهار سال موفقیتی کسب نکرد و  ضمن این‌که بنا به دلایلی که بر کسی مشخص نیست موفق به اخذ مجوز صلاحیت خود را از شورای محترم نگهبان بگیرد هرچند اگر  حضور داشت نیز امکان این‌که موفق می‌شد بتواند آرای اکثریت مردم را کسب کند تقریباً محال  بود.    
بهرحال برای یک کرسی این حوزه انتخابیه نیز چندین نفر نام‌نویسی کردند که  از «سعید فرزانه» یکی از مدیران ارشد استانی سابق،  «عبدالوحید فیاضی» نماینده دور نهم مجلس از همین حوزه انتخابیه و «صدرالدین متولی» به‌عنوان پیشتازان این حوزه انتخابیه یاد می‌شود.
پایان سخن این‌که ما نیز مانند همه دوستداران کشور و استان مازندران، امیدواریم روز جمعه «مشارکت حداکثری» و «مشارکت آگاهانه» اتفاق بیفتد تا در نهایت به مجلسی قوی برسیم.

حـــوزه انتخابیه بابلسر و فریدونکنار

بابلسر و فریدونکنار در مرکز استان، ازجمله حوزه‌های مهم است و دلیل آن نیز به ظرفیت‌هایی چون برخورداری از ساحل دریای خزر،  ظرفیت‌های بندری، تولید برخی محصولات کشاورزی در مقیاس بالا و  وجود مراکز اقتصادی چون بهنمیر که در تمام استان منحصر به فرد است، برمی‌گردد.
اهمیت این حوزه انتخابیه به تا حدی بالا است که در ماجرای امتیاز منطقه آزاد، بابلسر و فریدونکنار نیز یکی از مدعیان این امتیاز بود و در نهایت و در طرح «منطقه آزاد سه‌لکه‌ای» یکی از سه نقطه، همین منطقه تعیین شد.  تیم حوزه انتخابیه نیز مانند حوزه انتخابیه آمل و لاریجان، یک نماینده در مجلس شورای اسلامی دارد و برای  همین یک کرسی، تعداد بسیاری نامزد شدند که برابر آخرین ارزیابی‌ها «ولی الله نانواکناری» نماینده فعلی مجلس شورای اسلامی و  «موسی فرهادی» در صدر هستند. البته برخی از نانواکناری به‌عنوان نامزد بی‌رقیب این حوزه انتخابیه یاد می‌کنند اما باید منتظر باشیم تا روز جمعه دوم اسفند شاهد تصمیم نهایی مردم باشیم. موسی فرهادی نیز از جمله نیروهایی خوش‌سابقه‌ای است که می‌تواند اعتماد اکثریت را به خود جلب کند.
وی که با عنوان پروفسور  موسی فرهادی از وی یاد می‌شود از نظر برخی، کاندیدای اصلح در حوزه انتخابیه  بابلسر و  فریدونکنار است چون  در شمار  دانشمندان برتر جهان در سال ۲۰۱۹  بود و  دکترای مهندسی مکانیک با گرایش تبدیل انرژی دارد و  عضو هیأت علمی و رییس دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل است.

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی