آخرین اخبار :
  • منتشر شده در دوشنبه, 28 بهمن 1398 12:30
آخرین ارزیابی‌های «خبرشمال» از برترین‌های انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی چهار حوزه انتخابیه مازندران در بررسی‌های میدانی؛

پیشـتازان جمعه

 
 
 
 


سرویس سیاسی /


چهار روز تا جمعه دوم اسفندماه روز برگزاری رویداد بزرگ سیاسی سال 98 زمان داریم و برخی شهرهای استان مازندران، به شکل یک ستاد انتخابات بزرگ درآمد. در تمام ساعات شبانه‌روز تردد طرفداران کاندیداها در خیابان‌های اصلی شهر جریان دارد و کاندیداها، سخت سرگرم آخرین تلاش‌ها برای جلب نظر مردم و کسب اعتبار و رأی از آنان هستند تا به «خانه ملت» راه یابند. کمپین‌ها و برنامه‌های تبلیغاتی از فضای مجازی به سطح کوچه و خیابان شهر آمده و جوانان پرانرژی، در مقابل ستادهای انتخاباتی کاندیدای مورد نظر خود، تجمع می‌کنند و با سردادن شعار و ایجاد فضای بانشاط و پرهیجان، تلاش دارند نظر اکثریت شهروندان را به منتخب برتر، جلب کنند.   
«خبرشمال» در راستای ایفای وظایف رسانه‌ای و تکالیف حرفه‌ای خود در چند سلسله گزارش اقدام به معرفی نقاط ضعف و قوت برخی کاندیداها کرد و در این گزارش نیز قصد دارد به چند چهره جلودار در چهار حوزه انتخابیه «بهشهر، نکا و گلوگاه»، «ساری و میاندورود»، «قائم‌شهر، جویبار، سیمرغ و سوادکوه» و «بابل» بپردازد.
نکته‌ای که لازم به طرح می‌دانیم این است که انتخابات در سیستم‌های دموکراسی و ازجمله در نظام سیاسی مردم‌سالاری دینی در جمهوری اسلامی ایران، همانند تزریق خون تازه و حیات‌بخش است و  توصیه و تأکید نخست ما «مشارکت آگاهانه و حداکثری» است تا به تشکیل مجلسی مقتدر منجر شود ضمن این‌که با انتخاب نمایندگان متعهد و کارآمد، بسیاری از مشکلات استانی و شهرستان نیز به سمت رفع و حل خواهند رفت.  

• حوزه انتخابیه ساری و میاندورود

رویدادهای این حوزه انتخابیه که دو نماینده دارد، از آخرین روز نام‌نویسی نامزدها تا امروز، همانند سیبی که به آسمان پرتاب شده باشد  چندین بار چرخ خورد و هنوز هم احتمال دارد شاهد رویداد تازه‌ای باشیم و «محمد دامادی» نماینده دور نهم و دهم مجلس،  که یکی از شانس‌های جدی دور یازدهم انتخابات مجلس است، برای بار سوم  نیز جواز تأیید را از سوی شورای محترم نگهبان دریافت کند اما در شرایط فعلی و با فرض نبود این نماینده جوان و بلند قامت، از «علی بابایی کارنامی»، «علی اصغر یوسف‌نژاد»، «دکتر عالیه زمانی کیاسری»، «منصور علی زارعی کیاپی» و «ابوالقاسم روحی سرخ‌کلایی» به‌عنوان احتمال‌های جدی پیروزی در روز جمعه دوم اسفند یاد می‌شود هرچند برخی نیز بر این باور هستند که شانس «دکتر کوروش جعفری» دیپلمات ساروی که از دو روز گذشته مورد تأیید شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان مرکز استان قرار گرفت نیز تکانی خورده است و حرکت گام به گام خود را به سمت مدعیان پیروزی آغاز کرده است. کوروش جعفری اهل روستای سقندیکلای ساری است و در دوره دهم نیز نامزد انتخابات مجلس شده بود و حدود 13 هزار رأی از مردم ساری و میاندورود گرفت.
 برخی درخصوص  حوزه انتخابیه ساری و میاندورود آشکار سخن از رکود و سکون می‌زنند و باور دارند حضور دامادی، این رخوت و سستی را به‌شکلی انفجاری از بین خواهد برد برخی نیز بر این باور هستند که روحیه محافظه‌کار شهروندان مرکز استان موجب شده انتخابات در این منطقه به‌صورت خزنده و آرام و زیرپوستی اما به قوت در جریان باشد. آنچه که مسلم است این است که مردم ساری و میاندورود در تمامی 36 انتخابات پس از انقلاب، بالاترین مشارکت را داشتند و توقع ما این است در این دوره نیز همان حماسه تکرار شود.

• حوزه انتخابیه قائم‌شهر، جویبار، سیمرغ و سوادکوه

این حوزه انتخابیه که همانند مرکز استان، دو نماینده دارد یکی از گسترده‌ترین حوزه‌های انتخابیه استان و حتی کشور است و بدیهی است در چنین وضعیتی، هم تعداد نامزدها، افزایش می‌یابد و هم احتمال پخش شدن آرا  در بین نامزدهای پرشمار بالا می‌رود اما دکتر «عبدالله رضیان» یکی از معدود افرادی بود که در دور دهم انتخابات مجلس در چنین حوزه‌ای، موفق شد آرای خیره کننده‌ای  از مردم بگیرد و به‌عنوان منتخب اول راهی «خانه ملت» شود. این نماینده بی‌حاشیه و متواضع برای انتخابات  دور یازدهم نیز بخت نخست پیروزی محسوب می‌شود و به گفته برخی تحلیل‌گران،  با وجود عملکرد درخشان «عبدالله رضیان» در موضوعاتی چون محورهای مواصلاتی، احیای کارخانه نساجی، کارخانه فرش ساوین و طیف گسترده‌ای از مشکلات که به‌واسطه حضور رضیان در کمیسیون صنعت، معدن و تجارت مجلس و دوستی نزدیک وی با وزیر صمت، مدیریت شد، پرونده منتخب اول این حوزه انتخابیه از همین الان مشخص است و سایر کاندیداها باید برای کرسی دوم در این حوزه انتخابیه رقابت کنند.
افزون بر رضیان، از «کمال علی‌پور خنکداری» و «کیوان مرادیان کوچک‌سرایی» و «رمضانعلی ملک» نیز به‌عنوان دیگر بخت‌های وکالت مردم حوزه انتخابیه قائم‌شهر، جویبار، سیمرغ و سوادکوه نام برده می‌شود.

• حوزه انتخابیه بابل


بابل نیز یکی از شهرهای مهم و محوری استان است که دو نماینده در «خانه ملت» دارد. در مجلس فعلی  که دوره دهم مجلس شورای اسلامی است  «علی نجفی خوشرودی» و  «حسین نیاز آذری»  وکالت مردم این حوزه انتخابیه را عهده‌دار بودند اما میزان نارضایتی عمومی از هردو نماینده  به دلیل استمرار توسعه‌نیافتگی به رغم وجود فرصت‌های عظیم  در حوزه‌های مختلف  اقتصادی، صنعتی، گردشگری و  وجود سرمایه‌های اجتماعی ارزشمند در این شهرستان، بالا بود و  برخی باور دارند این موضوع، یکی از انگیزه‌های  کنارکشیدن نجفی نماینده نخست  این حوزه انتخابیه  در دوره دهم برای انتخابات یازدهم بود.   بهرحال    این حوزه انتخابیه نیز ظرف چند روز گذشته و با آمدن دکتر «علی کریمی فیروزجایی»، نماینده نخست خود را شناخت و باور ما این است که نماینده اسبق بابل، برای دوره یازدهم نیز جواز حضور از مردم بابل خواهد گرفت و باید تا روز جمعه  دوم اسفند بردبار باشیم و در انتظار نماینده دوم بمانیم، نماینده‌ای که قطعاً از بین افرادی چون «مهدی سعادتی بیشه‌سری» و یا «حسین نیاز آذری» نماینده فعلی، «دکتر حسن حسن نتاج» و «حجت الاسلام علی اکبر ناصری» نماینده اسبق خواهد بود هرچند از نیارآذری نماینده فعلی مجلس شورای اسلامی انتقاد زیاد است و شهروندان اخطار کم‎کاری به وی دادند.

• حوزه انتخابیه بهشهر،
نکا و گلوگاه


این حوزه انتخابیه یکی از کم‌برخـوردارترین
مناطق مازندران است ضمن این‌که از ظرفیت‌های منحصربه‌فردی نیز برخوردار است. این منطقه می‌تواند یکی از کانون‌های اصلی صادرات مازندران و حتی کشور باشد و موجبات رونق اقتصاد استان و حتی اقتصاد محلی را فراهم سازد اما
بنا به ‌دلایلی که جای طرح آن اینجا نیست تا این لحظه بخش اعظمی از این ظرفیت، به  خدمت توسعه استان گرفته نشده و شهروندان شرق استان توقع دارند فردی را به نمایندگی از خود به «خانه ملت» بفرستند که کوتاهی‌ها را جبران کند و توسعه منطقه را شتاب دهد. برابر آخرین ارزیابی‌های «خبرشمال» در این حوزه انتخابیه گسترده و  متنوّع، چند نام جلودار هستند و قطعاً مردم در روز جمعه اقبال بیشتری به این افراد خواهند داشت ازجمله دکتر «علی‌محمد شاعری» که به‌رغم انتقاداتی که به وی وارد می‌دانیم اما مردم حوزه انتخابیه رضایت نسبی از عملکرد وی دارند و در این دوره نیز یکی از بخت‌های پیروزی است. دومین فردی که در این حوزه انتخابیه در جایگاه برتری در مقایسه با دیگران قرار دارد «غلامرضا شریعتی» است که مورد حمایت طیف گسترده‌ای از  نیروهای انقلابی و جریان‌های سیاسی اصولگرا قرار دارد.
 سومین فردی که درصورت این‌که موفق به اخذ تأیید صلاحیت خود شود موجی در انتخابات ایجاد خواهد کرد «سید احمد میری قلعه‌سری» است که مورد حمایت طیف‌های وسیعی از جوانان است. میری از نیروهای اجرایی و کاربلد منطقه شرق مازندران  است که بهتر از هر کسی،  گره‌های اقتصادی و همچنین بخش خصوصی اصیل منطقه را می‌شناسد و شیوه به‌کارگرفتن فعالان اقتصادی و رفع و حل مشکل اشتغال در شرق مازندران را می‌داند و همین موضوع، موجب اقبال گسترده نخبگان و مردم به وی شد. گفتنی است «سید احمد میری قلعه‌سری» در دوره دهم انتخابات مجلس نیز کاندیدا بود و ضمن کسب بیش از 40 هزار رأی، جایگاه دوم را به دست آورد و پدیده انتخابات «بهشهر، نکا و گلوگاه» شد.  «محمد جمشیدی اردشیری» فرزند نماینده اسبق همین حوزه انتخابیه نیز یکی از بخت‌های روز دوم اسفند در نظر گرفته می‌شود ضمن اینکه «علی اصغر شفیعی خورشیدی» نیز از دیگر بخت های این انتخابات سخن گفته می‌شود و باید تا روز انتخابات منتظر ماند و تصمیم نهایی  مردم را از مراجع رسمی شنید.

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی