• منتشر شده در یکشنبه, 27 بهمن 1398 12:23
مدیرعامل آب منطقه‌ای مازندران خبر داد؛

تهیه طرح جامع آب در مازندران

 
 
 
 

مدیرعامل آب منطقه‌ای مازندران میزان اعتبارصرف شده برای طرح آبرسانی و تصفیه خانه آب ساری را هزار و ۳۰۰ میلیارد ریال اعلام کرد.
محمد ابراهیم یخکشی در مراسم بهره‌برداری از طرح آبرسانی و تصفیه خانه آب ساری با اظهار اینکه آب سد شهید رجایی از طریق خط انتقال به قطر ۹۰۰ میلیمتر لوله فولادی به تصفیه خانه این طرح واقع در ۹ کیلومتری جنوب ساری انتقال می‌یابد، گفت: در طی مسیر با توجه به فشار آب علاوه بر احداث ایستگاه فشار شکن سه طرح نیروگاه برق ابی مقیاس کوچک با ظرفیت 4.16 گیگاوات ساعت برای استفاده مضاعف مورد استفاده قرار گرفت.
یخکشی با بیان اینکه تصفیه خانه ساری از طرح‌های منحصر به فرد کشور است، توضیح داد: این تصفیه خانه به روش متعارف با فیلتراسیون دولایه اجرا شده و قادر است یک هزار و ۵۰۰ لیتر در ثانیه آب را با تبدیل به کیفیت بسیار مناسب کند.
یخکشی با توضیح اینکه این آب تصفیه شده پس از تجمیع در مخزن ۱۰ هزار متر مکعبی در محل تصفیه خانه با طریق خط لوله به طول ۹ کیلومتر به ۲ مخزن ذخیره به ظرفیت ۲۰ هزار متر مکعبی منتقل می‌شود، بیان داشت: این تصفیه خانه‌ای شرب جمعیت ۴۰۰ هزار نفری ساری را تأمین می‌کند.
یخکشی با تاکید بر اینکه کیفیت آب شرب ساری از ۵۵ به ۷۷ ارتقا می‌یابد، گفت: کیفیت آب شرب به دلیل کیفیت پایین منابع آبرفت بسیار ارتقا یافته، به طوری که بسیاری از شاخص‌ها از جمله نیترات، آمونیوم، کدورت و سختی آب بهبود یافته است.
وی گفت: شرایط جغرافیایی اجرای طرح تصفیه‌خانه آب شرب ساری به گونه‌ای است که می‌توان علاوه بر شناساندن توانمندی‌های نیروهای انسانی در ساخت تجهیزات و امکانات، مقوله مدیریت مصرف بهینه آب برای فرهنگ‌سازی نیز وجود دارد.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای مازندران با اعلام اینکه ۷۰ درصد منابع آب استان سطحی و ۳۰ درصد آن زیرزمینی است، گفت: به دلیل بی‌توجهی به سدسازی همچنان شاهد به هرز رفتن منابع آب سطحی استان هستیم.
یخکشی با بیان اینکه آب زیرزمین به لحاظ کیفی شرایط مناسبی نداریم، گفت: بررسی‌ها نشان می‌دهد که آهن، منگنز، شوری و سختی آب زیر زمین یاستان زیاد است، یعنی آب شرب مناسبی به لحاظ کیفی نداریم.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای مازندران به تهیه طرح جامع آب شرب استان اشاره کرد و بیان داشت: با حمایت وزیر نیرو پل‌گذاری خوبی برای تأمین آب شرب استان شده است و اکنون ۴۹ شهر و ۸۰ درصد روستاهای استان در طرح جامع آب شرب استان لحاظ شدند.
وی توضیح داد: این طرح در قالب ۲ مجتمع آبرسانی شهری و روستایی است که تاکنون شش ردیف بودجه‌ای این طرح دارای کد بودجه هستند و طبق برنامه جامع آب شرب باید برای جمعیت 5 میلیون نفر آب شرب تأمین کنیم.
دکتر یخکشی به حضور مسافران و گردشگران به استان مازندران و نیاز و تأمین آب شرب آنان اشاره کرد و گفت: توقع داریم تا همه طرح‌های آب شرب استان دارای کد اعتباری و بودجه‌ای شوند.

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی