آخرین اخبار :
  • منتشر شده در پنج شنبه, 24 بهمن 1398 08:38
آخرین وضعیت بحران سفید در گیلان؛

مدیریت بحران یا بحران مدیریت ؟!

 
 
 
 

بارش سنگین برف ، باز هم مسوولین استان گیلان را
 غافلگیر کرد.
بارش شدید برف بسیاری از شهرستان‌های استان گیلان به‌ویژه کلان‌شهر رشت را سفیدپوش و زندگی عادی مردم را با اختلال مواجه کرده است.
عدم مدیریت بار دیگر نعمت برف در استان را به چالشی برای شهروندان بدل کرد و ثابت نمود که مدیران ما نیازمند مدیریت بحران هستند تا بتوانند در مواقع لزوم ، بحران را مدیریت کنند . استان گیلان علیرغم تجربه تکرار بارش برف نیمه سنگین در چند ساله اخیر ، هنوز نتوانسته برای این نعمت الهی مدیریت درستی اعمال کند . قطعی آب ، برق ، گاز و مسدود شدن خیابان ها .... گویای این مساله است که مدیران ما همچنان  در خواب زمستانی به سر می برند  و انگار خوابشان تمامی ندارد ...
بارش برف سنگین در استان گیلان که از اولین ساعات شب یکشنبه آغاز و تا ظهر روز سه شنبه ادامه داشت ، باعث مسدود شدن اکثر راه‌های اصلی و فرعی، در راه ماندن مسافران، قطعی برق، آب  اینترنت و مشکلات بسیار دیگری در استان شد .
طبق اعلام هواشناسی استان ، بارش برف در شهر رشت به 80 سانتی‌متر و در ارتفاعات به دو متر رسید  ومشکلات بسیار زیادی  را برای مردم ایجاد کرد .
شدت برف در بزرگراه قزوین- رشت موجب مسدود شدن راه‌ها و ماندن خودروها و مسافران در پلیس راه‌ امام‌زاده هاشم شد .

فوت 7 نفر در بارش سنگین برف
بنا به گفته مسؤولان اورژانس، شمار جان‌باختگان بارش سنگین برف در استان طی دو روز گذشته به هفت تن افزایش یافت .
به گفته مدیر مرکز حوادث و فوریت‌های پزشکی گیلان ، طی چند روز برفی اخیر تا ساعت 14روز گذشته دو فوتی در مأموریت‌ها ثبت‌شده بود که یک مورد مربوط به یک مرد 34 ساله که در اثر برف‌روبی از ساختمان سقوط کرد و در محل حادثه فوت شد و مورد دوم دیگر نیز مربوط به یک نوجوان 18 ساله بود که به گفته شاهدین صحنه در اثر ریختن برف از سقف ساختمان دچار ایست قلبی تنفسی شد و علیرغم تلاش نیروهای اورژانس و همکاران بیمارستان جان خود را از دست داد. اما در این میان کولیوند، رئیس اورژانس کشور طی گفتگویی اعلام کرد که تاکنون هفت نفر در گیلان براثر بارش سنگین برف فوت کرده و ۷۸ تن دیگر نیز مصدوم شده‌اند.

دپوی خودروها در محورهای منتهی به گیلان
رییس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهور ناجا از انسداد برخی محورهای منتهی به استان گیلان و دپوی خودروها در این محورها خبر داد.
سرهنگ نادر رحمانی در این باره اظهارکرد: بر اساس آخرین گزارش‌ها به علت وقوع کولاک در محور جاده قدیم و آزادراه قزوین به سمت رشت شاهد انسداد محور هستیم. همچنین محور سراوان به سمت فومن نیز به همین علت مسدود است.
وی ادامه داد: تلاش برای بازگشایی این محورها ادامه دارد؛ البته در حال حاضر وضعیت محورهای استان گیلان مناسب نیست و توصیه ما این است که شهروندان از تردد به سمت این مسیرها خودداری کنند.

۱۶۵هزار خانوار گیلانی همچنان برق ندارند
مدیرعامل شرکت توزیع برق گیلان گفت: بارش برف سنگین موجب شد که برق برخی از خانوارهای گیلانی قطع شود.اگرچه سریعا برخی خاموشی ها برطرف شد اما هنوز ۱۶۵هزار خانورا گیلانی برق ندارند.
جمشید طالبی با بیان اینکه از یک میلیون ۴۶۷هزار مشترک گیلانی در حال حاضر برق ۱۶۵هزار  مشترک قطع است، گفت: اغلب قطعی برق استان مربوط به شرق گیلان است.
وی یکی از دلایل اصلی تاخیر در قطع شدن برق را بسته بودن راه ها عنوان کرد و افزود: همکاران ما در تلاش هستند تا مناطق را شناسایی و نسبت به برق دارشدن خانوارها اقدام کنند که با تلاش بیشتر شهرداری با سرعت بخشی نسبت به راه گشایی ها، کار ما نیز سرعت بیشتری به خود خواهد گرفت.
طالبی خاطرنشان کرد: طبق جلساتی که قبل از بارش برف برگزار شد تمهیدات لازم برای جلوگیری از خاموشی ا اندیشیده شد و خوشبختانه در شهرستان های غرب گیلان، از جمله آستارا، تالش، پره سر کمترین مشکلات را داشتیم، اما در شهرستان هایی نظیر رودسر و لنگرود خاموشی ها در برخی از مناطق شهری و روستای همچنان برقرار است.
وی تصریح کرد: زمان برقراری برق خاموشی های فعلی مشخص نیست و همکاران ما به طور شبانه روزی در تلاش هستند تا هرچه زودتر مشکلات مردم را در این زمینه رفع کنند.

اعزام 8 اکیپ از استان‌های مازندران و مرکزی به گیلان
مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای گیلان هم اظهار داشت: ۸ اکیپ عملیاتی و اجرایی از استان های مازندران و مرکزی با ۴۰ نفر نیروی انسانی به استان گیلان اعزام شده اند.
عظیم بلبل‌آبادی ضمن عذرخواهی از تمامی مشترکینی که برق آنها قطع شده است گفت: با تلاش شبانه روزی گروه های عملیاتی و اجرایی، پست های فشار قوی آستانه، کوچصفهان و صومعه سرا برقدار شدند که با اضافه شدن اکیپ های عملیاتی و اجرایی استان های مازندران و مرکزی، هر چه سریع تر تلاش خواهیم کرد تا خطوط و پست های برق را که از مدار خارج شده اند، برقدار و به مدار بیاوریم.
بلبل‌آبادی در خصوص برقدار کردن خطوط برق گفت: عمده مشکل در این خصوص، مسدود بودن جاده ها و عدم دسترسی به دکل های خطوط فشار قوی می باشد که با حل شدن این مشکل، در اسرع وقت خطوط از مدار خارج شده را برقدار خواهیم کرد.
وی افزود: حجم بارش ها و گستردگی خرابی تجهیزات و تاسیسات برق به حدی است که علی رغم تلاش شبانه روزی اکیپ های عملیاتی، رفع کامل خرابی ها تاکنون میسر نشده است و انتظار صبر و شکیبایی از مردم شریف و فهیم استان گیلان را داریم تا بتوانیم در ساعات آینده، تمامی پست های برق و خطوط فشار قوی برق را به وارد مدار نماییم.

آب ۳۶ روستای گیلان
 همچنان قطع است
مدیرعامل شرکت آبفار گیلان گفت: علیرغم قطع شدن بارش برف هنوز آب ۳۶ روستا قطع است.
محب علی رنج  گفت: تا بامداد دیروز آب ۵۰روستا قطع بود که خوشبختانه آب شرب ۱۴روستا وصل شد، اما همچنان آب ۳۶روستای گیلان قطع است.
وی افزود: اغلب قطعی آب روستایی در شرق گیلان رخ داده است و همه تلاش ما این است که مجدا خانوارها را وارد مدار آبرسانی کنیم.
رنج ور خاطرنشان کرد: از جمله شهرستان هایی که روستاهای آن با بی آبی مواجه بودند، شهرستان های رودسر، املش، لنگرود و لاهیجان بودند.
وی تصریح کرد: دلیل اصلی قطعی آب روستایی در بسیاری از روستاها قطعی برق است و به محض برقراری برق این روستاها، آب شرب نیز وصل خواهد شد.
مدیرعامل شرکت آبفار گیلان گفت: ۶۰۰ پمپاژ آب در روستاهای گیلان فعال هستند و در برقراری و آبرسانی به روستاییان کار می کنند.
وی اظهار کرد: به دلیل بارش برف سنگین تاسیسات آب روستایی خسارتی ندیده است و قطعی فعلی آب روستایی به دلیل آسیب هایی است که به خطوط برق وارد و منجر به قطعی برق شده است.
امداد رسانی به ۵۷۹۱نفر از مسافران
مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان گیلان  هم از امداد رسانی به ۵۷۹۱ نفر از مسافرین در راه مانده در پی بارش برف سنگین در استان گیلان خبر داد و گفت: خدمات امداد هوایی جمعیت هلال احمر گیلان در سطح استان انجام می شود.
« مهدی ولی پوربا اعلام آخرین اطلاعات خدمات امدادی ارایه شده در پی بارش برف روزهای اخیر گیلان بیان کرد: همزمان با آغاز بارش برف در استان گیلان تا صبح روز گذشته به پنج هزار و ۷۹۱ نفر از در راه ماندگان  امدادرسانی انجام شده است.
ولی پور تصریح کرد: تاکنون هزار و ۶۳۰ نفر از مسافرین در مکان های امن همچون مساجد، باشگاه های ورزشی و راهداری های مسیر جاده ها،  اسکان یافته و اقلام غذایی نظیر، بسته های غذایی ۷۲ ساعته(هزار و ۲۷۳ بسته هر بسته برای ۴ نفر)، آب معدنی (۲ هزار و۵۷۶ بطری)، نان( ۱۲ هزار و ۴۰۰ قرص)، بیسکویت (۲ هزار و ۳۵۵ بسته) و خرما ( ۶۹۰ کیلو) و پتو (هزار و ۷۹۸ تخته ) و دیگر کمک ها نظیر، نایلون، گالن آب، روغن، موکت، کلوچه، فانوس، چراغ ولور از سوی جمعیت هلال احمر استان گیلان توزیع شده است.

اسکان ۹۵۰ مسافر در ۳۰ بقعه متبرکه گیلان
مدیرکل اوقاف و امور خیریه گیلان از اسکان ۹۵۰ نفر در بارش برف دو روز گذشته گیلان در ۳۰ بقعه متبرکه استان خبر داد.
حجت الاسلام «ستار علیزاده» گفت: ۷۱ بقعه متبرکه واقع در مسیرهای مواصلاتی مناطق درگیر برف استان برای اسکان مسافران و در راه‌ماندگان آماده‌باش هستند.
وی از اسکان ۹۵۰ مسافر در دو روز گذشته در ۳۰ بقعه متبرکه گیلان خبر داد و افزود: تراکم پذیرش مسافران و در راه ماندگان در آستان امام زاده هاشم رشت و امام زادگان قاسم و ابراهیم آستارا بوده است.

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی