• منتشر شده در یکشنبه, 20 بهمن 1398 11:10
طنزواره سیاسی «خبرشمال» از افتتاح کفش ملی میدان امام ساری با حضور برخی مدیران‌کل؛

همه آمده بودند!

 
 
 
 

به‌رغم اینکه زمستان بود و هوا سرد بود و خورشید هم پشت انبوهی از ابر، همه آمده بودند، «مرتضی ناصحی» مدیرکل ستادی استانداری مازندران نیز  آمده بود، از پیش و طی یک عملیات مهم  ملی - میهنی «روبان» هم بسته بودند، قیچی با سینی هم آورده بودند برای سِرو کردن مراسم و  دریدن روبان‌ها به شیوه‌ای کاملاً متمدنانه. فضا بسیار حماسی بود و برخی زنان و مردان و به ویژه برخی جوانان در میانه جمعیت زار زار می‌گریستند ازین‌که زحمت و تلاش مدیران خدوم استان، به بار نشست و ازین‌که بهرحال با تلاش فراوان، خون دل خوردن‎های بسیار مدیران استان و اندوه بسیار مسئولان زحمتکش، موفق شدند کفش ملی میدان امام ساری را افتتاح کنند!
اما سوال من این است که چرا برخی رسانه‌ها «یک دهان دارند  به پهنای فلک» برای زیر سوال بردن تلاش شبانه‌روزی این مدیران؟ چرا برخی از این دوستان رسانه‌ای، از سر بغض و کینه و کمی تا قسمتی حسادت، این مراسم باشکوه را پوشش ندادند و همین موجب شد مدیران حاضر در این افتتاحیه تاریخی، از سر ناچاری این مراسم را در صفحات مجازی خود در اینستاگرام به نمایش گذاشتند؟ مدیون هستید اگه فکر کنید قصد نمایش و  خودنمایی داشتند، نه ! فقط خواستند سوژه به طنزنویسان بدهند و لاغیر!
چرا برخی رسانه‌ها چشم ندارند دستاوردهای برخی مدیران دیده شود و تلاش دارند مدیران خدوم دچار یأس شوند و خدای ناکرده دست به خودکشی بزنند؟   
اگر شما دیدید و خواندید که در  شهر «ووهان» چین با این اسم اَجَق وَجَق، وعده دادند که یک بیمارستان می‌سازند در ده روز و لامَصَّبا دقیقاً در رأس ده روز کار تمام  شد و تأسیسات و  تجهیزات را مستقر کردند و بدون حضور وزیر و وکیل و نماینده و حتی بدون حضور استاندار افتتاح کردند  و پذیرش بیمار را در سطح یک بیماری اپیدمیک چون «کرونا»  آغاز کردند و وحشتناک‌تر از همه اینکه  «روبان» نبریدند، به‌خاطر این است که آینده‌نگری ندارند!
اگر استاندار و مدیرکل بخش سلامت استان هوبئی «HUBEI»  این اندازه از هوش سیاسی برخوردار بودند، خطی از خبرنگاران محلی و ملی را ردیف می‌کرد و در حافظه تاریخ ثبت و ضبط می‌کرد که چه کسی شبانه‌روز تلاش کرد تا این بیمارستان ساخته شد! همین شیوه عمل و همین اقدام  موجب می‌شد در انتخابات بعدی پارلمان چین، رأی بیاورند! البته شاید یکی از دلایلی که در چین چنین کارها و نمایش‌هایی سابقه ندارد به این دلیل است که مجلس قانون‌گذاری چین، به اندازه یک استان ما جمعیت دارد ضمن این‌که  آمار رأی‌دهندگان نیز در حدی بالا است که هر فردی کاندیدا باشد، آرای لازم را احراز خواهد کرد  اما گذشته از این،  مقایسه برخی امور در مازندران با چین جالب است.
در مازندران، یک فردی با سرمایه شخصی و تسهیلات چند ده درصدی از فلان بانک، کارگاهی کوچک و یا سورتینگ، افتتاح می‌کند و بدیهی است باید به اتفاق زن و فرزند خود،  ده سال کار و تلاش کند و جان بکَنَد تا شاید پس از ده سال از تیررس بانک و مکانیسم ماشه بانک‌ها  که در ایران و مازندران،  نامش «تملّک» است و واحدهای تولیدی بسیاری را زمین‌گیر کرده است، رهایی یابد. تازه از آن پس می‌تواند خود را کارخانه‌دار و صاحب یک مجموعه اقتصادی بداند اما در همین دهه فجر و ایام هفته دولت، مدیران دولتی در گزارش کار سالانه خود، تمام تلاش و زحمت این فعال بخش خصوصی را پای عملکرد خود می‌نویسند و می‌گویند در فلان مجموعه بیش از فلان تعداد اشتغال‌زایی داشتیم!  دقیقاً چه کاری کردند؟ احتمالاً باید از مرتضی ناصحی بپرسیم که قیچی زد به روبان کفش ملی میدان امام ساری! جدی جدی این مدیرکل که در افتتاح کفش ملی میدان امام ساری حضور داشت و قیچی کرد، دقیقاً چه ارتباطی با این فروشگاه داشت؟ بله ؟! ادامه ندیم؟! ...چشم.
نکته بعدی این‌که این روزها و همچنین در ایام هفته دولت،  جای جای این استان پر بوده‌است از مراسم روبان بستن و قیچی کردن و آمدن رییس‌دفتر رییس‌جمهوری و راه افتادن کارناوال افتتاح از این شهر به آن شهر،  اما در آخر نه آمار واقعی  اشتغال بالا می‌رود و نه آمار واقعی بیکاری پایین می‍آید.   انگار نه خانی آمده و نه خانی رفته! دلیل آن هم روشن است، همان‌گونه که بنابر شعر معروف «نسیم شمال» قیمه با گوشت درست می‌شود توسعه نیز با کار و تلاش تحقق می‌یابد نه با نمایش و ادعا و عکس گرفتن و روبان قیچی زدن!   
درخصوص افتتاح شعبه کفش ملی هم که حدود سه سال قبل و در اثر آتش‌سوزی از بین رفته بود نیز از هیأت مدیره شرکت صنایع کفش ملی قدردانی می‌کنیم که زحمت کشیدند و با اختصاص اعتباری دو میلیارد تومانی، این شعبه را افتتاح کردند اما مدیران کفش ملی باید تفاوت سلیقه مردم و به‌ویژه جوانان را در نظر داشته باشند و محصولاتی به بازار عرضه کنند که به موازات ارزانی، کیفیت بالایی هم داشته باشد و از همه مهم‌تر نظر نسل جدید را نیز به خود جلب کند.

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی