آخرین اخبار :
  • منتشر شده در پنج شنبه, 03 بهمن 1398 07:10
رازجویان، معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار مازندران خبر داد؛

ساخت اسکله تفریحی در سواحل مازندران

 
 
 
 

ساخت اسکله‌های تفریحی برای بهره‌گیری بهینه از حدود ۴۰۰ کیلومتر خط ساحلی مازندران مطالبه‌ای چندین ساله است که سرانجام مهرماه امسال در جلسه تسهیل ایجاد اسکله‌های تفریحی و گردشگری استان که بر اساس ماده ۱۰۰ برنامه ششم توسعه تشکیل شده بود، مصوب شد و با جانمایی ۱۳۴ مکان برای سازمان بنادر و دریانوردی ارسال شده بود.
میراث فرهنگی مازندران پیش از این اعلام کرده بود که جانمایی ۱۳۴ اسکله تفریحی در شهرستان‌ها رامسر، تنکابن، جویبار، عباس آباد، چالوس، نوشهر، نور، بابلسر، فریدونکنار، میاندورود، بهشهر و محمودآباد صورت گرفته است.
بر اساس برنامه‌ریزی استانی که با هماهنگی تمامی دستگاه‌ها از جمله میراث فرهنگی همراه است، وعده داده شد که به محض تایید سازمان بنادر و دریانوردی، ساخت اسکله‌ها وارد فاز عملیاتی می‌شود، موضوعی که اکنون معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار مازندران هم تایید کرده است.
مهدی رازجویان در این باره گفت: تاکنون مازندران با وجود در اختیار داشتن نیمی از سواحل حدود یک هزار هکتاری دریای خزر، هیچ بهره‌برداری جز شنا در تابستان از سواحل نداشت و مهم‌ترین مشکل هم این بود که ما هیچ اسکله تفریحی در سواحل نداشتیم.
وی اضافه کرد: استاندار بومی مازندران از زمانی که سکان مدیریت استان را در دست گرفت با شناختی از ظرفیت سواحل در تک تک شهرستان‌های ساحلی داشت و از آنجایی که در جریان روی زمین ماندن دست‌کم ۱۰ ساله طرح ساخت اسکله در سواحل استان بود، این موضوع را به صورت جدی در دستور کار قرار داد و پیگیری کرد.
رازجویان توضیح داد: موضوع مورد تاکید این بود که سواحل مازندران باید در تمامی فصول سال مورد بهره‌برداری گردشگری و تفریحی باشد نه اینکه فقط تابستان‌ها با تشکیل ستاد طرح سالم‌سازی تنها محلی برای شنا در نظر گرفته شود و بر همین اساس هم برای اجرایی کردن ساخت اسکله‌های تفریحی کار کارشناسی میدانی به دستور استاندار شروع شد که نتیجه آن تعیین ۱۳۴ نقطه برای این منظور بود و پس از آن هم تمامی دستگاه‌ها در ستاد تسهیلی که به همین منظور و منطبق بر برنامه ششم تشکیل شد فراخوانده شدند و طرح در استان مصوب و برای سازمان بنادر و دریانوردی ارسال و پیشنهاد شد که خوشبختانه این سازمان هم پس از بررسی موافقت کرده است.
معاون استاندار مازندران بهره‌گیری تفریحی این  ظرفیت را جابه‌جایی بین اسکله‌ای مسافر، استقرار اماکن تفریحی و اقامتی موقتی، پرداختن به ورزش‌های آبی بیان کرد و اظهار داشت: مکان‌های ساخت اسکله در تمام سواحل شهرهای استان از غرب تا شرق متناسب با رعایت مسایل فنی شناسایی شد.

۱۰۰ سرمایه‌گذار پای اسکله
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار مازندران گفت: هم اکنون بیش از ۱۰۰ سرمایه گذار بومی و غیر بومی برای سرمایه گذاری در ساخت اسکله در ساحل دریای خزر پای کار آمده‌اند و این سرمایه گذاران پس از تایید اهلیت از سوی دستگاه‌های ذیربط برای ساخت اسکله نقاط مورد درخواست وارد عمل می‌شوند.
وی افزود: تعیین صلاحیت سرمایه گذاران هم بر عهده دستگاه‌های متولی شامل سازمان بنادر و دریانوردی، میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و منابع طبیعی است و هماهنگی‌های لازم هم برای اینکه سرمایه‌گذاران سرگردان نشوند.
رازجویان اظهار داشت: با هماهنگی که در دستگاه‌های صدور مجوز ایجاد شده، صدور مجوز پس از تایید فنی مکان مورد درخواست متقاضی در کمترین زمان انجام خواهد شد و سرمایه‌گذاران نیز در یک پروسه زمانی پیش‌بینی شده باید برای انجام کار وارد عمل شوند.
معاون استاندار مازندران با اظهار اینکه برای ساخت تمامی تاسیسات اسکله تفریحی حفظ محیط زیست مورد تاکید موکد قرار گرفته، افزود: یکی از مواردی که در این مورد در نظر گرفته شده این است که تمامی سازه‌ها باید چوبی باشد.
وی گفت: سازمان بنادر و دریانوری نیز با توصیه مدیریت ارشد استان مازندران برای تسریع در اجرای این طرح، مساعدت کامل را با سرمایه گذاران برای فراهم کردن تسهیلات لازم و صدور مجوز انجام خواهد داد.
بر اساس تصمیم‌گیری استانی در ستاد تسهیل ساخت اسکله‌های تفریحی در سواحل خزر، تمامی مراحل اجرایی این طرح با محوریت میراث فرهنگی خواهد بود و موافقت نامه اولیه آن نیز به نام میراث خواهد بود بوده تا این طرح در بروکراسی اداری و همچنین میان نظرات متفاوت دستگاه‌ها سرگردان نشود. /ایرنا

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی