آخرین اخبار :
  • منتشر شده در چهارشنبه, 02 بهمن 1398 08:04
ارزیابی «خبرشمال» از ورود به‌هنگام «استاندار مازندران» و تغییر مدیرکل آموزش و پرورش استان؛

مـردی از غـرب آمد!

 
 
 
 

سرانجام پس از کش و قوس‌های فراوان و با ورود استاندار مازندران، وزارت آموزش و پرورش اقدام به تغییر مدیرکل آموزش و پرورش استان کرد.  آموزش و پرورش عظیم‌ترین دستگاه فرهنگ‌ساز کشور است که بالاترین آمار ذی‌نفعان را دارد به عبارت دیگر، طیف گسترده‌ای از شهروندان و حتی دستگاه‌ها مستقیم و یا غیر مستقیم با این اداره در ارتباط هستند و همین امر خود گویای حساسیت دستگاه عظیم تعلیم و تربیت است.
در چندماه گذشته حرف و حدیث‌ها درخصوص ضرورت تغییر در این اداره فرهنگی و فرهنگ‌ساز بالا گرفت و انتقادات نسبت به روزمرگی در این اداره تشدید شد ضمن این‌که برخی کارشناسان از همان ابتدا نیز در خصوص مدیرکل سابق آموزش و پرورش مازندران، انتقاد جدی داشتند اما صرف نظر از این انتقادات، نیکزاد در  حدود دوسال مدیریت خود نیز منشأ کار ماندگاری نشد  آن‌گونه که «سیدعلی قاسمی» مدیرکل اسبق آموزش و پرورش این استان بود.      
در روزهای گذشته و با مداخله شخص استاندار و پیشنهاد به وزارت‌خانه، چند گزینه برای این جایگاه حساس درنظر گرفته شده بود تا این‌که  امروز و با حکم وزیر آموزش و پرورش «علیرضا سعدی‌پور» به عنوان سرپرست آموزش و پرورش انتخاب شد.
«سعدی‌پور» از مدیران غرب استان و اهل  حومه و حوالی تنکابن و عباس آباد  است ضمن این‌که در چندسالی‌که به‌عنوان رییس آموزش و پرورش شهرستان تنکابن، مشغول به  کار بود -از  بهمن 92-  در شمار مدیران موفق شهرستانی محسوب می‌شد و دستاوردهای بسیاری داشت. وی همچنین دانشجوی دکترای مدیریت آموزشی است و با توجه به سابقه حضور در این دستگاه فرهنگی و همچنین تحصیلات مرتبط می‌توان امیدوار بود  وی در نقش جدید خود، موفق عمل خواهد کرد اما ذکر چند نکته در این میان لازم است:
 اول این‌که یک مدیر غربی دیگر به جمع مدیران استان اضافه شد و با توجه به  این‌که  برخی   شهروندان غرب استان نسبت به کم‌توجهی مرکزنشینان به آنان همواره گلایه داشته و دارند، از سعدی‌پور توقع می‌رود  به دغدغه این دسته از اهالی مازندران توجه کند و نسبت به رفع آن همت گمارد. ضمن این‌که  برخی از افراد سودجو از این موضوع، ابزاری برای رسیدن به اهداف خود درست کردند و عَلَم جدایی تنکابن و رامسر از مازندران و الحاق غرب استان به شرق گیلان را بلند کردند که در تعارض با منافع همان مردم است. امیدواریم توسعه متوازن با نگاه عادلانه به تمام مازندران از غرب تا شرق در دستور کار علیرضا سعدی‌پور باشد.  
نکته دوم این‌که در روزهای اخیر برخی منتقدان سخن از نامناسب بودن زمان این تغییر طرح کردند و از استاندار مازندران خواستند تا پایان سال تحصیلی و یا تا پایان انتخابات صبر کند که در پاسخ این گروه نیز باید گفت: آموزش و پرورش دستگاهی است که در هیچ مقطعی از سال، کم‌کار و یا بیکار نیست و اتفاقاً در پایان سال تحصیلی و در آغاز تابستان، به دلیل شتاب گرفتن پروژه مهر سال بعد، پُرکار تر می‌شود و اگر بنا به تغییر بود، هرچه زودتر این تغییر صورت بگیرد بهتر است.
نکته سوم این‌که  دستگاه آموزش و پرورش یکی از عظیم‌ترین دستگاه‌های دولتی است که از مرکز کلان‌شهرها تا دورافتاده‌ترین روستاها حضور دارد و همه خانواده‌ها و همه دستگاه‌ها با آن در ارتباط هستند و به بیان صریح رهبر معظم انقلاب نباید چنین دستگاهی را به حال خود رها کرد تا دولت و اعتبارات دولتی، امور روزانه و هم‌چنین زیرساختی آن را مدیریت کند و باید مکانیسمی تدبیر کرد تا همه مردم و به‌ویژه خیّران در حد توان در امرو جاری این دستگاه کمک و مشارکت کنند ضمن اینکه سایر دستگاه‌ها نیز باید در کنار این دستگاه بمانند و تلاش کنند تا در رفع و حل مشکلات آن بکوشند.
نکته آخر اینکه آموزش و پرورش موتور توسعه استان است از این حیث که به پرورش و تربیت نیروی انسانی مورد نیاز استان و کشور مشغول است.  از مدیرکل جدید آموزش و پرورش که براساس برخی اخبار امروز کار خود را آغاز خواهد کرد توقع داریم نگاه فنی و تخصصی را بر گرایش‌های سیاسی و سلیقه‌ای مقدم بدارد و تلاش کند از ظرفیت همه گروه‌ها و طیف‌های علمی و همچنین از توان تمامی مناطق استان برای پیش‌برد امور  دستگاه تعلیم و تربیت استان کمک بگیرد. بی‌تردید توسعه همه‌جانبه در سایه استفاده همه‌جانبه از تمام ظرفیت‌ها اتفاق خواهد افتاد.

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی