• منتشر شده در چهارشنبه, 02 بهمن 1398 08:01
«خبرشمال» درباره اهمیت مدیریت سبز و اقدامات مرتبط توسط سازمان مدیریت پسماند شهرداری ساری می‌نویسد؛

«تپش» قلب شهر به دست تو افتاده

 
 
 
 

ماه‌بانو صالح‌نژاد /


اشاره: بر اساس ماده 190 برنامه پنجم توسعه، کلیه دستگاه‌های اجرایی و موسسات و نهادهای عمومی غیر دولتی موظف شده‌اند جهت کاهش اعتبارات هزینه‌ای دولت، اعمال سیاست‌های مصرف بهینه منابع پایه و محیط زیست برای اجرای مدیریت مصرف انرژی، آب، مواد اولیه و تجهیزات شامل کاغذ، کاهش مواد زاید و جامد و بازیافت آن‌ها مطابق آیین‌نامه اجرایی اقدام کنند. سازمان مدیریت پسماند شهرداری ساری در همین راستا تفاهم‌نامه محیط زیستی، آموزشی و فرهنگی و همچنین پژوهشی با اداره کل بیمه سلامت منعقد کرد تا در تحقق طرح مدیریت سبز در استان مازندران پیشگام باشد. مدیریت سبز، یکی از مهم‌ترین و مطح‌ترین موضوعات در تمام رشته‌ها و در سطح بین‌المللی است.

خبر این که؛ برای اجرای برنامه مدیریت سبز در سطح استان مازندران و شهر ساری، تفاهم‌نامه همکاری بین سازمان مدیریت پسماند شهرداری ساری و اداره کل بیمه سلامت استان مازندران منعقد شد. به همین بهانه با رییس سازمان مدیریت پسماندگفت‌وگویی داشتم تا از عملکرد این سازمان در این زمینه بگوید.
«سلمان ابوالقاسمی» رییس سازمان مدیریت پسماند شهرداری ساری در خصوص تفاهم‌نامه منعقد شده اظهار داشت: پیاده‌سازی نظام مدیریت سبز، تهیه شاخص‌های مدیریت سبز، ایجاد درگاه مدیریت سبز به منظور انتقال سریع تجربه‌های موفق، معرفی روش‌ها و فناوری‌های سازگار با محیط زیست، تهیه دستورالعمل‌ها و برنامه‌های اجرایی مرتبط با مدیریت سبز، تفکیک از مبدا و برگزاری کلاس‌های آموزشی از مهم‌ترین موضوعاتی است که در تفاهم‌نامه همکاری مورد توجه قرار گرفته است.
رییس سازمان مدیریت پسماند شهرداری ساری خاطرنشان کرد: با توجه به رشد جمعیت و توسعه فرهنگ شهرنشینی که با تغییرات در الگوی مصرف شهروندان همراه بوده، سازمان مدیریت پسماند تلاش‌هایی را برای اصلاح الگوی مصرف با فرهنگ‌سازی پایدار و اشاعه فرهنگ بهینه آموزش و جلب مشارکت عمومی به عنوان یکی از اقدام‌های هم‌راستا با مدیریت سبز شهری به ثمر رسانده است.
ابوالقاسمی افزود: افزون بر اجرای طرح تفکیک از مبدا پسماند خشک در خانوارها و مدارس، اکنون طرح جمع‌آوری پسماند خشک ادارات در دستور کار قرار دارد. با انعقاد این‌گونه تفاهم‌نامه‌ها با ادارات و سازمان‌ها در طول سال شاهد اجرای کامل و پیشرفت نظام مدیریت سبز در شهر خواهیم بود.
رییس سازمان مدیریت پسماند شهرداری ساری ادامه داد: مرکز آموزشی برای ارایه نکات مد نظر به منظور مدیریت صحیح پسماندهای شهری در این سازمان تاسیس و آموزش‌های مد نظر به کارکنان ادارات ارایه می‌شود.
وی اضافه کرد: پسماند خشک ادارات و مدارس به وسیله چندین دستگاه خودرو مخصوص تفکیک از مبدا در راستای مدیریت سبز جمع‌آوری می‌شود.
«ظفرمند» مدیرکل اداره کل بیمه سلامت استان مازندران نیز در حاشیه انعقاد تفاهم‌نامه اظهار داشت: پیاده‌سازی نظام مدیریت سبز نه تنها در دستگاه‌های اجرایی و نهادهای عمومی بلکه باید در بین آحاد جامعه اهمیت فراوانی پیدا کند.
گفتنی‌ست سازمان مدیریت پسماند شهرداری ساری برای اجرای طرح مدیریت سبز، با اداره محیط زیست مرکز استان تفاهم‌نامه منعقد کرده بود تا با اجرای صحیح این طرح، پیشگام در طرح مدیریت سبز در استان مازندران باشد.
تپش چیست؟
طرح جمع‌آوری پسماند بازیافتی از مدارس در راستای تحقق اهداف طرح «تفکیک پسماند شهر» که به اختصار طرح تپش نام دارد. یکی از موثرترین راهکارها برای حفظ محیط زیست، آموزش و ارتقا سطح آگاهی دانش‌آموزان به عنوان آینده‌سازان جامعه است چراکه این قشر عظیم می‌تواند نقشی مهم و تعیین‌کننده در حفظ این امانت بزرگ الهی برای نسل‌های آینده داشته باشد.
با توجه به اهمیت آموزش در فراگیری فرهنگی نو در جامعه، نهادها و سازمان‌های دولتی و غیردولتی مسوول در این رابطه باید به بحث آموزش نگاه ویژه‌های داشته باشند. در بحث آموزش دانش‌آموزان به‌خصوص در مقطع دبستان، آموزش تئوری همراه با طرح‌های عملیاتی تأثیر به‌خصوصی در نهادینه‌سازی مفاهیم آموزشی خواهد داشت.
 در همین راستا با برنامه‌ریزی مدیریت سازمان مدیریت پسماند شهرداری ساری و اداره آموزش این سازمان، طرح آموزشی مناسب برای مخاطبین در رده‌های سنی مختلف در نظر گرفته شد. همچنین این سازمان در راستای پایش برنامه‌های آموزشی ارایه شده در مدارس سطح شهر اقدام به اجرای طرح جمع آوری پسماند بازیافتی از دانش‌آموزان کرده است.
دانش‌آموزان پس از آنکه طی چند دوره تحت آموزش کارشناسان سازمان قرار گرفتند، به عنوان تکلیف عملی پسماندهای بازیافتی تولیدی خود در مدرسه و منزل را تفکیک و به پرسنل و ماشین‌آلات سازمان که در روزهای خاص در مدارس مستقر هستند تحویل می‌دهند.
هدف سازمان مدیریت پسماند شهرداری ساری از اجرای این طرح، نهادینه‌سازی فرهنگ درست در برخورد با پسماند، حفظ محیط زیست و نگاه مثبت به طبیعت و حمایت از آن در زندگی روزمره دانش‌آموزان است. همچنین طرح‌های آموزشی فرهنگی این‌چنینی می‌تواند سبک زندگی سالم و دوست‌دار محیط زیست را در کودکان به یک عادت پسندیده تبدیل کند.

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی