آخرین اخبار :
  • منتشر شده در یکشنبه, 29 دی 1398 07:48
گزارش «خبرشمال» از تزلزل در تصمیم‌گیری‌ها درخصوص نمایشگاهی که تولید و اشتغال در مازندران را تهدید می‌کند؛

تولیدمان بی‌صاحب است

روز پنجشنبه خبری در خروجی خبرگزاری‌ها قرار گرفت که موجی از خوشحالی در بین تولیدکنندگان صنف مبل ایجاد کرد. خبر از قول رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران بود که از پلمب مرکز نمایشگاهی بین المللی مازندران واقع در قائم‌شهر با دستور دادستانی حکایت داشت.
در این خبر آمده بود: حسینقلی قوانلو با بیان اینکه مرکز نمایشگاهی بین المللی مازندران واقع در شهرستان قائم‌شهر با شکایت این سازمان و دستور دادستان شهرستان مذکور پلمپ شده است، علت شکایت این سازمان از  مبلمان  را نداشتن مجوز برگزاری این نمایشگاه  اعلام و تصریح کرد: مراکز نمایشگاهی برای برگزاری نمایشگاه محصول  حتماً باید مجوز لازم را دریافت کنند، در صورتی که مسئولان این نمایشگاه بدون داشتن مجوز مبادرت به برگزاری نمایشگاه مبلمان کرده‌اند.
رییس سازمان صمت مازندران همچنین از شهروندان درخواست کرد از مراجعه به این نمایشگاه تا حل شدن موضوع خودداری کنند.
این خبر برای «سرویس اقتصادی خبرشمال» بسیار مسرت‌بخش بود چون خبرنگار اقتصادی این روزنامه  از نزدیک در جریان موضوع بود و چندین گزارش در حمایت از تولید و فعالان صنف درودگران ساری، میاندورود،  قائم‌شهر و بهنمیر تهیه کرده بود.
با کمال تأسف عصر پنجشنبه مطلع شدیم دستور قک پلمپ صادر شد. با حسین قوانلو تماس گرفتیم و از وی چند و چون ماجرا را سوال کردیم. رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران در کمال صراحت و صادقانه گفت:  برگزاری این نمایشگاه غیرقانونی است چون به تولیدکنندگان استان آسیب وارد می‌کند.

 

این نمایشگاه فاقد مجوز
و غیرقانونی است
حسین‌قلی قوانلو به «خبرشمال» گفت: برگزاری این نمایشگاه، در کارگروه توسعه صادرات استان ممنوع شد  اما  مدیر نمایشگاه بین‌المللی قائم‌شهر، شخصاً اقدام برگزاری این نمایشگاه بدون هماهنگی و مجوز کرد و ما نیز طی نامه‌ای به شهرستان ابلاغ کردیم و با همکاری دادستانی، نمایشگاه پلمپ شد اما ساعاتی بعد و در یک کار خلاف قانون، فک پلمپ کردند و با توجه به این‌که به نیمه روز پنجشنبه رسیدیم در عمل تا شنبه کاری نمی‌توان کرد.   
رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران همچنین در ادامه گفت: صمت مازندران از دست رییس مجموعه نمایشگاهی بین المللی قائم‌شهر  شکایت خواهد کرد و پیگیر حقوق ضایع شده تولیدکنندگان مرکز استان هستیم . حرف ما همان است که در نامه‌ای رسماً اعلام کردیم این کار خلاف قانون است.
«خبرشمال» در ادامه به سراغ یکی از تولیدکنندگان مبلمان مرکز استان رفت. این تولید‌کننده گفت: چند سال است که به بهانه‌های مختلف در جای‌جای استان و ازجمله در مرکز مازندران نمایشگاه مبلمان برگزار می‌کنند و همین موضوع که با مداخله دلالانی از تهران انجام می‌شود، به تولید ما لطمه شدیدی وارد کرد و هرچه که داد و فریاد می‌زنیم کسی به فریاد ما نمی‌رسد.

 

ما تولید کنندگان مورد استهزای  مدیر سایت نمایشگاهی قائم‌شهر
و عده‌ای دلال قرار گرفتیم
رضایی رییس کمیسیون بررسی شکایات اتحادیه درودگران ساری و میاندرورد نیز در همین رابطه به «خبرشمال» گفت: برای چندمین بار در همین دو ساله اخیر، اقدام به برگزاری نمایشگاه مبلمان که در حقیقت فروشگاه است در قائم‌شهر کردند وباز هم سرمایه چند ده میلیاردی را از استان بیرون کردند، سرمایه‌ای که می‌توانست در خدمت تولید و اشتغال در مازندران باشد.
رییس کمیسیون بررسی شکایات اتحادیه درودگران ساری و میاندورود در خصوص غیرقانونی بودن این نمایشگاه گفت: در اردیبهشت گذشته و پس از پیگیری جدی ما، مصوب شد برای حمایت از تولید و فروش مبل و صنایع وابسته به آن، هرگز در مجموعه نمایشگاهی ساری و قائم‌شهر، هیچ نمایشگاهی با عنوان مبلمان و صنایع چوبی برگزار نشود و این مصوبه امیدها را در دل تولید کنندگان این بخش را به مدیران ارشد استان ازجمله اشتاندار زیاد کرد اما افسوس که هنوز قلم این مصوبه خشک نشده، در خردادماه یک نمایشگاه و در حقیقت فروشگاه مبل در نمایشگاه بین المللی قائم‌شهر برگزار شد.
رضایی ادامه داد: در آن زمان نیز ما اقدام به اعتراض و شکایت کردیم و با همکاری اداره کل صمت مازندران موفق شدیم دستور پلمپ را بگیریم اما بعد از چند ساعت، دستور فک پلمپ دادند و ضربه‌ای سنگین به صنایع چوبی و مبلمان استان وارد کردند.
وی همچنین گفت: بعد از آن نیز پنج نمایشگاه و فروشگاه غیرقانونی  مبلمان در بابل، آمل و ساری برگزار شد و ما هرچه ضجه زدیم کسی صدای ما را نشنید ضمن این‌که  اعضای اتحادیه درودگران ساری و میاندورود بنا به در خواست معاونت سازمان توسعه و تجارت ایران در مهرماه به تهران رفتند و این سازمان طی جلسه‌ای رسماً مصوب کرد که به دلیل از بین رفتن فرصت‌های شغلی استان و زیان تولیدکنندگان محلی، در 6 ماه پایانی استان، هیچ نمایشگاهی شامل مبلمان و صنایع وابسته در استان مازندران برگزار نشود و این موضوع  طی نامه‌ای در آبان‌ماه  رسماً به سازمان صمت مازندران اعلان شد. اما مدیریت نمایشگاه بین المللی قائم‌شهر بر خلاف تمام این مصوبات در دی‌ماه -23 تا 27 دیماه -  اقدام به برگزاری نمایشگاه مبلمان می‌کند.   
رضایی در ادامه گفت: بدیهی بود ما باز اعتراض کردیم و طبق مکاتباتی که موجود است هم استانداری مازندران و هم اداره کل صمت همه با آن مخالفت کردند و دستور پلمپ را گرفتند اما همان‌طوری‌که شما اطلاع دارید گویا زور مدیر نمایشگاه از زور همه بیشتر است چون پس از چند ساعت موفق شد فک پلمپ را بگیرد.
گفتنی است در طول چندسال اخیر برگزاری نمایشگاه‌های بی‌ضابطه و بی‌قانون آسیب سنگینی بر فعالان صنعت مبل و صنایع وابسته وارد کرد و اعتراض و شکایت رییس  و اعضای این اتحادیه نیز تاکنون حاصلی جز پلمپ موقتی نداشت.
* اشاره: تمام مکاتبات و اسناد نزد «خبرشمال» موجود است.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی