آخرین اخبار :
  • منتشر شده در سه شنبه, 24 دی 1398 08:19
مدیر عامل شرکت آب منطقه ای گیلان خبرداد

افزایش 65 درصدی حجم آب سد سفید رود

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای گیلان از افزایش 65 درصدی حجم آب سد سفید رود نسبت به سال گذشته خبرداد.
مهندس وحید خرّمی مدیر عامل شرکت آب منطقه ای گیلان در گفتگویی در خصوص وضعیت آب کشاورزی گیلان و سد سفیدرود با توجه به بارندگی های اخیر اظهار داشت :  حجم آبی که در سد سفیدرود ذخیره شده 677 میلیون متر مکعب است که نسبت به سال گذشته افزایش 65 درصدی به جهت شرایط مناسب آب و هوایی در سال 98 نشان می دهد.
 وی با بیان اینکه ذخیره سازی آب آغاز شده و نگرانی بابت ذخیره ی آب در سد سفیدرود نداریم، تصریح کرد: سال گذشته در اسفند ماه با یک تصمیم مدیریتی درست ذخیره سازی مخزن سد را بر روی 80 درصد نگه داشتیم و 20 درصد مابقی را برای مدیریت سیلاب که در فروردین ماه رخ داد خالی در نظر گرفتیم .
مدیر عامل شرکت آب منطقه ای گیلان در زمینه بهره گیری از منابع آبی استان و جلوگیری از هدر رفت آب نیز گفت :
بیش از دو میلیارد و200 میلیون متر مکعب نیاز آبی است که حداقل یک میلیارد و 500 میلیون متر مکعب را باید از سد سفیدرود تامین کنیم .
وی در خصوص لایروبی انهارو سردهنه سازی عنوان کرد : بخش عمده ی لایروبی انهار و سر دهنه سازی در حیطه ی وظایف آب منطقه ای گیلان است که همه ساله انجام می شود و تا 1000 کیلومتر لایروبی در سطح استان نیز انجام شده است.

پیشرفت 35تا 70 درصدی سدهای احداثی گیلان
مدیر عامل شرکت آب منطقه ای گیلان با بیان اینکه ساخت  11 سد لاستیکی از سالهای گذشته در دستور کار قرار گرفت ، تصریح نمود : از سال های 94 و 95 ساخت این سدها به جد آغاز شد و تا کنون 4 سد لاستیکی به اتمام رسیده است .
وی با ذکر اینکه سایر سدهای در دست احداث گیلان از پیشرفت های فیزیکی 35  تا 70 درصد برخوردارهستند، ادامه داد:
در خصوص سد شفارود مجوزهای لازم اخذ شده و مقدمات کار بدنه،تزریقات و تحکیم ها ی سد انجام شده و 45 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و سد پلرود نیز 72 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و در سال 98 در حدود 20 متر از ارتفاع این سد خاکریزی شده و نمود خارجی کار مشخص است و در انتظار تزریق منابع مالی هستیم تا تاخیر احداث سد را جبران کنیم.
وی افزود : سد پلرود آب شرب منطقه و اراضی کشاورزی را تامین خواهد کرد و پتانسیل خوبی برای کنترل سیلاب ها دارد و انشالله آبگیری آن در
 نیمه ی نخست سال 1400 انجام خواهد شد .
خرّمی ادامه داد: سد دیورش 30 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و امیدواریم که با فراهم شدن مقدمات احداث آن و تسریع در روند احداث در سال 1400 به بهره برداری برسد.
مدیر عامل شرکت آب منطقه ای همچنین گفت : سد لاسک کمک خواهد کرد که رسوبات وارد تالاب نشوند ،سد لاسک بر اساس فاینانس داخلی ماده 56  سرمایه گذار  و پیمانکار دارد و  مجوز زیست محیطی این سد در اول آذر ماه 1397 اخذ و تضمین نامه دولت نیر از طریق سازمان برنامه و بودجه در  تاریخ 18 دیماه 1398 ابلاغ گردیده است و انشاالله عملیاتی اجرایی آن بزودی آغاز خواهد شد .
وی خاطر نشان کرد : برای اخذ مجوز زیست محیطی ؛ هزینه ی ساخت ،حجم بتن ریزی و خاکبرداری سد 40 تا 60 درصد افزایش دادیم در حالیکه ظرفیت سد کاهشی بود تا بتوانیم حدود 55 هکتار از اراضی ارزشمند جنگلی را از محدوده سد خارج کنیم ؛بنابراین تمامی الزامات زیست محیطی رعایت شده است و مجوز زیست محیطی آن صادر شده و در حال هماهنگی با دستگاههای اجرایی استان برای انجام پروژه هستیم و برنامه زمانی برای احداث سد لاسک حدود 4 سال می باشد.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی