آخرین اخبار :
  • منتشر شده در سه شنبه, 24 دی 1398 07:48
«خبرشمال» آرایش جدید انتخاباتی در مرکز استان مازندران را برابربا آخرین بررسی صلاحیت‌ها، ارزیابی می‌کند؛

شـوالیه‌های مجلـس !

محمدباقر محسنی /

اشاره/ این تحلیل براساس آخرین اعلام داوطلبان تأیید صلاحیت‌شده مجلس شورای اسلامی در حوزه انتخابیه ساری و میاندورود است، بدیهی است اگر طی چند روز آتی، نظر شورای نگهبان تغییر کند و  این لیست به‌روز شود  و یک یا چند  تن از رجالی که  صلاحیت‌شان تا این لحظه احراز نشده است، تأیید شوند، تحلیل «خبرشمال» نیز تغییر کرده به‌روز خواهد شد.
برابر قانون اساسی، انتخابات در جمهوری اسلامی ایران، در دو گام برگزار می‌شود، گام نخست را اعضای شورای محترم نگهبان برعهده دارند و با توجه به دستور کاری که در پیش رویِ خود می‌بینند، اقدام به احراز صلاحیت نامزدها می‌کنند و بدیهی است برابر ادبیات سخنگوی این شورا، هر فردی که صلاحیتش احراز نشود و یا رد صلاحیت شود،  مجوزی برای شرکت در ادامه پروسه انتخابات به‌عنوان «کاندیدا»نخواهد داشت و گام دوم مشارکت مردم در انتخابات است.
برابر آخرین اعلام این شورا که کم‌وبیش رسانه‌ای شد چند نامزد نامدار حوزه انتخابیه ساری و میاندورود ازجمله یکی از نمایندگان تا این لحظه اجازه کاندیداتوری ندارند و براین اساس و بر فرض این‌که تغییری در این بخش ایجاد نشود، شوالیه‌های مجلس شورای اسلامی که در انتخاباتِ روز جمعه دوم اسفندماه  مجوز لازم را از اعتبار اوراق رأی مردم می‌گیرند، بی‌تردید از میان «دکتر عالیه زمانی»، «ابوالقاسم روحی سرخکلایی»، «منصور علی زارعی کیاپی» و « علی اصغر یوسف‌نژاد» خواهد بود.
البته حدود برابر آخرین اعلام  دفتر نظارت شورای نگهبان، صلاحیت حدود 20 کاندیدا در حوزه انتخابیه ساری و میاندورود مورد تأیید قرار گرفت. در این میان وضعیت «علی‌اصغر یوسف‌نژاد» نیز از نظر رای‌دهندگان در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. وی که  سه دوره حضور در مجلس دارد و مهم‌تر از آن  در انتخابات دوره دهم مجلس، رکورد کمیّت آرای ادورا مجلس را با بیش از 116 هزار رأی شکست،  بنا به دلایلی که  کمتر کسی از آن آگاهی دقیق دارد به تهران رفت و در آنجا نام‌نویسی کرد. برخی  این اقدام را به‌معنای تلاش برای رفتن در لیست اصلاح‌طلبان تهران که تأیید بزرگان این جریان سیاسی را خواهد داشت، ارزیابی کردند اما برخی نیز بر این باور هستند که وی پس از اخذ تأیید صلاحیت، فرم انتقال  حوزه انتخابیه را پر می‌کند و به ساری برمی‌گردد. تا این لحظه هیچ کدام از این دو تحلیل، بر دیگری نچربید و بسیاری از لیدرهای وی نیز نمی‌دانند «اصغر» چه در سر دارد.
در میان افرادی که صلاحیت آنان احراز شد، افرادی که ظرفیت آرای آنان بیش از پانزده‌هزار رأی باشد بسیار اندک است هرچند غالب آنان افرادی خوشنام و بعضاً متخصص و مجرب هستند  و براین اساس تأکید داریم اگر لیست نهایی نامزدهای انتخابات یازدهمین دوره انتخابات مجلس در حوزه ساری و میاندورود تغییری نکند، نماینده نهایی یکی از این چهار تن خواهد بود.
«عالیه زمانی کیاسری» بانوی پزشکی که هم خوشنام و به اخلاق شهره است و هم به خانواده‌ای ریشه‌دار و مذهبی منسوب است و هم مهم‌تر از همه دغدغه مشکلات کلان سیاسی، اجتماعی استان را دارد.
 در خصوص توانمندی‌های فردی دکتر عالیه زمانی، حرف و حدیث فراوان است اما مشکلی که وی را تهدید می‌کند در شخص وی نیست، بی‌اعتمادی جامعه زنان استان مازندران به هم‌جنسان خود، رویکرد نادرستی است که نیاز به آسیب‌شناسی جدی دارد. اگر استان مازندران را از نظر حضور زنان در شوراهای شهر و مجلس شورای اسلامی با سایر استان‌های کشور مقایسه کنیم به این نتیجه می‌رسیم که شوربختانه از آخر، در رتبه‌های اول قرار داریم و این موضوع، ابداً ربطی به فقدان زنان پیش‌تاز در فعالیت‌های سیاسی- اجتماعی و یا کمبود  بانوان متخصص ندارد بلکه جامعه زنان استان، گویا اعتماد لازم را به خود ندارد، با وجود آن تا امروز هیچ زنی در استان مازندران به اندازه سرکار خانم دکتر «عالیه زمانی کیاسری» به کرسی نمایندگی مجلس شورای سالامی نزدیک نبوده‌است.
«ابوالقاسم روحی سرخکلایی» اصلاح‌طلبی نرم‌خو است که مشکلی با اصولگرایان هم ندارد، وی در دو دوره پنجم و هفتم در مجلس شورای اسلامی به نمایندگی از ساری و میاندورود حضور داشته است اما این دوره، برای انتخاب شدن، کار فراوانی در پیش دارد هرچند ظرفیت آرای لازم برای انتخاب شدن را دارد.
«منصور علی زارعی کیاپی» فردی با پیشینه فرماندهی سپاه و همچنین مدیریت اجرایی در فرمانداری مرکز استان و برخی ادارات کل ستادی استانداری مازندران که به اخلاق و پاکدستی، شهره است اما سرمایه سنگین وی، انتخابات دو دوره قبل است که وی در هر دو دوره، با فاصله اندکی از رقبای خود، جایگاه سوم را به دست آورد و این دوره، بسیاری از تحلیل‌گران با توجه به شرایط پیش‌آمده در خصوص احراز صلاحیت‌ها و حذف رقبای سنگین وزن، انتخاب وی را  از هم اکنون قطعی می‌دانند.
البته آنچه که در سطور پیشین آمد ارزیابی، تحلیل و احتمال است و در سیاست، هیچ چیزی قطعی و تمام‌شده نیست همانند سیبی که به بالا پرتاب شود بارها و بارها می‌چرخد تا به زمین برسد. باید منتظر باشیم تا ببینیم در چند روز آتی، چه اتفاقاتی خواهد افتاد.
 احتمال ضعیفی مبنی بر اینکه برخی از ردصلاحیت‌شده‌ها بتوانند با لابی‌گری و یا اقدام به اعتراض که حق قانونی آنان است موفق شوند از صافی تنگ شورای نگهبان رد شوند و مجوز حضور در رقابت‌های مجلس را پیدا کنند اما در صورت تغییر نکردن شرایط،  احتمال رأی آوردن سایر کاندیداهای تأیید صلاحیت شده، بالا نیست هرچند در سیاست، چیزی حتمی و قطعی و لایتغیر
 وجود ندارد.
در پایان ما در این شماره «خبرشمال» نیز بر این نکته تأکید داریم که شهروندان باید اقدام به شناسایی دقیق کاندیداها و مطالعه دقیق رزومه آنان بکنند و در نهایت تنها و تنها با انگیزه تشکیل یک مجلس مردمی که به معنای حقیقی «خانه ملت» و به تعبیر امام راحل(ره) «در رأس امور» باشد تشکیل شود. نماینده‌ای که با حداکثر آرای موکلان خود، روانه مجلس شورای اسلامی شود هم پشتگرمی بیشتری دارد و هم با اعتماد به نفس بیشتری میتواند حق مردم را فریاد بزند. از تمام شهروندان توقع داریم به مطالعه بپردازند و به‌دور از سفارش این و آن و یا نگاه متعصبانه سیاسی و جناحی، اقدام به انتخاب کنند. انتخاب  فرد یا افرادی که خود را تنها و تنها به مردم بدهکار بدانند، گام نخست توسعه استان در این سطح است.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی