آخرین اخبار :
  • منتشر شده در پنج شنبه, 21 آذر 1398 11:52
در نشست هماهنگی بازدید هیأت پاکستانی از برنامه پوشش همگانی سلامت و پزشک خانواده استان مطرح شد؛

الگوبرداری وزارت بهداشت پاکستان از نظام شبکه بهداشت و سلامت مازندران

 
 
 
 

نشست هماهنگی بازدید هیات پاکستانی از برنامه پوشش همگاني سلامت و برنامه پزشک خانواده استان مازندران در هتل ميزبان بابلسر برگزار شد.
دکتر سید عباس موسوی، رییس دانشگاه علوم پزشکی مازندران  در اين نشست که با حضور  مديران ارشد وزارت بهداشت پاکستان از ايالت‌هاي مختلف اين كشور، دكتر محمد آسايي مشاور وزير بهداشت در امور بهداشتي، دكتر جعفر صادق تبريزي ریيس مركز مديريت شبكه وزارت بهداشت، معاونين بهداشت، درمان و توسعه مديريت، منابع و برنامه‌ريزي دانشگاه علوم پزشكي مازندران و جمعي از مديران حوزه‌ سلامت مازندران در بابلسر برگزار شد. اظهار کرد: دانشگاه‌های علوم پزشکی در ساختار وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی همه امور مربوط به سلامت، نظارت بر غذا و دارو و آموزش و تحقیقات پزشکي را برعهده دارد.
وی با بیان اینکه دانشگاه علوم پزشکی مازندران داراي ۷ معاونت مي‌باشد، گفت: ۳۷۹ مدير در حوزه‌هاي مختلف، ۲۰۰ هزارنفر پرسنل و ۴۴۳ عضو هيات علمي در دانشگاه علوم پزشکي مازندران فعاليت مي‌کنند.
 دکتر موسوی به تخت‌های درمانی اشاره کرد و افزود: حدود ۴۱۴۳ تخت درمانی در ۴۰ بيمارستان فعاليت مي‌کنند که سرانه تخت بيمارستاني در استان ۱.۵ مي‌باشد.
رییس دانشگاه علوم پزشکی مازندران با بیان اینکه ۱۰ دانشکده در ۴ شهرستان مسوول آموزش رشته‌های مرتبط با علوم پزشکی است، ادامه داد: دانشجویان علوم پزشکی اين دانشکده‌ها در ۱۰۴ رشته مرتبط در مقاطع مختلف تحصیلی
 تحصیل می‌کنند.
وی به فعالیت اورژانس شهری، جاده‌ای و هوايي اشاره کرد و گفت: زمان رسيدن آمبولانس بر سر بيمار در شهر ۷.۲۵ ثانیه و در بین جاده‌ها ۱۲:۳۰ می‌باشد.
دکتر موسوی به فعالیت ۲۳۰ مرکز خدمات جامع سلامت روستایی اشاره کرد و گفت: در این مراکز ۳۲۲ مراقب سلامت فعالیت می‌کنند و به ازای هر ۴ هزار نفر یک پزشک و به ازای ۷ هزار نفر یک مراقب سلامت وجود دارد.
رییس دانشگاه علوم پزشکی مازندران با اشاره به فعالیت ۱۰۱ مرکز جامع سلامت شهری، افزود: در این مراکز ۴۰۲ نفر فعالیت می‌کنند و پزشکان تک شیفت حدود ۱۵۰۰ نفر و در دو شیفت حدود ۲۰۰۰ تا ۳۰۰۰ نفر را تحت پوشش
 قرار می‌دهند.
وی به تشکیل پرونده الکترونیک سلامت برای ۹۵ درصد جمعیت اشاره کرد و گفت: در دانشگاه علوم پزشکی ۸۷ پزشک خانواده به صورت نیمه وقت و ۴۴۷پزشک تمام وقت ارائه می‌دهند که از این تعداد ۷۹ درصد از بخش خصوصی هستند.
دکتر موسوی افزود: ۵۳۴ پزشک خانواده شهری فعالیت می‌کنند که ۷۵ در صد از بخش
خصوصی هستند.
وی پیشگیری از بيماري‌ها را يکي از اهداف حوزه بهداشتي دانست و افزود: استان مازندران در شناسايي بيماران ديابتي و Cancer رتبه دوم را در کشور دارد.
گفتنی است هیاتی از مدیران ارشد وزارت بهداشت پاکستان در ايالت‌هاي مختلف اين کشور در سفر دو روزه به استان مازندران جهت آشنايي و الگو برداري از نظام شبکه بهداشت استان مازندران شامل پزشک خانواده، پرونده الكترونيك سلامت و برنامه پوشش همگاني سلامت از مراكز بهداشتي و درماني برخي شهرهاي مازندران بازديد خواهند كرد.

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی