آخرین اخبار :
  • منتشر شده در پنج شنبه, 21 آذر 1398 11:50

نارنج؛ درختی رها شده

 
 
 

اکنون که آفت مگس مدیترانه ای تا حدود زیادی در باغداری تجاری مازندران کنترل شده، بی توجهی در برداشت محصول درختان نارنج خیابان‌های شهری و دیگر درختان مثمر محوطه ادارات دولتی و عمومی، این درختان را به میزبان درجه یک و حیاط خلوت این آفت تبدیل کرده است.
شدت آسیب زایی این وضعیت سبب شده است تا جهاد کشاورزی مازندران طی ابلاغیه رسمی از مجموعه های دست اندکار و متولی این درختان مانند شهرداری‌ها و روسای ادارات دولتی بخواهد حالا که برای مبارزه با آفت مگس مدیترانه‌ای کاری نکرده‌اند، دستکم محصول درختان را جمع‌آوری کنند تا ریشه این آفت قطع شود.
استان مازندران ۲۲ شهر بزرگ و حدود ۳۵ شهر کوچک زیر ۲۵ هزار نفر دارد و کاشت درخت نارنج به علت داشتن برگ ضخیم و همیشه سبز بودن مورد توجه شهرداران قرار می‌گیرد.
سازمان جهاد کشاورزی مازندران بتازگی در باره خطر تداوم آفت مگس میوه را در به وجود آمدن شرایط میزبانی این آفت در درختان نارنج خیابان‌های سطح شهرهای استان، برخی خانه باغ ها و درختان مرکبات محوطه ادارات هشدار داده و طی ابلاغیه رسمی و کتبی بر لزوم برداشت سریع و بموقع میوه و مقابله با این آفت تاکید کرده است.
آفت مگس مدیترانه ای که سابقه حدود چهار دهه‌ای در مازندران دارد اما در چند سال اخیر به دلیل تغییرات آب و هوایی و گسترش کشت درختان مخلوط در باغات کوچک و بزرگ در حال تبدیل شدن به یک معضل اصلی است و ممکن است در صورت عدم توجه تمامی مشکلات بخش باغداری استان را تحت الشعاع قرار دهد.
استان مازندران سومین استان کشور از نظر برخورداری و تولید انواع مرکبات از جمله پرتقال، لیمو، نارنگی و نارنج است، اما در سال‌های اخیر بی توجهی درحفظ و  برداشت بموقع میوه آن مشکلی برای باغداری حرفه ای
 شده است.
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان مازندران گفت: باتوجه به اهمیت و کاربردهای مختلف بهارنارنج و نقش آن در اقتصاد و صنعت و اشتغال آفرینی خطه شمال بی‌توجهی به این درختان و عدم مراقبت آنان در برابر مسایلی همچون سرما و آفت و عدم برداشت بموقع محصول می‌تواند علاوه بر نابودی و کاهش محصول، با ایجاد زمینه میزبانی این آفت؛ باغداری حرفه ای را نیز به مخاطره بیاندازد.  
عبدالرحمان زاغی افزود: انتظار داریم تا شهرداری و شهروندان در برداشت بموقع نارنج در سطح خیابان ‌ها و خانه‌های شخصی اقدام کنند و میوه پوسیده نیز بموقع جمع شود.
رییس سازمان جهاد کشاورزی مازندران هم  با اعلام اینکه دغدغه در مورد آفت مگس مدیترانه ای وجود دارد، تاکید کرد: باید بعد از برداشت مرکبات طی بهمن و اسفند ماه، اقدامات و هماهنگی‌های لازم  انجام شود تا شاهد هجوم این آفت در سال‌ آینده نباشیم.
شهیدی فر افزود: باغداران نیز درحال حاضر باید به بحث برداشت کامل میوه در باغ‌ها توجه جدی کنند و مقوله برداشت نارنج در سطح های های استان نیز به همه دستگاه های اجرایی و به خصوص شهرداری ها نیز ابلاغ شده است.
سازمان حفظ نباتات کشور اعلام کرده است که تغییر شرایط آب و هوایی به ویژه زمستان معتدل بدون یخبندان، کم توجهی و غفلت باغداران در مدیریت باغ و همچنین کاشت درختان مخلوط که هر یک میزبان مناسبی برای تکثیر و رشد جمعیت آفت مگس میوه می شود، سبب شد تا در ۲ سال اخیر این آفت در بیشتر نقاط کشور به حالت طغیان برسد.
بنابر این گزارش  اگر باغداران ۲ سال متوالی روش مقابله و پیشگیری ساده و بدون هزینه برداشت بموقع محصول و جمع آوی میوه های رسیده و دفن صحیح را انجام بدهند، جمعیت آفت مگس میوه در سال سوم به حداقل ممکن خواهد رسید./ ایرنا

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی