آخرین اخبار :
  • منتشر شده در چهارشنبه, 20 آذر 1398 12:23
نوشتار «خبرشمال» درباره ارتباط بین انتخابات مجلس با دندانپزشکی؛

الان دیگر نمی‌ترسم!

 
 
 
 

هومن حکیمی/


اشاره: در این چهارسالی که از انتخابات قبلی مجلس تا امروز گذشته، همه‌مان بزرگ‌تر شده‌ایم و البته ‌مشکلاتمان هم. مثلا یکی مثل من در این چهارسال همان‌قدر که هزینه‌ی انتخابات را پرداخت کرده‌ام (شخصی و عمومی) همان‌قدر هم هزینه دندان‌پزشکی را متحمل شده‌ام (شخصی و عمومی).

یکم

جنس دندان خیلی مهم است اما به ژنتیک هم ربط دارد. بعضی‌ها را دیده‌اید که کلا با مسواک و خمیر و نخ دندان و... میانه خوبی ندارند ولی دندان‌های سالمی دارند؟ اما به هرحال ثابت شده که کسی که نکات بهداشتی مربوط به دندان را بیشتر رعایت می‌کند، کمتر پایش به مطب دندان‌پزشک باز می‌شود!

دوم

بعضی‌ها ژنتیکی نماینده مجلس و اهل سیاست هستند. درس سیاسی هم در دانشگاه نخوانده‌اند اما ویر سیاسی‌شان بیداد می‌کند. از اینهایی که حتی وقتی عمران یا ادبیات یا... هم می‌خواندند، مرض سیاسی‌شان، عمران و ادبیات و... را هم برایشان سیاسی می‌کرد.
اینها احتمالا هر کار دیگری غیر از کار سیاسی می‌کردند، هم محبوب‌تر و هم موفق‌تر می‌شدند اما همان‌طور که گفتم، ژنتیکی سیاسی‌اند!

سوم

از مطب دندان‌پزشکی خیلی می‌ترسیدم ولی الان نمی‌ترسم. چند وقت پیش نسبت به آن حالت تنفر شدید داشتم و امروز؛ درست در همین لحظه، با حفظ تنفرم، تسلیم شرایط شده‌ام.
منطق هم حکم می‌کند، بعد از اینکه پروسه درمان دندانم در این مقطع توسط دندانپزشکی که دیگر رفیقم هم شده دچار دست‌انداز شد (باور کنید در دو سال اخیر بیشتر از خانواده‌ام وقتم را در مطب ایشان گذرانده‌ام!) دندانپزشکم را عوض کنم...

چهارم

آن بخش ژنتیکی سیاست البته که مهم است اما نافی این قضیه نیست که آدمی که تجربه سیاسی بیشتری داشته باشد، سیاست‌مدار موفق‌تری‌ست‌. مثلا «نلسون ماندلا» یا این بنده خدای مظلوم لاغر «گاندی» و اینها را نگاه کنید. در مورد «گاندی» که هم تجربه دهان گاندی را صاف کرد و هم او دهان استعمار را؛ جوری که به نظر من او سوژه بسیار خوبی برای آخرین فیلمی‌ست که «تارانتینو» خواهد ساخت!
حالا ولی معمولا مشکلات ما خیلی بزرگ‌تر از توان سیاسیون ما هستند یا بهتر است بگوییم کیفیت و کمیت سیاسیون ما کوچک‌تر از مشکلات مردمند؛ این‌طور نیست آقای «کوئنتین تارانتینو؟!».

پنجم

تجربه تلخی بود؛ چند دندان‌پزشک را مجبور شدم تغییر بدهم که دوتایشان عالی و کاربلد بودند منتهی یکی مرحوم شد و دیگری بازنشسته. بعدش آن‌قدر چرخیدم و گشتم تا به آخری رسیدم. اولش خیلی جوان و کم‌تجربه بود ولی حس درونی لعنتی من به او اعتماد کرد و الان حدود ۷ سال است که اختیار تمام فک و دندان و لثه‌ام با اوست!
این یک سال اخیر ولی بابت یک دندان، خورده‌ایم به مشکل و ماجرا؛ جوری که فقط لحظه تحویل سال قبلی و احتمالا بعدی در مطبش نبودم و نخواهم بود.
این چالش باعث شد که مدت‌ها شک کنم به توانایی‌هایش و تعهدش. حتی یکبار به شکل جدی رفتم پیش یک بنده‌خدای دیگری ولی...
ششم

بعضی از مشکلات ما جنسشان منحصربه‌فرد است. تخصصشان در گند زدن به لحظه‌های شیرین و معمولی زندگی ماست. ذاتشان اینجوری‌ست؛ یعنی مشکل منحصربه‌فرد و ممتاز و به ظاهر عادی‌ای هستند ودر عین حال پدرسوخته‌اند به قول معروف و مزمن. با اینها می‌توانید مدام بجنگید و مقابله کنید اما جنسشان جوری‌ست که نه می‌توانید کامل به آنها غلبه کنید و نه آنها می‌توانند کامل شما را از پا دربیاورند. انگار بخشی از وجود شما می‌شوند و چالش شما با آنها می‌شود یک نیاز اسکیزوفرنی فوبیاطوری!
اینکه تا کجا با آنها پیش می‌روید بستگی تام به این دارد که چقدر انگیزه و توان دارید و درواقع بچه‌پررو هستید!

هفتم

مشکلات ما در این چهارسال بیشتر و بزرگ‌تر شده است. تجربه ما هم بیشتر شده اما اینکه آیا می‌توانیم بین آن بزر‌گ‌تر شدن و این یکی، تناسب درستی به وجود بیاوریم یا نه، نکته خیلی مهمی‌ست.
درباره انتخابات مجلس بعدی هم می‌توانیم ‌مثل دندان، کلا بی‌خیالش شویم و بگوییم که هیچ دندان‌پزشک خوبی وجود ندارد یا دندان‌پزشک‌مان را عوض کنیم یا حتی مثلا برویم دم در مطب‌ها و زنگشان را بزنیم و فرار کنیم. در حالت اول شک نکنید که درد دندان بیشتر و بیشتر خواهد شد و کارمان به جراحی فک و... خواهد افتاد. حالت دوم هم البته حق طبیعی ماست، به شرطی که برای تغییر نفر، دلیل منطقی داشته باشیم. حالت سوم که رسما نشان می‌دهد ما در برابر مشکلات، پرچم سفید هوا کرده‌ایم و البته کمی مشکل ذهنی داریم (!) و خب راه چهارمی هم هست؛ به همان دندان‌پزشک چندین ساله‌مان اعتماد کنیم چون هم تجربه بیشتری پیدا کرده و قلق دندان ما را بیشتر گرفته  است و هم اینکه گاهی، جنس برخی مشکلات دهان و دندان، خاص، متفاوت، ژنتیکی و منحصر‌به فردند و ربطی به توانایی این دندان‌پزشک بیچاره ندارند.

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی