آخرین اخبار :
  • منتشر شده در پنج شنبه, 14 آذر 1398 11:38
«خبر شمال» احتمال ساماندهی ارقام سنگین برای تغییر نتیجه انتخابات مجلس شورای اسلامی را ارزیابی می‌کند

جادوی اسکناس و رأی اکثریت!

 
 
 
 

انتخابات در ذات خود باید همانند یک فیلتر عمل کند فیلتری که به صورت یک فرایند سره از ناسره راجدا کند و در نهایت منجر به انتخاب بهترین گزینه شود و سکان منطقه مورد نظر را فرد یا افرادی در دست بگیرند که در شمار بهترین‌های جامعه باشند ضمن اینکه انتخابات درجمهوری اسلامی ایران  بی‌تردید یکی از بهترین شیوه‌های اعمال حاکمیت مردم است.
با توجه به برگزاری یازدهمین دور انتخابات مجلس شورای اسلامی در روز جمعه دوم اسفندماه نیز باید گفت طبقه متوسط و خواص مردم در ایران  سابقه‌ای بیش از یکصدسال در فرایند انتخابات و رأی‌گیری  با تمام اشکالات و ایراداتی که به آن وارد بود، دارند و با انتخابات پارلمان و ارزش و جایگاه مجلس قانون‌گذاری آشنا بودند اما پس از انقلاب، شرکت در انتخابات به میان توده‌های مردم  از کلان‌شهرها تا دورافتاده‌ترین روستاها و حتی عشایر رفت و نگاه زنان و مردان به شرکت در انتخابات، نگاهی «تکلیف‌محور» شد به بیان روشن اگر در تمام دنیا، انتخابات را تنها حقی از حقوق شهروندی می‌دانند در جمهوری اسلامی ایران، این امر توأمان هم حق شهروندی است و هم تکلیفی دینی و اخلاقی. براساس گفتمان جمهوری اسلامی، شهروندان وظیفه شرعی و تکلیف اخلاقی دارند تا اقدام به شناخت افراد مورد نظر در فرایند انتخابات کنند و در نهایت به بهترین گزینه رأی دهند. شاید این مهم‌ترین تفاوت انتخابات در جمهوری اسلامی ایران و پیش از آن و یا سایر کشورها است و اتفاقاً نگاه درست و سالم‌تری است.
اما در چند سال گذشته و به‌ویژه از زمانی‌که در نگاه برخی  نمایندگان و مدیران، کرسی نمایندگی و صندلی‌های مدیریتی به فرصت و مجالی برای ثروت‌اندوزی تلقی شد و از زمانی‌که در طرح پشت جلد مجله فکاهی «گُل‌آقا»، برخی نمایندگان در راه ورود به «خانه ملت» سوار بر دوچرخه و خودروی پیکان بودند و در راه بازگشت بر ماشین‌های خارجی سوار بودند، اوضاع یک‌صد و هشتاد درجه تغییر کرد و زمزمه‌های گرفتن اسپانسر مالی برای انتخابات و به‌ویژه انتخابات مجلس و شورای شهر طرح شد و رفته‌رفته هدایت ارقامی خزنده به انتخابات باب شد. با کمال تأسف باید گفت این روند ادامه یافت تا جایی‌که در برخی ادوار، موضوع جریان پول‌های کثیف در انتخابات ساری و برخی حوزه‌ها،  در رسانه‌های کشوری انعکاس یافت و حتی درمقاطعی نیز ورود دستگاه قضا و تشکیل پرونده را نیز به‌همراه داشت.
جای تأسف بسیار دارد ازین‌که این فرایند در برخی حوزه‌های انتخابیه استمرار یافت و امروز و در حالی‌که تنها چندماه تا انتخابات مجلس شورای اسلامی زمان باقی است، اخباری به گوش ما رسید مبنی براین‌که برخی کاندیداها، ارقام سنگینی را مهیا کردند و اقدام به گزینش «لیدر»های گران‌قیمت کردند و برنامه دارند تا با استفاده از جادوی اسکناس نتیجه انتخابات را معطوف  به سمت خود کنند.
این اقدام غیرقانونی در شرایطی از سوی طرفداران و حامیان برخی کاندیداها به جدیت پیگیری می‌شود که شرایط اقتصادی بخش اعظمی از جامعه ناگوار است و مردم که از اصلاح بسیاری از رویه‌های ناصواب، ناامید شدند تلاش دارند همین یک برگ رأی خود را به نرخ یارانه یک ماه خود بفروشند و برای‌شان اهمیتی ندارد که خریدار، یکی از بدترین و بدنام‌ترین نامزد در میان نامزدها باشد یا فردی کاردان و مفید.خریداران رأی همچنین تلاش دارند به لیدرها و واسطه‌ها اینگونه القا کنند که «کاندیدا» از این نقل و انتقالات مالی اطلاعی ندارد و آنان به دلیل عشق و ارادت خود و با هدف تحقق «انتخاب اصلح»، از جیب خود «فی‌سبیل‌الله» خرج می‌کنند و قصدی جز خیر و صلاح مردم شهر و استان ندارند.  حامی یکی از کاندیدهای مجلس در حوزه انتخابیه مرکز استان به «خبرشمال» گفت: امروز انتخابات هزینه‌دار است و تا کسی رقمی حدود دو میلیارد در جیب خود ندارد نباید وارد این کارزار شود یا اگر این کار را کرد باید شکست خود را حتمی بداند. سوال من از شهروندان این است کسی که دومیلیارد برای انتخابات هزینه می‌کند درحقیقت به آن نگاهی تاجرمآبانه دارد و یک تاجر جایی سرمایه‌گذاری نخواهد کرد مگر اینکه دو تا پنج برابر ازآن
 استحصال کند.
در پیوند با این موضوع که هرچه در زمان جلوتر برویم بیشتر خود را نشان خواهد داد دو نکته را باید خطاب به مردم و همچنین دستگاه‌های قضایی و نظارتی یادآور شد. مردم و شهروندان باید بدانند هیچ کاندیدای پاک‌دست و سلیم‌النفسی برای انتخاب شدن به اقدامات خلاف قانون و حتی شبهه‌ناک چون هزینه‌کردهای مالی غیر‌متعارَف روی نخواهد آورد و هر کسی که وارد این مسیر شد بی‌تردید قصد خیری ندارد و پس از پیروزی در کرسی مورد نظر و به‌ویژه جایگاه حساسی چون مجلس شورای اسلامی،  در تمام چهارسال حضور خود به فکر کاسبی و تجارت و «خون مردم را در شیشه کردن» خواهد بود. به همین دلیل باید از رأی دادن به فرد یا افرادی که در هزینه‌های انتخاباتی، اسراف و خاصه‌خرجی می‌کنند جداً خودداری کنند. از دستگاه‌های نظارتی، بازرسان انتخاباتی و همچنین ناظران حاضر در سر صندوق هم می‌خواهیم از هم‌اکنون تا روز اخذ رأی اوضاع را به دقت رصد کنند و اجازه ندهند برخی با پول‌های کثیف، انتخابات را از حیّز انتفاع ساقط کنند و امید شهر و استان را در سازندگی نابود کنند.
از همکاران رسانه‌ای نیز توقع داریم هرنوع گزارشی درخصوص معامله رأی را به  نهادهای نظارتی گزارش کنند چون سکوت در برابر این اقدامات غیرقانونی، نوعی مشارکت آشکار در این
 تخلّف است.

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی